Hastalıklar

Yüz Felci Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

yüz felci nedenleri

Yüzün bir yarısında gelişen kas güçsüzlüğü sonucunda, kişinin yüzündeki kasların bir bölümünü veya tamamını hareket ettirememesine yüz felci denir.

Yüz kaslarındaki bu güçsüzlük büyük çoğunlukla şunlara bağlı gelişir:

 1. Yüzdeki kasları uyaran sinirin (fasyal sinir) hasarlanması, iltihaplanması veya ödemi.
 2. İnme: Beynin yüz kaslarını kontrol eden bölgesinin hasarlanması (beyin kanaması, damar tıkanıklığı gibi…).
 3. Kafa travması.
 4. Beyin veya boyun tümörleri.

Yüz Felci Neden Olur?

Yüz felci geçiren herkes inme geçirdiğini düşünür ve korkar. Ancak, bu durumun en sık nedeni yüz sinirinin iltihaplanmasıdır.

Bell Paralizi (Felci)

Yüz Felci Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nedir? 1

Alın kasları tutulmuş ve göz kapama kusuru mevcut.

Yüz felcinin en sık nedenidir. Yüzü uyaran sinirin (fasiyal sinir) iltihaplanması sonucu oluşur. Bu durumu başlatan nedenler tam olarak bilinmese de virüsler suçlanmaktadır. Beyinden kaynaklı bir durum değildir.

Yüz felci belirtileri şunlardır (Bell Paralizi):

 • Yüzün bir yarısındaki kasları hareket ettirememe
 • Ağzın sağlam olan tarafa kayması. Ağız felçli tarafın karşısında doğru kayar.
 • Etkilenen taraftaki gözü kapatmakta zorlanma veya tam kapatamama
 • Tat duyusunda bozulma
 • Etkilenen taraftaki gözyaşı ve tükürük salgısında değişiklik
 • Etkilenen taraftaki kulakta seslere duyarlılık ve seslerin aşırı duyulması

İnmeye Bağlı Yüz Felci

Beyin damarlarında tıkanıklık veya beyin kanaması sonucu gelişen inmede, beynin yüz kaslarının kontrol edildiği bölge etkilenirse yüz felci görülebilir. Bu bir bakıma genel bir felç durumunun yüzü tutması olarak düşünülebilir. İnmede farklı belirtilerin görülmesi de beklenir. 

İnmede görülebilecek ek belirtiler:

 • Bilinç değişikliği
 • İletişim kopukluğu
 • Baş dönmesi
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Görmede bozulma
 • Vücudun bir tarafında, kolda, bacakta veya her ikisinde birden kuvvetsizlik, duyu kaybı.santral fasyal paralizi

Alın kasları normal, yüzün alt kısmı tutulmuş.İnme kaynaklı felçlerde genellikle gözler kapatılabilir ve alın kasları hareket ettirilebilir.

Diğer Nedenler

Daha az sıklıkla görülen nedenlerdir.

 • Kafa ve yüz travmaları yüzü uyaran sinire hasar verirse,
 • Baş veya boyun tümörleri: Yüzü uyaran fasial sinirin kendisinden kaynaklanan veya yakınında gelişen tümörler yüz felcine neden olabilirler.
 • Beyin tümörleri veya beyine metastaz: Beyin tümörleri veya başka organlardaki kanserlerin beyine sıçraması sonu bu durum gelişebilir.
 • Enfeksiyonlar: Orta veya dış kulak enfeksiyonları, kabakulak, frengi(sifiliz), sıtma
 • MS (multiple skleroz) hastalığı
 • Guillain-Barré sendromu: Yüzün her iki tarafının birden felce uğramasına neden olabilir.
 • Metabolik hastalıklar: Bazı metabolik hastalıklar yüz sinirini etkileyerek bu duruma neden olabilirler. Şeker hastalığı, akut porfiri, hipertiroidi gibi…
 • Lyme Hastalığı: Kene ısırığı ile bulaşan bir hastalıktır. Lym hastalığı bulaşan kişilerin %10’unda yüz felci görülür. Bu hastalığa bağlı gelişen yüz felçlerinin %25’i yüzün her iki yanını da tutar.
 • Ramsay Hunt Sendromu: Herpes Zoster Oticus olarak da bilinen , herpes virüsününü yeniden aktive olması ile gelişen bir durumdur. Kulak ve çevresinde şiddetli ağrı, veziküler kabarcıklar ve işitme kaybı görülebilir. Bu hastaların çoğunda yüz felci görülür.
 • Yenidoğan bebeklerde doğum travmasına veya doğuştan sinir çekirdeklerinin gelişmemesine bağlı
 • Sarkoidoz
 • Lösemi
 • A vitamini eksikliği

Yüz felcinde doktor muayenesi oldukça önemlidir. Kapsamlı bir muayene ile Bell paralizi tanısı koyabilir ve direk tedavi başlayabilir. Ancak farklı bir durumdan şüphelenilirse MR, Tomografi, EMG gibi diğer testleri isteyebilir.

Yüz Felci Tedavisi

Tedavi felce neden olan duruma göre yapılır. Yazının devamında Bell paralizinin tedavisinden bahsedeceğiz.

Prednizolon: Prednizolon bir kortizol türüdür. Yüz felcinin tedavisinde etkisi ispatlanmış bir ilaçtır. Yüzü uyaran fasiyal sinirdeki iltihabın giderilmesini dolayısıyla felcin gerilemesini sağlar. 10 gün boyunca verilen tedavi ile şikayetlerde anlamlı bir gerileme beklenir. Şeker hastalarında ve yan etki gelişenlerde kullanımı kısıtlıdır.

Antiviral tedavi: Yüz siniri iltihabının nedeni tam bilinmese de en çok virüsler suçlanmaktadır. Bundan dolayı prednizolon tedavisinin yanında antiviral tedavi(asiklovir gibi) de başlanabilir. Bu tedavinin etkinliği henüz kesin olarak kanıtlanmadığı için kimi otoriteler tarafından verilmemektedir.

Suni göz yaşı damlaları: Eğer kişide göz kapama kusuru gelişmişse mutlaka kullanılmalıdır. Göz kapağı tam kapanamadığı için göz yüzeyinde kuruma ve batışmalar başlar.

Yüz Felci Tamamen Geçer mi?

Yüzü uyaran sinirin iltihabına (Bell paralizi) bağlı yüz felcinde, çoğunlukla 9 ay içinde iyileşme beklenir. Ancak ciddi sinir hasarı gelişen bazı kişilerde kalıcı hasar oluşabilir. Kalıcı belirtiler görülen kişilerde fizik tedavi egzersizleri ile yüz kasları güçlendirilmeye çalışılır.

2 Yorum

 • öncelikle herkeze geçmiş olsun bende 08.02.2018 tarihinde sabah uyandıgımda agzımı çalkalarken suyun sag dudak kenarlarından aktıgını farkettim ve iş yerimde kahvaltı yaparken sag damaktan tat almadıgımıda farkettim ve akşam saat 23 civarlarında sag gözüm seyirmeye başladı malesefki doktora gitmek yerine uyumayı tercih ettim 09.02.2018 yani birgün sonrası kalktıgımda ise sag gözüm kapanmıyor ve yüzümüm sag tarafında hiç bir mimik hareleti yoktu agzım sol tarafa dogru çekiliyor dişlerimin sol üçü haricinde hiç biri gözükmüyor konuşurken çok zorluk çekiyordum artık hastaneye gitmem gerektigini anlamıştım gittigim dr tarafından muayene sonunda agır bir yüz felçi geçirdigimi ögrendim hemen ilaç tedavisine başladım antiviral ilaç cortizan suni göz yaşı migde koruyucusu ve b12 vitamini cortizonu 12gün boyunca doktorumun kontrolü altında kestik diger ilaçlara 1ay boyunca devam ettim hastalıgın 4.haftasında emg çekildim ve hasar oranının %98 zarar gördügünü ögrendim sonra fizik tedavisine başladım 1ay boyunca hergün gittim ve fizik tedaviside bitti yüzümde çok ta fazla bi degişiklik olmamıştı doktoruma sordugumda artık beklemekten başka yapıcak bişiy olmadıgını söyledi he bu arada bütün tahlillerim yapıldı ve çok şükür bişiy çıkmadı emr da temiz çıktı ama ne yazık ki ne den dolayı yüz felçi oldugumu halen bilmiyoruz sogukta kalmamıştım ceyranda da kalmadım ıslak saçlada dışarı çıkmadım ve şerimde yok yani anlıcanız benim için tam bi kabuz oldu bu 3 ayım her beş dakikada bir aynaya bakıyorum rüyalarım da igleştigimi görüyor ve çok muttu oluyordum kalttıgımda ise yüzüm hep aynı hocalarada gittim ama bir degişiklik olmadı ve ALLAHa bol bol dualar etmeye başladım ve bir imtihanda oldugumu anladım şükrettim dua ettim namaz kıldım ve kurban oldugum ALLAH bir arkadaşımı çıkardı karşıma onun dedigi bir yere gitmeye başladım akapuntur ama beraberinde bir çok tedavi yöntemleri olan bi yer evet artık sonuç almaya başladım kapanmıyan gözüm kapanıyor dişlerimin %70 şi gözüküyor sag yanagım oynamaya başladı ve konuşmam baya bi düzeldi artık tanımıyan anlamıyır yüz felçi geçirdigimi ama ben tedavime devam ediyorum kaşımda ve burnumda halen bi degişiklik yok ama inşallah onlarda düzelicek çok morel istegen bi hastalık oldugu için herkezin igleşicegini ümit ediyorum benim sinir hasarı%98 olmasına ragmen igleşmeye başladı ALLAHıma çok şükür herkeze çok geçmiş olsun RABBİM şifanızı versin bol bol dua edin o öyle bi ALLAH ki her şeye gücü yeter saygılarımla

Yorum Yap

error: Kopyalamak yasak! İçeriği çalan hırsızlara karşı ufak bir önlem. Anlayışınız için teşekkürler.