Tedavi

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

uçuk tedavisi

Dudaktaki uçuk nasıl geçer, uçuk tedavisi için hangi ilaçlar kullanılır ve uçuktan nasıl korunulur sorularını yanıtlayacağımız yazımızda bitkisel tedavi yöntemlerinden de bahsedeceğiz.

Uçuk Neden Olur?

Herpes simpleks isimli virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Uçuk virüsü insana bulaştıktan sonra sinirlerde ömür boyu yaşar ve fırsat buldukça ataklara(uçuk) neden olur. (bkz: Uçuk neden olur?)

Uçuk Tedavisi

Uçukların çoğu herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan 1-2 hafta içerisinde iyileşir. Uçuk tedavisi için antiviral merhemler ve ilaçlar iyileşme süresini kısaltabilir ve ağrıyı azaltabilir.

 • Kremler: Antiviral kremler iyileşme süresini kısaltabilir. Asiklovir içeren kremler ülkemizde sık kullanılmaktadır. Uçuk kremi, uyarı sinyalleri hissedildiği an kullanılmaya başlanmalıdır. Yani ağız çevresinde karıncalanma, kaşıntı veya yanma gibi belirtiler görüldüğü an kullanılmalıdır. (bkz: Hangi uçuk kremini kullanmalıyım?)

Antiviral kremler,  gelecekteki  atakları engellemez ya da virüsü yok etmez. Bölgesel olarak virüsün çoğalmasını engeller ve bu mekanizma ile iyileşmeyi hızlandırır.

 • Bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda uçuk tedavisi: Kemoterapi gören kanser hastalar, HIV virüsü taşıyan kişiler yada farklı nedenlere bağlı bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde uçuk virüsünün vücudun başka bölgelerine yayılma olasılığı bulunmaktadır. Bu durumda kremler yetersiz kalır. Hastalığın şiddetine göre, ağızdan hap şeklinde veya damardan serum şeklinde ilaçlar (antiviral) verilebilir. Tedavinin süresi belirtilerin şiddetine göre belirlenir.
 • Ağrı kesiciler: Parasetamol ya da ibuprofen içeren ağrı kesicilerin ağrıyı azaltmada yardımı olabilir. Küçük çocuklarda şurup erişkinde ise hap şeklinde kullanılabilir.  16 yaş altındaki çocuklara aspirin verilmemelidir.(reye sendromu gelişme riski)

Herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Sizin için hangi tedavinin en doğru olacağına doktorunuz karar verecektir.

Özellikle hamile kadınların uçuk tedavileri mutlaka bir uzman doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Uçukta Bitkisel Tedavi

Uçuk tedavisi için kullanılan alternatif tedavi yöntemleri:

 • Limon Otu (Melisa Otu) çayı: Nanegillerden olan limon otu, uçuk yaralarının iyileşme süresini kısaltabilir. Uçuk için bitkisel tedavi amacı ile kullanılması önerilirse de şu an için etkinliğini gösteren bir çalışma bulunmamakta.
 • Lizin: Lizin, insan vücudu için çok önemli olan bir amino asittir. Hap ya da krem şeklinde satılır. Bazı araştırmalara göre düzenli lizin kullanımı uçuk ataklarını önlemektedir. Lizin kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Aloe Vera (Sarısabır): Aloe Vera içeren kremler, uçuk yaralarının daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir.
 • Çinko Oksit: Çinko oksit içeren kremlerin uçuk çıkmadan önce kullanılması, atak süresini kısaltabilir.
 • Propolis: propolis merheminin uçuk ataklarını kısalttığını gösteren çalışmalar mevcut*.
 • Adaçayı: krem şeklinde kullanıldığında uçuk atağının daha erken iyileşmesini sağlar.
 • Ravent: ada çayı gibi etkinliğini gösteren çalışmalar mevcut.
Uçuk bitkisel tedavi ravent

Ravent Bitkisi

Uçukta bitkisel tedavi için kullanılan propolis,lizin,adaçayı ve raventin atak süresini kısalttığını gösteren çalışmalar mevcut***.

Adaçayı ve Ravent içeren kremlerin asiklovir içeren kremler kadar etkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcut**.

Uçuğun neden olabileceği diğer hastalıklar

Uçuk virüsünün başka hastalıklara neden olabilir.

 • Dehidratasyon: Uçuğun, ağzın içinde ve boğaz çevresinde çıktığı durumlarda, hasta canı yandığı için yeteri kadar sıvı tüketemeyebilir. Bunun sonucunda vücut aşırı su kaybeder ve dehidratasyon meydana gelir.
 • Herpetik Dolama: HSV-1’in(uçuk virüsünün) parmaklarda uçuğa neden olması durumudur. Tedavide antiviral ilaçlar kullanılır.
 • Herpes Simpleks Keratiti: Virüsün gözleri enfekte etmesi durumudur. Enfekte olan gözde kızarıklık meydana gelebilir. Ayrıca göz kapağında uçuk çıkabilir. Çoğu herpes simpleks keratiti vakası, antiviral ilaçlarla kolaylıkla tedavi edilebilir.
 • Ensefalit: Virüsün beyine yayılması sonucu meydana gelir. Oldukça tehlikeli ve hayati bir durumdur. Tedavi için damardan antiviral ilaçlar başlanır. Çok nadir görülen bir durumdur.

Uçuk virüsü(HSV Tip-1) genellikle kendini sınırlar ve tedavi verilmeden geriler.

Uçuktan nasıl korunulur?

Uçuk tedavisi için kullanılan ilaçların hiçbiri kalıcı şifa sağlamaz. Virüsten korunmak, virüsün daha fazla yayılmasını önlemek ve uçuk ataklarının süresini kısaltmak için kullanılırlar. Bundan dolayı uçuktan korunmak oldukça önemlidir.

Eğer görünürde uçuk varsa:

 • Diğer kişilerle yakın temas kurmaktan kaçının(öpmek gibi).
 • Uçukla temas eden hiçbir eşyanızı (havlu, ruj, çatal vb.) başkalarıyla paylaşmayın.
 • Uçuklara dokunmayın. Eğer dokunursanız ellerinizi hemen sabunlu suyla yıkayın.
 • El hijyenine özen gösterin.
 • Genital bölgeye ve gözlerinize dokunmamaya özen gösteriniz.

Uçuk ataklarını tetikleyen faktörler kişiden kişiye göre değişebilir. Bu faktörlerden bazıları stres, grip, soğuk algınlığı, uykusuzluk ya da aşırı güneş ışığına maruz kalmak olabilir. Ataklarınızı tetikleyen faktörlerden uzak durur ve sağlıklı yaşamaya başlarsanız, atak sayısı ve atak süresinde belirgin bir azalma görebilirsiniz.

Uçuk tedavisi için kullanılan antiviral kremler yalnızca erken başlandığı takdirde iyileşme sürecini kısaltabilirler.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.