Tedavi

Hangi Uçuk Kremini Kullanmalıyım?

uçuk kremi
Dr Cömert Arıcı
Written by Dr Cömert Arıcı

Uçuk, çok ciddi sağlık sorunu yaratmasa da kozmetik olarak rahatsız edici bir durumdur. Uçuğun en can sıkıcı yanlarından birisi de genellikle en stresli, en yoğun dönemimizde çıkmasıdır. Uçuk tedavisi için genellikle antiviral kremler kullanılır. Uçuk kremi olarak bilinen bu ilaçların ne kadar etkili olduğunu ve birbirine üstünlüklerine hep birlikte bakalım.

Uçuk Kremi

Uçuk tedavisinde kullanılan birçok uçuk kremi bulunsa da temel olarak iki tür etken madde içerirler; asiklovir ve pensiklovir. Asiklovir uzun süredir piyasada olan uçuk tedavisi için en sık yazılan ilaçtır. Pensiklovir ise daha yeni bir ilaç olup etki mekanizması asiklovire benzerdir.

Asiklovir Kremler

Asiklovir etken maddesini içeren uçuk kremleri altı farklı ilaç firması tarafından piyasada satılmaktadır. Bunlar eşdeğer ilaçlardır. Eşdeğer ilaçların hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Pensiklovir Kremler

Piyasada pensiklovir etken maddesini içeren üç adet krem bulunmaktadır. Daha yeni olan bu etken madde daha az reçete edilen bir ilaçtır.

Ne Zaman Uçuk Kremi Kullanmalıyım

Uçuk kremini, dudakta uçuk belirtileri ortaya çıkar çıkmaz kullanmalısınız. Uçuk tamamen çıktıktan sonra kullanılan antiviral kremlerin etkinliği çok düşüktür.  Ağız çevresinde karıncalanma, yanma, kaşıntı ve sızı olması uçuk çıkacağını gösteren belirtilerdir. Bu belirtiler oluştuğunda antiviral tedaviye başlanmalıdır.

Hangi Uçuk Kremi Daha Etkili

Sizlere direk marka ismi söylememiz doğru olmayacağı için asiklovir ve pensikloviri etkinlik olarak kıyaslayacağız. Yazımızın sonunda asiklovir ve pensiklovir içeren tüm ilaçların ticari isimlerini de sunacağız.

Yapılan çalışmalarda pensiklovir kremin, asiklovire göre uçuk alanını, uçuk büyüklüğünü ve uçuktaki virüs titresini(miktarını) azaltmada daha etkili olduğu gösterilmiştir.

Pensiklovir kremin, ağrı süresini kısalttığı ancak asiklovirin ağrı süresine anlamlı etkisinin olmadığı gösterilmiştir.

Sonuçta, uçuk kremlerinden pensiklovir içerenlerin asiklovir içerenlere göre daha etkili olduğu bildirilmiştir.

Uçuk Kremleri Fiyatları

Asiklovir maddesini içeren uçuk kremleri pensiklovir içerenlere nazaran daha ucuzdur. Tabi bazı firmaların asiklovir içeren kremlerinin fiyatları pensiklovire eşdeğer.

Asiklovir İçeren Kremler
Krem İsmiMiktarıFiyatı
Acyl10 g3.92 TL
Aklovir10 g4.73 TL
Asiviral10 g3.89 TL
Hernovir10 g5.91 TL
Virosil10 g4.2 TL
Zovirax2 g10.66 TL

Pensiklovir kremler daha etkili olsa da, gün içinde iki saat arayla uygulama gerekliliğinin olması dezavantajlarıdır. Eğer her iki saatte bir uygulanmazsa etkinliğinde de düşme olacaktır. Asiklovir kremler ise günde 5-6 defa kullanılır ve bu bakımdan pensiklovire göre az da olsa kullanım kolaylığı sağlamaktadırlar.

Pensiklovir İçeren Kremler
Krem İsmiMiktarıFiyatı
Ex-Lovir2g9.13 TL
Pensivir5g22.7 TL
Vectavir2g13.68  TL

Her iki etken maddenin dezavantajına gelecek olursak. Her iki maddeyi içeren uçuk kremleri de uçuğun tekrarlamasını engellemezler. Uçuğun sadece ataklarında, o da erken başlandığı taktirde etkilidirler.

Uçuk kremleri, herpes virüsünü(HSV-1) tamamen yok etmez sadece virüsün çoğalmasını engellerler. Böylece uçuğun daha erken geçmesini ve daha hafif seyretmesini sağlarlar.

Aşırı güneş ışığı maruziyeti uçuk çıkmasını tetikleyebilen bir faktördür. Böyle bir durumda güneş kremi kullanımı uçuk açısından koruyuculuk sağlayacaktır.

Her iki etken maddenin de artıları ve eksileri bulunmaktadır. Doktor tarafından önerilmediği taktirde gebelerde ve emzirenlerde kullanılmaları önerilmez.

Eğer immün(savunma) sistemi sorununuz yoksa, uçuk kremi kullanmasanız bile durum 7-10 gün içerisinde gerileyecektir.

Şikayetiniz için öncelikle doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz. Doktorunuzun önereceği ilacı kullanınız.  Yazımız sadece bilgilendirme amaçlı olup tedavi amacıyla kullanılamaz.

Referanslar

http://www.medicinenet.com/acyclovir-topical_cream/article.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11559210

http://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/478500

http://emedicine.medscape.com/article/1132351-treatment#showall

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2602638/

http://www.aafp.org/afp/2010/1101/p1075.html  

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Şu an özel bir hastanede meslek hayatını devam ettirmekte.

error: Kopyalamak yasak! İçeriği çalan hırsızlara karşı ufak bir önlem. Anlayışınız için teşekkürler.