Hesaplamalar

Tüp Bebek Gebelik Haftası Hesaplama

tüp bebek gebelik hesaplama

Aşağıda yer alan tüp bebek gebelik hesaplama aracı ile tahmini gebelik haftasını öğrenebilirsiniz. Tüp bebek hesaplamalarında esas olarak embriyo transfer tarihine bakılmaktadır.


Tüp Bebek Gebelik Haftası Hesaplama 1

Tüp Bebek Gebelik Hesaplaması Neye Göre Yapılır?

İster klasik tüp bebek tedavisi isterse mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi kullanılmış olsun, temel olarak embriyo transfer tarihi dikkate alınmaktadır. Embriyonun transfer edildiği tarihte kişi 2 haftalık gebe kabul edilir. Bu tarihten sonraki haftalara, 2 hafta eklenerek tahmini gebelik haftası hesaplanır.

Örneğin 4 hafta önce embriyo transferi yapılan birisi, 6 haftalık gebe olarak kabul edilir. Peki neden? Normal gebelikte embriyonun oluşması için yaklaşık 2 hafta geçer. Tüp bebekte bu süreç olmadığı için 2 hafta ekleme yapılır.

Son adet tarihine göre yapılan hesaplamalar yanıltıcı olabilir. Özellikle tüp bebek tedavinde verilen ilaçlar adet tarihini değiştirebilir. Bu da gebelik haftasının yanlış hesaplanmasına neden olabilir.

Blastokist Transferinin Ne Farkı Var?

Embriyo 5. güne ulaştıktan sonra anneye transfer edilirse, blastokist transferi olarak adlandırılır. Embriyo transferi 3. günde, blastokist transferi ise 5. günde yapılır. Bundan dolayı blastokist transferinde hamilelik haftası 2-3 gün daha büyüktür.

Son adet tarihine göre gebelik hesaplaması için tıklayınız.

Embriyo veya blastokist transfer tarihlerine göre yapılan hamilelik haftası hesaplamaları güvenilir olsa da ultrason ile aralarında fark olabilir. Yani ultrasonda bebek daha küçük veya daha büyük görülebilir. Bu farklılık genellikle sorun oluşturmaz. Ancak aradaki farkın sorun oluşturup oluşturmadığına doktorunuz karar verebilir.

Doktorunuz hem embriyo transfer tarihini hem de ultrason bulgularını göz önünde bulundurarak hamilelik haftasını hesaplayacaktır.

Tüp Bebekte Gebelik Kesesi Ne Zaman Görülür?

Normal gebeliklerin yaklaşık 5. haftasında gebelik kesesi görülebilir. Tüp bebek tedavisi alanlarda ise embriyo transfer tarihinden yaklaşık 3 hafta sonra kese görülebilir.

Kesenin görülebilmesi için beta hcg testinin 2000 – 3000 mIU üzerinde olması beklenir. ( Beta HCG testi nedir?)

Tüp bebek hamilelik haftası hesaplaması, embriyo veya blastokist transfer tarihine göre yapılmalıdır. Diğer tarihlere göre yapılan hesaplamaların güvenilirliği daha düşüktür.

Yazar Hakkında

Dr Hüseyin Arslan

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2014 yılında fakülteyi bitirdikten sonra 3 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Şu an Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi'nde aile hekimliği asistanı olarak çalışmaktadır.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.