TSH Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

tsh nedir, normal değerleri kaçtır

TSH (Tiroid Stimülan Hormon) tiroid bezini uyararak, tiroid hormonlarının üretilmesini sağlayan bir hormondur. Tiroid bezine bir anlamda “tiroid hormonu üret” komutu verir. Yazımızın devamında “TSH Nedir?” sorusunda daha ayrıntılı cevap vereceğiz.

TSH Nedir?

Beyin tabanındaki hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Kana salınan bu hormon, tiroid bezine ulaşır ve bezi uyarır. Bu uyarı sonucunda tiroid bezinden, T3 ve T4 isimli hormonlar (tiroid hormonları) üretilir. Kısacası tiroid hormonlarının seviyesini kontrol etmekle görevlidir.

Tiroid bezinde Triiodotironin (T3) ve tiroksin (T4) isimli iki hormon üretilmektedir. Yazımızın devamında bunlardan tiroid hormonları olarak bahsedeceğiz.

TSH hormonunun amacı tiroid hormonlarını (T3 ve T4) belli seviyede tutmaktır. Böylece vücudun ihtiyacı kadar tiroid hormon salgılanır.

Tiroid hormonlarının dengesi vücut ve ruh sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu hormonların az veya fazla olması vücuttaki çoğu yapıyı etkiler ve çeşitli belirtilere neden olur.

Tiroid bezi, vücudun ihtiyacı olan hormonları salgılayabilmek için yeterli TSH uyarısına (miktarına) ihtiyaç duyar.

TSH Normal Değerleri Kaçtır?

Yaşa göre normal değerler*

 • 4 gününü doldurmamış yeni doğan bebeklerde; 1 – 39 mU/L
 • Çocuklarda: 0.7-6.4 mU/L
 • Erişkinlerde:  0.4 – 4.2 mU/L

Labaratuvara göre bu değerler değişkenlik gösterebilir.

*Normal değerleri için webMD adresi referans alınmıştır.

TSH Neden Yükselir veya Düşer?

İki nedenle yükselebilir:

 1. TSH seviyesi normal olduğu halde tiroid bezinin yeterince hormon üretemediği durumlara ‘primer hipotiroidi’ denir. Bu durum tiroid yetmezliği olarak da bilinir. Yani vücut tiroid bezine “hormon üret” komutu gönderdiği halde tiroid bezi hormon üretemez. Böylece tiroid hormonları düşer. Vücut bunu dengelemek için daha fazla TSH üreterek tiroid bezine “daha fazla hormon üret” komutu gönderir. Eğer tiroid bezi bu artışa yanıt verebilirse, tiroid hormonlarının miktarı normal seviyeye gelir. Yanıt veremezse kişide tiroid hormonlarının yetersizliğine bağlı belirtiler ortaya çıkar.  Yani tiroid bezinin çeşitli nedenlerle yeterince hormon üretemediği (hipotiroidi) durumunlarda TSH yüksekliği görülür. Yüksekliğin en sık nedenidir.
 2. Bazı hipofiz tümörleri (hipofiz adenomu), hipofiz bezinden aşırı miktarda TSH salgılanmasına neden olur. Bu da tiroid bezini uyararak tiroid hormonlarının seviyesini yükseltir.

İki nedenle düşebilir:

 1. Tiroid bezinden çok fazla miktarda hormon salgılanırsa, hipertiroidi denilen durum ortaya çıkar. Vücut bu durumu dengelemek için TSH salgısını azaltır. Böylece tiroid bezine giden “hormon üret” komutu azalacak ve durum dengelenmeye çalışılacaktır. Yani tiroid bezinin aşırı hormon salgıladığı (primer hipertiroidi) durumlarında TSH düşüklüğü görülür.
 2. Hipofiz bezinin çeşitli nedenlerle hasarlandığı durumlarda da TSH düşüklüğü görülebilir. Bu duruma sekonder hipotiroidi denilir. Bu düşüklük nedeniyle tiroid bezi yeterince uyarılamaz, tiroid hormonlarının seviyesi azalır ve tiroid yetmezliği gelişir.
TSH SeviyesiT3 ve T4 SeviyesiNeden Olan Olası Hastalık
YüksekYüksekHipofiz Adenomu (tümörü)
DüşükDüşükSekonder Hipotiroidi
DüşükYüksekGraves Hastalığı, Tiroid Nodülü
YüksekDüşükHaşimato Hastalığı

TSH yüksekliği veya düşüklüğü, tiroid hormonları ile birlike değerlendirilmelidir. Yukarıdaki tabloda belli başlı tiroid hastalıklarında hormonların nasıl değiştiği gösterilmektedir.

296 Yorum

 • merhaba benim kan tahlilim bu şekilde çıktı. TSH:0.004 MlU/L (referans aralığı karar) 0.34 -5.60
  Free 22.43 pmol/L 7.71- 16.9 randevu aldım ama çok geç verildi merak acaba çok mu yüsek..teşekkürler

  • Tiroid testleriniz yüksek. Yani tiroid bezinin aşırı hormon üretiyor. Muhtemelen ek testler ve sonrasında tedavi planlanacaktır.

  • Merhaba, tiroid bezinin yavaş çalıştığını düşündürür (subklinik hipotiroidi). İlerleyen dönemlerde tiroid hormon seviyesinin de düşmesi beklenir.

 • Nabzim normale göre hızlı atıyor ama herhangi bir kalp problemim yok kardiyoloji doktoru test yaptırdı cihaz takip gecede kontrol etti geceleri normal sadece gündüzleri boyleymiş

 • Hipertriodim vardı. Şu anki değerlerim:
  TSH: 1.4155 (referans ar 0.35-4.94)
  T3: 2.34 (1.71-3.71)
  T4: 1.06 (0.7-1.48)

 • Ben 6 haftalik gebeyim ths 0.38 5.33 araliginda benimki ise 3.22 cikmis doktorim dahiliye diktoruna bi gorun dedi bi sorun olurmu sizce

  • Tiroid beziniz aşırı hormon üretiyor (hipertiroidi) olabilir. Ek testler yapmak gerekebilir. Kesin teşhis aldıktan sonra tedavi konuşulabilir.

 • merhabalar .6 yıldır evliyim 2 yıldır bebek düşünüyoruz fakat olmadı. doktora gidiyorum tedavi görüyorum .hormon testi yaptırdım tsh değerim 3,27 çıktı..
  18 yaşında dış guatır vardı ameliyat oldum .ilk sene ilaç kullandım sonrasında kullanmadım .2 yıl önce doktora kontrole gittim testlerimi yaptırdım bir sıkıntı yok dedi.yaşım şuan 31 …
  sorum şu ki acaba bu ameliyatı geçirmiş olmam ve ilacı kullanmıyor olmam gebe kalmaya engel oluyormu ?

  • Test sonucunuz normal aralıkta görünüyor. İlaç kullanımı ameliyata göre değişir. Her ameliyatta ömür boyu ilaç kullanılmaz. Eğer testlerde tiroid beziniz yeterli hormon üretiyorsa ilaca gerek yoktur. Sonucunuza bakarak yorumlarsak, gebeliği etkilemesi beklenmez.

 • 27 aylık erkek çocuğumuz var
  Doğuştan troid bezleri yok.
  ***(levotiroksin) 25 mg günde iki tane kullanıyor. En son tahlilinde sonuç TSH 0.23 çıktı.
  0.35 ile 5.5 aralığında olması gerekiyor. Ilacın dozajini azaltmalı mıyız çoğalmalı mıyız.

  • Merhaba, doktorunuz kontrol tetkik isteyebilir. Eğer sonuçlar tiroid bezinin yavaş çalıştığını gösterirse tedaviye başlanır. Bebeğin zihinsel gelişimi için tiroid hormonlarının yeterli seviyede olması gereklidir. Sonuç olarak bu süreç hakkındaki bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

 • Merhaba ilk hormon testinde tsh 7.82 çıktı dahiliye doktorum levotiron 25 mg verdi sonra ikinci ay kontrole gittiğim 5.62 çıktı üçüncü ayda 5.32 çıktı en son dördüncü ayda 2.22 çıktı doktor ilaca devam ayda bir kontrol dedi değerim şuan normal ancak yinede hamile kalmaya engel midir

 • Tsh = 4,88
  Yakınlarda ses teli iltihabı geçirdim buna bağlı olabilir mi bayram dan sonra yine baktıracagm doktor ilaç yazmadı ama sizde durum nasıl ilac kullanmalimiyim 😔😔

 • merhaba, benim şöyle bir sorunum var gögüslerimi sıktırdıpım zaman çok olmasada bir damla süt geliyor daha sonra sıvı damla geliyor gebelik düşünüyorum. sizde değerlerim nasıl ? hormon testi yaptırmam gerekiyor mu rica etsem bilgi verebilir misiniz?

  serbest t3 2,90 referans aralığı 2,28-4
  serbest t4 0,87 referans aralığı 0,60-1,25
  tsh 3,92 referans aralığı 0,38-5,33

 • Merhaba ben 27 haftalık hamileyim anti tpo 47. 4 normal değeri 0_60 anti tg 29.7 normal değeri 0_60 tsh 1.44 normal değeri 0.35_4.95 t3 serum 3.03 normal değeri 1.71_3.71 t4 serum 0.74 normal değeri 07_1.48 değerlerim nasıl şimdiden teşekkürler

  • Paylaştığınız sonuçlarda bizler anormallik göremedik. Ancak bu yalnızca bizim yorumumuz. Belirleyici olan doktorunuzun söyleyecekleridir.

  • Testiniz yüksek. Normalde 0.27 ile 4.3 arasında olmalı (sizin testi yaptırdığınız laboratuvara göre). Bu durum öncelikle tiroid bezinizin yavaş çalıştığını düşündürüyor.

 • Merhaba faranjit nedeniyle doktora gittiğimde kan tahlili sonucuna göre TSH 3,32 çıktı referans aralığı (0,38-5,33)
  2 ay sonra kontrole gittiğimde TSH 6,62 çikti referans aralığı (0,38-5,33) bu arada hala faranjit im geçmedi enfeksiyonda var TSH yüksekliği buna bağlı yüksek çıkmış olabilir mi

 • Merhaba 1 yildir korunmadigimiz halde hamile kalamiyorum bugün doktora gittim hic bir sorun olmadığı söyledi hormon testi yaptı ve TSH
  0.27 referans 0.35/4.94 çıktı hızlı çalışıyor dedi dahiliyeye gönderdi sizce nasıl endokloniye mi gitmem lazim

 • Merhabalar,
  1 ay önce özel hastanedeki tahlil sonucum:
  TSH 2.175 (0.35~4.94)

  3 gün önce Aile hekimliğinde gebelik testi için yaptırdığım tahlil sonucum:
  TSH (H) 5.94 (0.27~4.2)

  Şu an 5 haftalık hamileyim. Benim merak ettiğim bir ay içinde değerler bu kadar değişkenlik gösterir mi?
  Tahlil sonuçlarında hata olabilir mi?
  Yüksek olan TSH değeri hamileliğimi nasıl etkiler acaba yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba, laboratuvar hatası her testte görülebilir. Normalde gebelikle birlikte bu testin hafif düşmesi beklenir. Sizde ise yükseklik var. Diğer tiroid testlerini de görmek gerekebilir. TSH yüksekliği gebelikte istenmeyen bir durumdur. Tiroid hormonlarının yetersiz üretildiğini düşündürür. Bu da bebeğin gelişimini bozabilecek bir durumdur. Sizdeki yükseklik hafif olsa da gebelerde normal sınırlarda olması önemlidir.

 • Merhaba 2 buçuk haftalık hamile iken tsh değerim 5.59 du düşük yaptım 1 buçuk hafta sonra tekrar tsh test yaptırdığım da ise 4.53 düşmüş tu sinir oranlarina göre hala yuksek aile hekimim ferrum fort benexol b12 ve devit-3 damla verdi bunlar tsh mi dusurur mu?

 • TSH degerim 0,614 referans değerler: 0,35-5,6
  Değer düşük mü ? Neyin belirtisi olabilir hangi bölüme gorunmem gerekebilir

 • Merhabalar
  10 günlük bebeğimde
  Serbest t4 1,81 referans 0,66-2,37
  Tsh 12,05 referans 0,7-18,1
  Sizce normalmi
  Teşekkür ederim

 • 11 YAŞ KIZ ÇOCUĞU

  ST3: 4,75 (refarans aralığı: 1,8 – 6,0)
  ST4: 1,28 (refarans aralığı: 0,8 – 1,8)
  TSH: 7,23 (refarans aralığı: 0,5 – 6,5)

 • Merhaba 26 haftalık hamileyim
  Tsh 2.93 ref.aralığı 0.38-5.33
  Ft4 0.53 ref.aralığı 0.58- 1.6
  Bu verilere göre bebeğim ve benim için sorun olur mu

 • Serbest T4 0.93~1.7 araliginda 1.27
  TSH 0.270 – 4.2 aralginda 3.23 bu degerler yetiskin icin normal mi kilo almada problem yasiyorum zayifim

 • Meraba 25 yadindayim bugun doktora gittiğim de doktor beni cok korkuttu tesadufen bu siteye denk geldim yardimci olursaniz sevinirim tsh 0.01 serbest t4 1.22

 • Merhablar;
  Eşim 6 Haftalık hamile ve ilk testlerde TSH değeri 3.284 Ref: 0.38- 5.33 çıktı, normal mi yoksa yükseklik var mı ?
  TeşekkürLer

 • Tekrar Merhaba,
  Düzeltme yaparak önceki bilgiye referans aralıklarını da ekliyorum:
  Anti TPO : 847
  TSH : 3,7 (0,27 – 4,2)
  T3 : 2,88 (2,6 – 4,4)
  T4 : 1,19 (0,93 – 1,7)

  Hormon alma zamanı mı geldi?
  Teşekkür ederim saygılarımla.

 • Selamlar
  Bugun test yapildi
  Tsh. H 8.,71.
  Serbest t4 1,01
  Serbest t3. 3,03

  Simdi bende guatr mi var hormon bozukluğunu. Tiroid hangisi var ömür boyu hap mı kullancam?
  Hastalığımın ismi tam olarak nedir?

  • Referans aralığını vermemişsiniz ancak Tsh yüksek görünüyor. Bu sonuçlar tiroid bozukluğunuz olduğunu düşündürüyor. Tedaviye şikayetlerinize göre doktorunuz karar verecektir.

 • Merhaba,
  tahlil sonuçlarım aşağıdaki şekilde ama ben bisey anlayamadım, iki sonuç var. doktor da doğru düzgün bir bilgi vermedi. 56.056 değeri ne demek anlayamadım. daha önce hipertroidi ameliyatı olmuş birisiyim. ne yapmam konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. teşekkürler.

  SONUÇ DURUM NORMAL DEĞER SONUÇ
  TSH 56.056 H 0.38 – 5.33 uIu/mL 2.716

  • Sizin sonucunuz 56.056 ve yanında H yani yüksek ibaresi mevcut. Muhtemelen hipotiroidi gelişmiş. Daha ayrıntılı değerlendirme gerekir. Ancak en son yazdığınız değerin ne anlam taşıdığını alayamadık.

   • bilgi için teşekkür ederim.
    Bana verilen sonuç evrağında T3-T4 değerlerimi göremedİğim için yazamadım.
    Bende bir çok tahlil verdim ama iki sonuç yazana denk gelmediğim için size sormak istedim.tsh değeri çok yüksek sanırım ilacı daha da yükseltmek mi gerekiyor bu durumda.

    tablo bu şekilde,

    SONUÇ DURUM DEĞER SONUÇ

    TSH 56.056 H 0.38 – 5.33 uIU/mL 2.716

 • Merhaba , dün arkadaşım Tsh 4.43 aralık(0.51-4.3) askerlik için sağlık raporu aldığından ertesi gün tekrar gelmesi ve yeni test yapılması istendi günden güne değişebilecek birşey mi ? Nasıl düşürebiliriz?

 • 22 yasindayim 3 aylik evliyim tsh 11 cıktı düşürmek için ilaç tedavisinden hariç nasıl beslemeliyim acaba gebe kalmak için

 • 27+2 günlük gebeyim

  TSH sonucum 2.17 doktor sınırda dedi şuan ne yapmam gerek korkulacak bir durum söz konusu mudur.
  teşekkür ederim

  • Testiniz yüksek. Bu yükseklik bizlere kötü bir hastalık olduğunu veya olmadığını göstermez. Bu yüksekliğe neden olabilecek durumlar araştırılır, teşhis edilir ve ona göre tedavi planlanır.

 • 6 haftalık hamileyim TSH sonucum 3.47 çıktı doktorum düzensiz olduğunu ve kontrol ettirmemi söyledi . referans aralığı 0.25 – 4.55 ciddi bir problem olurmu . gebeliğime zararı varmıdır ?

  • Gebeliğin ilk 3 ayında, artan gebelik hormonlarının etkisiyle tiroid testleri de değişir. Sizin testiniz normal aralıkta görünüyor. Ancak gebelik dönemi değerlendirmesi biraz daha farklıdır. Önemli olan doktorunuzun söylediğidir.

 • Merhaba kan sonucumda TSH 6.41 bu değer yüksek midir. Ultrason ile bakılması ilaç başlanması gerekirmi. TEŞEKKÜRLER

 • Bende troid den şüphelenilen fakat sadece tsh testi Yapıldı normal çıktı t3 t4 e de bakılmalı mıydı şikayetlerimi duyan doktorlar tiroid diyorlar ama sonuç normal çıkıyor

  • Bu konuda en hassas test TSH’dır. Önce bu testin seviyesi oynar daha sonra diğer testler bozulur. Yani t3 ve t4’teki ufak oynamalar bu testte ciddi değişimlere neden olur. Bundan dolayı taramalarda sadece bu teste bakarlar.

 • Ft3=2.85. Referans aralığı 1.71/3.71. Ft4=0.85 referans aralığı 0.70/1.48. TSH (H) 10.221 referans aralığı 0.35/ 4.94

 • Merhaba, yutkunma problemi şikayetiyle nöroloji bölümüne başvurdum. MR ve kan tahlili yapıldı.Mr da hipofiz bezin de büyüme olduğunu ama kan değerlerimin normal olduğunu söyledi.Değerlerim şunlar:

  SERBEST T4 sonuç 0,93 ng/dL referans 0,61-1,12
  TSH sonuç 1,65 µIU/ml referans 0,38-5,33

  Ne yapmalıyım, bir uzmanla hipofiz bezini takibe mi almalıyım? Hangi uzmanla görüşmeliyim? Teşekkür ederim.

 • Merhaba benim daha önceki kontrollerde zararsız nodülüm olduğu gözlenmişti. Yeni tahlil sonuçlarımda;
  Serbest T3: 3.44 Referans: 2.28-4.00
  Serbest T4:0.78 Referans: 0.6-1,25
  TSH: 0.25 Referans: 0.38-5.33
  Bu düşüklük sadece nodülle mi alakalıdır. Gebe kalamama sebebi teşkil eder mi?
  Teşekkürler..

  • TSH baskılanmış görünüyor. Tiroid bezinizin fazla hormon ürettiğini akla getirmekte. Eğer nodül aşırı hormon üretiyorsa buna neden olabilir. Nodülün özelliğine göre doktorunuzun tekrar değerlendirmesi gerekir.

 • Guatr hastasıyım sağlık güvencemiz olmadığı için sadece sağlık merkezinde test yaptirabiliyorum değerlerimi yazsam yorumlayan olur misiniz teşekkür ederim TSH 7.56// t3 2.16 // t4 0.65

  • Referans aralığını yani testin yapıldığı laboratuvarın normal aralıklarını bilmediğimiz için yorumumuz yanlış çıkabilir. Bizim genel olarak . bildiğimiz referans aralıklarına göre tiroid beziniz yavaş çalışıyor. Eğer bunu destekleyen belirtileriniz de varsa doktorunuz tedavi verecektir.

 • merhaba çıkan sonuçlar hakkında bilgi alabilirmiyim

  TSH referans aralığı 0.27 – 4.30 benim 7.76 çıktı
  FT 3 referans aralığı 2.0 – 4.4 benim 3.36 çıktı
  FT 4 referans aralığı 0.86 -1.77 benim l.100

 • Merhabalar, benim düzenli büyüyen nodülüm vardı, en son 4 sene önce kontrol ettirmiştim.yeni tahlil sonuçlarıma göre;
  Serbest T3 3.44 referans- 2.28-4.00
  Serbest T4 0.78 Referans- 0.6-1.25
  TSH 0.25 Referans- 0.38-5.33
  Bu değerler gebe kalmamı etkileyebilir mi, doktor kontrolüne gerek var mıdır?Teşekkürler.

  • TSH değeriniz düşük olduğu için dahiliye doktoruna başvurmanız gerekir. Tiroid bozuklukları gebeliği zorlaştırabilir. Ancak öncelikle doktorunuzun değerlendirmesi gerekir.

 • Merhaba benim TSH 5,70 çıktı. Ayak parmaklarimda karıncalanma oluyor sebebi bu olabilir mi şimdiden cevabınız için teşekkür ederim .

 • İyi günler bugün TSH sonuçunu aldım 3,51. Üç ay önceki değer 2.50 civarıydı. Ramazan ayında düzensiz kullandım ondan kaynaklı değerler de artış olmuş olabilir mi? Birde stres faktörü de etken olabilir mi değer artışına ?

 • Merhaba ben 5 haftalık gebeyken
  TSH değerim 5.62 çıktı (referans aralığı 0.35-5.5)
  FT3 değerim 4.04 çıktı ( referans aralığı 2.3-4.2)
  FT4 değerim 1.16 çıktı ( referans aralığı 0.89- 1.76)
  Doktorum ***(levotiroksin) 25 mg ilaca başlattı 3 hafta sonra tekrar degerlerimi ölçtürdüğümde;
  TSH değerim 0.32 çıktı referans aralığı ( 0.35-5.5)
  FT3 değerim 3.63
  FT4 değerim 1.58 çıktı
  Sizce hâlâ ilac kullnamaya devam etmeli miyim ?
  Kullandıkça degerim daha da düşüp bebeğime zararı olur mu?

  • Tiroid beziniz yavaş çalıştığı için yeterli hormon üretemiyor. Siz de bu hormonu hap şeklinde dışardan alıyorsunuz. Eğer tiroid beziniz yavaş çalışmaya devam ediyorsa ilaç almadığınızda tiroid hormonları yine yetersiz kalabilir. Tahlil sonuçlarına göre ilaç dozu ayarlanır. İlacın sürekli mi yoksa bir süreliğine mi kullanılacağı nedene göre değişir. Tiroid bezinin yavaş çalışmasına neden olan birçok hastalık vardır. Teşhisi koyan doktorunuz ile görüşünüz.

 • Merhaba, benim dvit 1 ay once 11 cıktı damla kullanıyorum.Bir gunde 1 şişeyi bir hafta arayla kullanmami soyledi doktor.Dun kullandim bugun test yaptirdim tsh 4.37 cikti.1 ay once 3.27ydi.Acaba adetli olduğum ya da dun ictigim devitten dolayi mi yukseldi.Sizin yorumunuz nedir ?

 • Merhaba;
  Serbest t3 : 4.94 aralık 2.28-4.00
  Serbest t4 : 1.31 aralık 0.60-1.25
  TSH : 0.16 Aralık 0.38-5.33
  Normalmidir ilac kullanmaya gerek varmıdır

  • Genellikle tiroid bezinin yavaş çalışması sonucu bu tahlil yükselir. Ancak nadiren tam tersi de olabilir. Şikayetlere, muayene bulgularına göre gerekli görürlerse farklı testler istenebilir.

 • Merhaba eşim Haşimato hastası ve uzun süredir sabahları 50 mg aç karnına hap içmekte. Hamile olduğunu yeni öğrendik ve 8 haftalık hamile. Bu 8 haftalık süre içinde gebe olduğu bilgimiz olmadığından ilaçlarına normal devam etmekteydi. Yeni tahlil yaptırdık sonuçlar aşağıdaki gibidir. T4 0.75 referens aralığı 0.61-1.12
  T3 3.17 referans aralığı 2.5 -4.37
  TSH 4.108 referans aralığı 0.34 -5.60 sonuçlar nasıldır normal mi? Aynı ilaca aynı dozda devam mı etsin yardımlarınız rica olunur

  • Tahliller normal görünüyor. Bizler ilaç dozu hakkında direkt yorum yapamayız. Gebelikteki bazı hormonların etkisiyle tiroid testleri de oynayabilir. Bundan dolayı doktorunuzun değerlendirmesi gerekir. Geçmiş olsun.

   • Peki bu bilgler ışığında doktor 50 gram olan ilacı 0.75 e çıkardı. 8 haftalık süre zarfında 0.50 kullanmıştık bu süre zarfın bebekte sorun oluşma ihtimalı var mıdır bir diğer sorumda TSH 2.5 olması gerek dediler ancak bu değer düşmedi her hangi bir sorun oluşur mu. kısacası benim tedirginliğim haşimato hastalığı olan gebelerde bebeklerde hasar kalma olasılığı nedir. Haşimato annelerin sağlıklı doğum yapan gebeler var mıdır yardımlarınız için teşekkürler

    • Önemli olan tiroid hormonlarının seviyesidir. Tiroid hormonları bebeğin anne karnında gelişmesi için oldukça önemlidir. Haşimato hastası olup sağlıklı bebek doğuran birçok anne bulunmaktadır. Burda önemli olan sizlerin düzenli kontrollerinizi yaptırarak tedavinizi eksiltmemeniz. Sizler doktorunuzun önerisine uyarak doğru dozu bulmalısınız. İlerleyen süreçte ilaç dozunuz arttırılabilir veya azaltılabilir. Hormon ihtiyacı gebelikte değiştiği için kontrol bakılan test sonucuna göre ilaç dozu değiştirilebilir.

 • TSH * 30.63 µIU/mL 0.34 – 5.60,
  Serbest T4 0.91 ng/dL 0.61 – 1.12
  Serbest T3 2.97 pg/mL 2.6 – 4.37
  Tiroid Peroksidaz Antikoru * >1144.0 IU/mL 0 – 34
  TSH Reseptör Antikoru * 40 IU/L 0 – 1.75
  25-OH Vitamin D * 9.81 ng/mL 30 – 100
  Merhabalar bu sonuçlara göre Tiroid az mı çalışıyor yoksa çok mu çalışıyor? teşekkürler

 • Merhabalar. Merhaba 24 yaşındayım. Çarpıntı için kardiyolojiye gittim T3 T4 normal ama tsh 6.18 cıkmıs ilgilenmedi de doktor dahiliyeye git dedi. Araya bayram falan da girdi 6 yüksek mi az mı çalısıyor yoksa cok mu calısıyor demek anlamadım. Dahiliyeye gideceğim ilerki haftalarda. İlaçlık durum var mı acaba?

 • Merhaba, hipotiroidim var çok, yıllarda dengede gitti, tüp bebek yaptırdım normal giden değerler 32’ye çıktı ve gebe kalamadım.ilacın dozunu arttırdım T3’üm 3.43,T4’üm 2.15,TSH 0.135 ve b12’de 178 oldu.Tüp bebek sonlandıktan 1 ay sonraki sonuçlar bunlar. Ne yapabilirim teşekkürler

  • İlaç dozunu ayarlamak bazen zor olabilir. Tek seferde doğru dozu bulamayabilirler. Genellikle doz arttırılarak doğru ilaç dozu bulunur. Sizin de bu konuda yapacağınız doktorunuzla iletişime geçerek ilaç dozunu ayarlamaktır. Tahlillerinize bakılırsa ilaç dozunu azaltmak gerekebilir. Genel hastalık hali, gebelik, kilo alımı gibi birçok neden vücudun ilaç gereksinimi değiştirebilir.

 • Merhaba
  3 aydır çocuk sahibi olmak istiyorum ve kan testi yaptırdım TSH degerim 6.21 çıktı . Değeri yorumlayabilir misiniz? Bu degerle hamile kalınabilir mi veyahut tedavi şart mı ? Cevap verirseniz çok mutlu olurum.

  • Değer yüksek. Muhtemelen tiroid beziniz yavaş çalışıyor. Gebe kalmayı zorlaştırabilir ancak yine de gebe kalınabilir. Tiroid bezinin yavaş çalışması gebelikte bebeğin gelişimine zarar verir. Dolayısıyla tedavi gerekir. Lütfen doktorunuz ile görüşünüz.

 • Merhaba 18 haftalık hamileyim.3 lü tarama testi yaptırdım.Sonuçlarımda sadece TSH ve Serbest T4 değerim çıkmış.Bu değerlere göre 3 lü tarama testi tamamlanmış mı oluyor? TSH VE T4 Değerim aşağıdadr;

  Serbst T4 1.28 Referans değeri: 0.93-1.76
  TSH 1.88 :0.27-4.2

  Bu değerlere göre 3 lü tarama testi tamamlanmış mı oluyor? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 • Bir yıl önce guatr ameliyatı oldum çift taraflı olarak tiroid bezlerim alındı. 1 yıldır Levotiroksin 100 mg kullanıyordum ve tsh değerlerim normaldi. Şu an 6+4 günlük hamileyim ve tsh değerim maalesef 12,95 olmuş. referans aralığı (0.3 – 4.0). Bu durum herhangi bir sorun yaratmış olabilir mi acaba ? Hapımın dozunu aniden yükseltmek de riskli olur mu ?

  • Sorun yaratıp yaratmadığı konusunda net birşey söylemeyiz. Tiroid hormonu içeren ilaçlar gebelikte güvenli ilaçlardır. Tiroid bezinin yetersiz çalışması ilaçlara göre daha riskli olduğu için doktorunuzun önerisine uymanızı tavsiye ederiz.

 • merhabalar ,

  TSH değerim sonuç : 1.4549 değer : 0.35 -4.94 çıktı.

  T4 değerim sonuç : 0.84 değer : 0.7 -1.48 çıktı.

  T3 değerim sonuç : 2.55 değer 1.71 -3.71 çıktı.

  sonuçlarımı yorumlayabilir misiniz rica etsem ?

 • TEST ADI SONUÇ BIRIM REFERANS

  Serbest T3 H 4.12 pg/ml 2,50 – 3,9
  SerbestT4 1.05 ng/dl 0.60 – 1.33
  TSH L 0.324 mU/l 0.34 – 5.60

  Merhaba sonuçları kontrol edebilir misiniz?

  • Tiroid hormonu yüksek. Tiroid bezinde aşırı üretim, ilaçlar veya tiroid iltihaplanmaları buna neden olabilir. Bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Dahilliye veya endokrinoloji doktoruna başvurmanızı öneririz.

 • TSH. 7,55. REFERANS ARALİGİ. 0,27-4,2 arasında çok mu yüksek bu değer..aşırı kilo almaya başladım son 2 ayda buna baglanmali.

 • 22 haftalık gebeyim ve TSH oranım 4.3 olması gerekirken 4.61 çok mu yüksektir yüksek ise ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

  • Yükseklik tiroid bezinin yetersiz çalıştığını düşündürür. Gebelikte tiroid hormonlarının dengesi çok önemlidir. Tiroid hormonları yetersiz olursa bebekte problemlere neden olur. Tabi gebelikte değerlendirme biraz daha farklı olduğu için doktorunuzun değerlendirmesi gerekir.

 • merhaba, free t3 2.2-4.0 aralığı benim 2,37
  free t4 0,78-1,81 aralığı benim 1,13
  TSH(sensitive) 0,32-5,4 aralığı benim 7,54
  bu değerleri nasıl yorumlamak gerekir.neyin belirtisi olabilir.

 • Serbest T4 1,36 referans ağırlığı 0,93 – 1,7
  TSH 5,51 referans ağırlığı 0,51 – 4,3
  Normal değerlerde mi sizce yorumlar mısınız?

 • Tsk 4.68 refeans degeri o.27_4.2 bılgılendırırmısın 2 yıldır cocugumuz olmuyor bundan kaynaklana bılırmı hamılelıkte sorun olurmu

  • Evet yüksek. Tiroid bezinin yavaş çalıştığını düşündürür. Bu durum gebeliği zorlaştırabilir. Gebelikte tedavi almazsanız bebeğe zarar verebilir ama tedavi ile bu durum engellenebiliyor.

 • Serbest T4 1.29 ng/dL N(0.93 – 1.7)
  TSH 9.87 uIU/mL H(0.27 – 4.2)

  dahiliye kan testi sonucumdur sizlerdende bir değerlendirme alabilirmiyim
  kalıcı bir rahatsızlık mıdır ilaçlarla tedavisi mümkün müdür teşekkür ederim.

 • Merhaba. Ben 23 yaşındayım ve 10 aylık evliyim bu sure icinde TSH 6.54’de oldugunu öğrendim . İlaç tedavisi görüyorum adet düzensizliğim nedeniyle kadın dogum doktoruna gittim gebe kalmak istiyorum fakat bu TSH etkiliyor. Gebe kalsam bile bebekte bir zarar oluşur mu çok korkuyorum. Yardimci olursanız sevinirim.

  • Tiroid hormonlarınız ilaçlarla normale getirildikten sonra gebe kalmanız sorun oluşturmaz. Ancak gebelikte de bu değerleri sıkı bir şekide takip etmeniz gerekir. Eğer tiroid beziniz yeterli çalıştığında gebe kalır ve gerekli tedaviyi almazsanız bebeğe zarar verir. Ancak düzenli tedavi ve kontrollerinizi yaptırarak hormon seviyelerini normal aralıkta tutarsanız bebeğe zarar vermesi beklenmez.

 • Merhaba Hamilelik durumum 5 haftalıktır. TSH 5.153 çıktı. Doktor tiroid var dedi. ilaç verdi. Normal mı şimdi bu durum? Çok stresliyim. Lütfen yorumlayın.

 • Merhaba ben 8 haftalık hamileyim. Kan sonucumda tsh 0.02 değer aralığı 0.38-5.33 çıktı. Acaba bebeğime bi zarar verir mi? Tehlikesi nedir?

  • Gebelikteki tiroid bozuklukları hem bebeğinize hem de size zararları olabilir. Tiroid beziniz hızlı çalışıyor olabilir. Testlerle birlikte doktorunuzun değerlendirmesi gerekir.

 • Merhaba emziriyorum benim sonuçlarımi da değerlendirir misiniz?
  tsh: 0.76 r.a.=0.35 5,5
  t 3: 2.95 r.a= 2,3 4,2
  t4: 1.38 r.a.= 0.89 1,76

 • 18 yaşında ki kızımın sonuçları değerlendirmenizi rica ederim kızım için endişeliyim ilaca başladı :(
  Anti TPO >1000 IU/mL 0-10
  Serbest T3 8.04 pg/mL 2.5-4.4
  Serbest T4 1.47 ng/dL 0.54-1.24
  TSH 0.006 uIU/mL 0.34-5.6
  Anti Tiroglobulin Antikor
  (ANTI T) 0.8 IU/mL 0-50

  TIROID BEZI RENKLI DOPPLER US
  Tirod sol lob 17x18x49 mm, sağ lob 14×18 x49 mm , isthmus kalınlığı 3.5 mmd ir.
  Bez ekojnetesi azalmış olup heterojen görünümdedir. Pseudonodüler görnüm ince fibröz septalar izlenmiştir. Görünüm otoimmun tiroid parankim hastalığı lehinedir.
  Boyunda seviye 6 lenfadenomegali izlenmedi.
  RDUS bakıda, bezin vaskülarizasyonu artmıştır

 • Merhaba ben saç dökülmem nedeniyle doktora gittim kan tahlili istedi ve tirodimin yüksek olduğunu bunun içinde genel cerraha yönlendirdi sizce bu değerler normal midir ?
  Referan 0.27-4.2
  TSH 5.16

 • Serbest t3 3.77 2.56-5.01
  Serbest t4 1.02 0.98-1.63
  Tsh 5.67 0.51-4.30
  Hamileyim ve sonuçlarım böyle degerlerim yüksek mi?

 • İyi günler eşim 8 yıldır guatr düzenli olarak ilaç kullanıyoruz şu an hamile ve kullandığı doz 150 TSH 7 civarı çıktı yani yüksek. Bugün doktora gittik ilacın dozunu düşürdü. Normal şartlarda ilacın dozunu yükseltmesi gerekmiyor muydu? Yardımcı olursanız seviniriz.

 • TSH yüksek çıkınca (7 civarı) ilacın dozu yükseltilir mi düşürülür mü? Şu an Levotiroksin 150’lik kullanıyoruz.

 • Tsh 3.60 T4 1.04
  Referans aralığı uIU/mL 0.38-5.33. ng/dL, 0.61-1.12 en sonki sonuç normal mi düşük müdür şimdiden teşekkürler.

 • Tsh sonucum normalin üzerindeymiş nasıl düşürebilirim aynı zamanda hiç kilo veremiyorum diyet ve spora rağmen teşekkür ederim.

 • Merhabalar TSH; 0,95 Referans değeri 0.27-4.20
  Serbest t4; 1.73 referans degeri 0,93-1,7
  serbest t3 3.47 referans degeri 2.0 – 4.4

  • Açıkçası değeriniz çok sınırda. İlaç kullanımı gibi test sonucunu etkileyecek bir durum var mı bilemiyoruz. Serbest T4 hafif yüksek olduğu halde TSH normal. Böyle durumlarda genellikle tiroid hormon direnci veya TSH üreten hipofiz adenomları akla gelir. Ancak testleriniz bizim açımızdan çok net değil. Endokrin doktoruna başvurmanızı öneririz.

   • TSH 96,85 H mıU/L —- referans değeri 0,27-4,20
    Serbest T3 4,51 pmol/L — referans değeri 3,1-6,8
    Serbest T4 7,19 pmol/L — referans değeri 12-22

    TSH Hormon değeri midir? anlayamadım çok yüksek teste bi hata olabilir mi?

    • Evet gerçekten yüksek bir değer. Bu testlerin hepsi de hormondur. Serbest t4 ise düşük görünüyor. Yani tiroid beziniz yavaş çalışıyor (hipotiroidi) olabilir. Bez yavaş çalıştığı için hipofiz bezi bunu dengelemek ister ve daha fazla TSH üretir.
     Sonuç olarak hata ihtimali her zaman vardır ancak tiroid testlerinizin de bozuk olduğu bir gerçek. Endokrin veya dahiliye doktoru bu konuda daha sağlıklı yorum yapacaktır.

 • Bnm değerlerim Mart ayı

  Serbest t4 1.12 referans (0.93-1.7)
  Serbest t3 1.75 referans (0.27-4.2)
  TSH ise 1.86 referans (0.27-4.2)

  Ocak ayında yani 2 ay öncesinde
  TSH 3.32 imiş
  Bu farklılıkların nedeni ne olabilir TSH de ve değerlerim sizce normal mi? Teşekkürler.

 • Verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim bir sorum daha olacaktı TSH yüksekliğinde saç dökülmesi kafanın hangi bölgesinde olur? Genelde ( üst – yanlar – veya arka ) tam belirtirseniz çok sevinirim. Benim üst bölgemin tamamı seyrekleşti elimi değsem 8 – 10 tel saç geliyor anlam veremedim?

  • Referans aralığı değişebilir. Bizdeki aralığa göre normal ama sağlıklı olan sizin sonuç kağıdınızda yazan aralık. Yükseklik zayıflatabilir de şişmanlatabilirde. Eğer tiroid bezi yetersiz hormon ürettiği için yükselmişse genellikle kilo alınması beklenir. Eğer hipofiz bezindeki adenomdan (tümörden) kaynaklıysa bu defa tiroid hormonları artacağı için kilo kaybı beklenir.

 • Merhaba 19.04.2018 tarihli Tsh değerlerim: TSH: 4.53 FT4 1.16 FT3 3.52. 30.04.2018 tarihli Tsh değerlerim TSH: 1.11 Serbest T4 1.02 Serbest T3 2.52 bu değerlerin takribi 10 gün içerisinde bu şekilde olmaları normal midir? Teşekkür ederim.

 • Tsh 13 çıktı ilaç kullanıyorum hala bi düzene koyamadık 8 ay oldu. Sadece birşey merak ediyorum TSH düzeyinin en yüksek degeri kaç olur? Tsh en yüksek olduğu deger nedir? Şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

 • Merhaba, çarpıntı şikayeti ile gittim doktora,
  TSH 0,143,
  T3 3,41
  T4 1,27,
  Anti TPO 171.9
  Anti TG 511.6
  İki doktora gittim ikisi de bambaşka şeyler söyledi biri tiroid hastasısın öteki enfeksiyon var dedi.

 • Tsh 0.7
  Serbest t3 5.24
  Serbest t4. 2.11
  15 haftalığız sonuçları değerlendirir misiniz rica etsem, çocuğa etkisi olur mu?

  • Gebelikte artan hormonlar nedeniyle TSH’da düşüş ve T4’te yükseliş görülebilir. Bundan dolayı normal sınırları belirlemek zor olabilir. Dahiliye veya endokrin doktoru ile görüşmenizi öneririz.

 • Merhaba,
  T3 2.86 aralığı 2.6 – 4.37
  T4 0.72 aralığı 0.61 – 1.12
  TSH 3.72 aralığı 0.34 – 5.60
  Değerlerim bu şeklide sizce TSH normal mi?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhaba
  ft3 3.20
  Ft4 1.100
  Tsh 3.21
  Bu değerler normal midir ?
  Daha öncesinde 1.34 lerdeydi şimdi doğum kontrol hapına başlayacağım herhangi bi etki olur mu?
  Teşekkürler

 • merhaba ben yaklaşık 3 yıldır levotiroksin 50 mg ilaç kullanıyorum, haşimato tiroidi teşhisi ile. Fakat 2 aydır ilaç içmedim ve verdiğim kanda tsh değerim 2.6 çıktı. Hastalığımda bir düzelme var mı? ilaç içmem gerekiyor mu?

 • Merhaba ben aşırı terleme vücudu ateş basma ayaklarda terleme yemek yediğim halde kilo alamama sık sık lavaboya gitme şikayeti ile genel cerrahi doktoruna gittim troidlerden geliyordur dedi kan tahlili ve usg çektirmemi istedi kan tahlili sonucu.:
  Anti TPO 0.2
  T4 0.79
  Tsh 1.03
  Olarak çıktı sizce değerler nasıl ve ne şekilde bir yol izlemem önerilir.

  • Testlerin referans aralığı farklılık gösterdiği için bunu doktorunuza sorunuz. Bizim bildiğimiz referans aralıklarına göre TSH ve anti TPO normal görünüyor. T4 değeri ise serbest mi total mi bilemediğimiz için yorum yapamıyoruz. Şikayetleriniz için dahiliye polikliniğine de gitmenizi öneririz.

 • Merhaba benim 24.3.2018 TSH 1.89’du euthyrox 75 olarak kullandım. Bugunkü TSH 0.672 çıktı. Gebeliği etken bişey var mı? Teşekkürler

 • merhaba

  9 haftalık hamileyim. TSH 1.7 – aralık 0.27-4.2
  Bir doktor tiroid çok düşük deyip ilaç verdi, başka bir doktor hayır normal dedi ve ilacı kesmemi söyledi.
  Zaten ilk 3 ay çok ilaç verilmiyor dedi.
  Yorumlarsanız çok sevinirim.

  Teşekkürler.

  • Merhaba verdiğiniz aralığa bakılırsa değeriniz normal görünüyor. Bazen serbest t4, t3 hormonları ile birlikte değerlendirilmesi gerekebilir. Gebeliğin ilk döneminde gebelik hormonuna bağlı TSH testinde hafif düşme görülebilir. En sağlıklısı üçüncü bir doktor (endokrin uzmanı) önerisi almanız.

 • Merhaba ben 21 hafta 3 günlük gebeyim. Kan testimde tsh 3.07 referans 0.38 – 5.33. Ne yapmam lazım? Bebeğime bi zararı var mı? İlaç kullanmam lazım mı? Yol gösterirseniz sevinirim. Teşekkürler

Yorum Yap