TSH Nedir? Normal Değerleri Kaçtır?

tsh nedir, normal değerleri kaçtır

TSH (Tiroid Stimülan Hormon) tiroid bezini uyararak, tiroid hormonlarının üretilmesini sağlayan bir hormondur. Tiroid bezine bir anlamda “tiroid hormonu üret” komutu verir. Yazımızın devamında “TSH Nedir?” sorusunda daha ayrıntılı cevap vereceğiz.

TSH Nedir?

TSH, beyin tabanındaki hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Kana salınan bu hormon, tiroid bezine ulaşır ve bezi uyarır. Bu uyarı sonucunda tiroid bezinden, T3 ve T4 isimli hormonlar (tiroid hormonları) üretilir. Kısacası tiroid hormonlarının seviyesini kontrol etmekle görevlidir.

Tiroid bezinde Triiodotironin (T3) ve tiroksin (T4) isimli iki hormon üretilmektedir. Yazımızın devamında bunlardan tiroid hormonları olarak bahsedeceğiz.

TSH hormonunun amacı tiroid hormonlarını (T3 ve T4) belli seviyede tutmaktır. Böylece vücudun ihtiyacı kadar tiroid hormonu salgılanır.

Tiroid hormonlarının dengesi vücut ve ruh sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu hormonların az veya fazla olması vücuttaki çoğu yapıyı etkiler ve çeşitli belirtilere neden olur.

Tiroid bezi vücudun ihtiyacı olan hormonları salgılayabilmek için, yeterli TSH uyarısına (miktarına) ihtiyaç duyar.

TSH Normal Değerleri Kaçtır?

Yaşa göre TSH normal değerleri *

 • 4 gününü doldurmamış yeni doğan bebeklerde; 1 – 39 mU/L
 • Çocuklarda: 0.7-6.4 mU/L
 • Erişkinlerde:  0.4 – 4.2 mU/L

Labaratuvara göre bu değerler değişkenlik gösterebilir.

*TSH normal değerleri için webMD adresi referans alınmıştır.

TSH Neden Yükselir veya Düşer?

İki nedenle yükselebilir:

 1. TSH seviyesi normal olduğu halde tiroid bezinin yeterince hormon üretemediği durumlara ‘primer hipotiroidi’ denir. Bu durum tiroid yetmezliği olarak da bilinir. Yani vücut tiroid bezine “hormon üret” komutu gönderdiği halde tiroid bezi hormon üretemez. Böylece tiroid hormonları düşer. Vücut bunu dengelemek için daha fazla TSH üreterek tiroid bezine “daha fazla hormon üret” komutu gönderir. Eğer tiroid bezi bu artışa yanıt verebilirse, tiroid hormonlarının miktarı normal seviyeye gelir. Yanıt veremezse kişide tiroid hormonlarının yetersizliğine bağlı belirtiler ortaya çıkar.  Yani tiroid bezinin çeşitli nedenlerle yeterince hormon üretemediği (hipotiroidi) durumunlarda TSH yüksekliği görülür. Bu durum TSH yüksekliğinin en sık nedenidir.
 2. Bazı hipofiz tümörleri (hipofiz adenomu), hipofiz bezinden aşırı miktarda TSH salgılanmasına neden olur. Artmış TSH seviyesi, tiroid bezini uyararak tiroid hormonlarının seviyesini yükseltir.

İki nedenle düşebilir:

 1. Tiroid bezinden çok fazla miktarda hormon salgılanırsa, hipertiroidi denilen durum ortaya çıkar. Vücut bu durumu dengelemek için TSH salgısını azaltır. Böylece tiroid bezine giden “hormon üret” komutu azalacak ve durum dengelenmeye çalışılacaktır. Yani tiroid bezinin aşırı hormon salgıladığı (primer hipertiroidi) durumlarında TSH düşüklüğü görülür.
 2. Hipofiz bezinin çeşitli nedenlerle hasarlandığı durumlarda da TSH düşüklüğü görülebilir. Bu duruma sekonder hipotiroidi denilir. TSH seviyeleri düştüğü için tiroid bezi yeterince uyarılamaz, tiroid hormonlarının seviyesi azalır ve tiroid yetmezliği gelişir.
TSH SeviyesiT3 ve T4 SeviyesiNeden Olan Olası Hastalık
YüksekYüksekHipofiz Adenomu (tümörü)
DüşükDüşükSekonder Hipotiroidi
DüşükYüksekGraves Hastalığı, Tiroid Nodülü
YüksekDüşükHaşimato Hastalığı

TSH yüksekliği veya düşüklüğü, tiroid hormonları ile birlike değerlendirilmelidir. Yukarıdaki tablo, TSH ve tiroid hormonlarının (T3, T4) hangi hastalıklarda nasıl seyrettiğini göstermektedir. Örneğin Graves hastalığında TSH seviyesi düşük iken tiroid hormonlarının seviyesi yüksek görülür.

21 Yorum

 • Merhaba ben 21 hafta 3 günlük gebeyim. Kan testimde tsh 3.07 referans 0.38 – 5.33. Ne yapmam lazım? Bebeğime bi zararı var mı? İlaç kullanmam lazım mı? Yol gösterirseniz sevinirim. Teşekkürler

 • merhaba

  9 haftalık hamileyim. TSH 1.7 – aralık 0.27-4.2
  Bir doktor tiroid çok düşük deyip ilaç verdi, başka bir doktor hayır normal dedi ve ilacı kesmemi söyledi.
  Zaten ilk 3 ay çok ilaç verilmiyor dedi.
  Yorumlarsanız çok sevinirim.

  Teşekkürler.

  • Merhaba verdiğiniz aralığa bakılırsa değeriniz normal görünüyor. Bazen serbest t4, t3 hormonları ile birlikte değerlendirilmesi gerekebilir. Gebeliğin ilk döneminde gebelik hormonuna bağlı TSH testinde hafif düşme görülebilir. En sağlıklısı üçüncü bir doktor (endokrin uzmanı) önerisi almanız.

 • Merhaba benim 24.3.2018 TSH 1.89’du euthyrox 75 olarak kullandım. Bugunkü TSH 0.672 çıktı. Gebeliği etken bişey var mı? Teşekkürler

 • Merhaba ben aşırı terleme vücudu ateş basma ayaklarda terleme yemek yediğim halde kilo alamama sık sık lavaboya gitme şikayeti ile genel cerrahi doktoruna gittim troidlerden geliyordur dedi kan tahlili ve usg çektirmemi istedi kan tahlili sonucu.:
  Anti TPO 0.2
  T4 0.79
  Tsh 1.03
  Olarak çıktı sizce değerler nasıl ve ne şekilde bir yol izlemem önerilir.

  • Testlerin referans aralığı farklılık gösterdiği için bunu doktorunuza sorunuz. Bizim bildiğimiz referans aralıklarına göre TSH ve anti TPO normal görünüyor. T4 değeri ise serbest mi total mi bilemediğimiz için yorum yapamıyoruz. Şikayetleriniz için dahiliye polikliniğine de gitmenizi öneririz.

 • merhaba ben yaklaşık 3 yıldır eutrox 50 mg ilaç kullanıyorum, haşimato tiroidi teşhisi ile. Fakat 2 aydır ilaç içmedim ve verdiğim kanda tsh değerim 2.6 çıktı. Hastalığımda bir düzelme var mı? ilaç içmem gerekiyor mu?

 • Merhaba
  ft3 3.20
  Ft4 1.100
  Tsh 3.21
  Bu değerler normal midir ?
  Daha öncesinde 1.34 lerdeydi şimdi doğum kontrol hapına başlayacağım herhangi bi etki olur mu?
  Teşekkürler

 • Merhaba,
  T3 2.86 aralığı 2.6 – 4.37
  T4 0.72 aralığı 0.61 – 1.12
  TSH 3.72 aralığı 0.34 – 5.60
  Değerlerim bu şeklide sizce TSH normal mi?
  Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum Yap