Tahliller

Tiroglobulin Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Neden Olur?

tiroglobulin testi

Tiroid kanserleri nispeten sık nüksederler. Bundan dolayı tedavi edilen kişinin takibi ve nüksün erkenden tespiti oldukça önemlidir. Tiroglobulin bazı tiroid kanserlerinin nüksünü tespit etmekte kullanılan ve aynı zamanda tiroid iltihaplanmalarında da yükselebilen bir testtir.

Tiroglobulin Nedir?

Tiroid bezi hücreleri tarafından salgılanan ve tiroid hormonlarının sentezinde yer alan bir proteindir. Tiroid foliküllerine özgü olan bu protein, sağlıklı kişinin kanında yüksek miktarlarda bulunmaz.

Tiroid kanseri nedeniyle tiroid bezi tamamen alınan kişilerde, tiroglobulin değeri sıfıra yakındır. Böyle kişilerde tiroid dokusu olmadığı için bu proteinin kanda yüksekliği beklenmez. Olası yükseklik nüksü düşündürür.

Tiroid bezi kısmen alınmış kişilerin kanında belli seviyelerde görülebilir.

Tiroglobulin Testi Neden Yapılır?

 • Tiroid kanserlerinde, tedavinin etkinliğini değerlendirmek ve tedavi sonrası nüksü tespit etmek için tarama testi olarak kullanılır. Şu kanserlerin takibinde kullanılır; papiller tiroid kanseri, folliküler tiroid kanseri ve hürtle hücreli kanserler.
 • Doğuştan tiroid bezinin gelişmeyen (agenezi) kişilerde bu durumun tespit edilmesinde kullanılır.
 • Tiroid zehirlenmesi (tirotoksikoz) olan birinde, bu durumun kullanılan ilaca bağlı olup olmadığını anlamak için kullanılır.

Normal Değerleri*

 • Sağlıklı kişilerde referans aralığı; yeterli iyot tüketen ülkelerde 3-40 ng/mL arasında olmalıdır. Genel nüfusun yaklaşık % 8’inde 10 ng/mL seviyesinin altındadır.
 • Yenidoğan bebeklerdeki tiroglobulin düzeyi, doğumdan sonraki 48 saat içinde 36-48 ng/mL seviyesine kadar yükselebilir.
 • Ameliyatla tiroid bezi tamamen çıkarılan kişilerde 0.1 ng/dL değerinin altında olmalıdır.

Tiroglobulin Yüksekliği

Esas olarak tiroid kanserlerinin takibinde tarama amaçlı kullanılsa da başta tiroid iltihaplanmaları olmak üzere diğer bazı hastalıklarda da yükselebilir. Yani bu testin yüksekliği birçok tiroid hastalığında görülür.

 • Bazı tiroid kanserleri (papiller, foliküler ve hürtle hücreli karsinomlar).
 • Tiroid iltihaplanmaları (tiroidit); subakut tiroidit ve haşimato hastalığı gibi.
 • Graves Hastalığı: Tiroid hormonlarının genellikle aşırı salgılandığı otoümmin bir hastalık.
 • Toksik nodüler guatr.
 • Endemik guatr hastalarının bazılarında. Endemik guatr, genellikle iyot eksikliğine bağlı gelişen tiroid bezindeki büyümedir.
 • Belirgin karaciğer yetmezliği.

Tiroglobulin düşüklüğü, yenidoğanlarda tiroid bezinin gelişmediği durumlarda, tiroid bezi alınanlarda ve radyasyona bağlı tiroid hasarı gelişenlerde görülebilir.

Ameliyat ile tiroid bezi alınmış veya radyoaktif iyot tedavisi verilmiş kişilerin kanında, birkaç haftalık yükseklik görülebilir.

Referanslar

Wallach’ın Tanıda Labaratuvar Testlerinin Yorumlanması 9.baskı sayfa: 346-349

Labaratuvar ve Tanısal Testler Prof.Dr. M.Kemal Erbil sayfa:552

http://emedicine.medscape.com/article/2089532-overview

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.