Tiroglobulin Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Neden Olur?

tiroglobulin testi

Tiroid kanserleri nispeten sık nükseden kanserlerdir. Bundan dolayı tedavi edilen kişilerin takibi ve nüksün erkenden tespiti oldukça önemlidir. Tiroglobulin bazı tiroid kanserlerinin nüksünü tespit etmekte kullanılan ve aynı zamanda tiroid iltihaplanmalarında da yükselebilen bir testtir.

Tiroglobulin Nedir?

Tiroid bezi hücreleri tarafından salgılanan ve tiroid hormonlarının sentezinde yer alan bir proteindir. Tiroid foliküllerine özgü olan bu protein, sağlıklı kişinin kanında yüksek miktarlarda bulunmaz.

Tiroid kanseri nedeniyle tiroid bezi tamamen alınan kişilerde, tiroglobulin değeri sıfıra yakındır. Böyle kişilerde tiroid dokusu olmadığı için bu proteinin kanda yükselmesi de beklenmez. Olası yükseklik nüksü düşündürür.

Tiroid bezi kısmen alınmış kişilerin kanında belli seviyelerde görülebilir.

Tiroglobulin Testi Neden Yapılır?

 • Tiroid kanserlerinde, tedavinin etkinliğini değerlendirmek ve tedavi sonrası nüksü tespit etmek için tarama testi olarak kullanılır. Şu kanserlerin takibinde kullanılır; papiller tiroid kanseri, folliküler tiroid kanseri ve hürtle hücreli kanserler.
 • Doğuştan tiroid bezinin gelişmediği (agenezi) durumu tespit etmekte kullanılır.
 • Tiroid zehirlenmesi (tirotoksikoz) olan birinde, bu durum kullanılan ilaca bağlı olup olmadığını anlamak için kullanılır.

Tiroglobulin Normal Değerleri*

 • Sağlıklı kişilerde referans aralığı; yeterli iyot tüketen ülkelerde 3-40 ng/mL arasında olmalıdır. Genel popülasyonun yaklaşık% 8’inde 10 ng/mL seviyesinin altındadır.
 • Yenidoğan bebeklerdeki tiroglobulin düzeyi, doğumdan sonraki 48 saat içinde 36-48 ng/mL seviyesine kadar yükselebilir.
 • Ameliyatla tiroid bezi tamamen çıkarılan kişilerde 0.1 ng/dL değerinin altında olmalıdır.

Tiroglobulin Yüksekliği

Esas olarak tiroid kanserlerinin takibinde tarama amaçlı kullanılsa da başta tiroid iltihaplanmaları olmak üzere bazı hastalıklarda da yükselir. Yani bu testin yüksekliği birçok tiroid hastalığını gösterebilir.

 • Bazı tiroid kanserleri (papiller, foliküler ve hürtle hücreli karsinomlar)
 • Tiroid iltihaplanmaları (tiroidit); subakut tiroidit ve haşimato hastalığı gibi.
 • Graves Hastalığı: Tiroid hormonlarının genellikle aşırı salgılandığı otoümmin bir hastalık.
 • Toksik nodüler guatr
 • Endemik guatr hastalarının bazılarında. Endemik guatr, genellikle iyot eksikliğine bağlı gelişen tiroid bezindeki büyümedir.
 • Belirgin karaciğer yetmezliği.

Tiroglobulin Düşüklüğü, yenidoğanlarda tiroid bezinin gelişmediği durumlarda, tiroid bezi alınanlarda ve radyasyona bağlı tiroid hasarı gelişenlerde görülebilir.

Ameliyat ile tiroid bezi alınmış veya radyoaktif iyot tedavisi verilmiş kişilerin kanında, birkaç haftaya kadar yükseklik görülebilir.

Referanslar

Wallach’ın Tanıda Labaratuvar Testlerinin Yorumlanması 9.baskı sayfa: 346-349

Labaratuvar ve Tanısal Testler Prof.Dr. M.Kemal Erbil sayfa:552

http://emedicine.medscape.com/article/2089532-overview

3 Yorum

 • Tiroglobolin değerim 264 çıktı. 165 hastanenin en yüksek sınırı. Tamamen troidim alındı. Atom aldım.şekerim tokluk 500 açlık 400 Şekerden dolayı yükselmiş olabilir mi? Vücudun herhangibir yerine sıçramış olabilir mi? Şekerim düzelir se bu oranda düşermi? Teşekkür ediyorum. Syg.

  • Merhaba, bu protein tiroid dokusuna özgüdür. Dolayısı ile tiroidi tamamen alınmış ve üzerine atom almış kişilerde yükseklik beklenmez. Ancak yeni ameliyat olduysanız veya iyot tedavisini yeni aldıysanız bir süre yükseklik görülebilir.
   Şeker yüksekliğinin buna neden olduğuna dair bir bilgimiz yok. Bu konuda lütfen doktorunuza danışın, yanlış bilgi vererek sizleri yanıltmak istemeyiz. Geçmiş olsun

  • Ameliyat 2016 temmuzda oldum. Ağustos ta atom aldım. Nodül Troidin dışına çıkmıştı ve tamamen doku alınamamıştı.

Yorum Yap