Hastalıklar

Temporal Arterit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

temporal arterit

Temporal arterit, özellikle büyük damarları etkileyen bir tür damar iltihaplanmasıdır. Dev hücreli arterit olarak da bilinen bu hastalıkta, damarların duvarlarında iltihaplanma gelişir. Hastalık etkilediği damara göre farklı belirtilere neden olur.

Şakak bölgesinden geçen ve beynin bir kısmının beslenmesinden sorumlu olan temporal arter, bu hastalığın en sık tuttuğu damardır. Bundan dolayı temporal arterit ismini almıştır. Ancak tek tuttuğu damar bu değildir. Örneğin gözü besleyen damarı (oftalmik arter) tutup, görme kayıplarına neden olabilir.

Temporal arterit, bazen polimyaljiya romatika isimli hastalıkla birlikte görülebilir. Polimyaljia Romatika ateş, halsizlik, omuz, sırt ve kalça ağrısı ile kendini gösteren iltihabi bir hastalıktır. Genellikle 50 yaş üstü bireylerde ve özellikle de kadınlarda daha sık görülür.

Temporal Arterit Neden Olur?

Vücut savunma sisteminin, çeşitli faktörlerden dolayı, damar duvarlarına saldırması hastalığın başlamasına neden olur. Ancak hangi faktörlerin bu anormal yanıta neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Yani hastalığın nedenleri tam olarak açılanamamıştır. Buna rağmen suçlanan bazı faktörler vardır. Genetik yatkınlığı olan kişilerde çeşitli çevresel faktörlerin (virüsler gibi) hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

Temporal Arterit Belirtileri

Polimiyaljiya romatika ile birlikte olsun yada olmasın şu belirtiler görülebilir:

Baş Ağrısı: Baş ağrısı veya saçlı deride ağrı hastalığın en sık belirtileri arasındadır. Hastalığın ilk belirtilerinden olan bu ağrı şakak bölgesinde veya enseye doğru hissedilebilir. Ağrı basit ağrı kesiciler ile gerilemeyebileceği için bazen gece boyunca devam eder.

Temporal Arterde Hassasiyet: Şakak bölgesinden geçen damarda (süperfisyal temporal arter) hassasiyet, belirginleşme ve bölgesel genişlemeler görülebilir.

temporal arter

Çenede Ağrı: Hastaların yaklaşık yarısında çiğneme ile çenede ağrı hissedilir. Bazı kişilerde konuşmakla çenede ve dilde ağrı görülebilir.

Görme Sorunları: Temporal arterit gözü besleyen damarı tutarsa, çeşitli görme bozuklukları ortaya çıkar. Genellikle görme azlığına neden olan bu hastalıkta, ani görme kaybı da görülebilir. Ayrıca çift görme veya göz kapağı düşüklüğü de görülebilen diğer belirtilerdir. Göz belirtileri başlayan kişiler tedavi edilmezse, belli süre sonra kalıcı görme kaybı yaşayabilirler. Tedavi edilemediği takdirde haftalar içinde diğer gözde etkilenebilir. Hastalığın gözü tutması en çok korkulan belirtilerden biridir.

Kas Ağrıları: Omuz, boyun, sırt ve kalça bölgesinde ciddi ağrı ve sabah katılığı (tutukluğu) görülebilir.

Diğer Belirtiler:

  • Ateş
  • Halsizlik, yorgunluk
  • Kilo kaybı
  • İştahsızlık
  • Karpal tünel sendromu, el bilek ve diz ağrısı (Polimyaljiya Romatika)

Teşhis

Temporal arterit teşhisinde belirtiler oldukça önemlidir. Çeşitli labaratuvar testleri ve biyopsi tanıyı destekler ve kesinleştirir. Labaratuvar testlerinde şunlar görülebilir;

Temporal Arterit Tedavisi

Hastalık kortikosteroid (kortizol benzeri) tedavisine oldukça iyi yanıt verir. Özellikle görme sorununu engellenmesi açısından hızlı şekilde tedaviye başlanır. Kişiye başlangıç tedavisinden sonra, düşük dozlarda steroid tedavisine devam edilir ve 1-2 yıl içerisinde kesilir. Yine de bazı kişilerde, daha uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyabilir. Ayrıca düşük doz aspirin de tedaviye eklenebilir.

Temporal arterit tedavisi hem hastalığın seviyesi, hem de kişinin tedaviye yanıtına göre doktorunuz tarafından belirlenecektir. Verilecek tedavinin dozu ve süresi kişiden kişiye değişebilir.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.