Popüler Sağlık

Düzenli Olarak Süt İçmek İçin 11 Neden

sütün faydaları

Süt, insanın doğar doğmaz tanıştığı ilk besin maddesidir ve bebek için hayati bir öneme sahiptir. İnsan dahil olmak üzere, memeli canlıların yavrularını beslemeleri için süt, mucizevi bir gıdadır.

Pek çok insan, ineklerde sütün, kese kısmında depolandığını düşünür. Halbuki süt, meme ucunda oluşur ve sağım esnasında oluşur. Yeşil ot yiyen ineğin, bembeyaz süt vermesi ise ayrı bir mucizedir.

İnsan sağlığına sütün faydaları yapılan birçok araştırmada ortaya konmuştur. Yaygın olarak inek sütü tüketilse de, keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olduğu bilinmektedir. Doktorlar tarafından bebeklerin en az 2 yaşına kadar emzirilmesi önerilir. Çünkü anne sütü, bebeğin gelişim için çok büyük bir öneme sahiptir ve alternatifi yoktur. Sütün faydalarını sıralamak gerekirse;

Sütün Faydaları

1-) Kalsiyum Deposudur

Süt, özellikle çocukların gelişimi açısından büyük önem taşıyan kalsiyum açısından çok zengin bir besindir. Kalsiyum, kemik hastalıkları, kanser, baş ağrıları, obezite gibi rahatsızlıklara karşı etkili bir elementtir.

2-) Rehidratasyon Etkisine Sahiptir

Sıvı kaybına karşı oldukça yararlı olan sütün %95’i sudur. Çocuklar için günlük bir bardak süt, dehidratasyon (sıvı kaybı) probleminin yaşanmasının önüne geçebilir.

3-) Kemikleri Güçlendirir

Sütün içerdiği kalsiyum, kemik sağlığı ve güçlü kemikler için oldukça önemlidir. Kemik hastalıklarının ve kırılmaların önüne geçmek için düzenli olarak süt tüketilmelidir.

4-) Performansı Arttırır

Sütün içerdiği mineral ve vitaminler, zihinsel ve bedensel performansın artmasına yardımcı olur.

5-) Karbonhidrat Desteği Sağlar

Sütün içinde bulunan laktoz, zihne ve vücuda enerji veren bir tür karbonhidrattır. Laktoz aynı zamanda sindirimi zor olduğu için midede gaza neden olabilir. Bu nedenle süt tüketiminde aşırıya gidilmemelidir.

6-) Göz Sağlığını Korur

Yapılan bazı araştırmalar, sütün göz sağlığına iyi geldiğini ortaya koymaktadır.

7-) Hastalıklara Karşı Direnç Sağlar

Sütte bulunan proteinler, saçları ve tırnakları güçlendirdiği gibi, hastalıklara karşı direnç kazandırır.

8 -) Cilt Sağlığına İyi Gelir

Süt, cilde yumuşaklık veren ve cildi nemlendiren laktik asitler ve amino asitler içerir. Cilt sağlığı için sudan sonra en sağlıklı içeceklerden biri de süttür.

9-) Obezite Riskini Azaltır

Süt tokluk hissi verir ve kilo almaya engel olur. Böylelikle obezite riskini de azaltır.

10-) Tip 2 Diyabete Karşı Etkilidir

Süt, özellikle kadınlarda tip 2 diyabet riskini azaltır.

11-) Kan Basıncını Dengeler

Sütün içerdiği protein ve mineraller, kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.

Yazar Hakkında

Barış Tüsüz

Özel Süreyyapaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 2017'de hemşir olarak mezun olmuştur. Özel bir hastanede meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.