Sürekli Uyku Hali Neden Olur?

sürekli uyku hali

Sabah yorgun uyanma, gün içinde sürekli uyku hali ve uyuma isteği, uygunsuz zamanlarda uykuya dalma, sürekli esneme gibi belirtiler çoğu zaman uyku bozukluklarının birer göstergesidir. Uyku bozuklukları dışındaki bazı hastalıklar da gün içerisinde sürekli uyuma isteği ve yorgunluğa neden olabilir. Bu hastalıklara yazımızın devamında değineceğiz.

Sürekli Uyku Hali

Uykunun hem zihinsel hem de fiziksel zindelik açısından vazgeçilmez olduğunu çoğu kişi bilir. Bu zindeliği yakalayabilmek için uykunun hem kaliteli hem de yeterli sürede olması gerekir.

Yeterli süre genellikle 8 saat olarak bilinse de kişiye ve yaşa göre değişebilir. Yaş ilerledikçe kişinin uyku ihtiyacı azalacaktır. Çocuklukta 9 saat uyumak sizi zinde tutuyorken yaşlanınca bu süre 6-7 saate düşebilir.

Uyku kalitesinden kasıt ise uyuduğunuz süre içinde uykunun bölünmemiş olması. Gece defalarca uyanıyorsanız size 10 saat uyku bile yetmeyecektir ve güne uykulu başlayacaksınızdır.

Sürekli Uyku Hali En Sık Nedenleri

 • En sık neden kişinin uykuya yeterince zaman ayıramamasıdır. Genellikle çalışma koşullarından kaynaklıdır. Vardiya sistemiyle çalışanlar ve birden çok işte çalışanlar bundan en sık etkilenenlerdir. Kişi koşullardan kaynaklı ya yeterli süre uyuyamaz yada süre yeterli olsa da uykusu kaliteli olmaz. Bu da kişide gün içinde sürekli uyuma isteği doğurur.
 • Uyku apnesi
 • Narkolepsi
Uyku bozuklukları çeşitli hafıza problemleri(unutkanlık gibi), anksiyete, aşırı sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, aşırı halsizlik ve depresyona neden olabilir.

Uyku Apnesi

Tıkayıcı uyku apnesi genellikle fazla kilolu kişilerde görülen bir hastalıktır. Basit bir horlamadan farklı olarak apnede uyku esnasında  en az 10 saniye süreyle solunum durmaktadır.  Bu da hem akciğer hem de kalpte bir dizi cevaba neden olur. Kişinin uykusu gece boyunca defalarca kesilir ve uykunun kalitesi bozulur.

Uyku apnesi olan kişiler klasik olarak yüksek sesle horlarlar. Eşleri tarafından gece nefesinin kesildiği söylenir. Bazıları uyku apnesinin farkında olmasalar da bazı kişiler gece boğulma hissinin olduğunu ve özellikle de sırtüstü yatarken şikayetlerinin arttığını söylerler. Uyku apnesi bulunanların kalp damar hastalıklarına ve beyin damar hastalıklarına(inme gibi) yakalanma riski daha yüksektir. Sabahları sürekli uyku hali dışında baş ağrısı ve ağız kuruluğu ile uyanmaları tipiktir.

Kendinizde veya eşinizde uyku apnesi olabileceğinden şüpheleniyorsanız lütfen bir göğüs hastalıkları polikliniğine başvurunuz. Apne tedavisinde kilo vermenin en önemli faktör olduğunu unutmayınız.

Narkolepsi

Seyrek görülen bu hastalık daha çok gençlerde görülür. Narkolepsili kişiler, gün içerisinde çevreden bir uyaranın olmadığı zamanda(örneğin masa başında otururken) uyuya kalır ve bunu engelleyemezler. Bu uyuma atakları gün içinde tekrarlar,  her atak dakikalarca veya saatlerce sürebilir. Dolayısıyla kişi gün içinde sürekli uyku hali içerisinde olur. Narkolepsinin diğer belirtileri şunlardır;

 • Ani duygusal tepkilerde(neşe,sevinç,korku,üzüntü gibi) kişide aniden bir kuvvetsizlik olur ve düşebilir. Mesela kahkaha atarken aniden güçsüzlük olur ve kişi düşer(bayılma olmaz). Bu duruma katapleksi denir.
 • Kişi uykuya dalır dalmaz yada uyanmak üzereyken hareket etmeye çalışır ama bir an için hareket edemediğini farkeder(uyku paralizi).
 • Uykunun başlangıcında veya sonunda halisünasyonlar görür.
 • Kişinin gece uykusu parçalıdır. Bu da sabahları sürekli uyku halini arttırır.

Sürekli Uyku Hali Yapan Diğer Nedenler

 • Huzursuz Bacak Sendromu: Tipik olarak gece saatlerinde, bacaklar hareketsizken başlayan rahatsızlık hissi(karıncalanma,iğnelenme,ağrı…) ve bu rahatsızlık hissinin hareket ile azalması görülür. Sabah saatlerinde sürekli uyku hali içinde olurlar. Bunun sebebi ise gece uyuyamamış olmalarıdır.
 • İnsomni(Uykusuzluk): Kişiler uyumak için yeterli zaman ayırdıkları halde, dinlenmiş olarak uyanacak kadar uzun ve kaliteli uyuyamadıklarından şikayet ederler. Uykuya dalmada yada sürdürmeden zorluk çekerler.
 • Vardiyalı çalışma sistemi insanın biyolojik ritmi ile uyumsuz olduğu için uykunun süresi kadar kalitesi de bozulacaktır. Bu da gün içinde sürekli uyuma isteği doğuracaktır.
 • Kronik ağrı gece uykusuzluğa sabah da aşırı uyku haline neden olur.
 • Kan sodyum seviyelerinde yükseklik veya düşme olması, gün içinde sürekli uyku hali ve yorgunluğa neden olur.
 • Kan kalsiyum yükseklikleri
 • Hipotiroidi yani tiroid bezinin yetersizliği, halsizlik, yorgunluk, sürekli uyku hali, kilo alma ve ödeme neden olabilir.
 • Depresyon uyku düzenini bozarak sabah uyuklamaları yapabilir.
 • Aşırı kilolu olmak
 • Alkol kullanımı
 • MS,Epilepsi ve Parkinson gibi bazı nörolojik hastalıklar
 • Şeker hastalığı
 • Kafa travmaları
 • İlaçlar : Bazı sakinleştiriciler, depresyon ilaçları, epilepsi ilaçları ve bazı alerji hapları gün boyu uykulu ve sersem hissetmeye neden olur.
 • Bazı kişilerde sürekli uykulu olmanın altında herhangi bir hastalık görülmez ve genetik faktörlere bağlı olduğu söylenir.

Uyku bozuklukları sizin güne uykusuz başlamanıza, sürekli esnemenize ve yorgun bir şekilde yataktan uyanmanıza neden olabilir.

Kronik Yorgunluk ve Uykusuzluk İçin 5 Alternatif Tedavi Yöntemi

Referanslar

https://medlineplus.gov/ency/article/003208.htm

http://www.webmd.com/sleep-disorders/guide/hypersomnia

https://www.healthgrades.com/right-care/mental-health-and-behavior/drowsiness–causes

http://www.medicinenet.com/hypersomnia/article.htm

http://www.emedicinehealth.com/hypersomnia/article_em.htm

Goldman’s Cecil Medicine 24.Baskı syf:2299-2303

Yorum Yap