Sürekli Uyku Hali ve Halsizlik Neden Olur?

sürekli uyku hali, halsizlik ve yorgunluk

Hem bedenin hem de zihnin tamamen dinlenebildiği tek aktivitedir uyku. Uykunuz yetersiz veya kalitesizse, gece dinlenemeyen bedeniniz ve zihiniz güne yorgun başlar. Sabahları yorgun uyanma, uygunsuz zamanlarda uykuya dalma, sürekli esneme, gün içinde sürekli uyku hali ve uyuma isteği çoğu zaman uyku bozukluklarının birer göstergesidir.

Uyku bozuklukları dışındaki bazı hastalıklarda da gün içerisinde sürekli uyuma isteği, halsizlik ve yorgunluk görülebilir. Bu hastalıklara yazımızın devamında değineceğiz.

Sürekli Uyku Hali

Uykunun hem zihinsel hem de fiziksel zindelik açısından vazgeçilmez olduğunu çoğu kişi bilir. Bu zindeliği yakalayabilmek için uykunun hem kaliteli hem de yeterli sürede olması gerekir.

Yeterli süre genellikle 8 saat olarak bilinse de kişiye ve yaşa göre değişebilir. Yaş ilerledikçe kişinin uyku ihtiyacı azalır. Çocuklukta 9 saat uyumak sizi zinde tutuyorken yaş ilerledikçe bu süre 6-7 saate düşebilir.

Uyku kalitesinden kasıt, uyuduğunuz süre içinde uykunun bölünmemiş olmasıdır. Gece defalarca uyanıyorsanız 10 saat uyku bile size yetmeyecek, halsizlik ve yorgunluk gün boyu peşinizi bırakmayacaktır.

En Sık Sürekli Uyku Hali ve Halsizlik Nedenleri

 • En sık neden kişinin uykuya yeterince zaman ayıramamasıdır. Genellikle çalışma koşullarından kaynaklıdır. Vardiya sistemiyle veya birden çok işte çalışanlar bundan en sık etkilenenlerdir. Kişi koşullardan kaynaklı ya yeterli süre uyuyamaz yada süre yeterli olsa da uykusu kaliteli olmaz. Bu da kişide gün içinde sürekli uyuma isteği doğurur.
 • Uyku apnesi
 • Narkolepsi
Uyku bozuklukları çeşitli hafıza problemleri (unutkanlık gibi), anksiyete, aşırı sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, aşırı halsizlik, yorgunluk ve depresyona neden olabilir.

Uyku Apnesi

Tıkayıcı uyku apnesi genellikle fazla kilolu kişilerde görülen bir hastalıktır. Basit bir horlamadan farklı olarak apnede uyku esnasında  en az 10 saniye süreyle solunum durmaktadır.  Bu da hem akciğer hem de kalpte bir dizi cevaba neden olur. Kişinin uykusu gece boyunca defalarca kesilir ve uykunun kalitesi bozulur.

Uyku apnesi olan kişiler klasik olarak yüksek sesle horlarlar. Eşleri tarafından gece nefesinin kesildiği söylenir. Bazıları uyku apnesinin farkında olmasalar da bazı kişiler gece boğulma hissinin olduğunu ve özellikle de sırtüstü yatarken şikayetlerinin arttığını söylerler. Uyku apnesi bulunanların kalp damar hastalıklarına ve beyin damar hastalıklarına(inme gibi) yakalanma riski daha yüksektir. Ayrıca bu kişilerde cinsel fonksiyon bozuklukları da görülebilir. Gün içinde halsizlik ve sürekli uyku hali, sabahları ise baş ağrısı ve ağız kuruluğu ile uyanmalar tipiktir.

Kendinizde veya eşinizde uyku apnesi olabileceğinden şüpheleniyorsanız lütfen bir göğüs hastalıkları polikliniğine başvurunuz. Apne tedavisinde kilo vermenin en önemli faktör olduğunu unutmayınız.

Narkolepsi

Seyrek görülen bu hastalık daha çok gençlerde görülür. Narkolepsili kişiler, gün içerisinde çevreden bir uyaranın olmadığı zamanda (örneğin masa başında otururken) uyuya kalır ve bunu engelleyemezler. Bu uyuma atakları gün içinde tekrarlar,  her atak dakikalarca veya saatlerce sürebilir. Dolayısıyla kişi gün içinde sürekli uyku hali içerisinde olur. Narkolepsinin diğer belirtileri şunlardır;

 • Ani duygusal tepkilerde(neşe,sevinç,korku,üzüntü gibi) kişide aniden bir kuvvetsizlik olur ve düşebilir. Mesela kahkaha atarken aniden güçsüzlük olur ve kişi düşer(bayılma olmaz). Bu duruma katapleksi denir.
 • Kişi uykuya dalır dalmaz yada uyanmak üzereyken hareket etmeye çalışır ama bir an için hareket edemediğini farkeder(uyku paralizi).
 • Uykunun başlangıcında veya sonunda halisünasyonlar görür.
 • Kişinin gece uykusu parçalıdır. Geceleri kesintisiz uyuyamaması nedeniyle sürekli uyku isteği artar.

Sürekli Uyku Hali Yapan Diğer Nedenler

 • Huzursuz Bacak Sendromu: Tipik olarak gece saatlerinde, bacaklar hareketsizken başlayan rahatsızlık hissi(karıncalanma,iğnelenme,ağrı…) ve bu rahatsızlık hissinin hareket ile azalması görülür. Sabah saatlerinde sürekli uyku hali içinde olurlar. Bunun sebebi ise gece uyuyamamış olmalarıdır.
 • İnsomni(Uykusuzluk): Kişiler uyumak için yeterli zaman ayırdıkları halde, dinlenmiş olarak uyanacak kadar uzun ve kaliteli uyuyamadıklarından şikayet ederler. Uykuya dalmada yada sürdürmeden zorluk çekerler.
 • Vardiyalı çalışma sistemi insanın biyolojik ritmi ile uyumsuz olduğu için uykunun süresi kadar kalitesi de bozulacaktır. Bu da gün içinde sürekli uyuma isteği doğuracaktır.
 • Kronik ağrı; gece uykusuzluğa sabah da aşırı uyku haline neden olur.
 • Kan sodyum seviyelerinde yükseklik veya düşme olması, gün içinde sürekli uyku hali ve yorgunluğa neden olur.
 • Kan kalsiyum yüksekliği (bkz: Kalsiyum yüksekliği neden olur?)
 • Hipotiroidi yani tiroid bezinin yetersiz çalışması, halsizlik, yorgunluk, sürekli uyku hali, kilo alma ve ödeme neden olabilir.
 • Depresyon uyku düzenini bozarak sabah uyuklamalarına ve aşırı uyku isteğine neden olabilir.
 • Aşırı kilolu olmak
 • Alkol kullanımı
 • MS,Epilepsi ve Parkinson gibi bazı nörolojik hastalıklar
 • Şeker hastalığı
 • Kafa travmaları
 • İlaçlar : Bazı sakinleştiriciler, depresyon ilaçları, epilepsi ilaçları ve bazı alerji hapları gün boyu uykulu ve sersem hissetmeye neden olur.
 • Sürekli uyuma isteği bazen altta bir neden olmadan da gelişebilir. Bazı kişilerin genetik olarak buna yatkın oldukları düşünülür ve şikayetlerin nedeni bulunamaz.

Halsizlik, yorgunluk ve sürekli uyuma isteği kişinin hem yaşamında hem de işinde başarısız olmasına neden olur. Yeterli ve kaliteli uyku uyuyamamak birçok hastalığa davetiye çıkarır.

Referanslar

58 Yorum

 • Ben geceleri geç uyuyup öğlene kadar uyuyorum. Gün içerisinde de yaklaşık 3-4 saat uyuyorum. Ailem çok uyudugumdan şikayetçi ve hastalık olabileceğini düşünüyorlar. Sizce nedir bu ?

 • 21 yaşındayım ama hep uyku halindeyim bazen halsizlik oluyor ama herzaman değil arada biraz hafıza kaybim oluyor ama hep değil, bas agrilarim oluyor geceleri kalkıyorum uyuyamiyorum. Yemek bazen iki ogun bazen bir ögün nedenini bilmiyorum ama istahim pek olmuyor 😣😣😣Lütfen bana yardım edin nereye gitmem gerekiyor binlerce tahlil yaptım sadece az miktarda vitaminsizligim çıktı ama aşırı uyku sorunum var ? Tirnaklarim hemen kirilabiliyor çok yumusaklar.

  • Merhaba, birçok bölüm şikayetlerinizi değerlendirebilir. Her bölüm kendi açısından ele alır. Örneğin dahiliye testler yaparak altta bir hastalık var mı bakar. Tahliller normal ve doktorunuz altta yatan bir hastalık yok derse nöroloji veya psikiyatri bölümlerine gitmeniz gerekebilir.

 • Merhaba. Bende de aynı sorunlar var. Örneğin gece şehirler arası yolculuk yapıyorum. Tıp dilinde huzursuz bacak sendromu diye adlandirdiginiz sorun sanırım gece yolculuk nasinda bacaklarimda batmalar hafif titrer gibi ataklar yani hareketsiz kalınca oluyor çok rahatsız ediyor. Hareket ettirince geçiyor hareketsizken yine başlıyor. Gündüz yolculugundada oluyor. Gece uyurken zaman zaman oluyor. Bir dönem uykuya calmakta güçlük çekiyordum iki üç saat sürekli dönüyorum yatakta. Şimdi hemen unutuyorum ama uykumdan nefesim tıkandığı için uyanıyorum. Hiç nefes alamıyorum. Haftada bir kez oluyor. Gece 6 saat uyusam bile gündüz sürekli uykum geliyor asrı bir halsizlik ve yorgun hissediyorum kendi mi. Sürekli gergin mutsuz endişeli kaygılı oluyorum ve çok unutkanim. Çalışan biriyim. Isimde basarisizligima sebebiyet veriyor. Hiç birşey yapmak gelmiyor içimden. Bir markete bile gitmek işkence haline geldi. Seslenmeyi çok severdim seslenmek dahi içimden gelmiyor. Hayatla kopuk kendimle başbaşa kalmak istiyorum sürekli. Oysaki aktif biriyim. Bu anlattiklarimi yaşıma bağlamaya başladım. Buda beni inanılmaz derece üzüyor. Cevrem diyor tembellestin kendini uykuya alistirdin. Ben acaba hangisiyim. Ben rahatsizmiyim. Rahatsizsam hangi biransa gitmem gerek. Lütfen yardım edin. Çalışıp bakmakla mükellef olduğum çocuklarım var. Böyle yaşayamiyorum.

  • Merhaba, öncelikle bu durumun altında herhangi bir neden var mı bakmak gerekir. Bu konuda dahiliye gibi bir branşa muayene olabilirsiniz. Eğer sonuçlarınız normal gelirse psikiyatri tarafından değerlendirme gerekebilir. Geçmiş olsun.

 • Ben 13 yaşındayım, yaklaşık 5 aydır uykusuzluk hissediyorum ve narkolepsi belirtilerinin de birçoğunu bende görebilirsiniz

 • Yaklaşık 2-3 haftadır sürekli uyku halindeyim akşam 7 de uyanıp sabah 7:30da kalkıyorum iş yerine gittiğim zamanda halsiz bitkin oluyorum , masaya başıı koyduğum anda uyuyacak gibiyim bacaklarımda hafif ağrı bi rahatsızlıkta var sizce nedeni nedir ?

 • 53 yaşında 10 yıldır ms hastasıyım 2012 yılında robotik böbrekten kitle aldırdım ana damarda genişleme den dolyı varis çorabı giyiyorum uykularım düzenli değil hafif en az 1-2 sefer uyanırım ne olabilir çaresi var mı bitkisel çaresi varsa lütfen yazın bütün hastalar adına çok teşekkürler emeğinize sağlık

 • 2 yıldır aşırı derecede uyuklama halsizlik var. 21 yaşında üniversite öğrencisiyim. Yatak dışında hiç bir yerde uyuyamazken artık herhangi bir ortamda kafamı koyduğum gibi uyuyorum. Ne kadar çok ya da iyi uyursam uyuyayım. Psikolaga gittim bı ilaç verdi 2 ay kullandım fayda göremeyince bıraktım. En son geçen hafta kan tahlili yaptırdım B12 düşük çıktı ama çok değil. Odaklanma sorunu yaşıyorum biri konuşurken aklımdan milyonlarca düşünce geçiyor bu durumdan rahatsızlık duyuyorum nereye gidebilirim

 • Merhaba , bende yılardır süregelen uyku problemim var. mesela bilgisayar başında evrak girerken ,yazı yazarken veya kitap okurken daha 1.sayfayı bitirmeden uyuya kalıyorum. iş yerinde ve sosyal hayatımda bu problem yüzünden verimli olamıyorum sağlıklı düşünemiyorum.okul hayatımdan tutun kendimi geliştirebileceğim ilerleme kaydedebileceğim her şeyi mahvetti bu problem. Çünkü ,mümkün değil konsantre olamıyorum .tabiri caizse süper lig yerine amatör kümede kıvranıyorum.. Hiç mi araştırmadım diyecek olursanız tabi ki araştırdım bir çok kez doktora gittim. psikiyatrisinden, nörolojiye ve dahiliye’sine kadar hepsine baktım. kan testlerinin hepsini yaptım , uyku testi yaptırdım hiçbir şey çıkmadı fakat bu rahatsızlık hayatımı mahvetmeye devam ediyor.

 • Merhaba 24 yaşındayım her yaz sol kol ve sol bacak ağrılarım oluyor akşam üzeri başlıyor geceleri şiddetli ağrı oluyor uyutmuyor kolumu sımsıkı sarıyorm 4 gündür sürekli uykum var ama uyuyamıyorum uykum sürekli bölünüyor her sesten irkilip uyanıyorum gece 5-6 kere uyanıyorum ders çalışamıyorum bu yüzden konsantre olamıyorum hiçbir şeye dahiliye nöroloji fizik tedaviye gittim hiçbir şeyin yok dediler artık hangi doktora gideceğimi şaşırdım sadece bu kol ve bacak ağrısı bitsin istiyorum

 • Merhaba ben gün içinde aşırı halsiz hissediyorum kendimi eskiden böyle değildi en zor işlerde bile yorgunluk hissetmedim şimdi ise oturduğum yerden yoruluyorum aşırı unutkan oldum 19 yaşındayım bazen cümle kuramıyorum herşeyi unutuyorum

 • 15 yaşındayım lise 1 i bitirdim okul zamanı sürekli derste uykum geliyodu ne kadar zorlasamda duramıyodum kafamı sıraya koyuyodum ve bazen birkaç ders aralıksız uyuyodum saatlerce. kilolu birisi değilim kan değerlerime baktirdigimizda demir eksikliği çıktı sadece ilaç verdi kullandım ama daha sonra tekrar gitmedimm. belli bi uyku düzenim yok telefona çok bakıyorum okulda sürekli uyuduğum için geç mi yatiyosun diyolar geç saatlerde yatıyorum genelde ama geç saatte yatmadigimda aralıksız 16 saat falan uyuduğumda bile yine aynı gün içerisinde uyuyakaliorum.

 • Sürekli başım ağrıyor ve başım dönüyor ellerim titriyor ve sürekli uyumak istiyorum günde en az 12 saat uyuyorum fakat uyandığım zamanda uykum geliyor

 • Gün içinde fazla gezmiyorum, bazen enerji dolu bazense yorgunluktan bayılacak hale geliyorum. Uykum olduğu için yemek bile yemiyorum. Çok uyusam da hep uykum oluyor. Bazen günde 16-17 saat bile uyuyorum. Halsiz, yorgun ve uykulu olduğum için gündelik işlerimi yapamıyorum

 • Otobüs söföruyüm 32 yasındayım sabahları uyanamak icin savaşıyorum ve gün icinde sürekli esmeme ve uykusuz yorgun halsiz oluyorum

 • Sabah uyandigimda uykudan uyanmak kalkmak istemiyorum.Gunduzleri de bi uykum gelio beynim uyuyo hemen uyumak istiyorum.Halsizlik geliyor.Sizce neden.

  • Şikayetleri kişiye göre değerlendirmek gerekir. Sadece buna bakarak yorum yapamayız. Örnek verirsek sizin şikayetlerinizle gelen kilolu birinde akıllara uyku apnesi gelirken zayıflarda daha nadir düşünülür. Mantıklı olan doktora başvurarak muayene olmanız.

 • Benim babamda 1 aydır sürekli uyuma ve aşırı halsizlik güç kaybı var. Dahiliye doktoru gördü fakat tahliller protein eksiği dışında normal dedi. Ama kendisi güç kaybı yaşıyor ve hiç iyileşme yok. Ne tavsiye edersiniz? Taşıyıcı hepatit hastalığı var

  • Hepatit taşıyıcısı olması (kronik hepatit değilse) bu şikayetleri açıklamaz. Protein eksikliği neden gelişmiş? Açıkçası bu duruma yorum yapmak oldukça güç, doktorunuz ile tekrar iletişime geçiniz.

 • Hayırlı günler.Son birkaç yıldır çalıştığım iş yerinde sabahları bilgisayar başına oturduktan 1-2 saat sonra aşırı derecede uyku isteği peşinden ağır bir bitkinlik ve unutkanlık geliyor. Aynı anda sanki beyinde uyku moduna giriyor. Gözlerimi çok zor açık tutabiliyorum.Konuşulanı söyleneni anlayamaz oluyorum . Öğleden sonra düzeliyor.Genelde haftanın 3-4 günü bu nöbeti geçirmeye başladım.Geceleri uykum çok nadir bölünür.Bu sorun neden olabilir ve ayrıca hangi doktora danışmam gerekir.

 • Benim çocuğum var gece çok sık kalkiyo ve bende gece gündüz demeden uyumak istiyorum halsizlik oluyo ve başım dönüyo neden olabilir acaba

 • selamun aleykum 24 yaşındayım sag gözumde astigmat cıktı 1 aydır gözluk kullanıyorum ama son 3 -4 gundur göz ve başımda agrılar var. sankı kafamda agırlık var ve ara ara kaldırıyorlar şakaklarda da agrı görulur. Annemı 1 sene önce beyin tümorunden kaybettim korkuyorum acaba bağlantısı varmı? Ama agrı yeni yeni var orucunda etkisi varmı bilemem? şimdiden teşekkür ediyorum

 • Aynı şikayetler bende de var uyku hali fakat ramazan ayı etkiliyor olabilir.Birde sürekli tuvalete çıkıyorum büyük abdeste ishal değil ama bu normal ama kısa bir süre ağrı vuruyor hemne ardından ve bi anda bağırsaklarım ve midem boşanıyor ardında bi halsizlik ve uyku hali oluyor bu da sebep olabilir.

 • Günde 14-15 saatlik uyku bana yetmiyor gün içinde hiçbir şey yemiyorum 1 bardak su ve 1 şeker ile yaşıyorum ve hızla kilo kaybı yaşıyorum . Ne yapmalıyım? Yardımcı olur musunuz

 • Ben 27 yaşındayım suanda cakismiyorum ama eskiden cakisirken 2 3 saat uykuyu dayabiliyorken simdileri ise dayanmıyorum geceleri uykum gec geliyor ama sabahları kafami koyduğum anda uykuya dalıyorum kendimi cok yorgun ve bitkin hissediyorum sebebi ne olabilir acaba ve doktora görünmem gerekiyor mu ? Panik atak hastasiyim bunun icinde ilaç kullanıyorum bunların etkiside olabilir mi ?

 • 17 yaşındayım ve sürekli uyku isteğim var ve sürekli uyuyorum uyanınca halsiz yorgun ve yeni uyansam bile sürekli ayakta uyuyorum bazen ellerim cok titriyor ve halsiz düşüyorum evin içerisinde ruhsuz dolanıyorum gecede uyuyorum ama sabah kalkamıyorum gece 12de kalkıyorum iki dakika sonra tekrar uymak istiyorum uymamak için kendimi tutsam bile hemen ayakta uyku moduna geciyorum çalışmıyorumda ama ne bilim sürekli yorgun halsiz hissediyorum sürekli basım ağrıyor bu neden oluyor acaba?

  • Bu gibi durumlarda şundan kaynaklı diyemeyiz. Öncelikle bunu tetikleyen bir durum var mı diye bazı testler yaptırmanız gerekir. Testlerin durumuna göre yorum yapılır. Dahiliye doktoruna başvurursanız yardımcı olacaktır.

 • Aşırı uykum var ama uyuyamıyorum sırt ustu yatınca titremelerim oluyor yanlara dönünce de devam ediyor sokak ortasında duvara yaslanıp uyuduğum oldu. Sabahları dudaklarım yanıyor su iciyorum geçmiyor. Normalde elim aşırı titrer ve uyurken de olur ama artık dik duramıyorum ayaklarım da kasılmalar oluyor bunlar birlesince nereye gitmeliyim ya da bunlar uyku halinden dolayı mı? Şimdiden teşekkür ederim.

 • 19 yaşında sekreterim. İşyerinde fazla yorulmuyorum, hatta bazen işten erken çıkıyorum. Akşamları ne kadar erken uyursam uyuyayım (yani 8 saat falan uyuyorum) yine de gündüz işyerinde serviste sokakta cafede sürekli uykum geliyor ve birden kafam düşüyor. Buna engel olamıyorum. Kahve içiyorum ama fayda etmiyor. Ne yapmam lazım ne önerirsiniz?

 • Annem yemek yiyor uykusu geliyor istesede ayakta duramıyor sürekli uyuma istegi var annem de ne tür bi rahatsızlık var acaba hangi doktora başvurabiliriz bi öneriniz varmı ?

 • Lise son sınıfım stajyerim gün içinde o kadar çok uykum geliyorki kafamı koyacak yer arıyorum bazen ve bunun yanında bacaklarımda ve başımda ağrı başlıyor halsizleşiyorum doktora baş ağrısı şikayetiyle gittim birşeyin yok dediler. Bu sorunun gitmesi için ne yapabilirim?

  • Hangi doktora gittiniz bilmiyoruz ama dahiliye doktoruna halsizlik şikayetinizle başvurmanız gerekir. Doktorunuz gerek görürse tahlillerinizi değerlendirir. Bizler direkt yorum yapamayız çünkü halsizliğin birçok sebebi var.

 • Lise son sinifim Bu son haftalarda cok. fazla uyumak istiyorum ister istemez basimi masaya koyar koymaz saatlerce uyuyorum bunun sebebi nedir sizce?

 • 20 yaşında üniversite öğrencisiyim fakat bu sene okula gitmedim bir işe girip çalışamadım. Devamlı olarak uyumak istiyorum kendimi çok yorgun halsiz hissediyorum girdiğim her ortamda yorgun bitkin gözüküyorum ve çevremdeki insanları gözlerim kapalı dinliyorum diyebilirim dahiliye gittim fakat bir sorun gözükmedi acaba başka nereye başvurabilirim?

 • 14 yıldır aynı işyeri de çalışıyorum serviste uyuduğum görülmemiştir ama 15 gündürbişe giderken de gelirken serviste uyuyorum. Arkadaşlarım ne oluyor sen serviste uyumazdın bir sorunun mu var diye tepkiler alıyorum.

 • İki aydır sürekli uyku isteğim var sabah akşam farketmeksizin uyumak istiyorum sebebi bilmiyorum. Bu tür sorunlara yardımcı olacak doktor branşı hangisi, yardımcı olur musunuz?

Yorum Yap