Popüler Sağlık

Yeterli Miktarda Su İçmenin 7 Faydası

yeterli su içmenin faydaları

Hayat kaynağı su, bütün canlıların yaşamı için oksijen ile birlikte olmazsa olmazlardan biri. Beynimizin % 90, kanımızın % 83, kaslarımızın %75, kemiklerimizin ise % 22’sinin sudan oluştuğunu biliyor muydunuz?

“Günde ne kadar su içilmeli” sorusunu sıkça duymuşsunuzdur ve internet sayfalarından televizyonlardan, gazetelerden ve dergilerden çok defa, yetişkin bir insanın günde 2 ila 3 litre arasında su tüketmesi gerektiğini okumuş, görmüşsünüzdür. Bu, uzmanların tavsiye ettiği günlük tüketilmesi gereken su miktarı ve bunu uygulamak sağlık açısından oldukça büyük bir önem taşıyor.

İnsanoğlu, gıda almadan belki günlerce yaşayabilir ama susuz uzun süre hayatta kalamaz. Pek çok yabancı kültürde, sabah kalkınca kahvaltı öncesi su içmek önemli bir yer tutmaktadır. Sabah aç karına su içmek, toksinlerin atılmasını sağladığı gibi, metabolizmayı da hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Yeterli miktarda su içmenin yararları;

İştahı Azaltır

Sağlıklı beslenmek ve aşırı yemekten korunmanın en sağlıklı yolu bol bol su içmektir. Sabah kahvaltı öncesi, 1-2 bardak su içerek, gün içinde de bol miktarda su tüketerek iştahınızı kapatabilirsiniz. Böylelikle, porsiyonlarınız küçülecek ve kilo vermeniz kolaylaşacaktır.

Toksinleri Vücuttan Atar

Toksin atmanın en kolay ve sağlıklı yolu yine yeterli miktarda su içmekten geçer. Vücudumuzda bulunan toksinlerden kurtulmak için, yapılabilecek en iyi şey, spor yapmak ve yeterli miktarda su tüketmektir.

Baş Ağrısını Engeller

Baş ağrısının  önemli nedenlerinden biri de, dehidratasyondur (sıvı kaybı). Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, % 93’ü sudan oluşan beynimiz için en önemli ihtiyaçlardan biri de sudur. Yetersiz su tüketimi baş ağrılarına sebep olur. Kronik baş ağrılarından ve migrenden kurtulmak için yapabileceğiniz en güzel şey, sıvı tüketim miktarınızı arttırmak ve yeterli seviyede tutmaktır.

Cildi Gençleştirir

Sıvı kaybı, kuru cilde neden olan etkenlerden biridir ve su, cildimizin en önemli ana bileşenidir. Cilt kuruluğunun ve deri döküntülerinin en büyük sebeplerinden biri susuzluktur. Özellikle kış aylarında su tüketimine dikkat edilmeli ve yeterli miktarda su içilmelidir. Yumuşak ve sağlıklı bir cilt için su tüketimi, hayati bir önem taşımaktadır.

Saç Sağlığına Faydalıdır

Ölü kafa derisi hücrelerinin, kırılgan ve solgun saçların, kepek problemlerinin ana nedenlerinden biri, yetersiz su tüketimidir.  Su, saçların büyüme hızını arttırdığı gibi, sağlıklı yağların saç uçlarına kadar ulaşmasına yardımcı olur. Taze, ipeksi ve yumuşak saçlara sahip olmak için de günlük su tüketimine özen gösterilmelidir.

Metabolizmayı Hızlandırır

Midenin 3’te birinin su, 3’te birinin yiyecek ve 3’te birinin hava dolu olması uzmanlarca önerilir. Günlük yeterli su tüketimi ile, vücudunuzun metabolizma hızını dengede tutabilirsiniz. Yetersiz su tüketimi gibi, aşırı su tüketiminin de, vücudun işleyişine zarar vereceğini unutmamak gerekir.

Enerjik Olmayı Sağlar

Vücudumuzun 3’te ikisinin su olduğunu biliyoruz. Bir araç için yakıt ne ise, vücudumuz için de su odur. Enerji seviyesini yukarıda tutmak için, yeterli miktarda su tüketilmesi oldukça önemlidir.

Su, yaşam döngüsü için büyük bir öneme sahiptir. Üretilemeyen şeylerden biri de sudur. Yeterli miktarda su tüketmek kadar, doğada var olan su ile yetinmemiz gerektiği düşünüldüğünde, suyun israf edilmemesinin önemi de kavranacaktır.

Kabak Çekirdeğinin 10 Faydası

Yazar Hakkında

Barış Tüsüz

Barış Tüsüz

Özel Süreyyapaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 2017'de hemşir olarak mezun olmuştur. Özel bir hastanede meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.