Beslenme

Şişkinlik ve Gazdan Hızlıca Kurtulmanızı Sağlayacak 10 Doğal Yöntem

şişkinlik nasıl geçer

Pelvis kemiği ile göğüs kafesi arasında ağrı ve krampa neden olan şişkinlik ve gaz, insana acı ve utanç verebiliyor. Bir şeyler yerken veya içerken hava yutulması, yapay tatlandırıcılar, kabızlık, laktoz (süt) ve glüten (buğday) mide şişkinliğine neden olan temel sorunlardır. Neyse ki bu durumdan kurtulmanızı sağlayacak doğal yöntemler var. Doğal yöntemlerle gaz ve şişkinlik nasıl geçer hep birlikte bakalım.

1-) Nane Çayı

nane çayı

Anksiyete ve stresi azaltmak için de kullanılan nane çayı, içerdiği mentol sayesinde mide şişkinliği ve gaza karşı çok etkilidir.

2-) Zencefil Çayı

zencefil çayı

Zencefil çayı, mide ekşimesi, bulantı ve şişkinliği yatıştırmak için kullanılan bir diğer içecektir. Zencefilde bulunan gingerol ve shgaol bileşenleri sindirim sistemine çok iyi gelir ve iltihap önleyiciyi etkiye sahiptir.

3-) Anason Tohumu

anason-tohumu

Doğal bir antispazmodik olan anason tohumu, sindirim sistemi sağlığı için oldukça yararlıdır. Anason tohumu, midedeki ağrı ve krampları çok hızlı bir şekilde giderir. Bir çorba kaşığı anason tohumunu suda kaynatarak çay yapabilir ve yemeklerden sonra içebilirsiniz.

4-) Kabartma Tozu ve Limon Suyu

Bir limonun suyunu sıkın ve içine yarım çay kaşığı kabartma tozu karıştırarak her sabah kahvaltıdan sonra için. Kronikleşen şişkinlik probleminizin ortadan kalktığını göreceksiniz.

5-) Aktif Kömür Tozu

Aktif kömür tozu, gaz ve şişkinlik giderici olarak kullanılan bir diğer yöntemdir. Kapsül ya da toz olarak kullanabilirsiniz.

6-) Su

Uzmanların sürekli tekrarladığı günde en az 8 bardak su içilmeli uyarısını artık hepimiz biliyoruz. Günde 8 bardak su tüketmek, şişkinlik ve gaz oluşumunu en aza indirecektir.

7-) Sarımsak

sarimsak

Anti-inflamatuar etkiye sahip olan sarımsak, sindirim gücünü arttırır ve midede oluşan gaz oluşumunu giderir. Yemeklere sarımsak ekleyerek şişkinliği önleyebilirsiniz.

8 -) Rezene Tohumu

rezene-tohumu

Mide ekşimesi, reflü, şişkinlik ve bulantı için en etkili bitkilerden biri de rezene tohumudur. Günde iki kere içildiği taktirde mide problemlerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

9-) Tarçın

Tarçın

Tarçın da gaz ve mide ağrıları için oldukça etkili bir bitkidir. Bir bardak süt veya suya yarım çay kaşığı toz tarçın eklenerek tüketilebilir. Bu karışıma bal da eklerseniz, cilt güzelliğine de faydalı olacaktır. Her gün bir bardak içildiğinde gaz ve şişkinlikle ilgili şikayetleriniz en aza inecektir.

10-) Yürüyüş

Yemekten sonra yapılacak 10 dakikalık bir yürüyüş, yaşayabileceğiniz şişkinlik problemini önlemeye yardımcı olacaktır.

10 Doğal Yöntem İle Gaz ve Şişkinlik Nasıl Geçer yazısını beğendiyseniz, Yeşil Çay İçmek İçin 8 Neden isimli yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.