Belirtiler

Sık İdrara Çıkma Neden Olur? Hangi Hastalıklarda Görülür?

sık idrara çıkma

Sık idrara çıkma, kişinin gündüz veya gece birçok kez idrara gitmesi olarak tanımlanabilir. Bu durumu iki başlık altında inceleyeceğiz.

 • Birincisi idrar miktarının değişmeden idrar yapma sıklığının arttığı durumlar (pollaküri). Bu durumu yaşayanlar genellikle sık sık ve az miktarda idrar yapmaktan şikayet ederler.
 • İkincisi ise idrar miktarının arttığı durumlar(poliüri). Bu durumlarda ise kişi sık sık idrara çıkar ve genellikle her seferinde normal miktarda idrar çıkarır.

İdrar Miktarının Değişmediği Durumlar 

Kişinin günlük çıkardığı toplam idrar miktarı aynı olduğu halde çeşitli nedenlerle daha sık işeme isteğinin oluşmasıdır. Sık sık idrara gidilir ve her seferinde az miktarda idrar çıkışı olur.

Örneğin günde 1600 ml idrar çıkaran birinin bunu 4 defada boşaltması beklenirken(4 defa idrara gitmeli), sık idrara çıkan birisi bunu 8 defada boşaltır. Bu da her 200ml idrarda işeme isteğinin oluştuğu anlamına gelir ki bu normal değildir.

Sık sık idrara çıkma nedenleri:

1) Prostat Büyümesi ve Kanseri

Erkeklerde sık idrara çıkma nedenleri arasında birinci sırada yer alan prostat büyümesinin orta ve ileri yaşlarda olması beklenir. Prostat bezinin büyümesi sonucu idrar kesesinin çıkışında daralma ve kısmi tıkanmalar meydana gelir. Kişi işeme esnasında idrar torbasını tam boşaltamaz ve idrar kesesinde bir miktar (rezidü) idrar kalır. Bu da idrar kesesinin daha hızlı dolmasına ve sık sık idrara çıkma isteğine neden olur.

Bir örnekle açıklarsak: İdrar kesesi kapasitesi 400 ml olan birisinde, prostat büyümesinin yarattığı tıkanıklık sonucu, işeme sonrası idrar kesesinde 150 ml idrar kalmaktadır. Yani 250 ml idrar daha gelirse idrar kesesi dolacaktır. Bu da her 250 ml idrar ile (normalde 400 ml olmalı) kişinin işeme refleksinin uyarılacağı anlamına gelir. Sonucunda çok sık ve az miktarda idrar çıkarma gelişir.

Erkekte prostat büyümesinin diğer belirtileri: İdrara geç başlama, idrar çapında incelme, idrar sonunda damlama, gece sık idrara çıkma, idrar kesesinin tam boşaltılamadığı hissidir.

Prostat Kanseri: Erkeklerde dünyada en sık, ülkemizde ise akciğer kanserinin ardından ikinci en sık görülen kanserdir. Belirtileri genellikle prostat büyümesi ile aynıdır. Prostat büyümesinin kanserden ayrımı doktor muayenesi, çeşitli görüntüleme yöntemleri ve kan PSA (prostat spesfik antijen) değerleri ile yapılır.

2) Prostat İltihabı

Prostatit olarak adlandırılan bu durum, erkeklerde sık idrara çıkma ile birlikte şu şikayetlere neden olur: idrar yanması, idrara ani sıkışma, gece sık idrara çıkma, ateş, titreme, kas-eklem ağrıları ve idrar yollarında akıntı. Prostat büyümesi bulguları ve ateşin birlikte olması prostat iltihabını düşündürür.

3) İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınlarda en sık görülen nedendir. Yapısal olarak kadınlar bu duruma daha yatkındır. Özellikle sık sık idrara çıkma şikayeti bulunan genç bayanlarda, idrar yaparken yanma şikayeti de görülüyorsa akıllara idrar yolları enfeksiyonu gelir.

İdrar yolları enfeksiyonunda ani sıkışma hissi ve idrar kaçırma da görülebilir. Bu enfeksiyon böbreklere doğru çıktığında ateş, titreme, bulantı ve yan (böğür) ağrısı eşlik edebilir.

4) İdrar Kesesi Sarkması

Sistosel denilen bu durum, idrar kesesinin vajinaya doğru sarkması sonucu gelişir. Genellikle çok doğum yapmış kadınlarda pelvik kasların zayıflaması ve pelvik yapıların bozulması sonucu gelişir.

Bu durum kadınlarda idrar kaçırma, sık sık idrar çıkma, gece idrara çıkma, cinsel ilişki sırasında ağrı ve idrar kaçırmaya neden olur. Zayıflamış pelvik kasları güçlendirmek ve idrar kaçırma şikayetlerini azaltmak için kegel egzersizi yapılmalıdır. Kadınlarda kegel egzersizi nasıl yapılır? isimli yazımızda bu egzersizin ayrıntılarını bulabilirsiniz.

5) Diğer Sık idrara Çıkma Nedenleri

 • Karın alt bölgesine radyasyon almış olmak. Bu durum radyasyon sistiti isimli tabloya neden olabilir. İdrar yolları iltihabı bulguları görülür.
 • Omurilik yaralanmaları
 • Böbrek taşı düşürenlerde, kum dökenlerde ağrı ve yanma şikayetlerine sık idrara çıkma da eşlik edebilir.
 • Üretra darlığı: Üretra idrar kesesini dışarı bağlayan kanaldır. Bu kanalda oluşan darlıklar idrara sık çıkma, idrar çapında azalma,idrar yaparken yanma ve prostat büyümesinde görülen diğer belirtilere neden olabilir.
 • İlaçlar ve alkol alımı idrara sık sık çıkmayı tetikler. Özellikle yüksek kafeinli içeceklerin sık tüketilmesi de bu şikayetlere neden olabilir.
 • Reaktif Artrit
 • Gebelik
 • Aksiyete
 • Aşırı aktif mesane: İdrar kesesinin, düşük seviyelerdeki idrarda bile doluymuş gibi kasılması sonucu oluşan bir durumdur. Sık sık idrara çıkma, ani sıkışma ve idrar kaçırma şikayetleri ön plandadır.

İdrar Miktarının Arttığı Durumlar

Bu durumda kişi hem çok sık idrara çıkar hem de her gittiğinde yeterli miktarda idrar çıkarır. Toplamda günlük çıkarılan idrar miktarı artmıştır(>2500ml). İdrar miktarının artması, idrara çıkma sıklığını da arttıracaktır. Bu durum fazla idrar çıkarma olarak adlandırılabilir.

Hem idrar miktarının hem de idrar sıklığının arttığı durumlar:

 • Fazla miktarda sıvı alımı: Psikojenik nedenlere bağlı olarak kişinin fazla su içmesi, sık idrara çıkma şikayetini doğurur. Ayrıca kalsiyum yüksekliği, potasyum düşüklüğü ve ilaçlar çok fazla su içmeye ve çok sık idrara çıkmaya neden olabilir.
 • Hipotalamusu etkileyen hastalıklar: ensefalit, tümör, sarkoidoz gibi.
 • Şeker Hastalığı. Şeker yüksekliği sonucu idrarda atılan glukoz, suyun geri emilimini azaltır. Bu da idrar miktarının artmasına ve çok sık idrara çıkmaya neden olur. Vücutta su kaybı olduğu için kişi çok fazla su içer.
 • Şekersiz Diyabet (diabetus insipitus); Antidiüretik Hormon(ADH) eksikliği veya böbreklerin bu hormona yanıtsızlığı sonucu kişide çok fazla su içme ve çok sık idrara gitme şikayetleri gelişir. ADH böbreklerde suyun emilimini sağlayan bir hormondur. Eksikliğinde, böbreklerde yeterince su  geri emilemez ve idrar ile atılır. Bu da günlük idrar miktarını arttırarak şikayetlere neden olur.
 • İdrar söktürücü ilaçlar
 • Yüksek proteinli diyet ile beslenme
 • Çeşitli böbrek hastalıkları: polikistik böbrek hastalığı, medüller kistik hastalık, akut tubüler nekroz, tubulointersitisyel böbrek hastalıkları.

52 Yorum

 • Merhaba.
  Benim 2 yıldır apandisit bölgemde bi ağrı var hangi hekime başvurduysam apandisit değil dediler ama ne olduğnuda bulamadılar çok sık idrara çıkıyorum çok terliyorum acaba nedeni ne olabilir?

 • Her dakika her saniye idrar yapma hissi idrari tam bosaltamama sık idrar bu durumu yasayip kurtulan varmi yada tedavisivarmi deliricem

 • İlaç kullanıyorsanız yan etkileri sık sık idrara çıkma yapabilir ilacın yan etkilerini okuyun derim ilaçları 1- 2 gün kullanmayın bide öyle takip edin

 • 23 yaşında bayanim ve haftada en az 5 gece altına kaçırıyorum bununla ilgili hangi doktora gitmem lazım hiç bir bilgim yok

 • 48 yaşındayım yirmi yıldır tuvaletten çıkınca idrar damla şeklinde geliyor peçete bulundurmasam her gün kilot değiştirmem gerekecek, kaç doktora göründüysem normal birşey görünmüyor dediler ne önerirsiniz teşekkürler.

  • Tuvaletten çıktıktan sonraki damlamalar genellikle idrar yollarında darlık olduğunu düşündürür. Prostat normal olsa bile idrar yolunda darlık var mı diye değerlendirmek gerekir. Ayrıca bel fıtığı gibi sinir basısı yapan durumlar bile nadiren buna neden olabilir. Araştırma hastanesi veya üniversite hastanesi gibi 3. basamak bir merkezde üroloji doktoruna gitmenizi öneririz.

 • 6 aydan fazladır bu durum var bende az yapıyorum 200 ml civarı ama yarım saatte bir çıkıyorum idrara sistoskopi ye girdim herşey normal çıktı mesane prostat iltihap enfeksiyon yok mesane hacmi normal dedi aşırı aktif mesane olabilir diyip bi ilaç verdi biraz rahatladı ama tam geçmiş değil 1 ay sonra sınava giricem 1günlük de olsa rahatlatıcı bişey var mıdır bişey önerir misiniz?
  Uzun oldu ama teşekkür ederim cevaplarsanız.

  • Aşırı aktif mesane zor ve uğraştırıcı bir hastalıktır. Yani hemen tedavi edilen ve şikayetlerin gerilediği bir hastalık değildir. İlk basamakta ilaçlar verilir. Rahatlama olmazsa farklı tedavi seçenekleri değerlendirilir. Doktorunuz ile iletişime geçerseniz size yardımcı olabilir. İlaç önermemiz mümkün değil.

 • Merhabalar hayırlı geceler bende sık sık idrara çıkma sıkıntısı var ve idrar torbası tam boşaltamama problemi ne akıntı oluyor idrar kaçırma hissi oluyor damla damla yapıyorum bazen lütfen bu konuda bilgi verir misiniz yoksa bir ürolojiye gitmem gerekir mi teşekkürler.

  • Merhaba,
   İdrar kesesinin bazı hastalıkları (nörojen mesane gibi) buna neden olabilir. Ancak tahlillerle değerlendirmek gerekir. Tabiki üroloji doktoruna başvurmanızı öneririz.

 • Sıvı tüketimim az olmasına rağmen çok sık idrara çıkıyorum. Bazen idrarın gelmesi bitmek bilmiyor. 3 dk arayla art arda defalarca çıktığım oluyor. Uzun süre lavobada idrarımın bitmesini bekliyorum. Hem üroloji hem kadın doğum doktoruna gittim. Böbreklerde, idrar ve kan tahlilinde rahim ve yumurtalıklarda, idrar yolumda hiç bir şey çıkmadı ve doktor bir şeyin yok dedi. Peki bu durumda ne yapmam lazım? Teşekkür ederim.

    • Bizler sağlık hizmeti vermiyoruz. Üroloji doktorunun, kadın doğum doktorunun görüp de teşhis koyamadığı duruma bizlerin uzaktan, internet ortamından teşhis koymasını beklemeyin. Kusura bakmayın ama kimseyi kandırmaya niyetimiz yok. Sadece yönlendirebiliriz, bundan fazlası insanları kandırmak olur.

 • Ben geceleri bir defa gündüzleri 10 defa falan idrar yapıyorum bende yanma damlama ağrı falan olmuyor tuvalette rahat bi şekilde idrarımı yapıyorum bunun tedavisi mümkünmü

 • 19 yaşındayım sürekli idrara cıkıyorum ve idrar geç geliyo. yaparken yanma felan olmuyo ama saatte 2-3 defa cıktığım oluyo ve hepsinde normal miktarında oluyo hangi doktora gitmeliyim ya da bi sıkıntı olur mu?

 • Merhabalar 37 yaşındayım bendede kaşıntı yanma çok sık idrara çıkma (çıkıyorum ama sadece bir iki damla) titreme, cinsel ilişkide ağrı, sızı var acaba üroloji doktorunamı yoksa kadın doğum doktorunamı gitmem gerekiyor?

 • Merhabalar. Benim sorunum çok idrara çıkıyorum ve hep doluluk hissi var 3-5 dk sonra damla damla geliyor 3 gündür rahimde titreme var gün içinde belli aralıklarla titriyor ve çok uyuşuk. Sizce tedavisi var mıdır ? Hangi doktora gitmeliyim ? Şimdiden teşekkürler

  • Üroloji doktoruna başvurabilirsiniz. Tedavinin başarısı teşhise göre değişir. Buna neden olan bazı hastalıklar kolayca tedavi edilebilirken, bazılarının tedavisi çok daha zordur.

 • Merhabalar 23 yaşındayım son 2 aydır idrara sık gitmeye başladım ama az yapıp 5 dk sonra tekrar giriyorum. Geçen sene çok sancılanmıştım bunun için genel cerrahide göründüm enfeksiyon dedi, ilaç tedavisi sonuç göremedim. Özellikle regl olduğum zaman daha fazla oluyor ve yanmada hissediyorum. Ne yapabilirim?

  • Enfeksiyonlar bazen ilk tedavi ile gerilemeyebilir, dirençli olabilir. Sizin üroloji doktoruna başvurmanız gerekir. Eğer tahlillerde tekrar enfeksiyon çıkarsa uygun tedavi başlanır. Tedavi işe yaramadığında doktorunuza geri dönüş yaparak bilgi vermeniz gerekir ki farklı tedavi seçenekleri düşünülsün.

 • Geceleri çok sık 5 er dakka arayla idrara çıkıyorum azar azar yapıyorum ve miktar hep aynı gündüzleri sıkıntı olmuyor sadece geceleri oluyor ne yapmaliyin neden oluyordur?

 • Çocukluğumdan beri bu sıkıntıyı yaşıyorum yarım saat- bir saat arayla tuvalete gidiyorum. Yaz kış böyle ve çok az yapıyorum çocukken aile hekimine gitmiştim herhangi bir tahlil yapılmadı. Son bir kaç aydır idrara çıkarken ve geldiğinde sağ böbrek tarafında ağrı oluyor ve aniden geliyor sizce doktora gitmeli miyim ve hangi bölüme başvurmalıyım? Teşekkürler…

 • Merhaba ben 27 yaşındayım 4 senedir idrara çıkıyorum yapıyorum ama hiç yapmamış gibiyim. Boşalma hissi yok, çok ağrım var, koku var, kaşıntı var ve dışarı bile çıkamıyorum. Bu sebeble hayatımın tümü lavaboda geçiyor. Yapma hissi degil her girdiğimde yapıyorum ve idrar testi temiz çıktı. Tüm üroloji doktorlarına gittim ama beni dinlemiyorlar test ama teste bişey çıkmıyor. Ne yapmam gerekir?

 • Merhabalar ben küçük yaştan berli bu sıkıntıyı çekiyorum bir gecede en az 5 ile 10 sefer idrar yoluna gidiyorum ve birde sürekli mide yanması var ve geceleri ayak tabanlarım da yanma bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla

  • Bu şikayetiniz için ürolojiye başvurmalısınız. Yazımızda da yer verdiğimiz üzere birçok hastalık buna sebep olur. Doktorun muayenesi gerekli görürse test yapması gerekebilir. Bizler kafadan yorum yaparsak sizleri yanıltırız.

 • 36 yaşında 2 çocuk annesiyim ben bazen 15 dk da bir tuvalete çıkıyorum miktar değişmiyor sadece idrar gelme hissiyati oluyor ne yapmalıyım?

 • 15 yaşında kızım 6 aydır sık sık idrara çıkıyor tahlilleri temiz çıktı idrararinin bir kısmını damla şeklinde yapıyor. Üroloji, kadın doğum, dahiliye hepsine gittik. Psikoloğa bile gittik ama bir çözüm bulamadık halen devam ediyor

 • Merhabalar.
  6 aydir çok sık idrara çıkıyorum. Özellikle gece 3 saat peşpeşe 5 dk arayla ve idrar miktarı çoğalarak idrara çıkıyorum gündüzleri de hep tuvalalete sıkışık hissediyorum kendimi. Karnımda hep su oynuyor gibi fazla su içmiş gibiyim ama su içmemde günlük 1 litre anca. Üroloji doktoruna görüneceğim ama ne olduğuna dair bi tahmininiz olabilir mi?
  İlginiz için teşekkürler.

 • 2 gündür çok sık idrar yapıyorum, yaptıktan sonra bitmemiş gibi hissediyorum o çıkmıyor ama 5 dakika sonra az miktarda tekrar idrar yapıyorum. Acaba neden olabilir?

 • Bağırsak bölgesinde gaz hissiyle mesanede bir baskı hissediyorum ve bununla birlikte idrara gece gündüz çok sık çıkıyorum. Çıkmadığım zamanlar gaz birikintisi daha çok artıyor. Üroloji den idrar sonucu normal çıtı. Genel cerraha görünmem istendi. Benim merak ettiğim mesanedeki baskı gaz birikintisine neden olabilir mi? Yada gaz birikmesi, mesanede yanmaya neden olur mu?

  • Benimde sorunum buna benzer, çok doktora gittim bi fayda bulamdım, merak ettigim mesanede idrarınızı hissediyor musunuz, genel olarak idrara çıkınca o his azalıyor ama sonra tekrar başlıyor, kas spazmı mı yoksa gaz mı bilmiyorum.

 • Su içtikten 15 dk sonra idrara çıkıyorum. Yanlız hep su içince idrara çıkma zorunluluğu oluyor. Acaba sebebi nedir? Teşekkürler.

 • Ben sık idrara çıkıyorum ve kasıklarımda hafif baskı oluyor. Sizce bir üroloğa gitmeli miyim? Saygılar.

  • Buna siz karar vereceksiniz. Aile hekiminizde bu şikayetlere bakabilir. Eğer aile hekimine gittim şikayetlerim gerilemedi diyorsanız o zaman üroloji bölümüne gitmeniz gerekir.

Yorum Yap

error: Kopyalamak yasak! İçeriği çalan hırsızlara karşı ufak bir önlem. Anlayışınız için teşekkürler.