Beslenme

Sağlıklı Yağlar İçeren 8 Besin Maddesi

sağlıklı yağlar

Sağlıklı bir hayat sürdürebilmek ve obeziteden korunabilmek için, yüksek yağlı gıdalardan uzak durmak, düşük yağlı gıdalar tüketmek gerekmektedir. Peki obeziteden koruyacak ve kilo almanızı önleyecek sağlıklı yağlar içeren besin maddeleri hangileridir.

1-) Yoğurt

Probiyotik açısından oldukça zengin olan yoğurt, içerdiği yağ oranına rağmen çok sağlıklı bir besindir. Yoğurdun içinde CLA ismindeki özel bir yağ asidi mevcuttur ve bu yağ asidi kilo vermeye yardımcı olur. Kalsiyum açısından da zengin olan yoğurt, osteoporozu engeller, kemikleri güçlendirir ve bağırsaklara iyi gelir.

2-) Yağlı Balıklar

Omega-3, EPA ve DHA gibi sağlıklı yağlar açısından çok zengin olan, somon, ton, uskumru ve alabalık, sağlıklı yağlar içeren gıdalar açısından muhteşem bir seçim olacaktır. Pek çok araştırmanın sonucu göstermiştir ki bu balıklar, inflamasyonu azaltarak şeker hastalığı ve kanser riskini en aza indirir. Ayrıca vücuttaki iltihapları da gidermeye yardımcı olur.

3-) Zeytinyağı

zeytinyağı

Akdeniz’in muhteşem sağlık kaynağı zeytinyağı, tip 2 diyabetten ve kalp hastalıklarından korur. Oleik asit içeren zeytinyağı, obeziteyi önler ve yaşlanmayı geciktirici bir etkiye sahiptir.

4-) Avokado

Sağlıklı doymamış yağlar açısından zengin olan avokado, trigliserid ve kötü kolestrolü (LDL) düşürerek, kalp hastalıkları riskini azaltır.

5-) Yumurtalar

Omega-3 yağ asitleri ve protein açısından oldukça zengin olan yumurtalar, sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır ve aşırıya kaçmadan düzenli olarak tüketilmelidir.

6-) Fındık

E vitamini ve sağlıklı yağlar açısından zengin olan fındık, badem, kaju, ceviz gibi besinler doğal birer antioksidandır ve sindirim sistemi sağlığına iyi gelir. Bu besinlerin düzenli tüketilmesi, inme ve kalp krizi riskini azaltır.

7-) Hindistan Cevizi Yağı

hindistancevizi yağı

MCFA ve laurik asit içeren bu yağ, kalp hastalıklarını ve kanseri önlemeye yardımcıdır. Vücutta oluşan iltihapları azaltır ve enfeksiyon riskini azaltan antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

8 -) Bitter Çikolata

ABD’deki Louisiana Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, diyet esnasında haftada 5 gün bitter çikolata yemek kilo vermeye ve vücut kitle indeksini dengede tutmaya yardımcı oluyor. Antioksidan özelliklere sahip olan bitter çikolata, aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici bir etkiye de sahiptir.

Kerevizin Faydaları

Yazar Hakkında

Dr Hüseyin Arslan

Dr Hüseyin Arslan

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2014 yılında fakülteyi bitirdikten sonra 3 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Şu an Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi'nde aile hekimliği asistanı olarak çalışmaktadır.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.