Popüler Sağlık

Sağlıklı Bir Uykunun Verimliliğe 8 Katkısı

sağlıklı uyku alışkanlıkları

Uykunun önemini herkes zaten çok iyi biliyor. Fakat sağlıklı uyku alışkanlığı kazanmak için pek çok kimse gayret göstermiyor. Sağlıklı uyku alışkanlıkları, vücudu gençleştirir, zihni yeniler, enerji verir. Çok uzun süre uykusuz kalmak ise, ölümle sonuçlanabilecek ciddi rahatsızlıklara bile sebebiyet verebilir. Trafik kazalarının büyük bir oranı da uykusuzluktan kaynaklanmaktadır.

Uykunun iş verimliliğine ve verimli bir hayata çok büyük katkıları vardır. Şimdi o katkılara şöyle bir göz atalım.

Günün Sonuna Doğru Enerjinizi Korumanıza Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalar, yeterince uyuyan ve sağlıklı uyku alışkanlıkları kazananların, verimliliğinin %11 oranında arttığını ve gün sonunda ayakta kalmalarına yardımcı olduğunu göstermiştir. %11 az bir oran gibi gelebilir, fakat 8 saatlik bir iş günü için bu, 45 dakikaya tekabül eder.

Dikkat ve Konsantrasyon Seviyesini Arttırır

Yeterli uykuyu alamayanların, reaksiyon hızı ve dikkat süresi azalmaktadır. Sağlıklı uyku alışkanlıkları geliştirenlerin ise, dikkat süresi, reaksiyon hızı ve konsantrasyon oranı çok daha yüksektir.

Erteleme Alışkanlıklarının Önüne Geçer

İyi bir uyku ile zinde kalarak, işlerinizi zamanında yapacak güce sahip olursunuz ve bu sayede yapmanız gereken işleri ertelemek zorunda kalmazsınız.

Daha İyi Bir Ruh Hali Kazandırır

uyku

Psikolojik sağlığı yerinde olanların, daha mutlu ve daha enerjik oldukları herkesin malumu. İyi bir uyku, ruh sağlığınızı korumaya ve daha verimli bir iş hayatına katkı sağlayacaktır.

Hastalıklardan Korunmaya Yardımcı Olur

Uykusuzluk, birçok hastalığa neden olabilir. Vücudun enerji düzeyinin düşmesi, bağışıklık sistemini de zayıflatarak hastalıklara davetiye çıkartır. Sağlıklı uyku alışkanlıkları ile, hastalıklardan korunabilir, bu sayede de işlerinizin aksamasının önüne geçmiş olursunuz. Uyku, fiziksel ve ruhsal sağlık açısından çok büyük bir öneme sahiptir.

Karşılaştığınız Sorunları Çözmenizi Kolaylaştırır

Thomas Edison ve Albert Einstein gibi dâhiler, düzenli uyku alışkanlıklarına sahiptirler ve şekerleme yapmayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Gün içinde 20 dakikalık bir şekerleme ile daha zinde kalabilir ve vücudunuzun enerjisini yenileyebilirsiniz.

Zihin, uykudayken aktif olarak çalışmaya ve sorunları çözmeye devam eder. Uyandıktan sonra tazelenen zihin, eski sorunlara karşı fikirler üretmeye devam ettiği gibi, yeni karşılaşılacak sorunlara da hazırlanmış olur.

Yeni İş Fikirleri Üretmeyi Destekler

İyi bir gece uykusu, sizi sadece zinde tutmakla kalmayacak, yeni iş fikirleri üretmenize katkı sağlayacak enerji düzeyini yakalamanıza da katkı sağlayacaktır.

Daha İyi Bir Bellek Oluşumuna Yardımcı Olur

Zaman zaman, yaptığı işe ara verdikten sonra nerede kaldığınızı unuttuğunuz oluyordur. Ya da bazı önemli işlerinizi unuttuğunuz olmuştur. İyi bir gece uykusu, bellek oluşumuna yardımcı olur, uykuda salgılanan yüksek serotonin hormonu seviyesi sayesinde gündüz öğrenilen bilgilerin yedeklenmesini sağlar ve unutmanın önüne geçer.

Sağlıklı bir uyku için, belirli bir programa sadık kalarak ve bu programı hafta sonları bile aksatmadan sürdürmek, uykudan en az 3 saat önce yemeyi, 6 saat önce kafeini kesmek, uyku için iyi bir yatak odası dizaynı büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve verimli bir hayat sürdürebilmek için, sağlıklı uyku alışkanlıkları kazanmak şarttır.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

Yazar Hakkında

Yasemin Arıbaş

Yasemin Arıbaş

Haydarpaşa Bülent Akarcalı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 2014 mezunu. Marmara Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Teknikerliği bölümünü bitirdi. Özel bir hastanede meslek hayatına devam ediyor.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.