Popüler Sağlık

Sağlıklı Bir Yaşam İçin 6 İpucu

sağlıklı bir hayat

Her insan, sağlıklı ve mutlu bir ömür sürdürmek ister. Ama pek çok kimse bunun için yapılması gerekenleri yapmaz ve ihmalkar davranır. Sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için, vücudumuza çok iyi bakmamız gerekmektedir. Dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile, düzenli olarak spor yaparak, stresten korunarak sağlıklı bir hayat mümkün.

İşte sağlıklı bir hayat için dikkat edilmesi gereken 6 şey

1-) Bol Su İçmek

İnsan vücudunun yaklaşık %60’ı sudan oluşur ve bol miktarda su içmek, vücudun işlevlerini sağlıklı bir biçimde sürdürebilmesi için büyük bir önem taşımaktadır. Su, vücudun toksinlerden arınmasını sağladığı gibi, bütün vücuda oksijen ve besin taşınması görevini görür.

Vücudun günlük su ihtiyacı, yapılan iş, günlük yapılan aktivite, fiziksel birtakım değişkenlere göre farklılık gösterse de, uzmanlar günde en az 2,5 ila 3,5 litre arasında su içilmesini ve vücudun sıvı eksikliğinden mutlaka korunmasını önermektedir. Sağlıklı bir yaşam için en önemli şartlarından biri, yeterli miktarda su tüketmekten geçmektedir.

2-) Yeteri Kadar Uyumak

Dinlenme, dolayısıyla uyku vücudun en büyük bir diğer ihtiyacıdır. Uyku düzeni bozulduğunda ve yeterince uyku alınamadığında fiziksel ve ruhsal sağlık da bozulur. Uyku eksikliğinin erken yaşlanmaya da neden olacağı unutulmamalı, yetişkin bir birey günde minimum 7-8 saat uyumaya özen göstermelidir.

3-) Meditasyon Yapmak

İslami literatürde pek yeri olmasa da meditasyon, aslında zihni dinginleştirmek adına yapılan bir çalışmalar bütünüdür. Pozitif ve huzur dolu bir zihin, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın anahtarlarından biridir. Bu nedenle zihin, negatif duygu ve düşüncelerden arındırılmalı, zaman zaman dinlendirilmelidir.

4-) Egzersiz Yapmak

Ömrü arttıran, kilo problemlerinin azalmasına yardımcı olan, kemik sağlığını koruyan ve hastalıklara yakalanma riskini azaltan en önemli şeylerden biri spordur.  Ruhsal ve fiziksel sağlığı korumak için düzenli olarak spor yapılmalı, rutin egzersizler ile aktif kalınmalıdır.

5-) Dengeli Beslenmek

Bütün mineral, vitamin ve besinlerden vücudun ihtiyaç duyduğu kadar alınması, fiziksel sağlığın korunması adına çok büyük bir önem taşımaktadır. Dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanarak, kilo almaktan sakınmalı ve zinde kalmaya özen gösterilmelidir.

6-) İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durmak

İşlenen gıdalar besin değerlerini, büyük ölçüde kaybederler. Ayrıca işlenmiş gıdalara eklenen kimyasallar ve zararlı şekerler, sağlıklı bir yaşamın en büyük düşmanlarından biridir. Bu nedenledir ki, sağlıksız, işlenmiş her türlü besin maddesinden uzak durulmalı, doğal besinler tüketilmelidir.

Aslında sağlıklı bir hayat sürdürmek için yapılması gerekenler, görüldüğü üzere çok da zor şeyler değildir. Sağlıklı beslenmek, hareketli kalmak, yeterince uyumak ve zihin sağlığını korumak yeterli olacaktır.

Ruh Halinizi İyileştirecek 3 Alışkanlık

Yazar Hakkında

Barış Tüsüz

Barış Tüsüz

Özel Süreyyapaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 2017'de hemşir olarak mezun olmuştur. Özel bir hastanede meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.