Nefes Darlığı Neden Olur?

nefes darlığı neden olur

Nefes darlığı, nefes alamama ya da nefes daralması olarak ifade edilen bir hava açlığı durumudur. Tıpta dispne olarak bilinen bu durum, başta akciğer ve kalp hastalıkları olmak üzere birçok nedene bağlı gelişebilir.

Nefes darlığı bazen uzun yıllar hafif seviyelerde seyrederken bazen de aniden başlayarak ölümcül olabilir. Nefes darlığının nedenlerini ortaya çıkış hızına göre akut, subakut ve kronik şeklinde ayırabiliriz.

En sık görülen nefes darlığı nedenleri;

 • Astım
 • Zatüre
 • KOAH(Kronik Tıkayıcı Akciğer Hastalığı)
 • Kalp krizi
 • Dekondisyon; uzun süre istirahat eden kişilerin küçük eforlarda nefes darlığı çekmesidir.

Ani Başlayan Nefes Darlığı Neden Olur?

Ani başlangıçlı(akut) nefes darlığı dakikalar içerisinde gelişen, kişide ciddi kaygıya ve korkuya neden olan bir durumdur. Bazen hayati bir  duruma bağlı gelişebilir. Göz ardı edilemeyecek ve ertelenemeyecek kadar şiddetli olabilir. Nedenlerin büyük çoğunluğu kalp ve akciğer kaynaklıdır.

Akciğer Kaynaklı Ani Nefes Darlığı Nedenleri

Pnömotoraks: Akciğerin bir kısmının sönmesi anlamına gelir. Akciğere hava kaçağı olarak da bilinir. Ani başlayan keskin (bıçak saplar tarzı) göğüs ağrısı ve nefes darlığına neden olur. Nefes almaya çalıştıkça keskin ve batıcı bir ağrı kişinin nefesini keser.

Travma sonrası gelişebileceği gibi kendiliğinden (spontan) de meydana gelebilir. Kendiliğinden gelişenler genellikle uzun boylu, zayıf gençlerde ve uzun süre sigara içmiş bireylerde görülür.

Astım ve hava yolları darlığı: Kendiliğinden veya bir uyarana (soğuk, alerji, egzersiz, grip..) bağlı hava yollarında spazm (kasılma) gelişir ve hava yolları daralır. Akciğerlerde hışıltı ve ıslık sesi benzeri sesler duyulabilir. Nefesini yeterince alamama, göğüste tıkanıklık hissi şeklinde de ifade edilen bu durum, doktorun akciğeri dinlemesi ile büyük ölçüde anlaşılır.

Astım

Astımda Daralmış Hava Yolları

Zehirli Gazların Solunması: Banyo ve tuvalet gibi küçük hacimli mekanları temizlemek isterken kullanılan kimyasalların solunması sonucu gelişen nefes darlığıdır. Genellikle çamaşır suyu ve kireç çözücülerin karıştırılması sonucu ortaya çıkan kimyasal gazlar solunur. Yüksek miktarda maruz kalınırsa bulantı, kusma ve başka belirtiler ortaya çıkabilir.

Soba zehirlenmesi yani karbonmonoksit zehirlenmeleri, nefes darlığına neden olan ve ölümcül seyredebilen bir durumdur.

Pulmuner Emboli: Ani başlangıçlı hayatı tehdit eden bir akciğer hastalığıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı, akciğer damarlarına pıhtı atması ve damarın kısmi yada tam tıkaması sonucu gelişir. Göğüs ağrısı, bayılma, kan tükürme gibi şikayetler eşlik edebilir. Tanısı zor bir hastalıktır. Akciğere pıhtı atması olarak da bilinir. (Bkz: Akciğere pıhtı atması nedir?)

Yabancı Cisimin Hava Yollarına Kaçması: Genellikle küçük çocuklarda görülen bir durumdur. Ani gelişen nefes alamama ve buna eşlik eden öksürük, stridor ve morarma görülebilir.  Acil müdahale gerektiren bir durumdur. Kısa sürede müdahale edilmezse ölümcül olabilir.

Stridor büyük hava yollarının tıkanması sonucu ,daha çok nefes almakla ortaya çıkan, yüksek ve kaba ıslığa benzeyen bir sestir.

Kalp Kaynaklı Ani Nefes Darlığı Nedenleri

Kalp Krizi: Daha çok göğüs ağrısının ön planda olduğu kalp krizinde, nefes darlığı da görülebilir. Kola, omuza yayılan sıkıştırıcı göğüs ağrısı en tipik belirtisidir. Nadir olsa da ağrısız sadece nefes darlığı ile kendini gösterebilir. (bkz: Kalp krizi nedir, neden olur?)

Akciğer Ödemi: Her ne kadar isminde akciğer geçse de asıl sorun kalptedir. Kalp nedeniyle akciğerde sıvı birikmesi sonucu gelişen oldukça ciddi bir durumdur. Asıl nedenin genellikle kalp yetmezliği olduğu bu hastalık, yüksek tansiyon gibi nedenlerle tetiklenebilir. Kişi dakikalar içerisinde kötüleşir. Hızlı müdahale gerektirir.

Çarpıntı: Kalp hızının çok yüksek olduğu bazı hastalar çarpıntılarını hissedemez, ancak nefes almada zorlandıklarını söylerler.

Ani Nefes Darlığı Yapan Diğer Nedenler

Psikolojik Nedenler: Kişinin psikolojik durumuna, stresine bağlı gelişir ve altta herhangi bir organik neden bulunamaz. Panik atak veya anksiyete bozukluğunda nefes alamama, nefesin yetmemesi ve nefesin duracakmış gibi hissedilmesi görülebilir. Hem doktor muayenesi hem de kan oksijen seviyeleri (oksijen saturasyonu) normaldir. Kişinin çok hızlı nefes alıp vermesi sonucunda dudaklarda ve ellerde uyuşma şikayetleri de eşlik edebilir. Kişiler bazen çarpıntı hissedebilirler.

Diyafram Paralizi: Travma sonrası aniden başlar. Diyaframı uyaran sinirin tahrip olması sonucu gelişir. Düz yatarken kişideki nefes darlığı artar.

Subakut Nefes Darlığı

Aniden gelişmese de saatler ve günler içinde kendini gösteren nefes darlığıdır. Hem akciğere hem de kalp kaynaklı olabilir.

Zatürre (Pnömoni):  Nefes darlığına öksürük, balgam, ateş gibi şikayetler eşlik eder. Özellikle koyu renkli balgam olması şüphe uyandırır.

Kalp damarlarında daralma (Anjiana): Özellikle efor esnasında göğüste sıkıntı hissi, göğüs ağrısı ve nefes daralması şikayetleri görülür. Ağrı tipik olarak sol kola, omuza, sırta ve çeneye vurabilir. Dinlenince ağrı tamamen geçse de oldukça ciddi ve dikkate alınması gereken durumdur. Yıllar içinde de gelişebilen bu durum bazen daha hızlı şekilde kendini gösterir.

Kalp zarı arasında sıvı birikmesi: Perikardiyal efüzyon adı verilen bu durum nefes darlığına neden olabilir. Tansiyonlar düşebilir. Kalbin çevresindeki sıvı fazla olursa kalbi sıkıştırır. Böylece kalp yeterince gevşeyemez ve içerisine yeterince kan dolmaz. Bazen ölümcül olabilir.

Kronik Nefes Darlıkları

Günler-yıllar içinde yavaş yavaş kendini gösteren nefes darlıklarıdır. Nedenleri:

Tıkayıcı Akciğer Hastalığı: Nam-ı diğer KOAH. Büyük çoğunluğu uzun süre sigara içen kişilerde gelişen bu hastalık, zamanla artarak devam eden ilerleyici bir nefes darlığı sebebidir. Ülkemizde de sık rastlanan bu hastalık daha çok orta ileri yaşlarda kendini gösterir.

koah

Sigarayı bırakmak hastalığın ilerleyişini yavaşlatır ve ilk yapılması gerekendir.

İntersitisyel Akciğer Hastalıkları: Birçok akciğer hastalığı bu başlık altında toplanmıştır. Eforla meydana gelen nefes darlığının yanında kuru öksürük, kilo kaybı ve halsizlik görülür. Mesleki olarak zararlı tozlara veya gazlara maruz kalma, sigara, bazı ilaçlar ve bazı romatizmal hastalıkların sonucunda gelişir.

Restriktif Akciğer Hastalıkları

Akciğerde Sıvı Birikmesi (Plevral efüzyon): Akciğerde su toplaması olarak da bilinen bu durumda, bazen tek bazen de her iki akciğerde sıvı birikebilir. Kalp yetmezlikleri, zatürreler, bazı kanserler ve bazı romatizmal hastalıklarda gelişebilir. Genellikle akciğer filminde bu sıvı tespit edilir. (Bkz: Akciğerde su toplaması nedir, neden olur?)

Kalp Yetersizliği: Genellikle geçirilmiş bir kalp hastalığı zemininde gelişir. Sırt üstü yatmakla artan nefes darlığına bacaklarda şişlik eşlik edebilir. Kişiler uyuduktan bir süre sonra nefes alamadıkları için uyanabilirler. Genellikle bu kişilerin efor kapasitesi düşüktür yani erken yorulurlar. Böyle kişiler kısa yürüyüşlerle nefes alamadıklarını ve tıkandıklarını söylerler. (bkz: Kalp yetmezliği nedir, neden olur?)

Kansızlık (anemi): Özellikle kan değerlerinde ciddi düşüklük varsa eforla nefes darlığı ve çarpıntı hissedilir. Kansızlık arttıkça, nefes alamama şikayeti de artar. Normal sağlıklı bir kişide nefes darlığına neden olabilen bu durum, nefes darlığı bulunan kişinin de şikayetlerini arttırır. Kişiler eforla nefeste tıkanıklık yaşadıklarını söylerler.

Zinde Olmamak: Sürekli istirahat halinde, hareketsiz yaşayan kişilerin efor kapasitesi düşer. Efor, bu kişilerde nefes darlığına neden olur.

Kalp damarlarının zamanla daralması da yıllar içinde ilerleyici nefes darlığı ve göğüs ağrısına neden olur. Bu nefes darlığı ve göğüs ağrısı hemen her zaman eforla ortaya çıkarken dinlenmekle geçer.

Diğer Nefes Darlığı Nedenleri

 • Obozite: tek başına nefes darlığının sebebi olabilir.
 • Akciğer kanserleri
 • Verem (tüberkiloz)
 • Sarkoidoz
 • Guillain Barre Sendromu
 • Epiglotit

Darbe ve travma sonrası gelişen kaburga kırıkları ve akciğere kanama da nefes alamamaya neden olabilir.

88 Yorum

 • Merhabalar. yakklasık 1.5 yıldır derin nefes alıp vermede sıkıntı yasıyorum. 26 yaşındayım hayatımda hiç sigara ve nargile içmedim. 20 ye yakın farklı gögüs Hastalığı doktoruna gittim hepsi normal dedi.ama gün geçtikce nefes darlıgım artıyor. öksürük ve balgam hiç bir zaman olmuyor. dün sft testinde %72 cıktı. her sabah burnum tıkalı uyanıyorum. bide yaklasık 3 ay önce tomografi sonucumda hava yollarıunda 5mm hava kisti bulunmustur cıktı yardımcı olursanız sevinirim.

 • 19 yaşındayım nefes alırken zorlanıyorum sigarayı bırakalı 1 sene oldu kardiyoloji de ekg ve efor testi ritim holter bakıldı temiz çıktı beyin tomogrofim çekildi temiz çıktı ftr gittim temiz çıktı dahiliye ve göğüs hastalıkları göğüs cerrahisine gittim temiz çıktı fakat nefesimi tam alamıyorum ve panik atak teşhisi koydular 1 ay ilaç kullandım fakat bıraktım düzelmem için ne yapmalıyım

  • Selam öncelikle çok geçmiş olsun;

   Panik atak hastası iseniz ve ilaca başlamış iseniz doktorunuza danışmadan ilacı azaltıp artırmayın ya da bırakmayın. Panik atak grip gibi bir haftada geçen bir rahatsızlık değildir! Aylar hatta yıllar alabiliyor….

   Bunun yanında önerebileceğim, bol ve sık yürüyüşler yapın özellikle insanların olduğu yerlerde. Her konuyu ayrıntılamayın yüzeysel olun, dünyayı siz kurtaramazsınız düzeni de siz değiştiremezsiniz. Herşeyi olduğu gibi kabul edin ve buna kendinizi inandırın. Bol bol ceviz ve badem tüketebilirsiniz arada çikolata da oldukça fayda sağlıyor.
   Kendinize bir uğraş bulun müzikle ilgilenin, bir hayvan edinin kendinizi zihinsel olarak kanalize edebileceğiniz bir uğraşınızın olması panik atak tedavisinde çok etkilidir.
   Hayat güzel yaşayın neden işkenceye çeviriyorsunuz ki?

   Not: Doktor değilim yanlış anlaşılması lütfen ben de bir panik atak hastasıyım ve deneyimlerimden bir parça aktardım size sadece, umarım faydası olur bana oldu….

   Sağlıklı yaşayın…….

 • Merhaba , uzun yıllardır alerjik astım hastasıyım çok nadir şekilde krizlerim tutuyor fakat yaklaşık bir aydır nefes darlığı çekiyorum bu astımdan farklı hırıltılı değil nefesim yetmiyormuş gibi geliyor bunalıyorum. Doktora gittiğimde film nefes testi alerji testi yaptırdı bu konuyla ilgili bişey çıkmadı durumun psikolojik olacağını söyledi ama kafamda takılı olan bunaldığım hiçbirşey yok ne önerirsiniz ?

 • Merhaba.Annem 48 yaşında sigara kullanıyor.Hiçbir hareket yapmadığı halde aniden terlemeye başlıyor , nefesi kesiliyor , vücudunun hissizleştiğini söylüyor. Çok uzun sürmüyor birkaç dk en fazla.2 senede 4 5 kez yaşadığı bi durum.Ne ile bağlantılı olabilir? Yorgunluktan veya stresten olabilir mi ? Hangi bölüme basvurmalıyız?

 • Merhaba 35 yaşındayım,hamilelik sonrası varislerim oluştu ameliyatlık olmadığı söylendi,ağrı için hap kullanıyorum yalnız son 4 gündür gece yattığım da bacağımın ağrısıyla birlikte sanki nefes alamıyorum farklı bir his oluşuyor daralıyorum nefes alamıyorum sanki bi fikriniz var mi doktora gitmelimiyim

  • Varislerin direkt nefes darlığı yapması beklenmez. Ancak varislerde kan göllenir ve pıhtılaşırsa, bu pıhtı bacaklardan koparak akciğere gider ve damarları tıkarsa nefes darlığı gelişebilir. Göğüs hastalıkları doktoruna muayene olmanızı tavsiye ederiz.

  • Merhaba ben yaklaşık 1.5 senedir en ufak bir aktivitede nefes darlığı çekiyorum ve merdiven çıkmak gibi aktivitelerde kalbim dakikalarca aşırı hızlı atıyor genelde kış aylarında pek nefes darlığı çektiğim söylenemez ama yaz aylarında saatlerce nefes alamıyor gibi hissediyorum ve bu his bir türlü geçmiyor ne yapmalıyım

 • Merhabalar 16 yaşındayım, herhangi bir kronik hastalığım vb. yok. Ama derin nefes almakta oldukça güçlük çekiyorum derin nefes almak için esnemek zorunda kalıyorum.

 • merhaba benimde ani böyle hiç birşey olmadan bir nefes daralması oluyor kalbim in kitapçığı kalın dediler birşey yokmuş bide çarpıntı var ondan olabilimi yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Merhaba ben 30 yaşındayım göğsümde ağrı ve daraliyorum bı sorunda çıkmıyor ama tansiyonum hep yüksek çıkıyor ve ilaç kullanıyorum ama geçmiyor sikayetlerim yardım ci olursanız sevinirim.

 • Ramazan ayından sonra öksürük sonrası nefes darlığı çekiyorum doktora gittim ve su oranımın fazlasıyla düştüğünü söyledi. Susuzluk nefes darlığı yapar mı? Ve bu sorun geçici midir?

 • Merhaba. Ben 1 kaç haftadır nefes darlığı yaşıyorum. Boğazımda bir şey var gibi. Bazende nefes alırken sol göğsümde ağrı oluyor. Boğazım da da arada bi yanma hissi var sanki çok sıcak nefes veriyor gibiyim. Kulak çınlamam da hiç geçmiyor kansızlıktan dedi doktorum. Sebebi ne olabilir?

 • Merhaba bende ara ara nefes darlığı oluyor nefes almada güçlük çekiyorum 2.3 ay once basladi acile gittim ekg çektiler o an çarpıntı çıktı serum takıldı sonra kardiyolojiye gittim hersey temiz çıktı. Herhangi bir sorun yok psikolojik olabileceği söylendi bi kac ay once bir yakinimizi kaybettik ondan etkilenmis olabilir miyim yani tamamen psikolojik mi boyle olunca ölüm korkusu sarıyor.

  • Evet psikolojik olarak çarpıntı, nefes darlığı görülebilir. Ancak durumun psikolojik olduğunu söylemek için, bu durumu açıklayacak bir hastalığın veya altta yatan bir nedenin olmaması gerekir. Doktorunuz testlerinizi yapmış ve temiz demişse bizlerin yorum yapması yanlış olur. Yaşadığınız travmatik olaylar (yakınınızı kaybetmeniz gibi) bu durumu tetikleyebilir. Ancak dediğimiz gibi böyle durumlarda asıl önemli olan sizi değerlendiren doktorun söylediğidir.

 • İyi günler yaklaşık 4 gündür derin nefes alamama sorunum var hastaneye gittim film ve kan sonuçlarına baktı doktor bise çıkmadı bana piskolojik olabilir dedi gönderdi. Sinav dan geçemeyince çok üzüldün ondan olabilir mi ne yapmam lazım lütfen yardım edin.

  • Psikolojik diyebilmek için diğer nedenlerin dışlanması gerekir. Psikolojik durumlar, aşırı stres bu gibi şikayetlere neden olabilir ancak sizin şikayetinizin bundan kaynaklı olup olmadığını bizler bilemeyiz.

 • Ben yaklaşık 1 aydır nefes alma güçlüğü çekiyorum. 5 katlı bir binaya çıkarken 3 kata gelince çok çabuk yoruluyorum ve zor nefes alıyorum. Kendim çölyak hastasıyım. Nefes testine girdim uzun süreli üfleyemediğim için yapılamadı. Göğüs ağrım oluyor kardiyolojiye bakıldım efor testi yapıldı çok çabuk yoruldum fakat ritim yüksekliği 126 civarı oldu ama birşey çıkmadı boynumda fıtık var bide burnumda anatomik bozukluk varmış bundan yapar mı?

  • Burundaki anatomik bozukluğun veya boyun fıtığının bu duruma neden olması beklenmez. Kalp ve akciğer sorunları erken yorulmaya neden olabilir. Bunun dışında genel kondisyonunuz, yaşam tarzınız, kilonuz bu durumu etkileyebilir.

 • Merhabalar benim ara ara nefes alamama problemim var sürekli derin bir şekilde ağızdan nefes alıyorum ağzım kapalı duramıyorum nefes alma gereksinimi duyuyorum burnumdan ameliyat oldum ama burundan hava normal geliyor ağızdan alma durumu cok fazla

 • Merhaba anemin 4 gündür günde 2,3 sefer 5 saniye kadar süren nefes kesilmesi oluyor sebebi ne olabilir ? Sigara falan kulanmıyor herhangi bir kimyasala maruz kalmadı piskolojik olduğunuda düşünmüyorum

 • merhaba. milli takim antrenoruyum. bu sebeble yurt disindayim. 4 gundur nefes 3 saatte bir nefes alisim degisiyor nefesim daraliyor, dvt gecirdim bacaktan comaidin kullaniyorum. turkiyede basladi yurtdisina cikmama 2 gun kala, hemen bt anjio yaptirdim akcigerden, filmi cektirdim, kalp eko ile baktirdim hepsi iyi, simdi 3 saat 5 saat farketmiyor bi gidiyor 10 dk acayip oluyor elim ayagim dusuyor, nefes gece uykuda tikandi uyandim yine nefes dar 20 dk kadar sonra uyumusum. turkiyeye donmeme 10 gun var burada dert anlatamassin yabanciya neyapacagimi bilemedim. tansiyonumu olcuyorum tikaninca normal. psikolojik desem stresim yok diyorum anlamafim durumu gercekten psikolojiyi bozacagim size yazmak istedim.

  • Merhaba, hem bt anjio hem de ekokardiyografinin temiz çıkması ciddi durumları büyük oranda dışlamaktadır. Sanırım nefes darlığınızın sebebi bulunamamış. Açıkçası bizlerde birşey söyleyemiyoruz. Geçmiş olsun

 • Merhaba son bir aydır nefes darlığı çekiyorum. Alkol, sigara hic kullanmadım. Şikayetim uyumak için yattığımda uykuya dalarken bir anda nefesim kesiliyor ve boğulacak gibi oluyorum. Bu şekilde zor nefes alarak kendime geliyorum. Normal hayatta yürürken koşarken otururken hiç bir şikayetim yok.

 • Merhaba dun aksam yediğim birşey boğazıma kaçtı ilk basta sadece yutkunmakta zorluk çekiyordum ve sonrasında ise göğsümün sol tarafında ağrı nefes alıyor olmama rağmen nefes alamıyormuş gibi hissetmeye başladım suan çok şiddetli olmasada yine yutkunurken takılma hissi göğüsümde ağrılar var hangi bölümde tedavi olabilirim?

 • Merhaba 38 yaşındayım bir sene öncesi aşırı öksürük ve nefes darlığından ötürü doktora gittim. Doktor bana astım başlangıcı olduğunu söyledi.İlaç kullandım geçti bir sene sonra tekrarladı.Nefes almak da güçlük çekiyorum ve buna bağlı olarak kollarımda ve bacaklarımda kasılma oldu.Kaskatı kesildim bir nevi kriz geçirdim hastanede hava verdiler kendime geldim. Fakat kollarım ve bacaklarımın kaskatı kesilmesi normal mi? Kasılmam geçtikten sonra kollarımda ve bacaklarımda bir halsizlik var o da normal mi cevap yazarsanız memnun olurum.

  • Astım ataklarında çok hızlı nefes alıp vermeye bağlı kol, bacaklarda uyuşukluk ve kasılma olabilir. Astım zaten ataklar halinde seyreder ve kişi ataklar arasında tamamen normaldir. Halsizlik konusunda net birşey söyleyemeyiz. Şikayetinizi devam ederse doktora başvurmanızı öneririz.

 • Merhaba. 21 yaşındayım. Öncelikle bende olan nefes darlığı yaklaşık 4 5 senedir var. Ancak son zamanda gece uyumadan önce veya sabah çok sık olmaya başladı. Eskiden bu kadar çok sık olmadığı için pek doktora gitme ihtiyacı duymadım. Ancak sıklaşınca gitmeyi düşünüyorum. Aynı zamanda ağrı kesici aldığımda(arveles vb.) da yaklaşık 20 dk sonra nefes darlığı oluyor. Nefes darlığı gerçekleşince ilk defesi zor olsada alıp 2 3 nefesten sonra yeniden kapanıyor gibi hissediyorum. Oturup yada ayağa kalktığım zaman yaklaşık 30 40 dk sonra nefes darlığım geçiyor. Astım yada alerjik olabilir mi diye merak ediyorum. Yorumlarınız benim için değerli teşekkür ederim şimdiden

  • Her ilaç alımı sonrası bu durum oluyorsa alerjik olabilir. Bu gibi durumlarda sizi rahatsız ettiğini düşündüğünüz ilaçları almamanızı öneririz. Astım diyebilmek için sizi muayene edip gerekli görülürse çeşitli üfleme testleri yapmak gerekir. Göğüs hastalıklarının değerlendirmesi sizin faydanıza olacaktır.

 • Annem diyaliz hastası bu ara nedensiz nefes darlığı başladı kardiyoloji ve göğüs hastalıklarına göründü herhangi bişe çıkmadı

 • Merhaba sabah 5’te nefesim daraldığı için uyandım nefes alış verişim sesli çıkıyor ve çok zor nefes alıyorum arada göğsüme sıcak yapıyorum faydası yok ne yapabilirim?

 • Benim kızım var 12 yaşında az önce saat 2 buçukta uyandı kısık sesle “Anne nefes alamıyorum.” dedi “Nefes alabilsem bile yetersiz geliyor yine almak zorunda kalıyorum ama alınca da göğsüm sıkışıyor” diyor su içmesini söyledim hala devam ediyor

 • 14 yaşındayım astımım var son 1 aydır aniden nefesim kesiliyor eskiden mavi kapaklı fısfısa ihtiyaç duymuyordum ama şimdi sabah kalktığımda anında nefes alamama oluyor biraz yürüdükten sonra tıkanma oluyor ama genellikle sabahları oluyor ve uykumu iyi alamıyorum öksürünce dahada nefes darlığı yaşıyorum kalbim hızlı atmaya falan başlıyor sebebi nedir?

 • Kuaförde başım yıkanırken özellikle soğuksu olunca nefessiz kalıyorum yada yüzüme fön makinesi tutulunca nefesiz kalıyorum nefes darlığı olabilir mi? Suyun altında nefesimi çok zor tutuyorum.

  • Eğer bunun dışında hiçbir şikayetiniz yoksa, gün içinde nefesiniz daralmıyorsa, yürürken problem yaşamıyorsanız şikayetinizin çok bir anlamı olmayabilir. Yine de şüpheniz varsa doktora başvurmanız en sağlıklısı.

 • Ben de ani başlamayan ama mesela top oynarken 5-10 adımdan sonra hemen yorulma nefes darlığı oluyor. Çabuk yoruluyorum bazen kendimi zorlayınca (aktif biri olduğum için) göğsümde hafif yanma oluyor. Sebebi nedir?

  • Musa bey, bizler şikayetinize tehşis koyamayız. Ama şunu söyleyebiliriz şikayetleriniz mutlaka bir kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmeli. Özellikle eforla gelişen göğüs yanması kalp hastalıkları açısından inceleme gerektirir.

 • Merhaba, 2 seneye yakındır nefes darlığı yaşıyorum ama son 3-4 aydır rahatsız etmeye başladı. 31 yaşındayım 15 senedir sigara, 7-8 senedirse alkol kullanıyorum. Eskiden geceleri daha çok darlanırdı son günlerde gündüzlerde olmaya başladı. Derin nefes alamıyorum kollarımla yüksek bir yerden tutunup kendimi gerdirince alıyorum. Bir aydır öksürükte başladı geçmiyor göğsümde ağrı yok. Nefes darlığının sebebi sigara ve alkol diye düşünüyorum bıraksam eski sağlıma kavuşur muyum? Akciğer sönmesi olabilir mi? Detaylı bir şekilde kontrol için hangi bölüme gitmem gerekir? Teşekkür ederim.

  • Özellikle sigara birçok akciğer hastalığının sebebidir. Bu yüzden sigaraya bağlı diyerek şikayetlerinizi ertelemeyin. Akciğer sönmesi daha ani başlayıp, kısa sürede belirtilere neden olan bir durumdur. 2 senelik şikayetiniz için akciğer sönmesinden ziyade KOAH gibi hastalıklar düşünülür. Eski sağlığınıza kavuşma hakkında birşey dememiz mümkün değil. Sigaranın (ve alkolün) var olan durumu daha da kötüleştireceğini unutmayınız. Göğüs hastalıklarına başvurarak ayrıntılı muayene olabilirsiniz.

 • Merhaba.Yaklaşık bir haftadır aynı problemi yaşıyorum.2-3 dakika aralıklarla derin nefes alma ihtiyacı hissediyorum.Derin nefes almayıp bu ihtiyacı bastırmaya çalıştığım zaman göğsümde baskı ve ağrı hissediyorum.

 • Merhaba. Babam geçen sene bypass ameliyatı oldu.5 damarı değişti. Ancak nefes darlığı yaşıyor. Ilaclarin yan etkisinde nefes darlığı yaşıyor ama başka bir sebebi olabilir mi ?

 • Merhaba son bir haftadır nefes almakta zorluk çekiyorum gece uyurken bir anda nefesim kesildi bağırarak uyandım ölecektim, çok korktum. Daha önce bronşit denildi. Nefesimi tam alamıyorum bu beni çok rahatsız ediyor sizce ne yapmalıyım ?

 • Merhaba ben yaklaşık 25 gündür süren nefes darlığı çekiyorum doktora gittim akut bronşit dedi. Ateş falan yok, hiç bir hastalığım yok ama ciddi nefes darlığı çekiyorum. Nedeni ne olabilir ve bu hastalık ne kadar zamanda geçer? cevaplarsanız çok sevinirim.
  (Yaş 15)

 • Nefes darlığım var solunum testinde temiz geçti akciğer filmi de temiz çıktı. Kardiyoloji doktoru bana net birşey söylemedi. Kalpte ritim bozukluğu var, bunun altında ne aramam lazım?

 • Merhaba son 9 -10 aydır nefes alamıyorum lütfen bi akıl verin kafayı yiyeceğim yoksa, psikolojim bozuldu. Yarım yarım nefes alıyorum derin nefes almaya çalışıyorum alamıyorum, esnerken bile yarım nefes alıyorum 10 tane aldığım nefesin bi tanesini tam alıyorum. 28 yaşındayım 13 yıldır sigara kullanıyorum bi fabrikada kaynakçısıyım sürekli tozun pisliğin içindeyim. Göğüs haslıklarına gittim 5 ay önce solunum testi ve akciğer filmi istendi bakıldı normal dendi. Kardiyolojiye gönderildi kardiyolojide herseyime bakıldı kalp kapağını tutan kordal yapılar gevşek ama nefes almana mani değil bişeyin yok, doktoruna geri git denildi. Ben iyiysem neden nefes alamıyorum, psikolojik alamaz. Neredeyse 10 ay oldu hiç bi değişme yok sabah 7 ye kadar uyuyamıyorum ne olur yardım edin.

  • Nefes darlığınızı açıklayan bir durum bulunamamış sanırım. Göğüs hastalıklarına tekrar başvurarak durumu açıklayabilirsiniz. Kardiyoloji raporlarınızı gösterip şikayetlerinizin gerilemediğini söyleyebilirsiniz… Eğer gerekli görürlerse başka bölümlerden yardım alır veya sizi yönlendirirler. Bu sorunlarınızın tek çözüm yeri hastanelerdir. Ne yazık ki bizlerin bu konuda sizlere yardımı dokunmaz. Geçmiş olsun.

 • Merhaba,
  Son bir senedir bir sorun yaşıyorum. Aniden hiç bir efor sarfetmeme rağmen birden gelen nefes darlığı (kesinlikle nefes alamıyorum, ardından gözlerim açık olmasına rağmen hiç birşey göremiyorum sonrasında kaslarım gevşiyor ve bayılıyorum. Bunu 4-5 kez yaşadım (arabada giderken, toplu taşıma, evimde..). Daha önce hep yalnızken başıma geldi ama en son yani dün babamın yanında oldu, yüzümün bembeyaz olduğunu ve tırnaklarımın morardığını söyledi.
  Bayılma sonrasında beynimin uyuştuğunu sanki için karıncalar varmış gibi hissediyorum ve başımın arka tarafında şiddetli ağrı hissediyorum.
  Daha önce doktora gittim ama doktor pek önemsemedi, ciddi birşey değildir dedi ağrı kesici verip yolladı. Bende bu yüzden önemsemedim ama son zamanlarda sık sık olmaya başladı (nefes alamama ve beyinde uyuşukluk).
  Sizce nerelere başvurabilirim, doktorun dediği gibi önemsiz birşey mi ?
  Yaşım 21.

 • Hocam merhaba bazen ciddi anlamda nefes darlığı yaşıyorum özellikle spor yaparken kokulara, parfüm vs kimyasala çok fazla hassasım, dayanamıyorum nefesim kesiliyor. Göğüs doktoruna gittim solunum testim biraz düşük çıktı, inhaler verdi. Tam astım da demedi yarimci olur musun lütfen, Ne yapmam gerekiyor?

 • İyi akşamlar eşim gece bir anda nefessiz kaldı ve aşırı derecede kustu yatağa, lavaboya. Daha öncesinden de uyurken akşam aniden kalkıp nefessiz kaldığı oldu ama bu seferki bir başkaydı. Neden olabilir ? Ve ayrıca yemek yiyip ardından hemen uyudu.

 • Merhaba
  Annem 57 yaşında iki senedir grip olduğu zaman ağır geçiriyor.
  Normalde varis hastalığı var bir tek tansiyon düşüklüğü de ek olarak.
  Son on gündür nefes darlığı ağır bir şekilde öksürük, içinden düdük sesi geliyor.
  Dr. gittik film çekti tahlil yaptı. Astım başlangıcı olabilir, yada kalpte sıkıntı olabilir dedi ve yolladı. Hava veriyoruz, antibiyotik ve alerji ilacı hala aynı şikayetler yogun bir şekilde devam ediyor. Yönlendireceğiniz bir bölüm var mıdır? lütfen yardım edin teşekkürler.

  • Hastanızı öncelikle göğüs hastalıkları doktoruna götürünüz. Eğer daha önce gidip sonuç alamadıysanız farklı bir göğüs hastalıkları uzmanına götürün.

 • Merhaba🙋‍♀️
  Nefes alamıyorum ve yemek yerken tıkanıyorum ayrıca bazen kalbim olduğundan hızlı atmaya başlıyor nedeni olabilir🤔

 • Merhaba yürürken ve çalışma esnasında veya yerlere paspas ve süpürme işi yaparken göğsümde ağrı ve çok terleme oluyor nedeni ne olabilir?

   • Merhaba hocam ben de son aralarda nefes darlığı göğüs ağrısı, boğaz ve dudak kuruması oldu gece uyanırken vücudumda sıkıntılık yaşıyorum . on adım koşamıyorum kesinlikle nefes hemen gidiyor. Kalbimde birşey hissetmiyorum fakat nefes almakta çok güçlük çekiyorum.

 • Merhaba. Senede ortalama 2-3 kere nefes alamama sıkıntısı yaşıyorum. Şimdiye kadar hep gece yarısından sonrasında gerçekleşti. Uykumdan, zannedersem oksijen yetersizliğinden uyanıyorum. Çare olarak en az bir bardak su içiyorum. Kısa süre sonra tekrar nefes alabiliyorum. Nefesimin kesildiği sürede hava geçişi tamamen kesiliyor ve konuşamuyorum. Kafama, bu süreci yaşadığım sırada etrafımda su bulunmuyorsa ne yapacağım sorusu takıldı.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

 • Merhaba göğüsümde baskı, ağrı var nefes alamıyorum. Özellikle gece dümdüz yatarken nefesim kesiliyor ve göğsümdeki şiddet artıyor. Derin nefesi esnerken alıyorum ve sonraki nefesi zor alıyorum. 1 hafta oldu bu, lisanslı kickboxcuyum. Uyku ve yemek düzenim çok bozuk bide bunlarda etkili olur mu? ( hocam bide 4 ay once kalbimde delik vardi kapadim, asd vardi ) kalbim delik olduğu zaman bile böyle ağrılarım yoktu fişşek gibi idmanımı yapıyordum.. Teşekkurler şimdiden yaş: 25

Yorum Yap