Belirtiler

Menopoz Belirtileri Nelerdir? Belirtiler Ne Kadar Sürer?

menopoz belirtileri

Tüm kadınlar adetlerinin kesildiği ve yumurtlama (ovulasyon) fonksiyonlarının durduğu menopoz dönemine girerler.  Menopoz belirtileri bu döneme girişin en önemli göstergesidir.

Menopoza giriş yaşı 45 – 55 arası değişir. Batı toplumlarında ortalama yaş 51’dir. Ancak kimi kadın 30 yaşında kimisi de 60 yaşından sonra bu döneme girer. 40 yaşından önce bu döneme girilmesine erken menopoz adı verilir.

Menopoz Belirtileri Neden Ortaya Çıkar?

Sağlıklı kadınların tamamı her ay yumurta atarlar (ovulasyon, yumurtlama) ve sonrasında adet görürler. Bu yumurtlama sürecinde yumurtalıklardan östrojen ve progesteron adı verilen hormonlar sentezlenir. Bu hormonlar kadınlardaki birçok doku ve organ üzerine etkilidir.

Yumurtlama fonksiyonları durunca, östrojen ve progesteron isimli hormonların yumurtalıklarda üretimi de durur. Menopoz belirtileri asıl olarak bu hormonların çekilmesi (azalması) sonucu gelişir.

Kadınların yumurtalıklarında belli sayıda folikül vardır. Yani sınırsız yumurtlama kapasiteleri yoktur. Zamanla bu sayı azalır ve yumurtalıkların fonksiyonları durur.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopozun belirtileri yavaş yavaş açığa çıkar. Yani bu döneme bir günde veya bir haftada girilmez. Genellikle 3-4 yıl süren bir geçiş dönemi vardır.

Erken menopoz belirtileri, normal zamanda menopoza girenler ile aynıdır. Bu belirtilerin asıl nedeni ise östrojen hormonunun eksikliğidir.

Adet Düzensizliği ve Adetin Kesilmesi

Menopoz dönemi yaklaştıkça genellikle adetler düzensizleşir. Adet süresinde kısalma, kanama miktarında azalma veya artma, adet olamama gibi değişikler görülebilir. Bazen sadece damlama tarzı adet dönemleri görülebilir. Adet kanamasının olmadığı aylar olabilir.

Adet düzensizliği herkeste aynı şekilde olmaz. Kimisinde kanamanın miktarı değişirken kimisinde adet süresi değişir.

Sıcak Basması

Menopoz belirtileri arasında sıcak basmasına oldukça sık rastlanır. Kadınların %80’inden fazlasında bu şikayet görülür. Yüzde, boyunda yada gövdede aniden sıcaklık hissi, ciltte kızarıklık ve terleme şeklinde hissedilir. Adetler henüz kesilmeden ateş basması şikayeti görülebilir.

Ortalama 2-3 yıl devam eden bu belirti kendiliğinden geriler. Ancak kadınların bir kısmında sıcak basmaları on yıllarca devam eder.

Sıcak basmaları ile birlikte çarpıntı hissi, titreme gibi belirtilerde görülebilir. Ayrıca gece terlemeleri de sık görülür. Uyku esnasında gelişen sıcak basmaları kişiyi terletir ve uykudan uyandırabilir.

Sıcak basmaları ve gece terlemelerinin şiddeti kadından kadına farklılık gösterir. Ortalama 1 ile 5 dakika arasında sürer. Kimisinde hafif olan bu şikayet kimisinde daha şiddetlidir. Kimisinde saatte birkaç defa olurken kiminde günde veya haftada bir olur.

Duygusal Değişiklikler

Menopozun belirtileri fiziksel olduğu kadar zihinseldir. Azalan hormonların etkisi ile kişilerin psikolojileri değişken bir hal alır.  Depresyon, ağlama isteği, sinirlilik, güvensizlik hissi, sürekli kaygılı olma, çabuk sinirlenme ve ani duygusal değişikler bu dönemde görülebilir.

Unutkanlık

Zihinsel işlevlerde de gerileme olabilir. Kadınlarda bu dönemde unutkanlık artar. Hafıza bozuklukları hem hormonal değişikliklerden hem stresten hem de uyku bozukluklarından kaynaklı olabilir.

Uyku Bozuklukları

Hormonal değişikliklerin kadınların uykuya dalmasını ve uykuyu sürdürmesini güçleştirir. Kişiler bu dönemde uykusuzluktan yakınabilirler. Uyku bozukluğunun etkisiyle unutkanlık, depresyon, sinirlilik gibi menopoz belirtileri daha belirgin bir hal alır.

İdrar kaçırma

Menopoza girdikten sonra kadınların idrar tutması daha da zorlaşır. İstemsiz idrar kaçırma şikayetleri olur. (Bkz: idrar kaçırma nedenleri nelerdir?) Bu durumu engellemek için kegel egzersizleri yapılabilir. (Bkz: Kadınlarda kegel egzersizi nasıl yapılır?) Ayrıca sık idrara çıkma bu dönemde daha çok görülür.

Cinsel sorunlar

Östrojen hormonunun azalması ile bazı kadınlarda cinsel isteksizlik olur. Yine bu hormonun azalması sonucu gelişen vajinada gerileme, kuruluk gibi değişiklikler cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olur. Hem isteksizlik hem de cinsel yapıdaki değişiklikler kadınların cinsel yaşamını olumsuz etkileyebilir. Ayrıda vajinal bölgede yanma ve kaşıntı da görülebilir. Bu şikayetleri engellemek amacıyla östrojen içeren vajinal kremler kullanılabilir.

Diğer Menopoz Belirtileri

 • Ciltte ve tırnaklarda incelme
 • Saç dökülmesi
 • Metabolizmadaki yavaşlama sonucu kilo alma
 • Memelerin yumuşaması ve dolgunluğunu kaybetmesi
 • Dikkat eksikliği ve konsantre olamama
 • Halsizlik, yorgunluk, isteksizlik
 • İştahta değişme
 • Baş ağrısı sıklığında artış, baş dönmesi
 • Kas ve eklemlerde ağrı
 • İdrar yolları enfeksiyonu sıklığında artış olur.
 • Ağız kuruluğu
 • Kabızlık gibi bağırsak alışkanlıklarının değişmesi

Menopoza giren kadınlarda iyi kolesterol düşer ve kötü kolesterol yükselir. Kal krizi, inme gibi damarsal hastalıkların gelişme riski artar. Ayrıca azalan östrojen kemik erimesine neden olabilir.

Menopoz belirtileri ne kadar sürer?

Sıcak basması, terleme, titreme gibi belirtiler birçok kadında geçicidir. Bu belirtilerin ortalama 1-2 yıl devam etmesi beklenir. Bu süre kişiye göre farklılık gösterir. Bazı kadınlarda daha kısa bazılarında ise daha uzundur.

Kadınlarda menopoz belirtileri farklı sıklıkta ve şiddette olabilir. Bu belirtiler kimisinde hafif olurken kimisinde daha ağır seyreder. Kimisinde günde onlarca kez ateş basmaları olurken kimisinde sadece haftada bir tekrarlar.

Her on kadından birinde ise bu belirtiler çok daha uzun sürer. Altmış yaşlarından sonra bile belirgin ve sık tekrarlayan sıcak basması şikayetleri vardır.  Tedavi ile bu kadınlardaki menopoz belirtileri azaltılmaya çalışılır.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.