Kulak Akıntısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

kulak akıntısı neden olur, bebeklerde ateşe

Kulak akıntısı neden olur? Kulak akıntısının nedenleri nelerdir? sorularını yanıtlayacağız.

Kulak akıntısı, tıptaki ismi ile otore, özellikle yaz aylarında daha sık görülen bir şikayettir. Kulak akıntısı bazen berrak bir sıvı şeklindeyken bazen de koyu ve kokulu olabilir. Kulak akıntısının nedenini araştırırken; akıntının şekli, süresi, kıvamı ve eşlik eden diğer belirtiler oldukça önemlidir.

Kulak akıntısına en sık eşlik eden şikayetler; kulak ağrısı, ateş, kulakta kaşıntı, kulak çınlaması, baş dönmesi ve duymada azalmadır.

Kulak Akıntısı Neden Olur?

Kulak akıntısının kaynağı; kulak kanalı, orta kulak veya kafa kaidesidir.Bazen kronik olarak sessiz seyreden bu akıntı bazen de daha hızlı ve ani başlangıçlı olabilir.

En Sık Kulak Akıntısı Nedenleri

  • Orta kulak iltihabı ile birlikte kulak zarı delinmesi kulak akıntısına neden olur
  • Kronik orta kulak iltihabına eşlik eden kulak zarı delinmesi veya kolesteatom.
  • Dış kulak iltihabı

Kolesteatom: normalde dışarı atılması gereken kulak kiri veya kulaktaki ölü hücrelerinin kulak zarına cep yaparak veya orta kulağa geçerek buralarda birikmesine denir. Aslında iyi huylu olan bu durum, çevre dokulara zarar verdiği için oldukça önemlidir. Tekrarlayan kulak akıntısı yapabilen kolesteatomun en sık nedeni kronik orta kulak iltihabıdır.

Kulak İltihapları

Kulak akıntısının en sık nedenleri enfeksiyonlardır. Dış kulak enfeksiyonları sıklıkla akıntıya neden olurken orta kulak iltihaplarında sadece kulak zarı delikse akıntı olur.

Dış kulak yolu, dış ortamla direk temas halinde olduğu ve önünde engelleyici bir bariyer bulunmadığı için, burada gelişecek iltihaplarda kulak akıntısı görülür. Bu iltihaplar bazen enfeksiyona bağlı gelişirken bazen de allerjiye bağlı gelişebilir. Allerjik dış kulak iltihaplarında kulak akıntısı ve kaşıntısı görülür. Kulak ağrısı daha arka plandadır.

Hem akut hem de kronik orta kulak iltihapları, kulak zarı delikse kulak akıntısına neden olabilirler. Dış kulak iltihabına göre daha şiddetli bir ağrı eşlik eder.

Yüzücü Kulağı

Yüzücü kulağı olarak bilinen durum aslında bir dış kulak iltihabıdır. Suya uzun süre temas eden dış kulak yolu, mikroplara karşı daha savunmasız bir hal alarak bakteri ya da mantarlar tarafından enfekte edilir. Bu enfeksiyon kulakta akıntı ve ağrı olarak kendini gösterir. Yaz sezonunda denize girenlerde de kulak akıntısının en sık nedenidir.

Travma sonrası kulak akıntısı

Şiddetli kafa travması sonrası gelişen kulak akıntısı oldukça önemli olup kafa tabanı kırıklarını düşündürür. Oluşan kırıktan beyin omurilik sıvısı(BOS) kulağa sızmaktadır. Mutlaka beyin tomografisi ile değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Bu durumda gelişen kulak akıntısı berrak veya kanlı olabilir.

Travma sonrası gelişen her kanlı akıntı ,kafa tabanı kırığı anlamına gelmez. Dış kulak yolunda gelişen kesiler ve çizikler de kulakta kanamaya neden olurlar.

Kulak Kanalı Kanserleri

Yazımızda anlatacağımız hastalıklardan en korkulanı şüphesiz ki kanserlerdir. Uzun süre devam eden kanlı kulak akıntısı, bizlere kulak kanalı kanserlerini düşündürür. Kulak kanalı kanserleri kronik akıntıya sebebiyet verirler(6 haftadan uzun süren).Kulak ağrısı genellikle hafif derecelerde görülebilir. Bazen kulak muayenesi ile kanalda görülebilen bu kanserler, erken dönemde dış kulak iltihabı ile karışabilirler.

Çocuklarda Kulak Akıntısı Neden Olur?

Çocuklarda ve bebeklerde kulak akıntısının en sık nedenleri erişkinlerde olduğu gibi kulak iltihaplarıdır. Küçük çocuklarda ve bebeklerde akıntı ve ağrının yanında ateş de görülür.

Çocuklarda kulak akıntısının diğer bir sebebi kulağa kaçan yabancı cisimlerdir. Kulak içindeki yabancı cisim iltihaba neden olur. Sonuçta kötü kokulu,koyu bir kulak akıntısı görülür.

Kulak Akıntısının Diğer Nedenleri

Mastoidit; tedavi edilmemiş orta kulak iltihabının mastoid kemiğe geçmesi ile oluşur. Oldukça ciddi bir durum olup belirtileri; kulak akıntısı, ateş, baş ağrısı ve işitme kaybıdır.

Nekrotizan otitis eksterna: Malign otitis eksterna olarak da bilinen oldukça yıkıcı ve hızlı ilerleyen bir kulak enfeksiyonudur. Çevre dokulara ve kemiklere çok hızlı ilerler. Genelde şeker hastalarında veya bağışıklığı zayıf kişilerde(AİDS,kemoterapi alanlar…) görülür. Bu iltihabın büyük çoğunluğunda etken Pseudomonas Aeruginosa isimli bakteridir. Şiddetli kronik kulak ağrısı, ateş, pis kokulu sarı-yeşil kulak akıntısı önemli bulgularıdır.

Wegener Granülomatozu; akıntı ve orta kulak iltihabına neden olan bu durum bir vaskülittir. Damarları tutan bu romatizmal hastalıkta en sık solunum yolları, akciğer  ve böbrek etkilenir.

Kulak Akıntısı Nasıl Geçer?

Her belirtide olduğu gibi kulak akıntısının tedavisi, nedenini bulduktan sonra yapılmalı. En sık nedenler kulak iltihapları olduğundan, tedavi bu iltihabi durumu geçirmek için verilir. Kulak iltihaplarında doktor muayenesi oldukça önemli olup tedaviyi şekillendirir.

Bakterilerden kaynaklı iltihabi kulak akıntılarında uygun antibiyotik haplar veya kulak damlaları kulak akıntısını geçirmek için verilir.

Alerjik kulak akıntılarında antibiyotikler verilmez. Antihistaminikler(alerji ilaçları) ve kulak ödemini gidermek için ilaçlar verilir.

Mantar enfeksiyonlarında ise yine mantarlara etkili kulak damlaları verilerek tedavi edilir.

Tedavi edilmemiş orta kulak iltihabı, komplikasyonlara neden olarak hayatı tehdit edebilir(mastoidit gibi).

Dış kulak iltihabı geçirenler kulağını kuru tutmalı ve su kaçırmamaya özen göstermeliler.

Kulak akıntısına şu ilaç iyi gelir demek oldukça yanlış olacaktır. Kulak akıntısının nedenlerinin bulunması tedaviyi şekillendirir.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Kulak akıntısı ilk andan itibaren, doktor tarafından değerlendirilmesi gereken bir şikayettir. Kulakta akıntı normal kabul edilebilecek bir belirti olmayıp tedavisi nedenine göre değişebilmektedir. Özellikle kulağın doktor tarafından otoskop ile görülmesi çok önemlidir. Çoğu zaman başka bir tetkik gerekmeden sadece muayene tanı koymaya yetecektir.

  • Şeker hastalığı veya bağışıklık yetersizliği olup, ateşle birlikte kulakta kötü kokulu akıntısı olanlar
  • Yutma güçlüğü, yüz kaslarında zayıflık gibi kraniyal sinir tutulumu belirtileri olanlar
  • Kafaya alınan bir darbe sonucu kulak akıntısı başlayanlar

En yakın sağlık kuruluşuna başvurmalılar.

Referanslar

https://medlineplus.gov/ency/article/003042.htm

http://emedicine.medscape.com/article/883160-overview#a4

http://www.merckmanuals.com/home/ear,-nose,-and-throat-disorders/symptoms-of-ear-disorders/ear-discharge

4 Yorum

Yorum Yap