Kulak Akıntısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

kulak akıntısı neden olur, bebeklerde ateşe

Kulak akıntısı, tıptaki ismi ile otore, özellikle yaz aylarında daha sık görülen bir şikayettir. Bazen berrak bir sıvı şeklinde olan bu akıntı bazen de koyu ve kokulu olabilir. Kulak akıntısının nedenini araştırırken; akıntının şekli, süresi, kıvamı ve eşlik eden diğer belirtiler tehşis açısından oldukça önemlidir. Kulak akıntısı nedenleri arasında enfeksiyonlar ilk sırayı almaktadır.

Kulak akıntısına en sık eşlik eden şikayetler; kulak ağrısı, ateş, kulakta kaşıntı, kulak çınlaması, baş dönmesi ve duymada azalmadır. (bkz: Kulak ağrısı neden olur?)

Kulak Akıntısı Neden Olur?

Kulak akıntısının kaynağı; kulak kanalı, orta kulak veya kafa kaidesidir. Bazen kronik olarak sessiz seyreden bu akıntı bazen de daha hızlı ve ani başlangıçlı olabilir.

En Sık Kulak Akıntısı Nedenleri

 • Orta kulak iltihabı ile birlikte kulak zarı delinmesi
 • Kronik orta kulak iltihabına eşlik eden kulak zarı delinmesi veya kolesteatom.
 • Dış kulak iltihabı

Kolesteatom: Normalde dışarı atılması gereken kulak kiri veya kulaktaki ölü hücrelerinin kulak zarına cep yaparak veya orta kulağa geçerek buralarda birikmesine denir. Aslında iyi huylu olan bu durum, çevre dokulara zarar verdiği için oldukça önemlidir. Tekrarlayan kulak akıntısı yapabilen kolesteatomun en sık nedeni kronik orta kulak iltihabıdır.

Kulak İltihapları

Kulak akıntısının en sık nedenleri enfeksiyonlardır. Dış kulak enfeksiyonları sıklıkla akıntıya neden olurken orta kulak iltihaplarında sadece kulak zarı delikse akıntı olur.

Dış kulak yolu, dış ortamla direk temas halinde olduğu ve önünde engelleyici bir bariyer bulunmadığı için, burada gelişecek iltihaplarda kulak akıntısı görülür. Bu iltihaplar bazen enfeksiyona bağlı bazen de alerjiye bağlı gelişir. Alerjik dış kulak iltihaplarında kulak akıntısı ve kaşıntısı görülür. (bkz: Kulak akıntısı neden olur?) Kulak ağrısı daha arka plandadır.

Hem akut hem de kronik orta kulak iltihabı, kulak zarı delikse kulak akıntısına neden olabilir. Dış kulak iltihabına göre daha şiddetli bir ağrı eşlik eder.

Yüzücü Kulağı

Yüzücü kulağı olarak bilinen durum aslında bir dış kulak iltihabıdır. Suya uzun süre temas eden dış kulak yolu, mikroplara karşı daha savunmasız bir hal alarak bakteri ya da mantarlar tarafından enfekte edilir. Bu enfeksiyon kulakta akıntı ve ağrıya neden olur. Yaz sezonunda denize girenlerde kulak akıntısının en sık nedenidir.

Travma sonrası kulak akıntısı

Şiddetli kafa travması sonrası gelişen akıntı oldukça önemli olup kafa tabanı kırıklarını düşündürür. Oluşan kırıktan beyin omurilik sıvısı(BOS) kulağa sızmaktadır. Mutlaka beyin tomografisi ile değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Bu durumda gelişen akıntı berrak veya kanlı olabilir.

Travma sonrası gelişen her kanlı akıntı ,kafa tabanı kırığı anlamına gelmez. Dış kulak yolunda gelişen kesiler ve çizikler de kulakta kanamaya neden olurlar.

Kulak Kanalı Kanserleri

Yazımızda anlatacağımız hastalıklardan en korkulanı şüphesiz ki kanserlerdir. Uzun süre devam eden kanlı kulak akıntısı, bizlere kulak kanalı kanserlerini düşündürür. Kulak kanalı kanserleri kronik akıntıya sebebiyet verirler(6 haftadan uzun süren). Kulak ağrısı genellikle hafif derecelerde görülebilir. Bazen kulak muayenesi ile kanalda görülebilen bu kanserler, erken dönemde dış kulak iltihabı ile karışabilirler.

Çocuklarda Kulak Akıntısı Neden Olur?

Çocuklarda ve bebeklerde kulak akıntısının en sık nedeni erişkinlerde olduğu gibi kulak iltihabıdır. Küçük çocuklarda ve bebeklerde akıntı ve ağrının yanında ateş de görülür.

Çocuklarda akıntının diğer bir sebebi kulağa kaçan yabancı cisimlerdir. Kulak içindeki yabancı cisim iltihaba neden olur. Sonuçta kötü kokulu, koyu bir kulak akıntısı görülür.

Kulak Akıntısının Diğer Nedenleri

Mastoidit: Tedavi edilmemiş orta kulak iltihabının mastoid kemiğe geçmesi ile oluşur. Oldukça ciddi bir durum olup: kulakta akıntı, ateş, baş ağrısı ve işitme kaybına neden olabilir.

Nekrotizan otitis eksterna: Malign otitis eksterna olarak da bilinen oldukça yıkıcı ve hızlı ilerleyen bir kulak enfeksiyonudur. Çevre dokulara ve kemiklere çok hızlı ilerler. Genelde şeker hastalarında veya bağışıklığı zayıf kişilerde(AİDS,kemoterapi alanlar…) görülür. Bu iltihabın büyük çoğunluğunda etken Pseudomonas Aeruginosa isimli bakteridir. Şiddetli kronik kulak ağrısı, ateş, pis kokulu sarı-yeşil kulak akıntısı en önemli bulgularıdır.

Wegener Granülomatozu: Akıntı ve orta kulak iltihabına neden olan bu durum bir tür damar iltihabıdır (vaskülit). Damarları tutan bu romatizmal hastalıkta en sık solunum yolları, akciğer  ve böbrek etkilenir.

Kulak Akıntısı Nasıl Geçer?

Her belirtide olduğu gibi kulak akıntısının tedavisi, nedenini bulduktan sonra yapılır. En sık nedenler kulak iltihapları olduğundan, tedavi bu iltihabi durumu geçirmek için verilir. Kulak iltihaplarında doktor muayenesi oldukça önemli olup tedaviyi şekillendirir.

Bakterilerden kaynaklı iltihabi kulak akıntılarında uygun antibiyotik haplar veya kulak damlaları verilir.

Alerjik kulak akıntılarında antibiyotikler verilmez. Antihistaminikler(alerji ilaçları) ve kulak ödemini gidermek için ilaçlar verilir.

Mantar enfeksiyonlarında ise yine mantarlara etkili kulak damlaları verilerek tedavi edilir.

Tedavi edilmemiş orta kulak iltihabı, komplikasyonlara neden olarak hayatı tehdit edebilir(mastoidit gibi). Dış kulak iltihabı geçirenler kulağını kuru tutmalı ve su kaçırmamaya özen göstermeliler.

Kulak akıntısına şu ilaç iyi gelir demek oldukça yanlış olacaktır. Kulak akıntısının nedenlerinin bulunması tedaviyi şekillendirir.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Kulaktaki akıntı ilk andan itibaren doktor tarafından değerlendirilmesi gereken bir şikayettir. Akıntı normal olmayan bir durumdur. Doktor muayenesi tehşiste en önemli noktadır. Özellikle kulağın doktor tarafından otoskop ile görülmesi çok önemlidir. Çoğu zaman başka bir tetkik ihtiyacı olmadan, sadece muayene ile tehşis konulur.

 1. Şeker hastalığı veya bağışıklık yetersizliği olup, ateşle birlikte kulakta kötü kokulu akıntısı olanlar
 2. Yutma güçlüğü, yüz kaslarında zayıflık gibi kraniyal sinir tutulumu belirtileri olanlar
 3. Kafaya alınan bir darbe sonrası kulakta akıntı olanlar

Bu üç duruma eşlik eden kulak akıntısı şikayetiniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

52 Yorum

 • Slm 06.06.2017 de yuz felci gecirdim doktora gittim acil ameliyat dediler oldum icerden duvarlar erimis dediler simdi ise diger sol kulagimda akinti ve hafif agrim var ve bas donmem oluyor ve isitme kaybim oldu doktora gitcem insallah kulak kanseri cikmaz benim bu kulak sorunum annemin hamilyeken bilincsizce kullandigi ilaclardan kaynaklaniyormus

 • Merhabalar benim kulağımda sabah sarı bir akıntı gelmeye başladı daha bu sabah oldu dün bir şeyim yoktu. Akıntı mı temizlerken ağrı yapıyor. Su gibi akıp gidiyor. Teşekkür ederim ?

  • Akıntının nedenine göre nasıl geçeceği söylenebilir. Örneğin kulak iltihabı kaynaklı bir akıntıysa uygun ilaçlar ile tedavi edilir. KBB doktorunun görüp değerlendirmesi gerekir.

 • MErhaba sağ kulağımda tıkanıklık ve akıntı var. Akıntı azar azar berrak bi şekilde geliyo çok azda ağrı var. KBB doktoruna gittim iki adet damla bir adet yapma damla birde ağrı kesici verdi ancak 2 gündür hiç bi faydası olmadı. Küçükken de böyle akıntı oluyodu ancak son 10 senedir böyle bi durum olmamıştı. Reçetede teşhise otitis eksterna yazdı acaba iyileşme süresi ne kadar sürer ?

  • Teşhis dış kulak iltihabı anlamına geliyor. İyileşme süresi kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte 1-2 haftadır.

 • Merhabalar, benim sol kulağımda dürekli burunda nezle akıntısı gibi akıntı var. Fakat hiçbir ağrı koku renk yok. Sürekli içinden damla damla sıvı geliyor gibi.

  • En sık neden kulak enfeksiyonlarıdır (iltihapları) ancak kesin birşey diyemeyiz çünkü farklı nedenlerden de kayanaklanabilir. Genellikle basit bir kulak muayenesi ile anlaşılabilir. Doktora başvurarak muayene olunuz. Geçmiş olsun.

 • Merhabalar benim kulağımdan sıvı bir su geliyor iltihap herhalde ağrıdı filan yok ama sıvı akıntısı ve hafif kulak çınlaması oluyor ne yapmalıyım teşekkür ederim

 • Merhaba benim sağ kulak zarım delik ve 3-4 ay önce su kaçtı sanırsam çikmadı kulakta akıntım başladı ve pis kokuyor ve hafif ağrı var ne yapmam gerek
  Teşekkürler

 • Kızımın kulağı akiyo biraz kanlı şekilde doktora akıntı dan değil agridan gitmistik ozaman akıntı yoktu kulak ıltahapi var deyip antibiyotik verdi acaba başka bi sıkıntı olabilirmi

 • Sabahlar uyandığımda kulağımda sari bir sivi birikiyor, mutlaka peçete ile alma zorunlulugu duyuyorum. Agri yok ama rahatsız edici bir durum. 3 kere doktora gittim. Hala geçmedi. Özellikle uykudan uyanınca oluyor. Ne yapmalıyım

 • Bebeğim 5 aylık 2.ayından sonra 4 kez sag kulağı, 2 kez sol kulağı akti 15 gun antibiyotik kullandık geçti. 1 hafta sonra tekrar akmaya başladı ne gitmediğim doktor kalmadi antibiyotik neler neler şu anda akıntısı var 2 kulakta. Beyaz, kokusuz ne yapmaliyim?

   • Çocukluktan bugüne kadar kulak şikayetim var defalarca ameliyat haneye girdim sol kulağımdan 6 sefer ameliyat oldum sol kulaktan sağ kulak ta doktorlar zarımı patlattılar sebebini bilmiyorum defalarca illac kullanıyorum
    Fayda etmiyor ama sıkıntı yok sürekli akıyor bitmek bilmiyor petrol yuvası gibi
    Öyle söylüyorum demek şu ki şimdi bidaha ameliyat olacağım doktorlar öyle söyledi şimdilik illac kullanıyorum kurulanmasi için şimdi den kulak larim silerken beyaz kabartilmis karbonat gibi bişey çıkıyor içinden orta kulak kemikciklerimi sökuyor bilmiyorum birde nefes alırken başımı yukarı assagi gezerken başım dönüyor sanki uçuyorum saniyelerde sonra düzeliyor kulaklarımdan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum yardım için teşekkürler cevabınızı bekliyorum saygılar

 • Merhaba benim kulağımda zar delikmiş birde sivi akinti var su gibi hafif sari akiyor resmen kulak icinde zonklama var. Agrimda akintimda hiç durmuyor doktora gittim zar delik dedi sadece 2 kutu antibiyotik verdi. Akinti ve agrim ne zaman durur?

  • Enfeksiyon geçer ve iltihap kurursa şikayetleriniz geriler. Bunun için size antibiyotik verilmiş. Şikayetler tedaviden ortalama 3 gün sonra gerilemeye başlar. Kulak zarında delik tedavi sonrası tekrar değerlendirilir. Eğer ağrı çoksa doktorunuzdan ağrı kesici isteyebilirsiniz.

 • Merhaba kulağımda hafif sarımsı akıntı oluyor aylardır var bu durum ama ben pek ciddiye almıyordum ve uzun süredir seslere fazla hassasiyetim var aşırı sinirliyim en ufak şeyde agresif olabiliyorum kulağımdan kaynaklanıyor olabilir mi

 • Merhabalar yakın bir zamandır eşimin sağ kulağında akıntı var kokulu bir şekilde sağ kulağından gelen bu akıntı sağ kulağının zarı delik bize de yardımcı olur musunuz Şırnak ta asker olarak görev yapıyorum eşimle çok ilgilenemiyorum

  • Genellikle kulak iltihapları bu duruma neden olur. Uygun tedavi ile bir kaç ay takip edilir. Tabi bu esnada ilaçlar ile akıntı kurutulur. Her halükarda Kulak burun boğaz doktorunun görüp tedavi planını belirlemesi gerekir.

 • Merhaba ben grip oldum sonra kulaklarım tıkandı sol kulağım da anlık patlama gibi bişey oluyor içinde aci veriyor ve orada sanki bişeyler hareket ediyor renksiz akıntı da oldu ama kokusuz ne yapmam gerekiyor

 • merhaba sağ kulağım tıkalıydi birkaç gün gliserin kullandım temizlendi fakat kulağım tıkalı hala ve sari su akıntısı oluyor acaba neden?

 • Sol kulağımda hem ağrı var hemde akıyor. 2 aylık bebeğim var emziriyorum doktora gitsem ilaç kullanamam ne yapmalıyım?

  • Emzirmeniz hiç ilaç kullanamayacağınız anlamına gelmez. Doktorunuz muayene eder ve uygun görürse emzirenlerde kullanılabilecek ilaçları yazar. KBB doktoruna başvurun gerekli görürlerse tedavi başlarlar.

 • Merhabalar. Bir kaç aydır akıntı oluyor kulağımda. Ama 2 gündür şiddetli bir ağrı ve uğultu var. Hatta kulak kepçesi veya memesine dokunduğumda acı veriyor. Biraz da duyma kaybı var.

 • Meraba 2 yaşındaki kızımın kulağından açık renkte akıntı gelmiş ve gözleri enfeksiyon kapmış sanırım ne yapmam gerekiyor?

 • Merhaba grip olduktan sonra kulaklarım tıkandı ve bir gün sonra kulağım akmaya başladı. Özellikle geceleri akıyor ne yapmam gerekiyor?

 • Merhaba benim kulak zarım sanırsam yırtık ve eskiden kulak akıntısı oluyordu 10 yaşında falan, şimdi 17 yaşımdayım ve kulak akıntısı tekrar başladı. Şeffaf gibi bi renk ve pis kokulu bir sıvı akıyor, peçete ile sildim kan ve sıvı vardı. Sizce bunun sebebi nedir? Kulak zarımın yırtık olması bi sıkıntı yaşatır mı? Ve ne yapmalıyım?

 • Merhaba ben kbb 4-5 kez gittim ama hiçbir fark göremedim hatta daha kötü oldu diyebilirim. Sürekli kulağım akıyor bazen sarı iltihap bazende sıvı ama çok fazla akıyor. Kulaklarımın kenarları akıntıdan dolayı çok fazla tahriş oldu akıntı orda kuruyor ve temizlemek çok zor oluyor. Kulağımın kanamasına sebep oluyor, çok zor bir durumdayım ne yapmalıyım?

 • Ben KBB ‘ a 2 kez aynı doktora gittim. Yine Damla verdi. Yine geçmedi. Randevuyu 2 hafta sonrasına aldık. Başka bir doktora. Hastalığım daha kötü olur mu ? ( Sarı ve kokulu akıyor )

 • Merhaba benim sadece sol kulağimda kati kulak pisliği geliyor. Az bişey onu temizleyince kulağımdan şeffaf su geliyor sebebi kulaklık olabilir mi?
  Teşekkürler.

 • Merhaba kulagıda zarı delik şu kaçırmamak dikkat ediyorum sikliklaoluyor antibiyotik
  kullandım geçmedi 15 gündür kokulu sarı akiyor neyapmam gerek bilemedim

 • Önceden baş Ağrım vardı o geçti saç diplerim yara olmaya saçım dökülmeye başladı kUlak akıntım başladı ne yapmaliyim ve neden böyle oluyo

Yorum Yap