Belirtiler

Kulak Akıntısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

kulak akıntısı neden olur, bebeklerde ateşe

Kulak akıntısı, tıptaki ismi ile otore, özellikle yaz aylarında daha sık görülen bir şikayettir. Bazen berrak bir sıvı şeklinde olan bu akıntı bazen de koyu ve kokulu olabilir. Kulak akıntısının nedenini araştırırken; akıntının şekli, süresi, kıvamı ve eşlik eden diğer belirtiler tehşis açısından oldukça önemlidir.

Akıntıya en sık kulak ağrısı, ateş, kulakta kaşıntı, kulak çınlaması, baş dönmesi ve duymada azalma gibi belirtiler eşlik eder. (bkz: Kulak ağrısı neden olur?)

Kulak Akıntısı Neden Olur?

Akıntı kulak kanalı, orta kulak ve nadiren beyinden kaynaklanabilir. Bazen kronik olarak sessiz seyreden bu durum bazen de daha hızlı ve ani gelişir.

Kulak akıntısının en sık nedenleri:

  • Orta kulak iltihabı ile birlikte kulak zarı delinmesi
  • Kronik orta kulak iltihabına eşlik eden kulak zarı delinmesi veya kolesteatom.
  • Dış kulak iltihabı

Kolesteatom: Normalde dışarı atılması gereken kulak kiri veya kulaktaki ölü hücrelerinin kulak zarına cep yaparak veya orta kulağa geçerek buralarda birikmesine denir. Aslında iyi huylu olan bu durum, çevre dokulara zarar verdiği için oldukça önemlidir. Kolesteatomun en sık nedeni kronik orta kulak iltihabıdır.

Kulak İltihapları

Kulak akıntısının en sık nedenleri enfeksiyonlardır. Dış kulak enfeksiyonları sıklıkla akıntıya neden olur. Orta kulak iltihaplarında ise sadece kulak zarı delikse akıntı olur.

Dış kulak yolu, dış ortamla direk temas halinde olduğu ve önünde engelleyici bir bariyer bulunmadığı için, burada gelişecek iltihaplarda akıntı görülür. Bu iltihaplar bazen enfeksiyona bağlı bazen de alerjiye bağlı gelişir. Alerjik dış kulak iltihaplarında akıntıya kaşıntı eşlik eder. (bkz: Kulak akıntısı neden olur?) Alerjik akıntılarda ağrı daha az görülür.

Yüzücü Kulağı

Yüzücü kulağı olarak bilinen durum aslında bir dış kulak iltihabıdır. Suya uzun süre temas eden dış kulak yolu, mikroplara karşı daha savunmasız bir hal alarak bakteri ya da mantarlar tarafından enfekte edilir. Bu enfeksiyon kulakta akıntı ve ağrıya neden olur. Yaz sezonunda denize girenlerde kulak akıntısının en sık nedenidir.

Travma sonrası akıntı

Şiddetli kafa travması sonrası gelişen akıntı oldukça önemli olup kafa tabanı kırıklarını düşündürür. Oluşan kırıktan beyin omurilik sıvısı(BOS) kulağa sızmaktadır. Mutlaka acil değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Bu durumda gelişen akıntı berrak veya kanlı olabilir.

Travma sonrası gelişen her kanlı akıntı ,kafa tabanı kırığı anlamına gelmez. Dış kulak yolunda gelişen kesiler ve çizikler de kulakta kanamaya neden olurlar.

Kulak Kanalı Kanserleri

Yazımızda anlatacağımız hastalıklardan en korkulanı şüphesiz ki kanserlerdir. Uzun süre devam eden kanlı kulak akıntısı, bizlere kulak kanalı kanserlerini düşündürür. Kulak kanalı kanserleri kronik akıntıya sebebiyet verirler(6 haftadan uzun süren). Kulak ağrısı genellikle hafif derecelerde görülebilir. Bazen kulak muayenesi ile kanalda görülebilen bu kanserler, erken dönemde dış kulak iltihabı ile karışabilirler.

Çocuklarda Kulak Akıntısı Neden Olur?

Çocuklarda ve bebeklerde kulak akıntısının en sık nedeni erişkinlerde olduğu gibi kulak iltihabıdır. Küçük çocuklarda ve bebeklerde akıntı ve ağrının yanında ateş de görülür.

Çocuklarda akıntının diğer bir sebebi kulağa kaçan yabancı cisimlerdir. Kulak içindeki yabancı cisim iltihaba neden olur. Sonuçta kötü kokulu, koyu bir akıntı görülür.

Kulak Akıntısının Diğer Nedenleri

Mastoidit: Tedavi edilmemiş orta kulak iltihabının mastoid kemiğe geçmesi ile oluşur. Oldukça ciddi bir durum olup: kulakta akıntı, ateş, baş ağrısı ve işitme kaybına neden olabilir.

Nekrotizan otitis eksterna: Malign otitis eksterna olarak da bilinen oldukça yıkıcı ve hızlı ilerleyen bir kulak enfeksiyonudur. Çevre dokulara ve kemiklere çok hızlı ilerler. Genelde şeker hastalarında veya bağışıklığı zayıf kişilerde(AİDS,kemoterapi alanlar…) görülür. Bu iltihabın büyük çoğunluğunda etken Pseudomonas Aeruginosa isimli bakteridir. Şiddetli kronik kulak ağrısı, ateş, pis kokulu sarı-yeşil kulak akıntısı en önemli bulgularıdır.

Wegener Granülomatozu: Akıntı ve orta kulak iltihabına neden olan bu durum bir tür damar iltihabıdır (vaskülit). Damarları tutan bu romatizmal hastalıkta en sık solunum yolları, akciğer  ve böbrek etkilenir.

Kulak Akıntısı Nasıl Geçer?

Tedavi, akıntının nedenine göre değişir. En sık nedenler kulak iltihapları olduğundan, tedavi bu iltihabi durumu geçirmek için verilir. Kulak iltihaplarında doktor muayenesi oldukça önemli olup tedaviyi şekillendirir.

Bakterilerden kaynaklı iltihabi kulak akıntılarında uygun antibiyotik haplar veya kulak damlaları verilir.

Alerjik kulak akıntılarında antibiyotikler verilmez. Antihistaminikler(alerji ilaçları) ve kulak ödemini gidermek için ilaçlar verilir.

Mantar enfeksiyonlarında ise yine mantarlara etkili kulak damlaları verilerek tedavi edilir.

Tedavi edilmemiş orta kulak iltihabı, komplikasyonlara neden olarak hayatı tehdit edebilir(mastoidit gibi). Dış kulak iltihabı geçirenler kulağını kuru tutmalı ve su kaçırmamaya özen göstermeliler.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Kulaktaki akıntı ilk andan itibaren doktor tarafından değerlendirilmesi gereken bir şikayettir. Akıntı normal olmayan bir durumdur. Doktor muayenesi tehşiste en önemli noktadır. Özellikle kulağın doktor tarafından otoskop ile görülmesi çok önemlidir. Çoğu zaman başka bir tetkik ihtiyacı olmadan, sadece muayene ile tehşis konulur.

  1. Şeker hastalığı veya bağışıklık yetersizliği olup, ateşle birlikte kulakta kötü kokulu akıntısı olanlar
  2. Yutma güçlüğü, yüz kaslarında zayıflık gibi kraniyal sinir tutulumu belirtileri olanlar
  3. Kafaya alınan bir darbe sonrası kulakta akıntı olanlar

Bu üç duruma eşlik eden kulak akıntınız varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.