Belirtiler

Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

kulak ağrısı nedenleri primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır

Kulak ağrısı kulağın kendisinden veya çevresindeki yapılardan kaynaklanan rahatsız edici bir belirtidir. Ağrı genellikle kulaktaki bir probleme (iltihap gibi) bağlı gelişir. Ancak her zaman kulakta bir sorun tespit edilemez. Kulağın normal olduğu durumlarda ağrının kaynağı genellikle çevre yapılardaki problemlerdir. Yani farklı bir organın ağrısı kulağa yansıyabilir.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrısı en sık kulak enfeksiyonları sonucu gelişmektedir.

En sık görülen hızlı başlangıçlı (akut) kulak ağrısı nedenleri;

 • Orta kulak iltihabı (enfeksiyonu)
 • Dış kulak iltihabı

En sık görülen kronik nedenler;

 • Kronik dış kulak iltihabı
 • Kronik östaki tüpü fonksiyon bozukluğu
 • Çene eklemi(temporomandibuler eklem) fonksiyon bozukluğu

Primer (kulağa bağlı) Kulak Ağrısı Nedenleri

Kulağın kendisinden kaynaklı ağrılar bu sınıfta yer alır. Genellikle muayene ile teşhis konulur.

Kulak iltihabı

Hem orta kulak (otitis media) hem de dış kulak iltihabı (otitis externa) kulak ağrısına neden olabilir. Toplumda kulak ağrısının en sık nedeni bu iki durumdur. Genellikle doktor muayenesi teşhis koymak için yeterlidir. Çocuklarda kulak ağrısı ile birlikte ateş de görülebilir.

 • Orta kulak iltihabı: Ciddi kulak ağrısının yanında üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri bulunabilir. Çocuklarda daha sık görülen bu durum ateşe neden olabilir. Normal şartlarda kulak akıntısı görülmez. Kulak zarının delik olduğu durumlarda akıntı da eşlik eder .
 • Dış kulak iltihabı: Erişkinlerde sık karşılaşılan bir durumdur. Ağrının yanında akıntı ve kaşıntının görülmesi tipiktir. Bazen bu akıntı kötü kokulu olabilir. Yüzme veya kulağa su kaçması sonrası gelişen kulak ağrılarının en sık nedenidir.

Östaki tüpü tıkanıklığı

Genellikle çok şiddetli olmayan bir ağrı ve rahatsızlık hissi görülür. Kulak ağrısının yanında kulakta çıtırtı, patlama sesleri ya da gurultu duyulabilir. Ayrıca şikayetlerin olduğu tarafta işitme azlığı görülebilir.

 Östaki Tüpü Ne İşe Yarar?

Östaki tüpü orta kulak ile geniz arasında bir kanaldır. Görevleri:

 1. Orta kulaktaki hava basıncını dengeler
 2. Orta kulaktaki havayı yeniler
 3. Orta kulağın normal salgılarının boşaltılmasını sağlar. Bir bakıma orta kulağı temizler.

Kulak ağrısı nedenleri arasında oldukça sık karşılaşılan östaki tüpü tıkanıklığı, orta kulakta sıvı birikmesine ve sonrasında enfeksiyona neden olabilir.

Barotravma

Hava yolu ulaşımının artması sonucunda, barotravmaya bağlı kulak ağrısının sıklığı da artmıştır.

Uçak seyahati sonrasında veya dalgıçlarda görülen kulak ağrısının en sık nedenidir. Ağrının yanında kulakta tıkanıklık hissi ve işitme kaybı görülebilir. Kulak zarı çevresinde veya arkasında kanamaya sebebiyet verebilir.

Barotravmaların ilk dönemlerde özel bir tedavisi yoktur. Sakız çiğneme ve bazı çene hareketlerinin yapılması önerilir.

Mastoidit

Mastoid kemiğin enfeksiyonu sonucu gelişen bir hastalıktır. En sık orta kulak enfeksiyonunun yetersiz tedavi edilmesi sonucunda gelişir. Kulakta akıntı, kızarıklık ve mastoid çıkıntı (kulağın hemen arkasında bulunan kemik çıkıntısı) üzerinde hassasiyet olabilir.

Mastoidit ciddi bir durum olup yatırılarak tedavi gerektirebilir. Antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen durumlarda ameliyat gerekebilir.

Kulak kiri (Buşon)

Ağrının yanında etkilenen kulakta işitme kaybı görülür. Doktor tarafından kulak muayenesi ile kolayca teşhis konup tedavi edilebilir. Kulak damlaları ile yumuşatılan kulak kiri kulak yıkaması(aspirasyonu) ile alınarak tedavi edilir.

Kulağı sürekli yabancı cisim ile temizlemeye çalışanlarda kulak kiri birikimi daha sık görülür.

Sekonder (kulak dışı) Kulak Ağrısı Nedenleri

Bu tip ağrılarda sorun kulakta değildir. Kulak dışı yapılardan yansıyan bir ağrı söz konusudur. Bazen kanser gibi ciddi hastalıkların erken belirtisi olabilir.

Kulak ağrısının şiddeti hastalık ciddiyetini gösteren bir etken değildir. Mesela diş absesinden kaynaklı kulak ağrısı gırtlak kanserinden kaynaklı ağrıdan çok daha şiddetli olabilir.

Tümörler

Kulak kaynaklı tümörler kadar kulak dışı tümörler de kulak ağrısına neden olabilir.

Yutak, bademcik, dil tabanı ve gırtlak kanserlerinde kulak ağrısı görülebilir. Ağrı çok şiddetli olmamakla birlikte genellikle uzun süre sigara ve alkol kullananlarda görülmektedir. Kulak ağrısı nedenleri arasında en korkulan hastalık gurubudur.

Genellikle ağrıya eşlik eden başka şikayetler de bulunur. Şikayetler aniden başlamayıp yavaş yavaş ilerler. Bundan dolayı uzun süren kulak ağrılarında, özellikle ileri yaştaki kişilerde tümörden şüphelenmek gerekir.

Kulak dışı enfeksiyonlar

Bademcik iltihabı, faranjit, bademcik absesi gibi boğazdan kaynaklı iltihabi durumlar, kulağa yansıyan ağrıya neden olabilirler.

Nevralji (sinir ağrısı)

Genellikle iki dakikadan kısa süren (genellikle birkaç saniye) çok şiddetli, keskin nitelikte bir ağrı görülür.

Çene eklemi hastalıkları

Çene eklemini (temporomandibuler eklemi) tutan hastalıklarda kulağa yansıyan ağrılar görülebilir. Tipik olarak çene hareketleri ile artan ağrı söz konusudur. Çiğneme yada konuşma ile şiddetlenen kulak ağrısı çene eklemi hastalıklarını düşündürür.

Romatoid artrit (iltihaplı romatizma), osteoartroz, gut ve ankilozan spondilit bu eklemi tutabilen hastalıklardır.

Kulak Ağrısının Diğer Nedenleri

 • Kulak kepçesi enfeksiyonları
 • Kulakta yabancı cisim olması
 • Kulağa alınan darbeler, kesiler
 • Aşırı soğuk maruziyeti
 • Kulak zonası(herpes zoster otikus), oldukça şiddetli kulak ağrısına neden olur.
 • Bazı sinüzit tipleri
 • Gece diş gıcırdatan kişilerde kulak ağrısı görülebilir.
 • Tiroid hastalıklarının bazıları kulak ağrısına neden olabilir.
 • Çok nadir olsa da bazı akciğer enfeksiyonları, kalp hastalıkları kulak ağrısına neden olabilirler.

Kulak Ağrısı Tedavisi

Kulak ağrısında tedavisi nedenlerine yönelik yapılır. Toplumda en sık kulak ağrısı nedeni enfeksiyonlardır.  Enfeksiyonlarda verilecek doğru antibiyotik ve ağrı kesici şikayetlerin zamanla gerilemesini sağlayacaktır.

Diğer bir neden olan kulak kiri birikiminde ise yumuşatıcı kulak damlaları ve kulak yıkaması kişiyi rahatlatmaya yetecektir.

Kulak ağrısı için verilen damlalar genellikle ağrı kesici olmayıp antibiyotik veya ödem azaltıcılardır.

Kulak ağrısı, kulak dışı nedenlerden kaynaklanıyorsa öncelikle ağrıya neden olan durumu ortadan kaldırmak gerekir.

Bunlara Dikkat!

 • Şeker hastası veya kemoterapi almış kişiler.
 • Dış kulak yolunda ciddi şişlik ve ödemi olanlar.
 • Kulak arkasındaki mastoid çıkıntıda kızarıklık ve sıvı birikimi olanlar.
 • Kulak ağrısı dışında, uzun süren yutma güçlüğü veya ses kısıklığı olanlar.

Yukarıdaki kişiler mutlaka bir KBB doktoruna başvurmalı ve muayene olmalıdırlar.

Kulak Ağrısında Anne Sütü Damlatmak İyi Gelir mi?

Anne sütü mucizevi bir besin kaynağı olsa da kulak ağrısı tedavisinde önerilmez. Tedavi için öncelikle nedenin tespit edilmesi gerekir.

8 Yorum

 • Merhaba sol kulagimda 2 3 gundur sisdetli agri var onunla beraber akintida oluyo ceneme kadar agiriyo yemek kesnlikle yiyemiyorum sizce neden olablr

 • Merhaba sağ kulağımda hafif ağrı vardı birden şiddetini arttırdı akıntı vs yok kulağıma dokununca da acıyor neden olabilir bu zamana kadar hiç kulağım ağırmamıştı . Teşekkür ederim

 • Kulağım son 3 gündür kaşınıyordu dünden beri şiddetli ağrıyor doktora gittim iki damla verdi ve kulağınız iltihap kapmış dedi enfeksiyon olan durumlarda antibiyotik verilmezmi bu ağrıya cabuk bir çözüm olmazmıydı

 • Merhaba benim 4 -5 senedir sol kulağımın dış kıkırdaklarıda haftada üc belki dört defa bazen saatlerce bazen dakkalarca süren şiddetli bir ağrı var.Kulak doktoruna gittim birşey yok dedi diş doktoruna gittim kulağa etkiliyen bir sorun yok dedi beyin filmi cektirdim bir şey cıkmadı yani sonuc alamadım sizin önerebileceğiniz birşey var mı? yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, bir de nöroloji doktoruna başvurmanızı öneririz. Bazen sinir ağrıları o bölgeye yansıyabiliyor. Doktorların net teşhis koyamadığı bir durum olduğu için net birşey söylememiz zor.

Yorum Yap

error: Kopyalamak yasak! İçeriği çalan hırsızlara karşı ufak bir önlem. Anlayışınız için teşekkürler.