Popüler Sağlık

Koşunun 6 Şaşırtıcı Faydası

koşu

Koşunun genellikle kilo vermeye yardımcı olduğu için yapılması gerektiği düşünülse de koşu, mutlu ve sağlıklı bir hayat için de önemli etkinliklerden biridir.Koşu yapmanın faydaları arasında fiziksel olduğu kadar mental zindelik de önemlidir. Düzenli koşu yaparak, hem fiziksel, hem de ruhsal açıdan daha sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz.

İşte koşu yapmanın faydaları

Depresyonla Savaşır

Koşu yaparak depresyondan korunabileceğiniz gibi, depresyonla karşı karşıya kaldığınızda koşu yaparak depresyonun olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, koşu sırasında salgılanan endorfinin sakinlik ve güven duygusu oluşturduğunu, mutlu hissetmeye yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.

2-) Stresten Korur

Stres, ruhsal sağlığa olduğu kadar, fiziksel sağlığa da ciddi zararlar verebilir.  Uykusuzluk, kronik yorgunluk, kalp hastalıkları, kas gerginliği, yüksek tansiyon, erken yaşlanma gibi fiziksel sağlıkla ilgili problemler, kimi zaman stres kaynaklı olabilir. Egzersiz ve koşu yapmanın stresten koruduğu birçok araştırma sonucunda ispatlanmıştır.

3-) Eklem Hastalıklarından Korur

Eklem hastalıkları, artrit ağrıları benzeri rahatsızlıkların sebebi bazen hareketsiz kalmaktır. Düzenli olarak koşu yapmak, bacaklardaki eklem kıkırdaklarını güçlendirir ve esneklik sağlar. Çok zorlamadan ve hafif tempoda yapılan koşular ile bacaklardaki eklem rahatsızlıkları riskini en aza indirebilirsiniz.

4-) Ömrü Uzatır

Son yapılan araştırmalar, haftada 10 km koşmanın ömrü 3 ila 6 yıl arasında uzattığını ortaya koymaktadır. Yapılan birçok araştırmada ise koşunun, kanser, demans ve kalp hastalıklarından koruduğu ve bu sayede ömrü uzattığı tespit edilmiştir.

5-) Vücut Dengesini Sağlamlaştırır

Koşu esnasında kol, bacak ve omuzların yapmış olduğu hareketlerin, vücudun dengeyi sağlamasına yardımcı olduğunu bazı araştırmaların sonucunda görmekteyiz.

6-) Moral Sağlar

Koşunun fiziksel yararlarının yanı sıra psikolojik pek çok faydası da vardır. Koşu esnasında salgılanan endorfin hormonu aynı zamanda ruh sağlığı için de önemlidir. Koşu bu sayede günlük hayatta, evlilik hayatında ve iş hayatında motivasyon sağlar, moral verir ve başarı için odaklanmanıza yardımcı olur.

Sağladığı birçok fiziksel yararın yanında, günlük olarak düzenli bir biçimde koşu yapmanız için yukarıda saydığımız nedenler de umarız sizi koşu yapmaya sevk edecektir. Modern hayatın içinde yorulan ve yıprananlar için, günlük yarım saatlik koşu, sağlığa çok iyi gelecektir. Atalarımız boşuna “Harekette bereket vardır” dememişlerdir.

Ruh Halinizi İyileştirecek 3 Alışkanlık

Yazar Hakkında

Barış Tüsüz

Özel Süreyyapaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 2017'de hemşir olarak mezun olmuştur. Özel bir hastanede meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.