Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Belirtileri Nelerdir?

kırım kongo kanamalı ateşi

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi son yıllarda özellikte kırsal alanda yaşayan insanları korkutan bir hastalık olmuştur. Özellikle hastalık bulaşması sonrası ölümlerin gelişmesi ve ölüm oranlarının yüksek oluşu bu kaygıları haklı çıkarmaktadır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir, Nerelerde Görülür?

Kırım  Kongo Kanamalı Ateşi kene ile bulaşan bir virüs enfeksiyonudur. Kenenin insanı ısırması sonrası kana bulaşan virüs belli bir süre sonra çeşitli insanda çeşitli belirtilere neden olur. Bu virüs tehlikeli ve ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi 2002 yılı sonrası ülkemizde ölümlere neden olmaya başladı.  Öncesinde ülkemizde pek görülmeyen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi son yıllarda daha çok insanı etkilemeye başladı.

Ülkemizde ; Sivas, Çorum, Tokat, Yozgat, Gümüşhane,Kastamonu, Karabük, Çankırı, Erzurum, Amasya, Giresun ve Samsun illeri başta olmak üzere birçok ilçede görülmüştür.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi için kimler risk altında?

Tarım ve hayvancılık ile uğraşanlar, çobanlar, kasaplar, mezbaha çalışanları,  veteriner hekimler, riskli bölgelerde çalışan sağlık personeli, askerler ve riskli bölgelerde piknik yapanlar risk altındadır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, virüs ile enfekte kenenin ısırması sonucu bulaşan bir hastalıktır. Virüs, Bunyaviridae ailesinden zarfı bir RNA virüsüdür.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nasıl Bulaşır?

Hastalık temel olarak virüsü taşıyan kenelerin insandan kan emmesi sonucu bulaşır. Ayrıca virüslü kenenin el ile ezilmesi, taze kesilmiş hastalıklı hayvanların vücut sıvıları ile temas ve hasta insanların vücut sıvıları ile temas sonucu da bulaşabilmektedir. Günümüzde 10 kene türünde bu virüsün taşındığı ispatlanmıştır. Özellikle Hyalomma türündeki keneler ülkemiz başta olmak üzere bir çok ülkede virüsü yaymaktadırlar. Kenenin şekline bakarak zehirli olup olmadığı anlaşılamamaktadır

Şikayetler ortalama olarak kene ısırdıktan 3-7 gün sonra başlar bu süre daha uzun da olabilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Bellirtileri Nelerdir?

 • Ateş, genellikle 39 derecenin üzerinde
 • Başağrısı
 • Mide bulantısı , kusma
 • Yaygın kas ağrıları da belirtileri arasındadır
 • Vücutta deride yaygın döküntüler(her türlü döküntü görülebilmektedir), vücutta morluklar cilt altı kanamalar
 • Burun kanaması, idrarda kanama, ağızdan kanamalar, gaitada kanama, kan tükürme gibi belirtiler virüsün kanama bozukluğu yaptığını düşündürür.
 • Gözlerde kızarmalar(konjiktival hiperemi)
 • Karaciğer veya dalakta büyüme
 • Uykuya meyil
 • Lenf bezlerinde büyüme
 • Sarılık
 • Midede rahatsızlık hissi bazen karın ağrısı

Kene ile temas öyküsü olup bu şikayetlerden birine veya birkaçına sahip kişiler en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşinde hastalığın tanısı şüpheli kene ısırma öyküsü veya zehirli kenelerin bulunduğu yerlere seyahat öyküsü olan kişilerde yukarıdaki belirtilerin biri veya birkaçının gelişmesi sonucu yapılan labaratuvar testleriyle konur.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden Korunma

Özellikler risk bölgelerinde yaşayanlar, hayvancılık ve tarım ile uğraşanlar mümkün olduğunca vücutlarının açık yerlerini kapatmalılar. Belli aralıklarla vücutlarında kene kontrolü yapmalılar ve kene ısırmalarında kısa sürede keneyi çıkartmalılar. Hayvanlardan çıplak elle kene almamalılar keneleri ezmemeli ve direk temasta bulunmamalılar. Hayvan temaslarında eldiven gibi koruyucuların kullanılmalıdır.

Virüs bulaşma riski olan hayvanlar ile temas eden mezbaha çalışanları hayvanların vücut salgıları ile direk temas içinde olmamalılar.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi için şu an için geliştirilmiş bir aşı yoktur.

Kene Nasıl Çıkarılmalı;

Kenenin hızlı bir şekilde çıkarılması çok daha önemlidir. Kene mümkünse bir penset yardımıyla tutularak çıkarılmalıdır. Keneyi kesinlikle çıplak elle çıkarmayınız, elleriniz ile ezmeyiniz. Kene çıkarıldıktan sonra deri antiseptik bir madde ile temizlenmeli.

Kenelerin üzerine sigara basmak , kene üzerine çeşitli maddeler dökmek(sıvı sabun dahil) kenenin ani yüksek miktarda tükürük salgılamasına neden olacağından kesinlikle yapılmamalıdır. 

Keneyi çıkarmak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşinde Güncel Olarak kullanılan ve etkinliği bilinen tek ilaç Ribavirin’dir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı Enfeksiyon  Hastalıkları tarafından tedavi edilir.

Referanslar

ttb, cdc, who 
 

Yorum Yap