Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Belirtileri Nelerdir?

kırım kongo kanamalı ateşi

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi son yıllarda özellikte kırsal alanda yaşayan insanları korkutan bir hastalık olmuştur. Özellikle hastalık bulaşması sonrasında ölümlerin gelişmesi ve ölüm oranlarının yüksek oluşu bu kaygıları haklı çıkarmaktadır. Toplumda kene ısırması hastalığı olarak da bilinir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir, Nerelerde Görülür?

Kırım  Kongo Kanamalı Ateşi kene ile bulaşan bir virüsün neden olduğu enfeksiyondur. Kenenin insanı ısırması sonrası kana geçen virüs belli bir süre sonra çeşitli belirtilere neden olur. Bu virüs tehlikeli ve ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi 2002 yılı sonrası ülkemizde ölümlere neden olmaya başladı.  Öncesinde ülkemizde pek görülmeyen bu hastalık son yıllarda daha fazla insanı etkilemeye başladı.

Ülkemizde; Sivas, Çorum, Tokat, Yozgat, Gümüşhane, Kastamonu, Karabük, Çankırı, Erzurum, Amasya, Giresun ve Samsun illeri başta olmak üzere birçok ilçede görülmüştür.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi için kimler risk altında?

Tarım ve hayvancılık ile uğraşanlar, çobanlar, kasaplar, mezbaha çalışanları, veteriner hekimler, riskli bölgelerde çalışan sağlık personeli, askerler ve riskli bölgelerde piknik yapanlar risk altındadır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, virüsü taşıyan kenenin ısırması sonucu bulaşır. Bu virüs Bunyaviridae ailesinden zarfı bir RNA virüsüdür.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nasıl Bulaşır?

Hastalık temel olarak virüsü taşıyan kenelerin insandan kan emmesi (kene ısırması) sonucu bulaşır. Ayrıca virüslü kenenin el ile ezilmesi, taze kesilmiş hastalıklı hayvanların vücut sıvıları ile temas ve hasta insanların vücut sıvıları ile temas sonucu da bulaşabilmektedir.

Günümüzde 10 kene türünün bu virüsün taşındığı ispatlanmıştır. Özellikle Hyalomma türündeki keneler, ülkemiz başta olmak üzere bir çok ülkede virüsü yaymaktadır. Kenenin şekline bakarak zehirli olup olmadığı anlaşılamamaktadır.

Şikayetler ortalama olarak kene ısırığından 3 – 7 gün sonra başlar. Bu süre daha uzun olabilir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Bellirtileri Nelerdir?

Belirtiler keneye özgü değildir. Bundan dolayı kişinin kene ile temasın bilinmezse, tehşis koymak zorlaşır.

Belirtiler:

 • Genellikle 39 derecenin üzerinde seyreden ateş
 • Başağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Yaygın kas ağrıları
 • Vücutta yaygın deri döküntüleri (her türlü döküntü görülebilir), vücutta morluklar, cilt altı kanamalar
 • Burun kanaması, idrarda kanama, ağızdan kanama, gaitada (dışkıda) kanama, kan tükürme gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler virüsün kanama bozukluğuna neden olduğunu düşündürür.
 • Gözlerde kızarmalar (konjiktival hiperemi)
 • Karaciğer veya dalakta büyüme
 • Uykuya meyil ve uyku hali
 • Lenf bezlerinde büyüme
 • Sarılık
 • Midede rahatsızlık hissi ve karın ağrısı

Kene ısırması hikayesi olup yukarıdaki şikayetlerden birine veya birkaçına sahip kişiler en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalılar.

Hastalığa tehşis koymak için doktorun kene ısırma hikayesini bilmesi gerekir. Zehirli kenelerin bulunduğu yerlere seyahat ede kişilerde yukarıdaki belirtilerin biri veya birkaçının gelişmesi sonucu hastalıktan şüphe edilir. Kesin tehşis çeşitli laboratuvar testleriyle konur.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden Korunma

Özellikler risk bölgelerinde yaşayanlar, hayvancılık ve tarım ile uğraşanlar bu konuda daha dikkatli olmalılar.

Korunmak için:

 • Vücudun açık yerleri mümkün olduğunca kapatılmalıdır.
 • Belli aralıklarla vücutta kene kontrolü yapılmalı ve varsa kısa sürede çıkarılmalıdır.
 • Hayvanlardan çıplak elle kene almamalı,
 • Keneleri ezmemeli ve direk temasta bulunmamalı,
 • Hayvan temaslarında eldiven gibi koruyucular kullanılmalıdır.

Virüs bulaşma riski olan hayvanlar ile temas eden mezbaha çalışanları, hayvanların vücut salgılarına direkt temas etmemeliler.

Günümüz itibariyle bu hastalığa karşı geliştirilmiş bir aşı yoktur. Korunmanın tek yolu kene ısırmasını engellemektir.

Kene Nasıl Çıkarılmalı?

Kenenin kıs sürede şekilde çıkarılması önemlidir. Kene mümkünse bir penset yardımıyla tutularak çıkarılmalıdır. Keneyi kesinlikle çıplak elle çıkarmayınız, elleriniz ile ezmeyiniz. Kene çıkarıldıktan sonra deri antiseptik bir madde ile temizlenmelidir.

kene nasıl çıkarılır

Kenelerin üzerine sigara basmak , kene üzerine çeşitli maddeler dökmek(sıvı sabun dahil) kenenin ani yüksek miktarda tükürük salgılamasına neden olacağından kesinlikle yapılmamalıdır. Şayet yapılırsa, kenenin tükürüğünde bulunan virüsler hızla kana geçebilir. Keneyi çıkarmak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tedavi

Hastalığın tedavisinde güncel olarak kullanılan ve etkinliği bilinen ilaç Ribavirin isimli antiviraldir. Bu ilaç dışında kişi hastaneye yatırılarak destek tedavisi sağlanır. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı enfeksiyon hastalıkları tarafından tedavi edilir.

Referanslar

Resim ve içerik ttb,

Yalnızca içerik cdc, who 

 

Yorum Yap