Hastalıklar

Kimyasal Gebelik Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

kimyasal gebelik

Döllenen yumurtanın (embriyonun) rahime yapışması ile beta HCG hormonu üretilmeye başlanır. Kimyasal gebelik embriyonun rahime yapıştıktan bir süre sonra (erken dönemde) gebeliğin sonlanması yani düşük meydana gelmesidir.

Gebelik kesesinin henüz görüntülenemediği ve gebelik belirtilerinin olmadığı erken dönemlerde gelişen düşüklere kimyasal gebelik adı verilir. Embriyonun rahime yapışmasından, yaklaşık 5. haftaya kadar uzanan dönemde gerçekleşen düşükleri kapsamaktadır. Kimyasal gebeliklerde beta HCG testi daima pozitiftir.

Kimyasal Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Beta HCG testinin pozitif çıkması ile anlaşılır. Beta HCG hormonu gebelik ürününün rahime yapışması sonucu yükselmeye başlar. Erken dönemlerde düşük gerçekleşir ve gebelik sonlanırsa kişi bunu farketmeyebilir. Atılan gebelik ürünü çok küçük olduğu için normal adet kanamasından ayırt edilemeyebilir.

Kadınlar bu durumu normal bir kanama veya adet döneminde kısa bir gecikme olarak algılar ve genellikle doktora başvurmaya gerek duymazlar. Bundan dolayı kimyasal gebeliğin gerçek sıklığı bilinmemektedir. Ancak tespit edilenden çok daha sık görüldüğü bir gerçektir. Düşüklerin yaklaşık yarısının kimyasal gebelik olduğu düşünülmekte.

Kimyasal gebeliği iki şekilde anlayabiliriz:

 1. Beta HCG testi anlamlı seviyelerde pozitif çıkan birinin adet kanamasının olması ve sonrasında testin düşmesi ile,
 2. Adet kanaması olduğunu söyleyen birinde bakılan beta HCG testinin pozitif çıkması ile,

Yukarıdaki iki durum da kimyasal gebeliği gösterir.

Muayene veya ultrason ile anlaşılamayan, sadece beta HCG testi ile tespit edilebilen, erken dönem gebeliklerin sonlanmasına kimyasal gebelik denir.

Nedenleri

Düşükler gebeliğin erken dönemlerinde daha sık görülürken gebelik yaşı ilerledikçe azalır. Gebeliğin erken dönemlerinde kendiliğinden gerçekleşen düşüklerin (dolayısıyla kimyasal gebeliklerin) en sık nedeni kromozomal bozukluklardır. Ağır kromozomal bozukluğu olan gebelikler genellikle erken dönemde sonlanır.

Erken düşükler kötü olarak algılansa da insan üreme sistemindeki seçiciliği gösterir. Sağlıklı olmayan gebelikler erkenden sonlandırılırken sağlıklı gebelikler yoluna devam eder. Bu koşul her zaman olmasa da büyük ölçüde geçerlidir.

Diğer en sık nedenler:

 • Bazı hormonal bozukluklar
 • Rahim anormallikleri
 • Bazı enfeksiyonlar (sifiliz, klamidya gibi)
 • Embriyonun rahim dışına yapışması
 • Luteal faz defekti

Bazı pıhtılaşma sorunları, tiroid hormon bozuklukları ve anne yaşının 35’in üzerinde olması kimyasal gebelik riskini arttırır.

Kimyasal Gebelik Belirtileri

Genellikle hiçbir belirti görülmez. Bazı kadınlar gebeliklerinin farkına varmadan düşük gerçekleşmiş olur.  Gebelik testinin pozitif çıktığı dönemlerde bazı kadınlarda kanama, mide ve karın krampları görülebilir. Ancak çoğu kadın bu belirtileri adet kanaması olarak algılar. Bazı kadınlarda normal adet kanamasına göre daha ağır kanamalar görülebilir.

Gebelik testi pozitif çıktıktan sonra gelişen kanamalar her zaman kimyasal gebeliği göstermez. Daha doğrusu kanama her zaman düşük anlamına gelmez. Gebelik ürününün (embriyonun) rahime yapıştığı süreçte kanama görülebilir. Rahime yapışma sırasında kılcal kan damarları zarar görerek yırtılabilir. Bu da lekelenme tarzı kanamalara neden olabilir.

Kimyasal gebelikte bulantı, kusma, halsizlik gibi gebelik belirtileri genellikle görülmez. Çünkü gebelik bu belirtilerin görülebileceği kadar uzun sürmez.

Tüp bebek tedavisi görenlerde de kimyala gebelik görülebilir. Tüp bebek tedavisi sonrası genellikle 9 – 14. günlerde (değişkenlik gösterebilir) gebelik testi yapılır. Eğer gebelik ürünü (embriyo) rahime yapıştıysa test pozitif çıkar. Testi pozitif çıkanlarda bazen kanama gerçekleşir ve gebelik sonlanır. Kimyasal gebeliği gösteren bu durum her ne kadar üzücü olsa da hamile kalınabildiğinin işaretidir. Sonraki denemelerde sağlıklı gebelik gelişebilir.

Kimyasal Gebelik Tedavisi

Kimyasal gebeliği tedavi etmenin bilinen bir yolu yoktur. Zaten gebelik erkenden sonlandığı için çoğu kişi bunu farketmez. Ancak tekrarlayan durumlarda altta yatan durum tespit edilerek risk azaltılabilir. Tekrarlayan durumlarda:

 • Düşük doz aspirin
 • Progesteron
 • Enfeksiyon varsa antibiyotik
 • Rahim anormallikleri varsa ameliyatla düzeltilmesi düşünülebilir.

Daha önce kimyasal gebelik geçirmiş olmak, sağlık gebeliğin olmayacağı anlamına gelmez. Erken dönem düşükleri olan kişilerin sonraki süreçlerde sağlıklı gebelikleri olabilir.

Referanslar

Yazar Hakkında

Dr Hüseyin Arslan

Dr Hüseyin Arslan

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2014 yılında fakülteyi bitirdikten sonra 3 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Şu an Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi'nde aile hekimliği asistanı olarak çalışmaktadır.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.