Popüler Sağlık

Sıfır Çabayla Kilo Vermenizi Sağlayacak 5 İpucu

kilo vermek

Yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı öyle birden bire değiştirerek kilo vermek çok da kolay bir şey değildir. Birçok kimse, kilo verme heyecanı ve azmi ile yola çıkar, fakat daha yolun yarısına gelmeden vazgeçmek zorunda kalır. Günlük alışkanlıkları terk etmek, kilo vermek için spor yapmak ve aç kalmak göründüğü kadar kolay olmayabilir.

[ads1]

Aslında çok da zorlanmadan, sadece günlük hayatta birtakım basit değişikliklere giderek kilo verebilmek mümkün. Nasıl mı? İşte çok bir az çabayla kilo vermenin 5 yolu.

1-) Besleyici Fakat Kalorisi Düşük Gıdaları Tüketin

Yeme içmeyi kesmeden, azaltma yoluna gitmeden kilo vermek istiyorsanız, besin değeri yüksek ama, kalorisi düşük besinleri tercih edebilirsiniz. Yüksek kalorili besinler yerine, Tahıl, meyve, sebze, protein içeren gıdalar ve az yağlı süt gibi yüksek besin değeri taşıyan bu gıdaları günlük öğünlerde tüketebilirsiniz.

kilo verme

2-) Haftada Birkaç Kere Egzersiz Yapın

Kilo vermek için çok da aceleniz yoksa, sizin veya kurtlarınızı dökmeyi düşündüğünüz bir yakınınızın düğün tarihi yaklaşmamışsa, görücü gelmeyecek ya da kız istemeye gitmeyecekseniz öyle her gün yoğun bir egzersiz programı uygulamanıza gerek yok. Haftada birkaç gün, sevdiğiniz bir sporu yapabilir, spor salonuna gidebilir, 1 saatlik yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Böylelikle, her gün yorucu egzersizler yaparak, ertesi güne yorgun başlamamış da olursunuz.

3-) Rahatlamak İçin Besin Tüketme İhtimaliniz Olan Yerlerden Uzak Durun

Çok sıkıldınız ve rahatlayıp, gevşemeye ihtiyacınız var. Kendinizi hemen sevdiğiniz bir arkadaşınızla birlikte kafein tüketeceğiniz, kebabı, döneri, pideyi porsiyon porsiyon götüreceğiniz mekanlara atmayın. Deniz kenarında yürümeyi, doğaya çıkmayı, kitap okumayı, evde tamir edilmeyi bekleyen eşyaları tamir etmeyi, bisiklete binmeyi deneyin.

Evdeyken mümkün olduğunca mutfaktan uzak durmayı da ihmal etmeyin.

4-) Kilo Vermek Belirli Bir Dönem İçin Değildir, Bunu Hayatınıza Yayın

Tam motive oldunuz, diyetisyen veya doktorunuzla görüştünüz ve programınızı hazırladınız. Sonra da kilo vermek için diyete başladınız. Eee sonra. Genellikle bu diyet yarım kalıyor veya diyet hayatın bir döneminde uygulansa bile, daha sonra eski beslenme alışkanlıklarına geri dönülüyor.

Kilo vermeyi, hayatınızın bir dönemi olarak görmeyin. Sağlık beslenme alışkanlıkları geliştirerek bunu hayatınızın bir parçası haline getirip, ömür boyu sürdürün.

5-) İstediğiniz Zaman, İstediğinizi Yiyin

Kilo vermek için bugüne kadar bazı lezzetlerden hep mahrum kaldınız değil mi? O güzelim baklavalar, Adana dürümler, İnegöl köfteler, mantılar, beyti sarmalar, kadayıflar hep içinizde bir ukde olarak kaldı. Kendinize bu zulmü neden yapıyorsunuz ki? Canınız bir şey çektiğinde, ölçülü olmak şartıyla yiyebilirsiniz. Canınız çektiği halde yemediğiniz zaman mutsuz oluyor ve hayatınızı kendinize durduk yere zehir ediyorsunuz. Atalarımız boşuna dememişler, can boğazdan gelir diye. Can boğazdan çıkada bilir ama çıkacak kadar da yemeyin canım.

Kilo vermeyi dönemsel bir şey olarak görmemek gerekir. Bir dönem diyet yapıp, sporun dibine vurup, sonra salarak eskisinden çok daha kötü bir hale düşmemeli. Sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirerek, her şeyden ölçülü miktarlarda tüketerek, haftada birkaç gün spor yaparak kilo verebilir, sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz. Bu şekilde zahmetsiz kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam sürmek çok daha iyi değil mi?

Genç Bir Görünüm İçin 6 Öneri

[ads3]

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.