Beslenme

Kerevizin 8 Muhteşem Faydası

kerevizin faydaları

Kereviz, genellikle çok tercih edilmeyen ve sevilmeyen bir sebzedir. Hatta, “Bahçelerde kereviz, biz kereviz yemeyiz” diye türküsü yapılacak kadar, birçok kişi tarafından antipati ile bakılan bir sebzedir kereviz. Fakat kerevizin faydaları o kadar çok ki, bu faydalar kerevizi tüketmek için tadının ikinci planda tutulmasına yeterli oluyor.

[ads1]

Kerevizin Faydaları

Çoğu kişinin damak zevkine hitap etmediğinden fazla tüketilmeyen kerevizin faydaları nelermiş birlikte bakalım.

Kan Basıncını Düşürür

Yüksek kan basıncı ve hipertansiyon, felce ve ölümle sonuçlanacak ciddi problemlere yol açabilir. Kereviz, arterlerin etrafındaki kasları gevşetici bir etkiye sahiptir ve böylelikle kan dolaşımını kolaylaştırır. İçerdiği potasyum sayesinde, kalp hızını dengeler, kan basıncını stabilize etmeye yardımcı olur.

Kolestrolü Düşürür

Singapur Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nin yaptığı iki farklı araştırma sonucuna göre, kereviz kolestrolü düşürmeye yardımcı oluyor ve günde 2 sap kereviz tüketmek kötü kolestrolü (LDL) 7 puan kadar düşürüyor.

kereviz

Kereviz

Kanserle Mücadelede Etkilidir

Amerika’daki Illionis Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, kerevizde bulunan luteolin bileşeninin pankreas kanseri riskini düşürdüğü sonucunu ortaya koyuyor. Düzenli olarak kereviz yemek ise, meme kanseri hücrelerinin oluşumun engelliyor.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Tek bir kereviz, günlük E vitamini ihtiyacının %10’unu karşılayabilir ve bu da göz sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca kerevizde bulunan flavonoidler ve polifenoller, gözü nemli tutarak göz sağlığını korur.

İltihabı Azaltır

Kereviz, eklem ağrıları, astım, akne veya akciğer enfeksiyonları için büyük bir rahatlama sağlar ve iltihap gidermeye yardımcı olur.

Sperm Sayısını ve Kalitesini Arttırır

Günümüzde erkeklerin yaşadığı en büyük problemlerden biri, sperm sayısının azlığı ve kalitesizliğidir. Başta beslenme alışkanlıkları olmak üzere bunun pek çok nedeni olabilir. Yapılan araştırmalar, kerevizin sperm sayısını da, spermin kalitesini de arttırdığı sonucunu ortaya koymuştur.

Sindirim Sistemine İyi Gelir

Yüksek miktarda sıvı içeren kereviz, başta kabızlık olmak üzere, birçok sindirim sistemi rahatsızlığına karşı oldukça etkilidir. Hazımsızlığı giderir ve içinde bulunan NPB adlı bileşik sayesinde sindirimi de kolaylaştırarak detoks etkisi sağlar. Ayrıca ağız kuruluğuna iyi gelir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Magnezyum ve potasyum açısından zengin olan kerevizin bir sapı sadece 10 kalori içerir. Kereviz metabolizmayı hızlandırır, vücutta yağ dengesini düzenlemeye yardımcı olarak obezite ve kilo problemlerinin önüne geçebilir.

Kerevizin faydalarından bu kadar bahsetmişken sofralardan eksik etmemeniz gerektiğini hatırlatalım.

Yeşil Çay İçmek İçin 8 Neden

[ads3]

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.