Belirtiler

Kaşıntı Neden Olur? Cilt Kaşıntısı Hangi Hastalıklarda Görülür?

kaşıntı neden olur

Kaşıntı bazen basit bir alerjiye bağlı gelişirken bazen de ciddi karaciğer hastalığının belirtisi olabilir. Bundan dolayı göz ardı edilmemesi gereken bir belirtidir.

Kaşıntı temelde dört ana nedene bağlı gelişir:

 1. Cilt hastalıkları, cilt yüzeyindeki bir nedenden oluşur (örn: ürtiker,egzema).
 2. Sistemik hastalıkların belirtisi olarak görülebilir (örn: safra tıkanıklığı).
 3. Sinir sistemindeki bozuklukların neden olabilir (örn: multipl skleroz)
 4. Psikolojik durum ile ilişkili gelişebilir.

Kaşıntı farklı nedenlere bağlı ortaya çıksa da, stres ile şikayetlerin şiddetlenmesi ortak olarak görülür.

Deri Hastalıklarına Bağlı Kaşıntı Nedenleri

Derinin kendisinden kaynaklı hastalıklara bağlı gelişen cilt kaşıntılarını kapsar. Toplumda görülen kaşıntıların çoğu bu grupta yer almaktadır. Deri hastalıklarına bağlı kaşıntının en sık nedenleri :

Temas dermatiti: Kontakt dermatit olarak da bilinen bu durum, değişik maddelerin (ilaç,kozmetik,deterjan,metal,bitki…) cilde teması sonrası gelişmektedir. Genellikle maddenin temas ettiği yerde kaşıntının olması beklenir. Saat kordonunun kaşıntıya neden olması buna güzel bir örnektir.

Atopik dermatit: Alerjik egzema olarak da bilinen bu durum, genellikle ailevi alerji öyküsü olan kişilerde görülür. Deri testlerinde birçok maddeye karşı alerji tespit edilir. Şikayetler genellikle bebeklik döneminde başlar, ergenlikte geriler ve erişkin dönemde tekrar ortaya çıkar.

Işığa aşırı duyarlılık: Fotodermatit adı verilen bu durum, güneş ışığına maruz kalınması sonucunda gelişir. Ultraviole ışınların neden olduğu bu durum yaz aylarının başlarında daha sık görülür. Özellikle vücudun güneş gören bölgelerinde; göğüste, kollarda, bacaklarda, el sırtında, yüzde ve burunda kaşıntının eşlik ettiği döküntüler görülür.

Nörodermatit: Liken simpleks kronikus ismi ile de bilinen bu hastalıkta elin ulaşabildiği vücut bölgelerinde(ense,bacak,kasık gibi) şiddetli kaşıntılar olur. Psikolojik sorunları olan kişilerde olur. Kaşıntının tekrarlamaması için psikolojik durumun düzeltilmesi gerekir.

Staz Dermatiti: Varislere bağlı bacaklarda görülen bir durumdur. Özellikle ayak bileğinin iç bölgesindeki ciltte kaşıntının eşlik ettiği renk değişikliği görülür.

Seberoik Dermatit: Yağ bezlerinin yoğun bulunduğu yüz, burun kenarları, dış kulak yolu, kulak arkası, göğüs ve koltuk altında yağlı kabuklanmalara eşlik eden kaşıntının olması tipiktir.

Sedef: Tipik olarak dirseklerde, dizlerde, kafada saçlı deride kaşıntının eşlik ettiği pullu plaklar şeklinde kendini gösterir.

Mantar Hastalıkları: Erişkinlerde ayaklarda ve kasıklarda, çocuklarda ise saçlı deride ve gövdede sık görülür.

Uyuz: Sarcoples scabie isimli akarın, insan derisi içerisinde kanallar açarak yumurtalarını bıraktığı ve şiddetli kaşıntıya neden olduğu bir hastalıktır. Parmak aralarında, meme başı çevresinde, genital bölgede, karında, kalçalarda gece boyu yoğun kaşıntı olur. Uyuz bulaşıcı bir hastalık olduğu için aynı evde yaşayan veya aynı ortamı paylaşan bireylere de bulaşır. Zamanla benzer şikayetler evdeki yada yaşam alanındaki diğer kişilerde de görülür.

Bit enfeksiyonu veya pire ısırması da kaşıntıya neden olur. Özellikle çocuklarda saçlı deride gözle görülebilir.

Ürtiker: Alerjik reaksiyonlar sonucu gelişen, genellikle yuvarlak, sınırları belirgin, çevresi kırmızı, kızarık ve ortası soluk kaşıntılı lezyonlara neden olur. Bazen aylarca devam eden bu durumda, kızarıklıklar günün farklı saatlerinde farklı mekanlarda oluşabilir veya sönebilir.

Liken Planus: Nedeni tam olarak bilinmeyen kaşıntılı bir deri hastalığıdır. En çok el ve ayak bileklerinde mor renkli kabarıklar ile kendini gösterir.

Kuru Cilt: Özellikle kış aylarında oluşan kaşıntılı, kuru ve pullu deri vardır. Bacaklarda sık görülen bu durumda şikayetler genellikle sıcak ile artar.

Sistemik Hastalıklara Bağlı Kaşıntı Nedenleri

Derinin kendisinden değil de altta yatan sistemik bir hastalığa bağlı vücutta kaşıntı görülür. Cilt hastalıklarına göre daha az görülse de daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

 Sarılık: Safra tıkanıklıklarına bağlı ciltte biriken safra asitleri kaşıntıya neden olur. Ciltte, göz akında veya vücutta sararma olması önemlidir. Karın, ağrısı, kusma, ateş eşlik edebilir. Bu sarılık ciddi karaciğer hastalıklarına bağlı gelişmişebilir.

Karaciğer Sorunları: Alkol veya diğer nedenlere bağlı gelişen karaciğer yağlanmasında veya sirozda vücutta kaşıntı görülebilir.

Böbrek Yetmezliği: Özellikle diyaliz hastalarında inatçı kaşıntıya neden olur.

Şeker Hastalığı: Şeker hastalığında vücutta kaşıntı görülebilir.

Tiroid Hastalıkları: Tiroid bezinin yavaş veya hızlı çalışması kaşıntıya neden olabilir.

Hiperparatiroidi: Kalsiyum seviyelerini ayarlayan paratiroid hormonunun yüksek olmasıdır.

Kanserler: Lenf kanserlerinde (Hodgkin Lenfoma), KLL, ve karsinoid tümörlerde görülebilir.

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı: Kadınlarda daha sık görülen MS hastalığı aralıklı yoğun kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca kollarda ve bacaklarda hissizlik, karıncalanma, halsizlik, görme kaybı, güçsüzlük, baş dönmesi gibi şikayetler eşlik eder.

Kan Yüksekliği: Kanda alyuvar yüksekliği ile kendini gösteren polisitemi vera isimli kan yapımının arttığı hastalıklarda, özellikle sıcak banyo sonrası vücutta kaşıntı görülür.

Demir eksikliği anemisi (kansızlık) kaşıntıya neden olabilir.

İlaçlara Bağlı Kaşıntılar: Bazı ilaçlar çeşitli yollarla kaşıntıya neden olurlar. Örneğin: aspirin,morfin,penisilin, bazı mantar ilaçları, kemoterapi ilaçları.

Psikojenik Kaşıntılar: Psikolojik ve duygusal nedenlerle, deride bir sorun bulunmadığı halde vücutta kaşıntı olmasıdır. Bu durumun psikolojik olduğunu söyleyebilmek için diğer nedenleri ekarte etmek gerekir.

34 Yorum

 • Otobusle uzun yolculuklarda ara mola zamanı oluyor, soğuk olduğu zaman ellerimin içi çok acı vererek kaşınıyor.

 • Benimde gitmedigim doktor kalmadi 3 yildir nedenini bilemedigim bir kasintiyla ugrasiyirum. Kasintim basladimi bi *** ilaci içiyorum geciyo ama ilacin etkisi gittikten sonra yine basliyo kasintim

 • Selam ben aynı şekilde kasıntı oluyor uyuz olmus bıtlenmış gibi kasınıyorum. Rica ediyorum yardımcı olun, bi anda titriyor ve kasınıyor vucudum insanların ıcıne gercekten rahatsız edici oluyor pire yrmıs sankı eskiden az dı simdi stresten daha fazla oldu

 • Son 6 yıldır kesintisiz kaşınıyorum doktora bi çok kez gittim tahliller hep normal çıkyo *** ilac verildi artik oda etki etmemeye başladi. Kuru kaşinma yara ve kabarıklık yok kasidikca tirnak izlerim cikiyo ne yapmam gerekiyo bu nedir

 • Günaydın bende de vücudumun çeşitli yerlerinde son 2 aydır ara ara kaşıntı oluyor. Özellikle terlediğim ve banyo yaptığım zaman çıldıracak gibi oluyorum. Bacağım kaçınırken birden kolum aynı anda sırtım aynı anda göğsüm bu şekilde her yerim kaşınıyor. Kaşıntı için dahiliye doktoru hap verdi ama işe yaramıyor.

 • Benim bacaklarda dizden aşağı çok yoğun kaşıntı var yara olacak kadar kaşınıyor simdi bütün vücudumu sardı bunun nedeni ne olabilir

  • Cilt hastalıklarında en önemli şey muayenedir. Yani doktorun görmesi gerekir. Aynı şikayetlerle giden iki kişide çok farklı nedenler çıkabilir. Bundan dolayı doktora başvurmanızı öneririz.

 • Son bir kaç gündür vücudumun her yeri kaşınıyor sanki sinek ısırmış gibi özellikle terledigim zaman kaşınma daha siddetli oluyor sebebi ne olabilir acaba

 • Merhaba 1 haftadır suratımda boynumda ve sırtımda kaşıntı var yuzumde küçük pütürcükler oluştu 3 gündür hastaneye gidiyorum alerji serumu verdi biraz rahatlattı ama yine basladi ertesi gün alerji uzmanına gittim kan ve idrar testi yaptı bişey çıkmadı verdiği ilacı kullandım dozajı çok yusekmis daha kötü oldum gece acile gittim alerji iğnesi yaptılar bir gün idare etti yine devam ediyor ne yapmam lazım yardım edin çok önemli

  • Alerjiler ve buna bağlı kaşıntılar bazen uzun sürebilir. Sizde alerjiye neden olan maddeden uzak durmanız gerekir. Tekrar doktora (alerji veya cildiye uzmanı) başvurmanızı öneririz. Dediğimiz gibi kimisinde kaşıntı çok kolay geçerken kimisinde haftalarca devam edebiliyor.

 • Vücudumda inanılmaz bir kaşıntı var her yerinde kan tahlillerim normal cikti cildiye sadece bakarak bir alerji ilacı ve solüsyon verdi ikisinde bir ise yaramıyor uyku uyuyamiyorum bir ayda on kilo verdim ne yapmam lazim çıldırmak uzereyim

  • Kaşıntılı durumlarda kan tahlilleri normal gelebilir. Şikayetiniz geçmediyse tekrar cildiyeye gitmeniz gerekir. Bazen inatçı ve uzun süren şikayetler olabilir. Doktorunuz şüphe ederse farklı testler isteyebilir.

 • Vucudumda seğirme gibi bir de kasinti var bir defasinda butun vucudum istemsiz sekilde titreme de oldu on dakika surdu nereye gitmeliyim

 • iyi günler bende sabah gittim bu konuyla ilgili cildiyeye ama biraz egzama ama bişey ısırmış dedi ve bende hayır ısırsa cocuklarıda ısırır dedim ama bu kaşıntı felaket tahlil falan yapmadı. Beni inceden inceye kasınıyor vücudum.

 • Vücudumda çok yoğun kaşındılar var. Cildiyeye gittim. İdrar ve kanda birşey çıkmadı. İntaniye servisinde alınan kanda sarılık ve hepatit c tahlilleride temiz çıktı. Parazit için hapta kullanıyorum. Bazen şiddetli geliyor 3-4 günde bir sebebi nedir?

 • Merhaba benimde surekli sirt ve bacaklarim kasiniyor ve rahatsiz oluyorum olur olmadik zamanlarda kasiniyorum kan tahlili verdim fakat herhangi birsey cikmadi. Lutfen yardimci olursaniz sevinirim simdiden cok tesekkurler :)

 • Vücudum 2 günden beri acayip kaşınıyor özellikle ayak bileklerim, kollarım ve vücudumun bir kısmı. Uyuyamıyorum bile kaşıntıdan ne yapmalıyım acil bir bilgi verirmisiniz.

 • Tüm vücudum kaşınıyor ve özellikle bacaklarımda sivrisinek ısırmış gibi şişkinlikler oluyor, kaşınıyor sonra geçiyor hangi bölüme gitmem lazım?

 • Ben doğum yaptım bir kaç ay sonra kaşınmaya başladım. 2 3 hastaneye gıttım kan alıyorlar hep temiz çıkıyor emzirdiği için hap yazmıyorlar *** (metilprednizolon) krem yazdı doktor ama hiçbir işe yaramıyor. Aniden kızarıklık ve kabartı oluyor nasıl bir hastalık ki ne olduğunu anlayamıyorlar?

  • Birçok cilt hastalığında kan tahlilinde önemli birşey çıkmaz. Emzirdiğiniz için her ilacı veremiyebilirler. Özellikle alerjik kaşıntılar bazen inatçı ve tekrarlayan karakterde olabilir. Şikayetleriniz gerilemediyse cidiye doktoruna başvurabilirsiniz.

Yorum Yap

error: Kopyalamak yasak! İçeriği çalan hırsızlara karşı ufak bir önlem. Anlayışınız için teşekkürler.