Tedavi

Karaciğer Yağlanması Tedavisi ve Önleme Yöntemleri Nelerdir?

karaciğer yağlanması tedavisi

Gelişen teknoloji ile birlikte benimsenen hareketsiz yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme birçok hastalığın sıklığını arttırmaktadır. Bu hastalılardan birisi de şüphesiz karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğer yağlanması tedavisi için öncelikle sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir.

Karaciğerde yağlanma günümüzde genç yaşlara kadar inen önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Kimisinde halsizlik, yorgunluk gibi genel şikayetleri araştırırken fark edilen bu durum, kimisinde tamamen rastlantısal tespit edilir.

Ultrasonda hepatosteatoz kelimesi karaciğer yağlanması anlamına gelir.  Bu yazımızda alkole bağlı olmayan (non-alkolik) yağlanmanın tedavisinden bahsedeceğiz. Alkole bağlı yağlanmada alkolün bırakılması en önemli tedavidir.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

“Karaciğer yağlanması nasıl geçer?” sorusunun en doğru cevabı yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi olacaktır. Yani yağlanmaya neden olan sebepler ortadan kaldırılmalıdır.

Hareketli yaşam tarzı ve kilo kaybı

Düzenli egzersiz ve kilo kaybı tedavide için ilk seçenektir. Genellikle vücut ağırlığının %10’unun kademeli olarak verilmesi önerilir. Egzersiz hem yağlanmanın gerilemesine hem de önlenmesine yardımcı olur. Kilo vermek çoğu zaman zordur. Bundan dolayı doktorunuzdan veya diyetisyenden yardım almanız gerekebilir.

Doymuş yağları ve fruktozu azaltın

Karaciğer yağlanması tedavisi için beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Doymuş yağlar yerine zeytin yağı gibi doymamış yağlar tercih edilmelidir. Ayrıca yüksek fruktozlu gıdaların (mısır şurubu gibi) tüketimi azaltılmalı veya engellenmelidir.  Kepekli tahıllar ve taze sebze gibi sağlıklı yiyecekler tercih edilmelidir.

Günde iki fincan kahve karaciğerinizi korur

Nedeni tam bilinmese de günde iki fincan kahve tüketiminin karaciğer yağlanmasına iyi geldiği bildirilmiştir. Günde iki fincan kahve içenlerin karaciğerinde içmeyenlere oranla daha az hasar (skar, fibrozis) tespit edilmiştir. Skar ve fibrozis siroza ilerleyen sürecin birer elemanıdır.

Kahve alkole bağlı karaciğer yağlanmasında da fayda sağlamaktadır.  Kahve ile tetiklenen bir hastalığınız yoksa (çarpıntı gibi) düzenli olarak tüketmeniz fayda sağlayabilir.

Karaciğer yağlanması belirtileri:

  • Halsizlik, yorgunluk
  • Karın sağ üst bölgesinde hassasiyet, ağrı, dolgunluk hissi

Antioksidan olarak E vitamini

E vitamini alımı karaciğer testlerinin ve karaciğerdeki yağlanmanın düzelmesine yardımcı olmaktadır. Antioksidan bir vitamin olduğu için yağlanmaya bağlı gelişen karaciğerdeki iltihaplanmayı (enflamasyon) azaltmaktadır.

Omega 3 yağ asitleri

Omega 3 yağ asitleri karaciğerdeki yağlanmaya iyi geldiği gibi kalp damar hastalıklarının riskini de azaltmaktadır. Düzenli olarak balık tüketmek, omega 3 yağ asitlerini yeterli miktarda almanızı sağlar.

Karaciğerinizi koruyun

Karaciğer yağlanması genellikle iyi seyirli olsa da bazen siroza kadar ilerleyebildiği unutulmamalıdır. Bu açıdan yağlanmanın derecesi de oldukça önemlidir. Yağlanma şikayeti bulunanlar karaciğer üzerine zararlı etkileri olan herşeyden uzak durmalıdır.

  • Alkol kullanılmamalı
  • Bitkisel ilaçlar dahil reçetesiz hiçbir ilaç doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

İlaçlar

  • Metformin: Dokuların glukoz kullanımını arttıran bir şeker ilacıdır. Karaciğer testlerinin (AST, ALT) düşmesini sağlayan bu ilaç özellikle insülin direnci olan kişilerde doktor önerisi iler tercih edilebilir.
  • Pioglitazon ve rosiglitazon: Şeker hastalığında kullanılan ilaçlardır. Karaciğer yağlanmasını azalttığı söylenen bu ilaçlar yan etkileri nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır. Kilo artışına neden olabilecekleri de unutulmamalıdır.
  • Pentoksifilin: Karaciğerdeki yağlanmaya iyi geldiği söylenen bu ilaç hakkında yeterince bilgi bulunmamaktadır.
  • Kolesterol düşürücü ilaçlar: Özellikle statin grubu kolesterol ilaçlarının karaciğer yağlanmasında yararlı olduğu söylenmekte. Aynı zamanda kolestrolü yüksek olan kişilerde tercih edilir. Karaciğer yağlanması tedavisi için tek başlarına kullanımları kısıtlıdır.
  • D vitamini eksikliği karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Karaciğer yağlanması tedavisi için öncelikle egzersiz yapmak ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Bu aynı zamanda yağlanmanın önlenmesini sağlar. Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları değiştirilmeden yapılacak tedavinin başarısı düşük olacaktır.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.