Popüler Sağlık

Kan Şekerini Dengeleyen 9 Bitki

an şekerini düşüren bitkiler

Şeker hastalığı ile mücadelede ve yükselen kan şekeri seviyesini düşürmede bazı bitkiler oldukça etkilidirler. İşte kan şekerini düşüren bitkiler.

Tarçın

tarçınTarçın, kan şekeri seviyesini düşürmekte etkili bir bitkidir. İltihaba karşı da etkili olan tarçın, kilo vermeye de yardımcı olur. Her gün düzenli olarak yarım çay kaşığı tarçın tüketmek, kandaki şeker seviyesini %20 oranında düşürebilir.

Not; Kan inceltici ilaç kullananlar, tarçın tüketmeden önce doktoruna danışmalıdırlar.


Basil (Fesleğen)

Fesleğen

Aromatik bir bitki olan fesleğen, mutfaktan eksik edilmemelidir. Fesleğen, kan şekerini düşürmede etkili olan bitkilerin başında gelmektedir.

Sağlıklı Yağlar İçeren 8 Besin Maddesi


Papatya

papatya

Sakinleştirici bir etkiye de sahip olan papatya, hastalıklardan kaynaklanan komplikasyonları önler ve karaciğere aşırı derecede şeker transfer edilmesini engelleyerek kan şekerini düşürür.


Kimyon

kimyon şekere iyi gelir

kimyon

Kimyon, kan şekeri ve kolestrol seviyelerini düşürür. İçerdiği lipitlerden dolayı, doktorların şeker hastalarına sıkça tavsiye ettiği bitkilerden biri kimyondur.


Çemen

Çemen

Çemenin lif içeriği, karbonhidrat ve şeker emilimini yavaşlatır. Şeker hastalığı için önerilen bitkilerden biri de çemendir.


Kırmızı Biber

kirmizibiber

Vücut ısısını arttırarak metabolizmayı hızlandıran kırmızıbiber, yağ yakımını kolaylaştırır. Kırmızıbiber sadece kan şekerini düşürmekle kalmaz, kolestrol seviyesini de düşürür ve kanda pıhtılaşmayı engeller.


Keten Tohumu

keten-tohumu

Besin lifleri ve sağlıklı yağ asitleri açısından zengin olan keten tohumu, kan şekerini düşürmeye yardımcı olur ve vücudumuzun üretemediği omega-6, pmhe-3 isimli yağ asitleri içermesi sayesinde genel sağlığı da korur.


Limon

limon

Kan şekerini düşüren bitkiler arasında yer alan limon, vücuttaki glisemik indeksin düşmesine yardımcı olur.

Badem

badem

Proteinler ve sağlıklı yağ asitleri açısından zengin olan badem ve fındık metabolizmayı güçlendirir, insülin direncinin kontrolünü sağlamaya yardımcı olur. Günde 10-15 arası badem veya fındık tüketilebilir.

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Yazar Hakkında

Barış Tüsüz

Özel Süreyyapaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 2017'de hemşir olarak mezun olmuştur. Özel bir hastanede meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.