Popüler Sağlık

Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı 5 İçecek

kan basıncını düşürmek

Düzenli kan basıncı, genel sağlık için bir anahtar hükmündedir. Ne yazık ki, kan basıncı çok farklı faktörler tarafından etkilenmektedir ve bazıları sizin kontrolünüz dışında olabilir. Stres, yaş ve genetik bu faktörlerden başlıcalarıdır. Kan basıncını düzenli tutmak için, sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak çok önemlidir. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olan ve kalp sağlığına iyi gelen içecekler de genel sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır. İşte bu içecekler;

1-) Az Yağlı Süt

Bilim, yüksek kan basıncının kalsiyum ile alakalı olduğunu söylüyor. Kalsiyum eksikliği kan basıncının yükselmesine neden olur. Günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanamaması durumunda vücutta kan basıncı yükselir. Az yağlı süt, günlük kalsiyum ihtiyacınızı giderecek ve kan basıncınızın dengede kalmasına yardımcı olacaktır. Uzmanlar, kan basıncını dengede tutmak için, tam yağlı sütü ise önermiyor.

2-) Nar Suyu

Nar suyu, kan basıncını %30 oranında düşürmekte etkilidir. Nar suyu, kan damarlarının daralması durumunda, damarların direncinde düşme oluşturarak kan dolaşımını kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. Narda yoğun olarak bulunan ACE inhibitörleri, dolaşım sistemine zarar veren enzimlerden vücudu korur.

3-) Pancar Suyu

Yapılan araştırmalara göre, bir bardak pancar suyu, gün boyunca kan basıncını dengede tutmayı sağlıyor. Pancar suyundaki nitrik asit, kan damarlarını genişleterek damarları rahatlatıyor.

kan basıncı

4-) Ebegümeci Çayı

Amber çiçeği çayı veya ebegümeci çayı, tıpkı nar suyunda olduğu gibi, damarlarda kanın akışını kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Ebegümeci çayı, kan basıncında 7 puanlık düşüş sağladığı gibi, kalp krizi ve inme riskini azaltmaya yardımcı oluyor.

5-) Kızılcık Suyu

Kızılcık suyu, genellikle böbrek taşları için kullanılan ve kalp sağlığına çok yararlı bir içecektir. Bu içecek, kan damarının zarar görmesini engelleyici bir etkiye sahiptir ve hasar gören kan damarlarının da iyileşmesini sağlar. Kızılcık suyunda bulunan antioksidanlar, yüksek tansiyona karşı da koruyucudur. Yapılan çalışmalar, günde 2 bardak kızılcık suyu içmenin, kalp krizi başta olmak üzere diğer kalp hastalıklarını en aza indirdiği sonucunu ortaya koyuyor. Uzmanlar, her mevsim doğal olarak bulunması mümkün olmayan kızılcık suyu için, kaliteli ve güvenilir markaların tercih edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Yazar Hakkında

Barış Tüsüz

Barış Tüsüz

Özel Süreyyapaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 2017'de hemşir olarak mezun olmuştur. Özel bir hastanede meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.