Popüler Sağlık

Kaliteli Bir Uyku İçin 8 Öneri

kaliteli uyku

İyi bir güne başlamak, iyi bir gün geçirmek ve gün boyunca zinde kalabilmek için en önemli faktörlerinden biri sağlıklı bir gece uykusudur. Kaliteli uyku, iyi bir gün demektir. Aksi taktirde, özellikle öğleden sonraları düşen enerji, yorgun, halsiz, uykusuz, baş ağrılı ve verimsiz bir iş günü geçirmek işten bile değildir.

[ads1]

Kaliteli Uyku için Öneriler

Geceleri uyumakta zorlanıyor ve gece uykunuz sık sık bölünüyor mu? Aşağıda sıralayacağımız öneriler mutlaka size yardımcı olacaktır.

1-) Kitap Okuyun

kitap-okuyun

En çok bilinen uykuya dalma yöntemlerinden biridir kitap okumak. Hafif loş bir ışıkta kitap okumak, uykunuzun gelmesini sağlayacaktır. Bu nedenle akşamları uyumadan önce, zihni çok fazla yormayacak kitaplar tercih edebilirsiniz. Başucu kitabı dedikleri şey de aslında budur. Başucunuzda her zaman bir kitap bulundurun. Elbette bunu sadece uykuya dalmak için değil, gelişip, öğrenmek için de yapın.

2-) Her Gün Aynı Saatte Yatın

Her gün aynı saatte yatmak, vücudunuzun biyolojik saati açısından da çok önemlidir. Bu kaliteli, düzenli ve sağlıklı bir gece uykusu için büyük önem taşır. Geceleri en geç 23.00’te uyumuş olmak, biz uykudayken salgılanan serotonin ve melatonin hormonlarının salgılanımı açısından önemli bir durumdur. Bu hormonlar, mutlu olmayı ve gündüz öğrenilen bilgilerin hafızaya kaydedilmelerini sağlarlar.

3-) Akşam Yemeğine Dikkat

Uyumadan en az 3 saat önce, yeme-içmeyi bırakmak gerekmektedir. 6 saat önce de kafein tüketimi bırakılmalıdır. Akşam yemeğinde, ağır ve hazmı zor besinler tercih edilmemelidir. Kaliteli uyku için magnezyum ve potasyum açısından zengin olan sebze, meyve ve bakliyatlar tüketilebilir.

4-) Yatak Odanızı Serin Tutun

Çok sıcak ve çok soğuk bir odada uyumak hem kolay değildir, hem de sağlıklı değildir. Uyuyacağınız odanın sıcaklığı 15 ila 19 derece aralığında olmalıdır. Bu, uykuya dalmanızı da kolaylaştıracaktır.

5-) Uyumadan Önce Hafif Egzersiz Yapın ve Sıcak Duş Alın

Uyumadan önce yapılacak hafif egzersizler ve ardından alınacak sıcak bir duş, kaslarınızın gevşemesini sağlayarak, uykuya dalmanızı kolaylaştırıp, iyi bir gece uykusu uyumanıza yardımcı olacaktır.

6-) Ilık Süt İçin

Yapılan birçok araştırma, gece uyumadan önce içilen ılık sütün, uyumaya yardımcı olduğu sonucuna varmıştır. Hatta psikologlar bunun, henüz bebekken uyumadan öne süt içilmesinin bıraktığı bir iz olduğunu ve bunun yetişkinlikte de devam ettiğini söylüyorlar. Yine probiyotik içeren yoğurt, ayran ve kefir gibi besinler de uykuya yardımcıdırlar.

7-) Elektronik Cihazları Kapatın

elektronik-cihazlari-kapatin

Günümüzde insanların uyku sağlıklarını etkileyen ve uyku sorunlarına neden olan en önemli faktörlerden biri de, elektronik cihazlardır. Özellikle cep telefonları, bilgisayar ve televizyonlar, uyku sağlığını bozan olumsuz faktörlerdir. Bu cihazların yaydığı radyoaktifler ve mavi ultraviyole ışınları oldukça zararlıdır ve uykuyu bozucu etkiye sahiptir. Bu nedenle bu cihazlar, uyumadan önce terk edilmeli ve hatta yatak odasında bu cihazların hiçbiri bulundurulmamalıdır.

8 -) Karanlık Bir Ortam Sağlayın

Kaliteli uyku için en önemli etkenlerden biri de, yatak odasının olabildiğince karanlık tutulmasıdır. Sağlıklı bir uyku için odanızı karanlık tutun. Dışarıdan gelen ve perdeden sızan sokak lambaları, spotlar ve araba farları gibi ışıklar için, koyu renk bir uyku perdesi kullanabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

Sigarayı Bırakmanızı Sağlayacak 12 Öneri

[ads3]

Yazar Hakkında

Yasemin Arıbaş

Yasemin Arıbaş

Haydarpaşa Bülent Akarcalı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 2014 mezunu. Marmara Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Teknikerliği bölümünü bitirdi. Özel bir hastanede meslek hayatına devam ediyor.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.