Popüler Sağlık

Kahverengi Benekli Muzun 9 Muhteşem Faydası

kahverengi benekli muz

Muzun sağlık açısından pek çok faydası bilinmektedir. Mutlu olmak, açlığımızı yatıştırmak ve cilt güzelliği için muzun ne kadar etkili olduğunu herkes biliyor. Fakat Japon bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre Kahverengi benekli muz sağlığa, diğer muzlara göre daha fazla faydalar sağlıyor.

[ads1]

Kahverengi Benekli Muzun Faydaları

1-) Kansere Karşı Oldukça Etkili

Kanserli tümörleri yok ediyor ve tümör nekroz faktörü (kanserli hücreleri yok eden bir hormon) etkisine sahip. Benekli muz, kanseri önlemedeki bu güçlü etkisinden dolayı tercih edilmelidir.

2-) Hazımsızlığa İyi Geliyor

Kahverengi benekli yani olgunlaşmış muz, hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi problemlere karşı etkili olan doğal antasitler açısından oldukça zengindir. Bir adet muz, mide problemlerinin giderilmesinde yardımcı olabilir.

3-) Kan Basıncını Dengeler

Potasyum açısından zengin olan Kahverengi benekli muz, yüksek kan basıncını, aniden düşürmekte etkilidir.

4-) Depresyondan Korur

Muz, triptofan adındaki amino asitler içerir ve bu özelliği ile tam bir anti-depresan etkisine sahiptir. Depresyondan korunmaya yardımcı olan muz, sakinleştirici bir meyvedir ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

5-) Kabızlığa İyi Gelir

İçerdiği lif içeriği ile Kahverengi benekli muz, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kabızlığa karşı rahatlatıcı bir etkide bulunur.

6-) Enerji Seviyesini Arttırır

Kahverengi benekli muz, azalan enerji seviyesini çok hızlı bir şekilde yükseltebilir. Özellikle, spordan sonra bir adet muz tüketmek hem enerji seviyesini yükseltir, hem de içerdiği potasyum sayesinde kasların gerilmesini engeller. Muzun, fiziksel açıdan dayanıklılığı arttırdığı, pek çok araştırma sonucunda teyit edilmiştir.

7-) Ülsere Karşı Etkilidir

Kahverengi benekli muz, bazı baharatların ve daha başka gıdaların neden olduğu ülser gibi sindirim sistemi hastalıklarına karşı etkili bir besindir. Yumuşak dokusu sayesinde muz, sindirimi kolaylaştırır.

8 -) Anemi (Kansızlık) Riskini Azaltır

Muz, demir minerali açısından çok zengin bir besin maddesidir. Demir, vücudun beslenmesini ve oksijen dolaşımını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin ana bileşenidir. Kahverengi benekli muz, bu sayede kansızlık riskini azaltır.

9-) Adet Ağrılarını Giderir

Kahverengi benekli muz, içerdiği B6 vitamini ve potasyum yardımı ile adet ağrılarının giderilmesinde etkili bir gıdadır.

Kahverengi benekli olgunlaşmış muzun sindirimi çok daha kolaydır. Muz ayrıca, mükemmel bir antioksidandır. Kilo verirken tüketilebilecek en güzel gıdalardan biri muzdur.

[ads3]

Yazar Hakkında

Yasemin Arıbaş

Yasemin Arıbaş

Haydarpaşa Bülent Akarcalı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 2014 mezunu. Marmara Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Teknikerliği bölümünü bitirdi. Özel bir hastanede meslek hayatına devam ediyor.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.