Popüler Sağlık

Kabak Çekirdeğinin 10 Faydası

kabak çekirdeği

Hemen hemen bütün kuruyemişler yüksek oranda yağ içerir. Bu nedenle çok fazla kuruyemiş tüketmek kilo başta olmak üzere, farklı problemlere neden olabilir. Fındık, yararlarından en çok bahsedilen kuruyemiş olarak bilinse de, kabak çekirdeğinin faydalarını duyunca şaşırabilirsiniz. Kabak çekirdeği, kuru yemişlerin içinde hem ekonomik hem de sağlık açısından faydaları oldukça fazla olanlardan biri. İşte kabak çekirdeğini tüketmeniz için 10 sağlıklı neden.

Migrene Karşı Etkilidir

Kabak çekirdeği, magnezyum açısından çok zengin bir kuruyemiştir. Bu sayede migreni önlemede çok etkilidir. Vücudunuzun günlük magnezyum ihtiyacını, yarım fincan kabak çekirdeği ile karşılayabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Korur

Çinko açısından da çok zengin bir besindir. Çinko ise optimum sağlık için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu minerallerden biridir. Kabak çekirdeği, içerdiği çinko sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, hücrelerin yenilenmesini sağlar, uyku sağlığına iyi gelir ve ruh halini düzeltmeye yardımcı olur.

Kolestrole İyi Gelir

Günlük düzenli olarak tüketilmesi kötü kolestrolü düşürebilir. Bu sayede, inme, kalp krizi ve kan pıhtılaşması riskini azaltır. Ayrıca içerdiği lifler sayesinde, mevcut kilonuzu korumanıza ve kilo vermenize yardımcı olur.

Strese ve Anksiyeteye Karşı Korur

Yine içerdiği magnezyum sayesinde, ruh sağlığınızı korur, depresyon riskini azaltır, strese ve anksiyeteye karşı sizi korur.

kabak çekirdeği 2

Eklem İltihaplarına İyi Gelir

Her gün düzenli olarak 30 gram kabak çekirdeğinin tüketilmesi, artritte ve eklem ağrılarına karşı oldukça etkilidir.

Demir İhtiyacınızı Karşılar

Demir, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biridir ve kabak çekirdeği aynı zamanda zengin bir demir kaynağıdır. Günlük demir ihtiyacınızı karşılamak için çeyrek kabak çekirdeğinden çeyrek fincan  tüketebilirsiniz.

Kanser Hücreleri ile Savaşır

Yapılan bazı araştırmaların sonucuna göre kabak çekirdeği, kanser hücreleri ile savaşır ve prostat ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.

Menopoza İyi Gelir

Menopozdan muzdarip bayanlar için sıcak basması dahil birçok menopoz belirtisini azaltır. Ayrıca menopoz dönemindeki bayanlarda görülen, baş ağrılarına karşı da etkilidir.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

ve cilt sağlığına çok iyi gelir. Cildin parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Sağlıklı Yağlar İçeren 8 Besin Maddesi

Yazar Hakkında

Barış Tüsüz

Özel Süreyyapaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 2017'de hemşir olarak mezun olmuştur. Özel bir hastanede meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.