İdrarda Kanama Neden Olur? Hangi Hastalıklarda Görülür?

idrardan kan gelmesi

İdrarda kanama çoğu insan için kaygı verici bir belirtidir. Tıpta hematüri olarak isimlendirilen bu durum basit bir hastalığa bağlı gelişebileceği gibi ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir. Her ne olursa olsun idrardan kan gelmesi normal birşey değildir. Mutlaka doktor muayenesi gerektirir.

İdrardaki kan, böbrekten, idrar yollarından veya idrar kesesinden kaynaklanabilir. Bazen kırmızı renkte bariz kan görülürken bazen de sadece idrar renginde koyulaşma fark edilir. İdrarın koyu çay rengine dönüşmesi idrardaki kanamanın habercisi olabilir.

Gözle fark edilebilecek seviyelerde kanama varsa buna makroskopik hematüri denir ve idrardaki kan miktarının fazla olduğunu gösterir. Bazen de idrar görüntüsü normal olduğu halde idrar tahlilinde kanama tespit edilir. Bu durumda kanama miktarı azdır ve mikroskopik hematüri ismini alır.

idrardan kan gelmesi

İdrardan kan gelmesi birçok nedene bağlı gelişebilir. Kanamanın fazla veya az olması durumun ağır yada hafif olduğunu göstermez. Yani fazla kanama kötü, az kanama iyidir demek oldukça yanlış olacağı gibi tersi de söylenemez.

İdrarda oluşan renk değişikliği, koyulaşma her zaman kanama olarak değerlendirilmemelidir. Bazen alınan gıdalar yada ilaçlar idrarın rengini değiştirebilir. Bunu gözle ayırt etmek zor olacağı için idrar tahlili yaptırmak gerekebilir. İdrar kanaması nedeniyle doktora başvurup tahlili temiz çıkan birçok insan bulunmaktadır.

Yapılan idrar tahlilinde eritrosit miktarının 3’ten fazla olması idrarda kanama olduğu anlamına gelir. (bkz: Tam idrar tahlili nedir?)

idrarda kanama nedenleri

Nedenler hafif bir enfeksiyondan kansere kadar değişir.

Taş Düşürme

tas-dusurme

Erişkinlerde idrar kanaması nedenleri arasında en sık taş düşürme ve kum dökmeye rastlanır. Taş düşüren kişilerde ani başlayan şiddetli yan (böğür) ağrısı vardır. Bu ağrı taşın seviyesine göre bazen sırta bazen de kasıklara doğru vurur. Bazen bulantının eşlik ettiği bu durumda idrarda kanama görülebilir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

Erişkin kadınlarda daha sık görülen bir durumdur. İdrardan kan gelmesi dışında, idrar yanması, az ve sık idrara çıkma, ani sıkışma ve idrar kaçırma şikayetleri eşlik eder. Bazen ateş ve bulantı da eşlik edebilir. Yapılan idrar tahlilinde lökosit ile birlikte eritrosit(kanama) miktarı artmıştır. Enfeksiyon nedeniyle gelişen idrarda kanama doğru antibiyotik tedavisi ile düzelir.

Glomerüler Hastalıklar

Glomerül, böbrekte kanın süzülüp idrarın oluşturulmaya başlandığı damarsal yapıya denir. Bu yapıyı tutan hastalıkların çoğunda idrardan kan gelmesi görülür. Hastaların çoğunda kanamanın yanında ödem ve yüksek tansiyon vardır. İdrar rengi kırmızı yada koyudur(kola renginde). Bu bölgeyi tutan bazı sistemik hastalıklarda (lupus hastalığı, Henoch-Schönlein purpurası, Goodpasture sendromu…) yine idrarda kanama görülebilir.

Berger hastalığı( IgA Nefropatisi) idrarda kanamaya en sık neden olan glomerüler hastalıktır. Genç erkeklerde daha sık görülür. Grip benzeri üst solunum yolu enfeksiyonundan birkaç gün sonra idrarda kanama gelişir.

Kanserler

Orta ve ileri yaştaki kimselerde ağrısız idrar kanaması varsa böbrek ve idrar kesesi (mesane) kanserleri araştırılmalıdır. Bunlara bel ağrısı, kilo kaybı, kan düşüklüğü (anemi) eşlik edebilir.

Polikistik Böbrek

Böbreklerde kistlerin bulunduğu kalıtsal bir hastalıktır. Çok sık idrar kanaması yapar ve bu kanama genellikle aralıklıdır. Polikistik böbrek rahatsızlığı olanların neredeyse yarısında gözle görülebilen (makroskopik) kanama vardır. Büyük çoğunluğunda idrar tahlilinde mikroskopik kanama görülür.

Prostat Hastalıkları

Prostat büyümesi, prostat iltihabı (prostatit) ve prostat kanseri erkeklerde idrarda kanama nedenleri arasındadır. idrardan kan gelmesi şikayeti olan orta-ileri yaştaki erkeklerde prostat hastalıkları araştırılmalıdır. İdrar yaparken ağrı, zorlanma, idrara başlamakta güçlük, kesik kesik işeme, sık idrara çıkma, idrarı tam yapamamış hissi gibi belirtiler prostat hastalıklarını düşündürür.

idrardan kan gelmesinin diğer nedenleri

Yukarıda saydıklarımız dışında birçok hastalık idrar kanamasına neden olur. Bunlar:

 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Böbrek veya mesane tüberkülozu
 • Travma, darbe
 • Orak hücreli anemi: Ataklar halinde tekrarlayan idrar kanaması yapar. (bkz: Orak hücreli anemi nedir?)
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanımı. Antikoagülan(coumadin gibi) grubu ilaçlar idrardan kan gelmesine neden olabilir.
 • Karın içi organların iltihabi durumlarında idrada kanama olabilir. Mesela apandisitte mikroskopik kanama görülebilir. (bkz: Apandisit nedenleri ve belirtileri nelerdir?)
 • Ateşli hastalıklar
 • Parazit enfeksiyonu: Schistosoma haematobium isimli parazit idrar yollarını tutarak kanamaya neden olur. Ülkemizde görülmeyen bu parazit Afrika, Hindistan ve Orta Doğu’da görülür. Buraya seyahat eden kişilerde, idrardan kan gelmesi şikayeti olursa şüphe edilmelidir.
 • Fındıkkıran Sendromu(Nutcracker Sendromu): Nadir görülen bir sendromdur. Sol böbrek toplardamarı, iki atardamar arasına (aort ile süperior mezenter arasına) sıkışmıştır. İdrarda kanama dışında erkeklerde varikosel ve sol testis ağrısıda görülebilir.

idrardan sonra kan gelmesi neyi gösterir?

idrardan sonra kan gelmesi

mesane yapısı

idrardan sonra kan gelmesi, kanamanın olduğu yer hakkında bilgi verir. Mesane boynu ve hemen altındaki idrar yollarından (posterior üretra) kaynaklı bir kanama olabileceğini düşündürür.

idrarda kanama şikayetine hangi doktor bakar: Üroloji yani bevliye doktoruna başvurmanız gerekir.

80 Yorum

 • Merhaba,
  Arkadaşım 25 yaşında ve 1 hafta önce ağır bir koli kaldırdı , kaldırırken zorlandı ve akşamında idrarından koyu renkte kan geldi kolaya ve vişne suyuna benzer şekilde idrarından kan geliyor.Bu kanaması ağrısız ve 3 gün geliyorsa 1 gün geçiyor şeklinde bu konuda yardımcı olur musunuz.Ayrıca belin sırt kısmında sürekli bir ağrısı var ama nu ağrı günlük yaşamında rahatsız edecek şekilde değil sadece beline masaj yapınca çok rahatladığını söylüyor.

  • Bu durumu sadece ağır kaldırmaya bağlı olmayabilir. Mutlaka tahlillerle değerlendirmek gerekir. Geçmiş olsun.

 • Benim ağrım falan olmadan durduk yere ilişkiden sonra tuvalete gittigimde idrar rengi resmen kan rengindeydi ve bu ilk defa başıma geldi
  kanser baslangicimi anlamadım yardımcı olur musunuz sorun nedir acaba.
  Tesekkurler

  • Bu gibi durumlarda direkt kanser başlangıcı denilemez. Öncelikle testlerle kanamanızı doğrulamak gerekir. Üroloji doktoruna başvurursanız gerekli işlemleri yapacaktır. Geçmiş olsun.

 • Bugun iççamaşırın da farkettim kan vardi.hemen tuvalete gittim idrar biter bitmez yine kan geldi koyu renkli ve yanma oldu kisa sureli yanma.su icme aliskanligim hic yok aklima gelirse içiyorum.Bilgilerinizden faydalanabilirmiyim.

  • İdrar biterken gelişen kanamalar genellikle idrar kesesi çıkışında (prostat gibi) bir sorun olduğunu düşündürür. Su içmeme alışkanlığınız tek başına buna neden olmaz. Doktora başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 • Merhaba bundan bir yıl kadar önce apandisit ameliyatı oldum o günden sonra hastaneden cikamiyorum bağışıklık sistemim zayıfladığı için pek cok hastalığa yakalanma riskim arttı sanirim. Bundan yaklaşık altı ay önce sol böbrekte ağrı vardı idrardan kan geldiğini farkettim doktora gittiğimde eritrosit ve lökasit oranımin bide yassı epitelin yükseldiğini gordum ilaç kullanımı ile bu değerler düzeldi yanlız şimdi yine sol böbrek te agri oluştu tekrar doktora gittiğimde bu sefer sadece eritrosit in ve yassı epitelin yükseldiğini gordum bu arada eritrosit 10 yassı epitel 36 acaba bu durum neyden kaynaklı olabilir urolojiye gittiğimde birşey bulamadılar taş gibi yapılar vardı ama taş değil dediler sadece idrar yolunda enfeksiyon var belindeki agrida bizlik bisey değil dendi ama o mesane tarafında taşa benzeyen şey hakkında bir sonuca varamadilar

  • Epitel ve eritrosit varlığı böbreği tutan bazı iltihabi hastalıklarda (glomerülonefritler), enfeksiyonlarda, taş ve kum dökme gibi durumlarda görülebilir. Kanama nedenini tespit etmek zor olabilir. Eğer şikayetleriniz devam ederse doktora tekrar başvurmanız gerekir.

 • Merhaba,
  Yaklaşık bir aydır cok sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissediyorum.Bugun de idrar bittikten sonra kanama oldu.Fakat ciddi bir agri ya da yanma yok.Belimde agri var 4 gündür.Sebebi ne olabilir.Ne yapmalıyım?

  • İdrar tahlili yapmak gerekir. Basit bir idrar testi bile kanamanın durumu, enfeksiyon varlığı ve bazı böbrek sorunları hakkında bilgi verir. Üroloji doktoruna başvurabilirsiniz. Ağrısız kanama dikkate alınmalıdır.

 • Merhaba bu sabah karnimda agriyla uyandim vede idrarimi kan seklinde yaptim zaten bobreklerimde protein kacagi var sol bobregim de zaman zaman agrilar oluyo acaba nasil yorumlarsiniz tesekkurler.

 • Merhaba ben 46 yaşındayım sabah kalktığımda şiddetli karın ağrsı ve belim ağrıyordu ve bir kaç saat sonra karın ağrısı kasıklarıma vurdu ve kan işedim neden olabilir

 • Merhaba, ben 43 yaşındayım. 3-4 gündür idrarımla birlikte kanamam oluyor. Burda okuduğuma göre kanser dışında diğer hastalıkların belirtilerinde ağrı var. Ben ağrı hissetmiyorum. Diğer hastalıklardan birinin olması için ağrı olması şart mı acaba? Yoksa durum ciddi mi?

 • Merhaba. Ben 2 hafta önce idrarda kan olma, 6 aydır süregelen karın ağrısı ve ishal ve/veya kabız, gaz şikayetleriyle urolojiye, genel cerrahiye ve dahiliye uzmanina gozuktum.

  Röntgen, tomografi, kan tahlili ve idrar testleri istendi. Hepsi temiz çıktı. Ancak idrardaki eritrosit oranı 43 çıktı.

  Doktorların eritrosit e takilmadi. Ve sirf benii çok evhamlı gördüğü için rahatlamam maksatlı kolonoskobi önerdi. Kolonoskobi için de Kasım ayına gün verdiler.

  Doktorlarim ben de ibs olduğu yönünde yorumlar yaptılar. Ancak daha kotu hastalıkları elemek için kolonoskobiye de gireceğim.

  Şimdi benim merak ettiğim şu. İki haftadır kanama felan olmuyordu. Ancak son zamanlarda kabızlıktan yakındigim için büyük abdeste çıktığımda kendimi zorluyordum. Kendimi zorlarken idrar yollarimin yandığını hissettim. Ve büyük tuvaletim için yine kendimi zorlarken, idrarimdan çok açık renkte ve az miktarda kan geldiğini gördüm. Bunu nasıl yorumlarsiniz?

  Not: iştahım yerinde, makattan kanama olmuyor ve kilo kaybim yok.

  • Uzun süreli barsak problemlerinde kolonoskopi oldukça önemlidir. Hem barsaklar görülür hem gerektiğinde parça alınır hem de tedavi yapılabilir. Yani sizin gibi nedeni tam anlaşılamayan durumlarda kesin teşhis için gereklidir. Kabızlığınızın direkt idrar kanamasına neden olması beklenmez. Kum dökme, prostat iltihabı, idrar yolları enfeksiyonları, böbreğin iltihabi hastalıkları bu kanamaya neden olabilecek hastalıklardan bazılarıdır. İdrardaki kanama için ürolojiye gitmelisiniz. Geçmiş olsun.

 • Aniden oluşan saģ böbrek ağrısı onla beraber idrar sıklaşması idrar yaparken degil bittikten sonra bir ağrı sanki içerde bir baskı yapan şey var idrar bittikten sonra tam kan renginde degil ama kan gelmesinin nedenleri nedir

 • Merhaba 36 yaşındayım idrar yaparken aşırı bi yanma ve arkasından kan geliyor ve idrar yaptıktan sonra ağrılarım devam ediyor

 • Merhabalar
  Bundan 10 sene önce sağ böbreğimde taş vardı. Lazer ile kırdırdım yaklaşık 7 sene ağrı yapmadı sonra tekrar oluştu 3 sene önce ameliyat ile onuda aldırdım hiç bir problem yoktu. Geçen hafta idrarda kana benzer gelmeye başladı ve sol yanıma ağrı girdi terlemeye ve mide bulanmaya başladı tecrübeme dayanarak kum dökmüş olabilirim dedim. Ürolojiye başvurdum böbrek içinde taş var denildi, yalnız uyku halinde uyanmamış denildi. Ağrı ondan kaynaklanmamış denildi böbrek normal ve şu anda halen ağrıyor ve batıyor neden olabilir?

  • Sol yan ağrısı böbrek sorunları, akciğer sorunları (akciğer sönmesi, zatürre gibi), kalp hastalıkları veya kas kaynaklı olabilir. Bunlar dışında birçok neden olsa da ilk akla gelenler bunlar. Ayrıntılı bir muayene ve değerlendirme gerektirir. Ağrınız için doktora başvurunuz.

 • Merhaba, vücudumda b12 iğnesinden dolayı su dolu karbatılar oluşmuştu. Doktor bunun için prednol iğne verdi. Ben daha birincisini yaptırdıktan bir gün sonra idrarımda koyulaşma oluşturdu ve şimdilik az da olsa kan geliyor. Ve ben bugün ikinciyi iğneyi de yaptırdım. Acaba bu iğneden kaynaklı olabilir mi? Doktora gitmeli miyim?

 • Merhaba ben 26 yaşındayım 3 doğum iki düşük yaptım şuan idrarimla birlikte avuç dolusu kan geliyo ara ara doğumdan sonra gittiğimde doktora bağırsaklarda kanlı iltihap ve böbrekte kist nodül parçaları var demişlerdi ve git gide şikâyetlerim yoğunlaşıyor fakat 6 ay sonra gel denilmişti.suan kanamadan dolayı sağ bacağımı bile ara sıra hissetmiyorum bunun sebebi kist yada bağırsak olabilir mi.

  • Lütfen doktora başvurunuz ve şikayetlerinizin yoğunlaştığını söyleyiniz. Kistler kanama yapabilir. Bağırsak problemleri de yapabilir ancak idrarda ağır kanama yapmaları beklenmez.

 • merhaba ben 50 yaşındayım sabah idrarımdan kan geldi önce normal idrar sonra tamamen kan şeklinde resmen kan işiyorum kan gelirken kamışda yanma var birde parça parça pıhtılaşmış kan geliyor başka hiçbir yerimde ağrı sızı neden olablir bizleri yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

  • Bu durum genellikle idrar kesesi çıkışındaki çeşitli problemlerden kaynaklanır. Tabiki üroloji doktoruna başvurup, doktorunuzun önerdiği uygun tetkikleri yaptırmalısınız.

 • İyi günler benim 3 ayda bir idrarımdan kan geliyor 6 tane üroloji doktoruna gittim sistoskopi yapıldı mesane duvarında kalınlasma var enfeksiyon ve sistit diyorlar parça alınıp patolojiye gitti problem yok gözüküyor ama 3 ayda bir karın şişliği ve ağrım oluyor arkasından kanamalar başlıyor ne yapmalıyım.

  • Sistit (mesane enfeksiyonu) uygun antibiyotik ile tedavi edilir. Genellikle idrar kültürünün sonucuna göre antibiyotik verilir. Bazen enfeksiyon dirençli olup tedavi süresi uzayabilir.

 • İyi günler ben 18 yaşındayım küçükkende vardı kan gelme olayı sık sık geliyordu. Birşey bulamadılar. Bu sene yine başladı. Arada bir değil sürekli geliyor. Tahlillerde de kan oranı yüksek çıkıyor. Sol böbreğimde ciddi anlamda ağrı var ve kolay kolay geçmiyor. Sizce neden?

  • Bizler direkt şikayetten neden söyleyemeyiz. Bu şikayete neden olan hastalıklar genel olarak yazımızda yer almaktadır. Tekrar doktora başvurun tahlillerinizi yaptırınız. Geçmiş olsun.

 • Oğlum at nalı böbrekli bir böbreğide küçük arada kanamalı idrarı oluyor tahliller temiz çıkıyor karın ağrısı kusma kanlı bulanık idrar oluyor doktor ilaç vermedi ne yapmalıyım daha 3 yaşında

 • Merhaba
  Ben yaşım 16 yaklaşık 1 haftadır idrar yapma zorluğu sürekli helaya gitme idrar yaparken yanma oluyordu bazi günler olmuyor bugün idrarimi yaparken 2-3 damla kan geldigini farkettim sebebi ne olabilir

 • Merhaba ben melih 13 yaşındayım buğün idarımdan kan geldi ve sık sık helaya gidiyorum ve idrarımı yaparken yanma var

 • Ben 18 yaşındayım ve idrarımdan bugün kan geldi. Doktora başvurdum bana bi enfeksiyonun ilerlediğini söyledi. İlaç yazdı. Kötü bir hastalığa neden olur mu?

 • merhabalar ben 35 yaşındayım. Benim idrarımdan üç yıldır sabahları koyu sarı kapalı çaya benzer kanlı idrar geliyor. Defalarca üroloji ve dahiliyeye gittim. Böbreklerim tomogrofisi çekildi. Ama temiz diyor doktorlar. Böbreklerim nefes alamıyor gibi oluyor geceleri beş altı kez tuvalete çıkıyorum. Uykularım kabus gibi bu nedir? Gündüz bol su içiyorum 3 litrenin üzerinde. Vücudum su içtikçe berrak beyaza dönüyor ama sonra yine eski halini alıyor bulantılarım devam ediyor. Ve üç beş tane taş oldugu gözlendi. Ama bunların zararsız olduğunu söyledi doktorlar. Ama uykularım haram oldu. Lütfen bir çıkış yolu gösterin allah razı olsun.

  • Doktorların teşhis koyamadığı duruma ne desek yalan olur. Zor bir durum olduğunu anlıyoruz ancak sizlere nasıl bir faydamız olabilir bilemiyoruz. Üniversite hastaneleri gibi araştırma olanağının olduğu bir merkeze başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 • selam ben 14 yasındayım idrar yaparken aksamları kan geliyor
  Çok kola içiyorum su az içiyorum
  tümor yada iltihap mı ne söyleyinn acı çekmiyorum ama kan geliyor idrar yaparken yanıyorum

 • İdrarımda koyu (sari) renkli geliyor.Lavaboyu alafranga ve klozeti yıkasamda ertesi gün kurumuş kan lekelerine rastlıyorum .Hangi bölüme gitmeliyim problem nedir?

 • İyi günler, benim geçen sene idrar yaparken yanma şikayetim vardi. Doktora gittim ve tahlillerden hiçbirşey çıkmadı, küçük bir enfeksiyon olabilir dediler. İlaçlari kullandIm ve yanma şikayetim gecti. 3-4 ay önce tekrar başladı ara sıra oluyordu ve son damla hafif kırmızı çıkıyordu. Dün idrarımı yaptığımda 1 damla degil 8-9 damla kanlı gelmiş klozette. Yaşım 20. Ve biraz fazla idrar yapma istegi var galiba. Aksam yatmadan önce yapıyorum. Su içmememe rağmen sabah kalktığımda yine idrar yapma istegi geliyor.

 • Annem 80 yaşında bu sabah idrarından kan gelmiş acile gitti doktor bir tek ağrı kesici iğne yapmış hiç bir ilaç vermeden ürolojiye göndermiş biz idrar yollarından şüphelendik kasığında ağrı olduğu için ama doktorun idrar yolunda iltihaptan bahsetmemesi bizi kuşkulandırdı. Sizce kötü birşey olduğu için mi iltihaptan bahsetmedi.

  • Acil servisler genellikle acil birşey var mı diye bakarlar. Acil olmayan kişileri yönlendirirler ki kesin tehşis konulsun. Doktorunuz idrar yollarında iltihap görmemiş olabilir. Ama yine de doktorun ne düşündüğünü tahmin edemeyiz. Üroloji doktoruna başvurursanız daha ayrıntılı incelenir ve kesin tehşis konulur.

 • İyi günler ben 29 yaşındayım bu güne kadar idrarım dan kan gelmedi böyle bi durumla karşılaşmadım hiç taki bu güne kadar bügün idrarımdan 3 -4 damla koyu renginde kan geldi. Sonra 1-2 saat sonra tekrar lavaboya gittim hiç bişey gelmedi ilkin de sarı yoğunluktaydı ikincisi daha berrak geldi. Acaba sebebi üşütmekten olabilir mi? Cenazemiz vardı memlekete gittik ve soğuktu 4 gün kaldım ve İstanbul’a geldiğim de yumurtalıklarım biraz şiş gibiydi hafif ağrı vardı. Ben ilişkide bulunmadığım için ağrı olduğunu olunca geçer sandım ama bugün o kanamayı görünce biraz korktum. Beni bu konuda bilgilendirir misiniz lütfen.

  • Üşütmeye bağlı kanama pek beklenmez. Tabi üşütmekten kasıt enfeksiyonlar ise kanama yapabilirler. Testislerde şişlik ve ağrı hissettiyseniz ürolojiye başvurunuz. Muayene bu gibi durumlarda oldukça önemlidir.

 • 1 aydır idrarımı yaparken genital bölgem yanıyor ve sürekli idrarım geliyor bugün de kan gelmeye başladı hamilelikle alakalı bi durum olabilir mi?

 • Merhaba iyi günler bi sorum olacaktı ben sabah kalktım lavaboya gittim, idrarımdan kal geldi. Hiç ağrı yanma falan olmadı sonra yarim saat sonra sağ böbreğim aşırı derecede ağrıdı sebebi nedir acaba?

 • Merhaba 32 yaşında hemofili A hastasıyım. ağrı olmadığı halde idrardan kan geldi koyu renkliydi. Çok endişeliyim.

 • Sık sık idrara çıkıyorum ama damla damla geliyor ve çok yakıyor. İlk baş idrar renginde daha sonrada kanlı idrara dönüşüyor. Sürekli idrara çıkma hissi ve yanmam var.

 • Merhaba bende tuvalete çok sık gidiyorum ama çok az idrar yapıyorum hem de idrarım açık kırmızı kanlı geliyor. Sizce neyim var ?Ne yapmam gerekiyor?

 • Eskiden arada bir nokta büyüklüğünde kanama fark ediyordum binde bir bugün şans eseri büyük abdestimi yaparken zorlanmada olmadı, peçetede çoğunlukla kan gördüm. Kahve filan çok içiyorum ondan dolayı olabilir mi? Sınav haftası kaygım büyük.

 • Merhaba bende ara ara idrar yaparken yanma, ağrı, kan gelmesi oluyor ve vajina bölgesinde yara oluşmuş. Bu ne olabilir? Yardımcı olur musunuz?

 • Merhaba bende idrar yolunda her ay kanama oluyor ve sol böbreğimin altı sanki ağrı varmış gibi ve göbeğimin altında aynı sanki sıkışmış gibiyim ama lavaboya gidiyorum bosuna lütfen yardımcı olur musunuz?

 • İyi günler benim oğlum 10 yaşında ve idrarından 2 gün kan geldi ama tahlillerde herşey normal çıkıyor oğlumda hergün karın ağrısı şikayeti var ne yapmamı önerirsiniz

  • Öncelikle idrar tahlili temizse iki durum olabilir. Ya geçici bir kanama olmuş ya da idrar renginin değişmesi kanaya bağlı değildir. Bunu yalnızca doktorunuz ayırt edebilir. Kanamaya karın ağrısının eşlik etmesi önemli olabilir. Çocuğunuzu pediatri (çocuk hastalıkları uzmanı) doktoruna götürüp, şikayetlerinizi ve kaygılarınızı paylaşınız.

 • oncelikle merhaba. benim bi sorum olucak benim idrarimda 1 2 ay once kanama oldu 3 4 gun boyunca snra gecti bugunde iserken idrarimda bulantili bi kan geldi acaba nedendir saygilar.

  • Merhaba, idrarda bulanıklık varsa tahlil ile doğrulamak gerekir. Kanama olabileceği gibi başka nedenler de olabilir.Alınan ilaçlar, çok susuz kalmak, kas yıkımı ile seyreden durumlar, bazı kan hastalıkları veya kanama… Bu yazdıklarımızın hepsi idrar rengini bulanıklaştırabilir. En sağlıklısı sizin bir üroloji doktoruna başvurmanız olacaktır.

Yorum Yap