İdrarda Kanama Neden Olur? Hangi Hastalıklarda Görülür?

idrardan kan gelmesi

Tıpta hematüri olarak adlandırılan idrardan kan gelmesi durumu, bazen gözle farkedilebilir seviyededir. Makroskopik hematüri denen bu durum, idrardaki kan miktarının fazla olduğunu gösterir. Bazen de idrar görüntüsü normal olduğu halde idrar tahlilinde kanama tespit edilir. Bu durumda kanama miktarı azdır ve mikroskopik hematüri şeklinde adlandırılır.

İdrardaki kan, böbrekten, idrar yollarından veya idrar kesesinden kaynaklanabilir. Bazen kırmızı renkte bariz kan görülürken bazen de sadece idrar renginde koyulaşma fark edilir. İdrarın koyu çay rengine dönüşmesi idrardaki kanamanın habercisi olabilir.

idrardan Kan Gelmesi

İdrardan kan gelmesi birçok nedene bağlı  olabilir. Kanamanın fazla veya az olması durumun ağır yada hafif olduğunu göstermez. Yani fazla kanama kötü, az kanama iyidir demek oldukça yanlış olacağı gibi tersi de söylenemez.

İdrarda oluşan renk değişiklikleri her zaman kanama olarak değerlendirilmemelidir. Bazen alınan gıdalar yada ilaçlar idrarın rengini değiştirebilir. Yapılan idrar analizinde eritrosit miktarının 3’ten fazla olması idrarda kanama olduğu anlamına gelmektedir.

İdrarda Kanama Nedenleri

Nedenler hafif bir enfeksiyondan kansere kadar değişmektedir.

Taş Düşürme

tas-dusurme

Erişkin bireylerde en sık idrar kanaması nedenleri arasında taş düşürme ve kum dökme yer almaktadır. Taş düşüren kişilerde ani başlayan şiddetli yan (böğür) ağrısı vardır. Bu ağrı taşın seviyesine göre bazen sırta bazen de kasıklara doğru vurur. Bazen bulantının eşlik ettiği bu durumda idrarda kanama görülür.

İdrar Yolları Enfeksiyonları

Erişkin kadınlarda daha sık görülen bir durumdur. İdrardan kan gelmesi dışında, idrar yanması, sık ve az idrara çıkma, ani sıkışma ve idrar kaçırma şikayetleri eşlik eder. Bazen ateş ve bulantı da görülebilir. Yapılan idrar tahlilinde lökosit ile birlikte eritrosit(kanama) miktarı artmıştır. İdrar yolları enfeksiyonuna bağlı oluşan idrarda kanama, doğru antibiyotik tedavisi ile düzelir.

Glomerüler Hastalıklar

Glomerül, böbrekte kanın süzülüp idrarın oluşturulmaya başlandığı damar yapısına denir. Bu yapıyı tutan hastalıkların çoğunda idrardan kan gelmesi görülür. Hastaların çoğunda kanamanın yanında ödem ve yüksek tansiyon görülür. İdrar rengi kırmızı ya da koyudur(kola renginde). Bu bölgeyi tutan bazı sistemik hastalıklarda da (lupus hastalığı, Henoch-Schönlein purpurası, Goodpasture sendromu…) idrarda kanama görülür.

Berger hastalığı( IgA Nefropatisi) idrarda kanamaya en sık sebep olan glomerüler hastalıktır. Genç erkeklerde daha sık görülür. Grip benzeri üst solunum yolu enfeksiyonundan birkaç gün sonra idrarda kanama fark edilir.

Kanserler

Orta ve ileri yaştaki kimselerde ağrısız idrar kanaması varsa böbrek ve idrar kesesi(mesane) kanserleri araştırılmalıdır. Bunlara bel ağrısı, kilo kaybı, kan düşüklüğü(anemi) eşlik edebilir.

Polikistik Böbrek

Böbreklerde kistlerin bulunduğu kalıtsal bir hastalıktır. Çok sık idrar kanaması yapar ve bu kanama genellikle aralıklıdır. Polikistik böbrek rahatsızlığı olanların neredeyse yarısında gözle görülebilen(makroskopik) kanama vardır. Büyük çoğunluğunda idrar tahlilinde mikroskopik kanama görülür.

Prostat Hastalıkları

Prostat büyümesi, prostat iltihabı(prostatit) ve prostat kanseri erkek için bir idrarda kanama nedenidir. idrardan kan gelmesi tespit edilen orta-ileri yaştaki erkeklerde prostat hastalıkları araştırılmalıdır. İdrar yaparken ağrı, zorlanma, idrara başlamakta güçlük, kesik kesik işeme, sık idrara çıkma, idrarı tam yapamamış hissi gibi belirtiler eşlik edebilir.

idrardan Kan Gelmesinin Diğer Nedenleri

Yukarıda saydıklarımız dışında birçok hastalık idrar kanamasına neden olur. Bunlar;

 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Böbrek veya mesane tüberkülozu
 • Travma, darbe
 • Orak hücreli anemi; ataklar halinde tekrarlayan idrar kanaması yapar.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanımı. Antikoagülan(coumadin gibi) grubu ilaçlar idrardan kan gelmesine neden olabilir.
 • Karın içi organların iltihabi durumlarında idrada kanama olabilir. Mesela apandisitte mikroskopik kanama görülebilir.
 • Sistemik ateşli hastalıklar
 • Parazit enfeksiyonu; schistosoma haematobium isimli parazit idrar yollarını tutarak kanamaya neden olur. Ülkemizde görülmeyen bu parazit Afrika, Hindistan ve Orta Doğu’da görülür. Buraya seyahat eden kişilerde, idrardan kan gelmesi şikayeti olursa şüphe edilmelidir.
 • Fındıkkıran Sendromu(Nutcracker Sendromu); nadir görülen bir sendromdur.  Sol böbreğin toplardamarının aort(ana atardamar) ile süperior mezenter arter arasına sıkışmasıdır. Yani sol böbrek toplardamarı, iki atardamar arasına sıkışmıştır. İdrarda kanama dışında erkeklerde varikosel ve sol testis ağrısıda görülebilir.

idrardan sonra kan gelmesi neyi gösterir?

idrardan sonra kan gelmesi

mesane yapısı

idrardan sonra kan gelmesi, kanamanın olduğu yer hakkında bizlere bilgi verir. Mesane boynu ve hemen altındaki posterior üretradan kaynaklı bir kanama olabileceğini düşündürür.

idrarda kanama şikayetine hangi doktor bakar?

Bu şikayetiniz için üroloji yani bevliye doktoruna başvurunuz.

15 Yorum

 • oncelikle merhaba. benim bi sorum olucak benim idrarimda 1 2 ay once kanama oldu 3 4 gun boyunca snra gecti bugunde iserken idrarimda bulantili bi kan geldi acaba nedendir saygilar.

  • Merhaba, idrarda bulanıklık varsa tahlil ile doğrulamak gerekir. Kanama olabileceği gibi başka nedenler de olabilir.Alınan ilaçlar, çok susuz kalmak, kas yıkımı ile seyreden durumlar, bazı kan hastalıkları veya kanama… Bu yazdıklarımızın hepsi idrar rengini bulanıklaştırabilir. En sağlıklısı sizin bir üroloji doktoruna başvurmanız olacaktır.

 • İyi günler benim oğlum 10 yaşında ve idrarından 2 gün kan geldi ama tahlillerde herşey normal çıkıyor oğlumda hergün karın ağrısı şikayeti var ne yapmamı önerirsiniz

  • Öncelikle idrar tahlili temizse iki durum olabilir. Ya geçici bir kanama olmuş ya da idrar renginin değişmesi kanaya bağlı değildir. Bunu yalnızca doktorunuz ayırt edebilir. Kanamaya karın ağrısının eşlik etmesi önemli olabilir. Çocuğunuzu pediatri (çocuk hastalıkları uzmanı) doktoruna götürüp, şikayetlerinizi ve kaygılarınızı paylaşınız.

 • Merhaba bende idrar yolunda her ay kanama oluyor ve sol böbreğimin altı sanki ağrı varmış gibi ve göbeğimin altında aynı sanki sıkışmış gibiyim ama lavaboya gidiyorum bosuna lütfen yardımcı olur musunuz?

 • Merhaba bende ara ara idrar yaparken yanma, ağrı, kan gelmesi oluyor ve vajina bölgesinde yara oluşmuş. Bu ne olabilir? Yardımcı olur musunuz?

 • Eskiden arada bir nokta büyüklüğünde kanama fark ediyordum binde bir bugün şans eseri büyük abdestimi yaparken zorlanmada olmadı, peçetede çoğunlukla kan gördüm. Kahve filan çok içiyorum ondan dolayı olabilir mi? Sınav haftası kaygım büyük.

 • Merhaba bende tuvalete çok sık gidiyorum ama çok az idrar yapıyorum hem de idrarım açık kırmızı kanlı geliyor. Sizce neyim var ?Ne yapmam gerekiyor?

 • Sık sık idrara çıkıyorum ama damla damla geliyor ve çok yakıyor. İlk baş idrar renginde daha sonrada kanlı idrara dönüşüyor. Sürekli idrara çıkma hissi ve yanmam var.

 • Merhaba 32 yaşında hemofili A hastasıyım. ağrı olmadığı halde idrardan kan geldi koyu renkliydi. Çok endişeliyim.

Yorum Yap