Tedavi

İdrar Yanması Nasıl Geçer ve Ne İyi Gelir

idrar yanması

İdrar yanması, idrar yapma esnasında yanma ve ağrının eşlik ettiği nahoş bir durumdur. İdrar yanması bir hastalık değil bir belirtidir(semptom). Dolayısı ile bu şikayete neden olabilecek birçok hastalık vardır.

İdrar yanmasının en sık nedeni, idrar yolları enfeksiyonudur. Özellikle kadınlar yapıları itibarıyla bu enfeksiyona daha çok yakalanır ve idrar yanmasını daha sık yaşarlar. Cinsel olarak aktif kişilerde bu şikayetlerin görülme sıklığı daha fazladır. İdrar yanması nedenleri hakkında ayrıntılı bilgiyi “idrar yanması neden olur?” isimli yazımızı bulabilirsiniz.

İdrar yanmasının diğer sık karşılaşılan nedenleri; böbrek ve idrar yolları taşları, vajina ve rahim ağzı enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, prostat iltihabı, aşırı sıvı kaybı, epididim iltihabı ve tümörlerdir.

İdrar Yanması Nasıl Geçer

Altta yatan hastalığın veya nedenin ortadan kaldırılması ile geçer. En sık nedenlerin idrar yolları iltihabı ve taşlar olduğunu düşünürsek, bu iki durumun giderilmesi idrar yanmasını büyük oranda ortadan kaldıracaktır.

Bol bol su için

İdrar yanmasını geçirmek için en ucuz en sağlıklı ve en güvenilir yöntemdir. Özellikle idrar yolları enfeksiyonu olanlar, taş düşürenler ve kum dökenler için etkili bir yöntemdir. Ciddi enfeksiyonlarda tek başına yeterli olmasa da iyileşme hızını arttırıp idrar yollarında çoğalan bakterilerin temizlenmesini sağlar. Örneğin idrar yolları enfeksiyonu için antibiyotik tedavisi alanlar bol su içerek daha hızlı iyileşebilirler.

Bol su içmek, atık madde oranı daha düşük, daha az konsantre (daha berrak) bir idrar oluşturacaktır. Bu berrak idrar, mesane için daha az tahriş edici olacağından idrar yanması azalacaktır.

Günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Kafein içeren içeceklerden uzak durmak idrar yanmasına iyi gelir. Kola, kahve, çay gibi kafein içeren içecekler idrar kesesinde tahrişe neden olur ve yanmayı arttırır.

Sık sık idrara gidin

Sık idrara gitmek idrar yolları enfeksiyonu olanlarda sık karşılaşılan bir şikayet olsa da, aslında bir savunma mekanizmasıdır. Sık idrara gitmek idrar yollarında bakterilerin yerleşmesini ve çoğalmasını engeller. Sonuçta rahatsız edici olsa da idrar yanmasına iyi gelecektir.

Akılcı ilaç kullanın

İdrar yolları enfeksiyonunda doğru antibiyotik kullanımı ile şikayetler geriler. Her idrar yolu enfeksiyonunda antibiyotiğe ihtiyaç duyulmayabilir. Hafif enfeksiyonlarda bol su içmek yeterli olabilir.

[ads2]

Yanlış ilaç kullanım şikayetlerinizin tekrarlaması ve tedaviye direnç gelişmesine neden olur. Düzensiz ve yetersiz süre kullanılan antibiyotikler bakterilerin o antibiyotiğe direnç geliştirmesine ve o antibiyotik ile ölmeyen bakterilerin oluşmasına neden olur. Bundan dolayı, idrar yanmasının geçmesini istiyorsanız  doğru antibiyotiği yeterli dozda ve yeterli sürede kullanmalısınız.

 Bunu Yapmayın!

Doktor tarafından verilen antibiyotiği iki gün kullanıp üçüncü gün şikayetler azalınca kesmeyin!

Tekrarlayan idrar yanması şikayetiniz varsa ve tedaviye rağmen geçmiyorsa, altta yatan nedenler araştırılmalıdır. Antibiyotik tedavisi öncesi mutlaka idrar kültürü yaptırıp ona yönelik tedavi seçilmelidir. Tekrarlayan idrar yanması mutlaka üroloji veya enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

İdrar yanmasını gidermek için doktor kontrolünde ağrı kesiciler veya spazm gidericiler(flavoksat) kullanılabilir.Özellikle idrar yollarında şiddetli ağrınız varsa bu ilaçlar geçici olarak tercih edilebilir.

Sıcak kompres yapın

Sıcak kompres (baskı) kum dökme veya taş düşürme sonucu gelişen idrar yanmasına iyi gelir. Tedavi gördüğünüz halde idrar yanması size çok rahatsızlık veriyorsa bu yöntem ile rahatlayabilirsiniz. Sıcağın idrar yollarındaki spazmı azaltıcı etkisi vardır.

Bu yöntemde bir sıcak su torbasını veya temiz bir havluyu kullanabilirsiniz. Isıtılmış havluyu veya ılık su ile doldurulmuş sıcak su torbasını mesanenin(idrar kesesinin) olduğu yere koyunuz. Beş dakika aralıklar ile bu bölgeye sıcak kompresi tekrarlayın. Bu yöntem idrar yanmasının giderilmesine yardımcı olacaktır. Çok sıcak su kullanmaktan kaçınınız.Özellikle taş düşürenlerde, kum dökenlerde ağrıya ve idrar yanmasını iyi gelir.

Uygun kıyafetler giyin

İdrar yanmasının en sık sebebi olan bakteriler, nemli ortamlarda daha hızlı çoğalırlar. Çok sıkı kıyafetler kişiyi terletip nemli bir ortam oluşturacaktır. Bu da idrar yolları enfeksiyonu için uygun koşullar anlamına gelir.

 Bunu Yapın!

Pamuklu iç çamaşırları tercih edin. Rahat ve bol kıyafetler giyerek hava dolaşımını sağlayın ve terlemeyi azaltın.

İdrar yanmasında bitkisel tedavisi

Bitkisel tedavi idrar yanması sebebi belirlendikten sonra destek amacıyla yapılabilir. İdrar yanmasının birden çok nedeni olduğu için her idrar yanmasında kullanılmaz.

Kızılcık suyu için

İdrar yanmasında birçok bitkisel tedaviden bahsedilse de kızılcık suyu çoğu otoritenin bahsettiği tek bitkisel çözüm olarak duruyor. Bu yöntemi deneyerek idrar yanmasına iyi geldiğini söyleyenlerin sayısı da oldukça fazla.

Kızılcık suyu idrar yolu iltihabına bağlı idrar yanması şikayetinde doktorunuza danışılarak kullanılabilir.  Kızılcık suyu zararsız bir bitkisel tedavi yöntemidir. Ancak şeker hastalarının içerdiği şeker miktarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kızılcık suyu bakterilerin idrar yollarından temizlenmesine yardımcı olduğu söylenmektedir. Günlük olarak tükettiğiniz kola,kahve çay gibi kafeinli içecekler yerine kızılcık suyu tercih etmek şikayetlerinize iyi gelebilir.

Bunu dışında idrar yanmasının  elma sirkesi ve limon suyu gibi bitkisel tedavilerin de iyi geldiği söylense de kızılcık suyu kadar yaygın kullanılmamaktadır.

İdrar yanması nasıl önlenir?

idrar yanması tedavi edilse bile özellikle kadınlarda defalarca tekrarlayabilen bir şikayettir. Bundan dolayı idrar yanması nasıl geçer sorusu kadar nasıl önlenir sorusu da önemlidir.

  • Bol su içilerek idrar yanması hem giderilir hem de önlenir.
  • Cinsel ilişki sonrası idrara çıkmak enfeksiyon olasılığını düşürerek idrar yanmasını önleyecektir. Hem erkek hem de kadınlar tarafından yapılması önerilmektedir.
  • Kişisel hijyene dikkat ederek günlük iç çamaşırı değiştirilerek
  • Pamuklu iç çamaşırları giyinerek ve rahat kıyafetler tercih ederek
  • Kızılcık suyu içerek; kafeinli içeceklere tercih edilebilir.

İdrar yanması şikayetine en sık eşlik eden yakınmalardan birisi de idrar kaçırmadır. İdrar kaçırma şikayetiniz varsa  idrar kaçırma nedenleri nelerdir? isimli yazımızı okumalısınız.

Referanslar

http://www.healthline.com/health/bladder-infection-treatments#1
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/basics/alternative-medicine/con-20037892
https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/urologic-disease/urinary-tract-infections-in-adults/Pages/facts.aspx

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.