Tahliller

İdrar Kültürü Nedir?

idrar kültürü

İdrar yolları enfeksiyonlarında, enfeksiyona neden olan mikrobu (bakteri, mantar) tespit etmek için idrar kültürü yapılmaktadır.

İdrar yolları enfeksiyonu özellikle kadınlarda sık görülen ve tekrarlayan bir sorundur. Özellikle tekrarlayan ve tedaviye yanıt vermeyen durumlarda idrar kültürü yaptırmak tedavinin daha etkin olmasını sağlar.

İdrar kültürü testi neden yapılır?

  • İdrar yollarında enfeksiyona neden olan mikrobun tespit edilmesi ve bu mikrobun hangi ilaçlar (antibiyotikler) ile ölebileceğinin anlaşılması amacıyla yapılır.

İdrar kültürü sonucu nasıl olmalıdır?

  • Normalde idrar kültüründe üreme olmaması gerekir. “Negatif” veya “üreme olmadı” şeklindeki sonuçlar normal kabul edilir.

Kültür testinde belli sayının üzerinde mikrop üremesi olursa sonuç pozitif kabul edilir.

İdrar kültürü testinin önemi

Bu test idrar yollarındaki mikrobun uygun ortamlarda çoğaltılarak tespit edilmesi mantığına dayanır. Alınan idrar örneği mikrobun üreyebileceği özel bir ortama (besiyeri) ekilir. Eğer idrarda anlamlı miktarda mikrop varsa, uygun ortamda üreyerek çoğalır. Böylece enfeksiyon etkeni tespit edilebilir.

İdrar kültürü yaptırmanın diğer bir avantajı da üreyen mikrobun hangi antibiyotiklere duyarlı hangilerine dirençli olduğunu gösterebilmesidir. Kültür antibiyogram adı verilen bu işlem, enfeksiyon için en doğru ilacı seçmeye yardımcı olur.

Örneğin üreyen bakteri A antibiyotiğine dirençliyken B antibiyotiğine duyarlı olabilir. Bu durumda A antibiyotiği bu mikroba etkisiz olduğu için (dirençli) kullanılmazken, B antibiyotiği kullanılabilir Yani kültür sonucu hangi antibiyotiğin işe yarayabildiğini bildirir ve tedaviyi şekillendirir.

İdrar kültürü sonucu ne kadar sürede çıkar?

  • Sonucun çıkması için mikrobun üremesi için gerekli zamanın geçmesi gerekir. Süre değişken olmakla birlikte ortalama 48 saattir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Kültür öncesi ellerin ve genital bölgenin temizlenmesi gerekir.
  • Kültür testi için orta akım idrarı istenmektedir. Kişi bir süre işedikten sonra gerekli idrar örneğini steril plastik kaplara doldurur ve sonrasında işemeye devam eder. Yani örneğin alındığı an işemenin ortasıdır.
  • Bazı kişilerde idrar örneği sonda yoluyla alınabilir. İdrar torbasına takılan sonda aracılığı ile uygun örnek alınabilir.
  • Nadiren idrar torbasına dışardan enjektörle girilerek kültür alınabilir.

Yukarıdaki koşullara dikkat edilirse, idrara dışarıdan mikrop bulaşması engellenmiş olur.

Yazar Hakkında

Dr Hüseyin Arslan

Dr Hüseyin Arslan

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2014 yılında fakülteyi bitirdikten sonra 3 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Şu an Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi'nde aile hekimliği asistanı olarak çalışmaktadır.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.