Nedir

Hipofiz Bezi Nedir? Görevleri Nelerdir?

hipofiz bezi nerede bulunur

Hipofiz bezi beyin tabanındaki kemik yapının içine yerleşmiş olan, yaklaşık 1 cm çapında ve 0.5 – 1 gram ağırlığında küçük bir bezdir. Pitiüter bez olarak da bilinen bu yapı ön ve arka hipofiz olarak iki bölüme ayrılır.

[ads1]

Her ne kadar küçük bir bez olsa da, bir çok hormonun salgılandığı ve vücuttaki birçok hormonun salgılanmasının kontrol edildiği bir merkezdir.  Hipofiz sapı ile hipotalamus isimli organa bağlanmaktadır.

Hipofiz Bezi Nedir? Görevleri Nelerdir? 1

Hipofiz Bezi Ne İşe Yarar?

Vücuttaki bazı hormonların salgılanmasını ve bu hormon seviyelerinin dengede tutulmasını kontrol eder. Salgıladığı hormonlardan ve bu hormonların görevlerinden kısaca bahsedelim.

Hipofiz Bezi Hormonları

Ön hipofizden temel olarak altı adet hormon, arka hipofizden ise iki hormon salgılanmaktadır. Bu bezin görevleri ve salgıladığı hormonlar:

Ön Hipofizden Salgılanan Hormonlar

Büyüme Hormonu: Vücuttaki hücrelerin çoğalması, protein sentezlemesini ve farklılaşmasını etkileyerek büyümeyi arttırır. Büyüme yeteneğine sahip dokuların hemen hemen tamamında büyümeyi sağlar. Hücrelerin boyutlarını ve bölünmesini arttırır. Eksikliğinde gelişim geriliği ve cücelik gibi durumlar görülür. Büyüme hormonu fazlalığında ise akromegali isimli hastalık görülür. Büyüme çağında yani kemik büyüme noktaları(epifiz) kapanmadan bu hormonun yüksek olması jigantizm isimli hastalığa neden olur.

[ads2]

ACTH (Adrenokortikotropik Hormon)Böbrek üstü bezlerinde kortizolün üretilmesini sağlar.

TSH (Tiroid Uyarıcı Hormon): Adından da anlaşılacağı üzere tiroid bezini uyarmaktadır. Tiroid bezinden tiroid hormonlarının (T3,T4) salgılanmasını kontrol eder. TSH az salınırsa tiroid bezinin az çalışmasına (sekonder hipotiroidi), fazla salınırsa tiroid bezinin fazla çalışmasına (sekonder hipertiroidi) neden olabilir.

Prolaktin: Bu hormon doğum sonrası süt salgılanması ve süt salgısının devam ettirilmesi için gerekli bir hormonudur.  Daha ayrıntılı bilgi için Prolaktin Hormonu Nedir? Yüksekliği Neden Olur? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

FSH (Folükül Uyarıcı Hormon) ve LH (Luteinleştirici Hormon): Yumurtalık ve testisleri uyararak, buralardan cinsiyet hormonlarının (östrojen ve testesteron gibi) salgılanmasını sağlarlar. Üreme işlevleri, üreme organlarının gelişimi ve cinsel fonksiyonlar için gereklidir.

Arka Hipofizden Salgılanan Hormonlar

ADH (Antidiüretik Hormon): Vazopresin olarak da bilinen bu hormon böbreklerden su atılımını kontrol eder. Bu hormonun yüksekliğinde böbrekten su atılımı azalırken, düşüklüğünde ise su atılımı artar. Vücut su miktarını kontrol eden hormondur.

Oksitosin: Bebeğin emzirilmesi esnasında sütün meme bezlerinden meme başına hızla iletilmesini sağlayan hormondur. Ayrıca bebeğin doğumuna da yardımcıdır. Prolaktin hormonu sütün üretilmesi, oksitosin hormonu ise bu sütün meme başına iletilmesi için gereklidir.

Hipofiz bezi küçük boyutuna rağmen birçok hormonun üretildiği ve vücut dengesi için önemli bir organdır. Özellikle bu bezde gelişen tümörler (adenom) bu hormonlardan bazılarının aşırı üretilmesine ve bunun sonucunda bazı hastalıklara neden olur. Bu bezin yetersizliği veya harabiyeti durumunda ise ciddi hormon yetmezliklerinin görüldüğü hastalıklar ortaya çıkar.

[ads3]

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.