Hastalıklar

Haşimato Hastalığı Nedir? Nedenleri ve Risk Faktörleri

haşimato hastalığı

Haşimato hastalığı diğer adıyla Haşimato tiroidi (tiroiditi), tiroid  bezinin iltihabi bir hastalığıdır. İlk kez 1912 yılında japon cerrah Hakaru Hashimoto tarafından tanımlanmış olup, kendi adıyla anılmaktadır.

Haşimato Hastalığı Nedir?

Haşimato tiroidi, savunma sisteminin tiroid bezindeki bazı yapılara saldırdığı ve burada iltihaba neden olduğu otoimmün bir hastalıktır. Savunma sistemi normalde vücuda giren yabancı maddelere (virüs gibi) saldırarak, vücudu korur. Eğer bu sistem kendi sağlıklı hücrelerini yabancı gibi algılayıp bunlara saldırırsa, bir dizi hastalık ortaya çıkar. Bu hastalıklara otoimmün hastalıklar denmektedir. Bu hastalıklar bağışıklık sisteminin hatalı yanıtı sonucu oluşurlar.

Haşimato hastalığında ise bağışıklık sistemi, tiroid bezine saldırmaktadır. Bu saldırıyı lenfosit adı verilen savunma hücreleri yapar. Bundan dolayı bu hastalığa kronik lenfositik tiroidit de denir.

Diğer otoimmün hastalıklar gibi bu hastalıkta kadınlarda daha sık görülür.Kadınlarda yaklaşık 7 kat daha sık rastlanır.

Savunma sisteminin saldırısı, tiroid bezinin yeterli hormon üretmesini engeller. Sonuçta tiroid hormon seviyeleri düşer yani hipotiroidi gelişir. Ayrıca bazı kişilerde bu iltihabi durum, tiroid bezinin büyümesine yani guatra neden olur.

Tiroid bezi yetersizliğinin (hipotiroidinin) en sık nedenidir.

Haşimato Hastalığı Neden Olur?

Bu hastalığın neden geliştiği tam olarak bilinmemektedir. Yani savunma sisteminin tiroid bezine neden saldırdığı tam olarak açıklanmamıştır. Ancak bu konuda çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Bu faktörler hastalığın gelişme olasılığını arttırmaktadır.

Risk faktörleri:

  1. Genetik Geçiş: Ailesinde Haşimato tiroidi (tiroiditi) veya diğer otoimmün hastalıklar(tip 1 diyabet, çölyak hastalığı gibi) bulunan kişilerde daha sık görülür. Tek yumurta ikizlerinde hastalık %40 oranında iki bireyde de görülür.
  2. Hormonlar: Gerek kadınlarda daha sık görülmesi gerekse doğum sonrasındaki ilk senede daha sık rastlanması nedeniyle cinsiyet hormonlarının etkisinin olduğu düşünülmektedir.
  3. Radyasyon Maruziyeti: Çeşitli nedenlerle baş-boyun bölgesinin radyasyona maruz kalması bu hastalığın riskini arttırır.
  4. Aşırı İyot Alımı: Diyette aşırı iyot alımı hastalığın gelişme riskini arttırır.
  5. İlaçlar: Bazı ilaçlar riski arttırmaktadır. Lityum, amiodaron, talidomid, tirozin kinaz inhibitörleri, diftidox, alemtuzumab, interferon alfa gibi…
  6. Hepatit C olan kişilerde bu hastalığa daha sık rastlanır.
  7. Selenyum eksikliği ve bazı bulaşıcı ajanlar yine riski arttırmaktadır.İ,,iüğ

Haşimato hastalığı genellikle tiroid bezinin yetersiz hormon üretmesi (hipotiroidi) ile sonuçlanır. Kişi bu hormonları ilaçlar yoluyla almak zorunda kalır.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.