Popüler Sağlık

Çocuklara Güvenli Bir Ev Ortamı Sağlamak İçin 10 Öneri

güvenli bir ev ortamı

Yapılan bir araştırmaya göre, her yıl yaklaşık 3 milyon çocuk ev kazalarına maruz kalıyor ve bunların bir bölümü hayatını maalesef kaybediyor. Günümüz şartlarında çocukların zamanının büyük bir bölümünü ev ortamında geçirdiğini, hatta okul çağında olmayan çocukların zamanının %90’ının evde geçtiği hesaba katıldığında, çocuklar için güvenli bir ev ortamı sağlamak ebeveynlerin önemli görevlerinden biri.

Aşağıda sıralayacağımız önerileri uygulayarak, çocuklarınıza sağlıklı ve güvenli bir ev ortamı sağlayabilirsiniz.

Güvenli Bir Ev Ortamı İçin Alınabilecek Önlemler

1-) Evde Sigaraya Kullanmayın

Yapılan en büyük hatalardan biri, anne-babanın çocuğunun yanında sigara kullanmasıdır. Yapılan bir araştırma, çocukların %40’ının pasif içici durumunda kaldığını ve bu oranın ciddi bir bölümünün ise anne-babalar tarafından maruz bırakıldığını göstermektedir. Dünya sigara tüketimi sıralamasında 7. Sırada bulunan ülkemizde, sigara içme yaşının 14 yaşın altına düştüğü acı bir gerçektir. Bunda arkadaş çevresi kadar, anne-babanın kötü örnek olması da büyük pay sahibidir. Lütfen çocuklarınızı sigaradan koruyun.

2-) Radon Gazı Ölçümü Yaptırın

Radon gazı, akciğer kanserine neden olabilen tehlikeli bir maddedir. Renksiz ve kokusuz olan bu gaz, zaman zaman bir yolunu bulup evlerimize sızabiliyor. Evinizde radon gazı ölçümü yaptırın ve yüksek oranda radon gazı çıkarsa gazın boşaltılmasını sağlayın. Yeni bir ev yaptırırken de, radon gazına karşı dayanıklı malzemeler kullanılmasına önem verin.

3-) Ev Tozunu Düzenli Olarak Alın

Ev tozları ve akarlar, alerjik bünyeler için oldukça ciddi sıkıntılar doğurur ve genel olarak da nefes sağlığına zarar verir. Bu nedenle evinizdeki tozları, kuytu yerler de dahil olmak üzere düzenli olarak temizleyin. Evinizi süpürürken de, mümkün mertebe, iyi bir filtreye sahip ıslak elektrikli süpürge kullanmaya çalışın.

4-) Pestisit Kullanırken Dikkat Edin

Evlerimizde zaman zaman, karınca, böcek, fare vb. organizmaların tehdidi ile karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda ilk yapılan da çoğu zaman pestisit adı verilen ilaçların kullanılmasıdır. Halbuki bu ilaçlar, başta çocuklar olmak üzere, tüm aile bireylerine ciddi zararlar verebilir. Kimyasal içeren pestisitler, astım, öğrenme güçlüğü ve beyinde hasar gibi sorunlara yol açabilir.

Bu nedenle, evinizde temizliğe özen göstermeli, evinizin nemlenmesinin önüne geçmeli, mutfakta birikmiş bulaşıklar bırakmamaya dikkat etmeli ve evde bakılan bitkilerden ve bu bitkilerin topraklarından üreyebilecek böceklere karşı dikkatli olunmalıdır.

Zararlı organizmalara karşı mümkün olduğunca doğal yöntemler tercih edilmeli, eğer kimyasal ilaç kullanmak mecburiyetinde kalınırsa da, sorun ortadan kalkana ve ilaç etkisini yitirene kadar evden uzak durulmalıdır.

5-) Plastik Şişe Kullanmayın

Plastik şişeler, çoğu zaman kanserojen içeren maddelerden üretilmektedir. Özellikle su tüketimi için, plastik şişe kullanılmamalı, toprak veya cam ürünler tercih edilmelidir. Bir bebeğimiz varsa, biberon seçerken, kanserojen içermeyen, kaliteli malzemeden yapılmış olmasına önem verilmelidir.

6-) Teflon Kullanımına Dikkat Edin

Teflon ve yapışmaz ürünlerin yapımında kullanılan perfluorlanmış kimyasallar, zaman içinde vücutta birikir ve kansere neden olurlar. Bu sebeple yemek pişirmek için teflon kullanmamaya ve teflonu sadece düşük ısıda yemek ısıtmak için kullanmaya özen gösterin.

Ev Kazaları İçin Önlemler Alın

7-) Temizlik Malzemelerini Çocuklardan Uzak Tutun

Temizlik ürünlerinin neredeyse tamamı zararlı kimyasallardan üretilmektedir. Bu ürünleri mümkün olduğunca aynı yerde ve çocukların erişemeyeceği bir noktada saklayın. Çocuklarınızı, bu ürünlere karşı uyarın. Gerekirse bu ürünlerin kutu ve ambalajlarına, çocuklarınızın anlayacağı şekilde işaretler koyarak onları bu ürünlerden koruyun. Evde temizlik için, sirke ve limon suyu gibi sağlıklı ürünler kullanmaya özen gösterin.

8 -) Sıcak Suya Dikkat Edin

Her sene çok sayıda çocuk maalesef, kaynar su yüzünden yanıyor ve bu yanıkların büyük bölümü 1. derece yanıklardan oluşuyor. İstenmeyen ev kazalarını önlemek için mutfakta sıcak su veya yemek ısıtılırken, güvenliği olağanüstü seviyede tutun ve bu esnada çocuklarınızı mutfağa yanaştırmayın.

9-) Pencereleri ve Balkonu Korumaya Alın

Yılda yaklaşık 4.000 çocuk pencerelerden düşerek yaralanıyor veya hayatını kaybediyor. Pencerelerinizin güvenliği sağlayın. Parmaklık veya panjur yardımıyla pencerelerinizi güvenli hale getirin. Onların yataklarını ve beşiklerini, pencere kenarına koymayın. Güvenliğinden kesin olarak emin olmadıkça onları pencereye yaklaştırmayın. Bu durum balkonlar içinde geçerli olmakla birlikte, balkonlarda çocukların üzerine çıkabileceği sandalye ve masa gibi eşyaları sizin kontrolünüz dışında bulundurmayın.

Balkon duvarının yakınında sandalye, masa,sepha gibi çocuğun üzerine çıkarak, duvarı aşmayı deneyebileceği eşyaları bulundurmayınız. Balkon duvar yüksekliği yeterli değilse mutlaka parmaklıklar ile güvenliği arttırın.Her ne kadar balkonda çocuğu yalnız bırakmayacağınızı düşünseniz de, alacağınız bu önlemler birkaç dakikalık dalgınlıklar ile meydana gelebilecek istenmeyen kazaları önleyecektir.

10-) Prizlere Dikkat Edin

Küçük yaşlardaki çocuklar, prizlere, kablolara ve diğer tehlikeli şeylere karşı çok ilgilidirler. Güvenli bir ev ortamı için. prizleri mümkün olduğunca çocukların ulaşamayacakları bir şekilde tutun ve kapaklı priz kullanmaya özen gösterin. Evin içinde kabloların dağınık bir biçimde durmasına fırsat vermeyin ve gerekli güvenlik önlemlerini muhakkak alın.

Ruh Halinizi İyileştirecek 3 Alışkanlık

Yazar Hakkında

Barış Tüsüz

Barış Tüsüz

Özel Süreyyapaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 2017'de hemşir olarak mezun olmuştur. Özel bir hastanede meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.