Göz Kızarıklığı Neden Olur? Göz Kızarması Nasıl Geçer?

göz kızarıklığı

Göz kızarıklığı, göz akındaki damarlarda genişleme sonucu gelişen bir durumdur. Bazen bu damarlarda çatlaklar veya kanamalar gelişir ve bölgesel bir göz kızarması olur.

Göz damarlarındaki bu genişlemeye ve göz kızarmasına en sık neden olan durumlar şunlardır:

 • Göz enfeksiyonları
 • Enfeksiyon dışı göz iltihapları
 • Alerji
 • Artmış göz içi basınç (glokom)

Yazımızda konjonktiva ve korneadan bahsedeceğimiz için bu iki terimi açıklayalım.

Konjonktiva: Gözün beyaz kısmının(göz akının) yüzeyini saran şeffaf tabakadır.

Kornea: Göz bebeğinin ön kısmında yer alan ve ışığı kırmada da görevli saydam tabakadır.

Göz Kızarıklığı Nedenleri

En sık karşılanlar nedenler allerjik göz nezlesi ve enfeksiyonlardır.

Alerjik Göz Nezlesi (Konjonktivit)

alerjik göz nezlesi

Genellikle saman nezlesi gibi diğer alerjik durumlarla ilişkilidir. İki taraflı göz kızarıklığı, gözde kaşıntı, batışma ve sulu akıntı görülür. Gözün beyaz kısmındaki saydam tabaka (konjonktiva) kabarır ve dışarıya doğru çıkar.

Tedavide soğuk uygulama ve alerji ilaçları başlanır.

Enfeksiyon (İnfektif Konjunktivit)

Konjonktivanın bir virüs yada bakteri tarafından enfekte edilmesidir. Bu enfeksiyonların en sık nedeni virüsler özellikle de adenovirüslerdir.

viral konjonktivit

Virüslerin neden olduğu konjonktivitler bulaşıcıdır. Göz kızarması ile birlikte gözde batışma, yüzeyel ağrı, yanma, kaşıntı, akıntı ve rahatsızlık hissi görülür. Bakterilerin neden olduğu durumlarda iltihabi bir akıntı (mukopürülan) eşlik edebilir.

Tedavi nedenine göre değişir. Nedeni virüsler ise kişiyi rahatlatıcı tedavi veya damlalar verilebilir. Nedeni bakteriler ise uygun antibiyotik damlalar başlanır.

Subkonjonktival Kanama

Gözün beyaz tabakası (sklera) ile bunun yüzeyini saran konjonktiva arasındaki kan damarlarında çatlama, yırtılma olması sonucu gelişir. Genellikle göz akının bir kısmında yama tarzı kızarıklık vardır. Darbeye bağlı veya kendiliğinde gelişebilir.

subkonjonktival kanama

Kişi genellikle ya hafif bir batışma hisseder veya hiçbir şikayeti olmaz. Rahatsız edici bir şikayete neden olmadığı için ya aynaya bakarken yada başkası tarafından fark edilir.

Öksürme, hapşırma, kusma gibi basıncın yükseldiği durumlarda gerçekleşebilir. Ayrıca kan sulandırıcı kullanan yüksek tansiyon hastalarında daha sık rastlanır.

Özel bir tedavisi yoktur. 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden geriler.

Göz Yaralanmaları (Korneal abrazyon)

Korneal abrazyon gözün yüzeyindeki tabakanın çizilmesi, sıyrılması sonucu göz yüzeyinin zarar görmesi durumudur.

Herhangi bir göz travması (dal veya tırnak çarpması gibi) sonrasında veya kontak lenslerin uzun süre gözde kalması sonucu gelişir. Gözde yabancı cisim varmış hissi, göz sulanması, şiddetli batışma, ve göz kızarıklığı görülür. Gözdeki batışma hissi kişiyi oldukça rahatsız eder.

Tedavide bakteriyel enfeksiyon gelişmesin diye antibiyotik damlalar başlanır. Gözün kornea tabakası kendini zamanla onarır. Derin yaralanmalar olmadığı sürece tamamen normale döner.

Göz Tansiyonu (Glokom)

Akut dar açılı glokomda (göz tansiyonu) şiddetli ağrı ön plandadır.

 

göz tansiyonu

Baş ağrısı, bulantı, kusma, puslu (bulanık) görme ve görme keskinliğinde azalma görülür. Kişi ışıkların çevresinde halkalar görür. Etkilenen tarafta göz kızarıklığı görülse de diğer şikayetler daha  ön plandadır. Körlüğe kadar ilerleyebilen bu hastalıkta göz içi basıncı düşüren ilaçlar kullanılır.

Göz Kızarıklığının Diğer Nedenleri

 • Ön Üveit: Gözün uvea tabakasının (iris, siliyer cisim ve koroid) iltihaplanmasıdır. Göz kızarıklığı ile birlikte ağrı, ışığa hassasiyet (fotofobi) ve görme keskinliğinde azalma görülür. Genellikle otoümmin sistemik bir hastalık (Behçet Hastalığı, Reaktif Artrit gibi) ile birliktedir.
 • Sklerit: Gözün beyaz tabakası olan skleranın iltihabıdır. Şiddetli ‘delici’ tarzda ağrı, batışma,ışığa hassasiyet ve göz sulanması görülür.
 • Herpes keratiti: Gözün ön şeffaf tabakasının (kornea) herpes virüsü ile enfekte olması ile sonucu görülür. Korneada ülsere neden olur.  Antiviral tedavi gerektirir.
 • Epislerit: Tek taraflı bölgesel göz kızarıklığı, batışma, yanma ve hafif sulanma görülür.
 • Toz, sigara dumanı, amonyak gibi tahriş edici maddeler nedeniyle gelişen kimyasal tahrişler.
 • Kontak lens keratiti: Uzun süre kontak lens kullanımı sonucu gelişir.
 • Göz kuruluğu: Göz yaşı üretiminde azalma sonucu gelişir. Göz kızarması, batışma, gözde kum varmış hissi görülür.
 • Kornea ülseri: En sık herpes keratiti sonucu gelişir.

20 Yorum

 • Merhaba. Ben göz tembelliği için 4 yıldır lens kullanıyorum . Ama son 1 ay dır 2-3 defa lens gözümü rahatsız etti ve gözüm aşırı kızardı. Bunun sebebi nedir?

 • Gözlerim iki gündür damar kızarıklıkları var
  Ve kaşıntı oluyor doktor bir damla yazdı ama
  Hiçbir faydası yok
  Nedeni ise güneş gözlüğünden olabileceğini
  Düşünüyorum

 • benim sol gözüm kızarıklık oldu doktora gittim alerji dedi göz damlası verdi kullandım bıraz geçti ama yıne de kızarıklık var birde bende göz kurulu oldugu için *** damla kulanıyorum neden kızarıklık gitmiyo

 • Merhaba bende 1 hataya yakın gözlerimde kızarıklık var ve ben bilgisayara çok bakan biriyim bilgisayardan mı yoksa alerjiden sizce?

 • Benim sol gözümün beyaz kısmında bir et parçası gibi birşey vardı.Göz damlası kullandım(kızarıklığı götürüyormuş).Çok hafif bir kaşıntı oldu damlayı damlattıktan birkaç saat sonra.Kaşıdıktan sonra da sanki o şişkinlik patladı içinden su çıktı gibi geldi ve aynaya baktığımda o kızarıklığın dağılmış olduğunu gördüm.
  Lütfen cevap verin umarım bir sorun yoktur çünkü çok korkuyorum!

 • Merhaba benimde gözüm kızarıyordu doktora gittim alerji var dedi damla yazdı. Sol gözümde et var bide ben bunu daha önce fark etmemiştim şimdi dikkatli bakınca gözümüm siyahın çok az kısmı beyazlaşmış gibi tahminlerime göre bu bende 10 senedir var. Bunun bana bi zararı olur mu gözlerimde miyop veya astigmat yok cevaplarsanız sevinirim.

 • Sag gözüm bir kaç ay aralıklarla sürekli kızarıyor doktor damla veriyor geçiyor fakat bunun kesin tedavisi yok mudur sürekli doktoramı gitmem gerekicek?

  • aynisi bende de var kardeşim seni anlıyorum kaç yaşındasın bana diyo ki ergenlik döneminde bu alerji çoğalır diyor ergenliği atlatınca geçer diyor

  • Araştırma hastanesine git benim bir yakinimda göz kizarmasi vardı çok doktora gittik ozel doktorlara gittk damla verdi gönderdi gecmedi enson arastirma hastanesine gittik UVEYİT cıktı birde mikrop varmış damla ilaç ve iğne ile tedavi yapıyorlar ve simdi çok iyi gözü 6 aydır tedavi devam ediyor

 • Merhaba benim sol gözüm sürekli hafif bir şekilde seyiriyor ve göz kenarı hafif kızarıyor bunun nedenini öğrenebilir miyim?

Yorum Yap