Belirtiler

Göz Kapağı Şişmesi Nedenleri

göz kapağı şişmesi

Bir sabah gözünde ağırlık hissi ile uyanıp, aynada göz kapağının şiştiğini fark edenler olmuştur. İşte o anda akıllara en sık “göz kapağı şişmesi neden olur” sorusu gelir.

Bazen tek bazen de her iki göz kapağını birden etkileyen bu durum, başta alerji olmak üzere birçok nedene bağlı gelişebilir. Göz kapağı şişliği; kaşıntı, ağrı, batışma gibi ek şikayetlerle birlikte görülebilir.

Göz kapağı şişmesinin en sık nedenleri

Alerji

Göz kapağı şişmesi en sık alerjiye bağlı gelişir. Hem göz kapağının kendisinden kaynaklı lokal alerjilerde hem de sistemik alerjik reaksiyonda(anaflaksi) göz kapağı şişmesi görülür. Alerji nedenli göz kapağı şişliklerinde genellikle ağrı görülmezken, gözde kaşıntı hemen her zaman eşlik eder. Soluk şişmiş bir göz kapağı vardır.

Alerji nedenli göz kapağı şişmesi resim

Alerji nedenli göz kapağı şişmesi

Birçok madde alerjiye neden olabilir: yediğiniz bir yemek, dokunduğunuz bir madde, sürdüğünüz bir losyon, içtiğiniz bir hap yada yabani arı iğnesi. Alerjen madde ile tekrar karşılaşıldığında gözde şişliğin tekrarlaması muhtemeldir.

Göz kapağında şişlik tek taraflı (temas allerjisi) olabileceği gibi çift taraflı (arı alerjisi gibi) da olabilir.

Arpacık (hordeolum)

Çoğu insanın bir şekilde gördüğü veya yaşadığı bir durumdur. Yalnızca göz kapağının bir bölgesinde, lokal iltihaplı şişlik olmasıdır. Şişliğin kaynağı göz kapağındaki yağ bezleridir. Bu iltihabi şişlik bazen dışarı akabilir. Dokunmakla ağrılıdır ve bazen ileri derecede rahatsızlık verir (göz kapağı hareketi ile ağrı artabilir).

Arpacık, göz kapağı şişmesi neden olur

Arapacık

Göz Kapağı İltihabı (Blefarit)

Yine çok sık görülen bir durumdur. Göz kapağı şişmesi ile birlikte gözde kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi belirtiler görülür. Kirpiklerin tutulumu ve gözde çapaklanma görülebilir.

göz kapağı iltihabı

Şalazyon

Çoğu kişinin kulağına tanıdık gelmeyen bu duruma çoğu zaman yanlışlıkla arpacık denir. Arpacığa oldukça benzeyen bu durum yine göz kapağının bir bölgesinde tek taraflı şişlik şeklinde görülür. Arpacıktan büyük ve arpacığın aksine ağrısız bir şişlik oluşturur. Tedavisi arpacıktan daha zordur ve bazen cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyar.

şalazyonKonjonktivit

Kırmızı göz olarak bilinen bu duruma göz kapağı şişmesi eşlik edebilir. Göz akının kızarması, göz sulanması, gözde akıntı, batışma, ağrı şikayetleri görülür. Tek gözü tutabileceği gibi iki taraflı da olabilir.

konjonktivit nedir, kırmızı göz

konjonktivit nedir

Zona

Zona deyince akla gözde şişlik pek gelmese de gözü tutabileceği ve göz kapağı şişliği yapabileceği unutulmamalıdır. Tuttuğu bölgede vezikülerin(içi sıvı dolu şişlikler) görülmesi ve buna şiddetli ağrının eşlik etmesi tipiktir.

göz kapağını tutan zona

zona

Orbital Selülit

Şimdiye kadar anlattığımız göz kapağı şişliği nedenlerinden daha agresif  olan bu durum çocuklarda daha sık görülür. Göz çukurundaki dokuların enfeksiyonudur. Bazen görmeyi tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Bu durum hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. En sık sinüs enfeksiyonlarının (sinüzit) yayılımı ile oluşur. Gözde, göz kapaklarında yaygın kızarıklık, şişlik, ağrı ve ödem görülür. Bazen görme keskinliğinde azalma ve ateş eşlik eder. Göz dokularındaki iltihaba bağlı göz öne doğru itilmiştir(proptozis).

orbital selülitGöz Kapağı Şişliğinin Diğer Nedenleri

  • Travma ve göz yaralanmaları: Göz ve çevre dokuların travması göz kapağında şişliğe neden olabilir.
  • Göz Kanserleri: Nadir görülse de göz kapağı şişliği ve buna eşlik eden görme problemi ile kendini gösterir. Görme kaybı yada görmede azalma genellikle eşlik eder.
  • Göz kapağı dermatiti: Göz kapağında şişlik, kızarıklık, kaşıntı ve bazen de döküntü ve pullanma görülür.
  • Kavernöz Sinüs Trombozu: Beynin toplardamarlarının oluşturduğu ağsı yapıda pıhtı oluşması anlamına gelir. Göz kapağında şişme dışında baş ağrısı, göz hareketlerinin bozulması, gözün hareket edememesi, göz kapağında düşüklük, ateş ve görme keskinliğinde azalma şikayetleri görülebilir. Hızlı bir şekilde tedavi gerektiren acil bir durumdur.

Yazımızda en sık görülen nedenlere örnek resimleriyle birlikte yer vermekteyiz. Tedavi hakkında bilgi almak için göz kapağı şişliği nasıl geçer isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Göz Kapağı Şişliği Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Şimdiye kadar anlatılan göz kapağı şişliği nedenleri, göz ve göz çevresinden kaynaklanan durumlara bağlı gelişmektedir. Bunların dışında bazı sistemik hastalıklar da göz kapağında şişlik nedeni olabilir.

Göz kapağı şişliği yapan sistemik hastalıklardan bazıları şunlardır:

  • Kronik böbrek yetmezliği
  • Kalp yetersizliği
  • Karaciğer yetersizliği
  • Hipertiroidi (zehirli guatr): Graves hastalığında göz kapağı şişliği ve gözün dışarı doğru itilmiş görüntüsü olabilir. Halk arasında pörtlek göz olarak bilinen duruma neden olur.
  • Hipotiroidi: Tiroid bezinin yeterli hormon üretemediği durumlardır.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.