Göz Kapağında Şişme Neden Olur? Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Göz kapağı şişmesi neden olur

Bir sabah gözünüzün üzerinde bir ağırlık hissi ile uyanıp, göz kapağının şiştiğini aynada fark edenler mutlaka olmuştur. Göz kapağı şişmesi neden olur sorusu o an akıllara gelen ilk sorudur. Gelin beraber bu soruyu yanıtlayalım.

Göz Kapağı Şişmesi

Bazen tek göz kapağının bazen de her ikisinin birden şiştiği bu durumun birçok nedeni vardır. Göz kapağı şişliği bazen tek başına başka bir belirti olmaksızın kendini gösterirken bazen de gözde kaşıntı, ağrı, batışma gibi ek şikayetlerle görülebilir.

Göz kapağı şişmesi en sık alerji sonucunda meydana gelir. Bu durum bazen göz kapağının kendinden kaynaklanıyor iken bazen de sistemik bir hastalığın belirtisi olabiliyor.

Göz kapağı şişmesi neden olur;

Alerji

Hem göz kapağının kendisinden kaynaklı lokal alerjilerde hem de sistemik alerjik reaksiyonda(anaflaksi) göz kapağı şişmesi görülür. Alerji nedenli göz kapağı şişliklerinde genellikle ağrı görülmezken gözde kaşıntı hemen her zaman eşlik eder. Soluk şişmiş bir göz kapağı vardır.

Alerji nedenli göz kapağı şişmesi resim

Alerji nedenli göz kapağı şişmesi

Birçok madde alerjiye neden olabilir; yediğiniz bir yemek, dokunduğunuz bir madde, sürdüğünüz bir losyon, içtiğiniz bir hap yada bir yabani arı iğnesi. Alerjen madde ile tekrar karşılaşıldığında gözde şişliğin tekrarlaması muhtemeldir.

Göz kapağında şişlik tek taraflı(temas allerjisi) olabileceği gibi çift taraflı(arı alerjisi gibi) da olabilir.

Arpacık (hordeolum)

Çoğu insanın bir şekilde gördüğü veya yaşadığı bir durumdur. Yalnız bir göz kapağının bir bölgesinde, lokal iltihaplı şişlik olmasıdır. Şişliğin kaynağı göz kapağındaki yağ bezleridir. Bu iltihabi şişlik bazen dışarı akabilir. Dokunmakla ağrılıdır ve bazen bu ileri derecede rahatsızlık verir(göz kapağı hareketi ile ağrı artabilir).

Arpacık, göz kapağı şişmesi neden olur

Arapacık

Göz Kapağı İltihabı (Blefarit)

Yine çok sık görülen bir durumdur. Göz kapağı şişmesi ile birlikte gözde kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi belirtiler görülebilir. Kirpiklerin tutulumu ve gözde çapaklanma görülebilir.

göz kapağı iltihabı blefarit

Göz kapağı iltihabı sonucu göz kapağında şişlik

Şalazyon

Çoğu kişinin kulağına tanıdık gelmeyen bu duruma çoğu zaman yanlışlıkla arpacık denir. Arpacığa oldukça benzeyen bu durum yine göz kapağının bir bölgesinde tek taraflı şişlik şeklinde görülür. Arpacıktan büyük ve arpacığın aksine ağrısız bir şişlik oluşturur. Tedavisi arpacıktan daha zordur ve bazen cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyar.

şalazyon göz kapağında şişlik

şalazyon

Konjonktivit

Kırmızı göz olarak biline bu duruma göz kapağı şişmesi eşlik edebilir. Göz akının kızarması, göz sulanması, gözde akıntı, batışma, ağrı şikayetleri görülür. Tek gözü tutabileceği gibi iki taraflı da olabilir.

konjonktivit nedir, kırmızı göz

konjonktivit nedir

Zona

Zona deyince akla gözde şişlik pek gelmese de gözü tutabileceği ve göz kapağı şişliği yapabileceği unutulmamalıdır. Tuttuğu bölgede vezikülerin(içi sıvı dolu şişlikler) görülmesi ve buna şiddetli ağrının eşlik etmesi tipiktir.

göz kapağını tutan zona

zona

Orbital Selülit

Şimdiye kadar anlattığımız göz kapağı şişliği nedenlerinden daha agresif  olan bu durum çocuklarda daha sık görülür. Göz çukurundaki dokuların enfeksiyonudur. Bazen görmeyi tehdit eden komplikasyonlara neden olabilen bu durum hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. En sık sinüs enfeksiyonlarının(sinüzit) yayılımı ile oluşur. Gözde, göz kapaklarında yaygın kızarıklık, şişlik,ağrı ve ödem görülebilir. Bazen görme keskinliğinde azalma ve ateş eşlik edebilir. Göz dokularındaki iltihaba bağlı göz öne doğru itilmiştir(proptozis).

Orbital selülit nedir

Orbital selülit

Göz Kapağı Şişliğinin Diğer Nedenleri

  • Travma,yaralanma; göz ve çevre dokuların travması göz kapağında şişliğe neden olabilir.
  • Göz Kanserleri; nadir görülen göz kanserleri göz kapağı şişliği ve buna eşlik eden görme problemi ile kendini gösterir. Görme kaybı yada görmede azalma genellikle eşlik eder.
  • Göz kapağı dermatiti; göz kapağında şişlik, kızarıklık, kaşıntı ve bazen de döküntü ve pullanma görülür.
  • Kavernöz Sinüs Trombozu; beynin toplardamarlarının oluşturduğu ağsı yapıda pıhtı oluşması anlamına gelir. Göz kapağında şişme dışında baş ağrısı,göz hareketlerinin bozulması, gözün hareket edememesi, göz kapağında düşme,ateş ve görme keskinliğinde azalma şikayetleri eşlik edebilir. Hızlı bir şekilde tedavi gerektiren acil bir durumdur.

Göz Kapağı Şişliği Hangi Hastalıkların Belirtisidir

Şimdiye kadar anlatılan göz kapağı şişliği nedenleri, göz ve göz çevresinden kaynaklanan bir duruma bağlı gelişmektedir. Bunların dışında bazı sistemik hastalıklar göz kapağında şişlik nedeni olabilmektedir.

Göz kapağı şişliği yapan sistemik hastalıklardan bazıları şunlardır;

  • Kronik böbrek yetmezliği
  • Kalp yetersizliği
  • Karaciğer yetersizliği
  • Hipertiroidi (zehirli guatr) ;graves hastalığında göz kapağı şişliği ve gözün dışarı doğru itilmiş görüntüsü olabilir.
  • Hipotiroidi; tiroid hormonlarının yetersizliği ile seyreden bu durumda göz kapağı şişliği görülebilir.

Göz kapağı şişmesi her zaman bir göz doktoru tarafından değerlendirilmesi gereken bir belirtidir.

3 Yorum

Yorum Yap