Göz Kapağında Şişme Neden Olur? Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Göz kapağı şişmesi neden olur

Bir sabah gözünde ağırlık hissi ile uyanıp, aynada göz kapağının şiştiğini fark edenler olmuştur. İşte o anda akıllara en sık “göz kapağı şişmesi neden olur” sorusu gelir.

Yazımızda en sık görülen nedenlere örnek resimleriyle birlikte yer verdik. Tedavi hakkında bilgi almak isterseniz  göz kapağı şişliği nasıl geçer isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Göz Kapağı Şişmesi

Bazen tek bazen de her iki göz kapağını birden etkileyen bu durum, başta alerji olmak üzere birçok nedene bağlı gelişebilir. Göz kapağı şişliği; kaşıntı, ağrı, batışma gibi ek şikayetlerle birlikte görülebilir.

Göz kapağı şişmesi nedenleri:

Alerji

Göz kapağı şişmesi en sık alerjiye bağlı gelişir. Hem göz kapağının kendisinden kaynaklı lokal alerjilerde hem de sistemik alerjik reaksiyonda(anaflaksi) göz kapağı şişmesi görülür. Alerji nedenli göz kapağı şişliklerinde genellikle ağrı görülmezken, gözde kaşıntı hemen her zaman eşlik eder. Soluk şişmiş bir göz kapağı vardır.

Alerji nedenli göz kapağı şişmesi resim

Alerji nedenli göz kapağı şişmesi

Birçok madde alerjiye neden olabilir: yediğiniz bir yemek, dokunduğunuz bir madde, sürdüğünüz bir losyon, içtiğiniz bir hap yada yabani arı iğnesi. Alerjen madde ile tekrar karşılaşıldığında gözde şişliğin tekrarlaması muhtemeldir.

Göz kapağında şişlik tek taraflı (temas allerjisi) olabileceği gibi çift taraflı (arı alerjisi gibi) da olabilir.

Arpacık (hordeolum)

Çoğu insanın bir şekilde gördüğü veya yaşadığı bir durumdur. Yalnızca göz kapağının bir bölgesinde, lokal iltihaplı şişlik olmasıdır. Şişliğin kaynağı göz kapağındaki yağ bezleridir. Bu iltihabi şişlik bazen dışarı akabilir. Dokunmakla ağrılıdır ve bazen ileri derecede rahatsızlık verir (göz kapağı hareketi ile ağrı artabilir).

Arpacık, göz kapağı şişmesi neden olur

Arapacık

Göz Kapağı İltihabı (Blefarit)

Yine çok sık görülen bir durumdur. Göz kapağı şişmesi ile birlikte gözde kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi belirtiler görülür. Kirpiklerin tutulumu ve gözde çapaklanma görülebilir.

göz kapağı iltihabı blefarit

Göz kapağı iltihabı sonucu göz kapağında şişlik

Şalazyon

Çoğu kişinin kulağına tanıdık gelmeyen bu duruma çoğu zaman yanlışlıkla arpacık denir. Arpacığa oldukça benzeyen bu durum yine göz kapağının bir bölgesinde tek taraflı şişlik şeklinde görülür. Arpacıktan büyük ve arpacığın aksine ağrısız bir şişlik oluşturur. Tedavisi arpacıktan daha zordur ve bazen cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyar.

şalazyon göz kapağında şişlik

şalazyon

Konjonktivit

Kırmızı göz olarak bilinen bu duruma göz kapağı şişmesi eşlik edebilir. Göz akının kızarması, göz sulanması, gözde akıntı, batışma, ağrı şikayetleri görülür. Tek gözü tutabileceği gibi iki taraflı da olabilir.

konjonktivit nedir, kırmızı göz

konjonktivit nedir

Zona

Zona deyince akla gözde şişlik pek gelmese de gözü tutabileceği ve göz kapağı şişliği yapabileceği unutulmamalıdır. Tuttuğu bölgede vezikülerin(içi sıvı dolu şişlikler) görülmesi ve buna şiddetli ağrının eşlik etmesi tipiktir.

göz kapağını tutan zona

zona

Orbital Selülit

Şimdiye kadar anlattığımız göz kapağı şişliği nedenlerinden daha agresif  olan bu durum çocuklarda daha sık görülür. Göz çukurundaki dokuların enfeksiyonudur. Bazen görmeyi tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Bu durum hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. En sık sinüs enfeksiyonlarının (sinüzit) yayılımı ile oluşur. Gözde, göz kapaklarında yaygın kızarıklık, şişlik, ağrı ve ödem görülür. Bazen görme keskinliğinde azalma ve ateş eşlik eder. Göz dokularındaki iltihaba bağlı göz öne doğru itilmiştir(proptozis).

Orbital selülit nedir

Orbital selülit

Göz Kapağı Şişliğinin Diğer Nedenleri

 • Travma ve göz yaralanmaları: Göz ve çevre dokuların travması göz kapağında şişliğe neden olabilir.
 • Göz Kanserleri: Nadir görülse de göz kapağı şişliği ve buna eşlik eden görme problemi ile kendini gösterir. Görme kaybı yada görmede azalma genellikle eşlik eder.
 • Göz kapağı dermatiti: Göz kapağında şişlik, kızarıklık, kaşıntı ve bazen de döküntü ve pullanma görülür.
 • Kavernöz Sinüs Trombozu: Beynin toplardamarlarının oluşturduğu ağsı yapıda pıhtı oluşması anlamına gelir. Göz kapağında şişme dışında baş ağrısı, göz hareketlerinin bozulması, gözün hareket edememesi, göz kapağında düşüklük, ateş ve görme keskinliğinde azalma şikayetleri görülebilir. Hızlı bir şekilde tedavi gerektiren acil bir durumdur.

Göz Kapağı Şişliği Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Şimdiye kadar anlatılan göz kapağı şişliği nedenleri, göz ve göz çevresinden kaynaklanan durumlara bağlı gelişmektedir. Bunların dışında bazı sistemik hastalıklar da göz kapağında şişlik nedeni olabilir.

Göz kapağı şişliği yapan sistemik hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Kronik böbrek yetmezliği
 • Kalp yetersizliği
 • Karaciğer yetersizliği
 • Hipertiroidi (zehirli guatr): Graves hastalığında göz kapağı şişliği ve gözün dışarı doğru itilmiş görüntüsü olabilir. Halk arasında pörtlek göz olarak bilinen duruma neden olur.
 • Hipotiroidi: Tiroid bezinin yeterli hormon üretemediği durumlardır.

29 Yorum

 • Merhabalar yaklaşık 4 ay önce arpacik operasyonunu geçirdim göz kapagimdan sıvı alindi tekrarlayinca salazyon olduğu gozlemlendi içindeki küçük kistler çıkarıldı şimdi ise yine tekrarladı içinde beyaz iltihaplanmalr var biyopsi olmam gerekiyormuş sanırım tümör olabilir dedi doktor sizce ihtimali yüksek mi?

 • Merhaba ,ben sabah uyandığımda göz kapağım şişmiş ti . Ayrıca vücudum kaşıntı ve kabarıklar oldu . Ve üç senedir böyle yılda bir kere oluyor . Bunun için ne yapmam lazım (iğne vurmak dışında )?

 • Merhabalar
  Biz 3 gun once denize gittik be orada yandim sonra ertesi sabah yuzumde sislik vardi aksama dogru gecti ama ertesi sabah yine sisti sonra babam after sun diye bir krem aldim ondan surdum ve biraz gecti ama bu sabah goz kapaklim ve gozum alti sisti iki gozum nedeni sizde nedir

 • Merhaba benim sağ gözümde demir sapaklanması oldu hatta gözümde paslanma bile yapmış doktor küçük bir operasyonla aldı ama sağ gözüm bulanık görüyor ve gozumun akındakı şişlik gitmedi ne yapabilirim birde bana dıyolar tekrar bir operasyonla alıyorlar şişliği dediler ne kadar doğru yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tesekkurler

  • Böyle durumlarda söylediklerinize göre yorum yapamayız çünkü ameliyat hakkında hiçbir bilgimiz yok. Göz doktoruna (mümkünse ameliyatı yapan doktora) görünmeniz gerekir. Kesin ve doğru bilgiyi sadece doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

 • Göz kapaklarında uzun zamandır şişlik ve kaşıntı kızarıklık var her sabah kalktığımda gözlerim kapaklarında daha da sis oluyor ve vücudum çok halsiz sürekli
  Yatıp dinlenmek istiyorum neden olur bi bilgisi olan varsa yazsın lütfen

 • Merhabalar
  Krem sürmem sonrasında gözümde kaşıntı oluştu ve kirpik diplerinde yani sadece sağ üst göz kapağımın birazcık şiştiğini farkettim.Daha öncesindede yüzümü sabunla yıkamıştım.Alerjimi yaptı acaba

 • Merhabalar benim sol gözüm sağa göre daha önde kızarıklık filan değil nöroloji doktoruna migren var mı diye gıtmışken sormuştum troıd olabilir diye söyledi sonrasında göz doktoruna göründüm tahlil sonucuna göre bişey görünmüyor ama ben yorumluyamam dahılıyeye görünmen gerekir dedi.tam olarak ne yapmalıyım bilemiyorum? Troid var mı yok mu ona bağlı bir şişlik mı ?yoksa genetik mi?nöroloji doktoru genel cerrah filanda dedı ama ilk ne yapmalı?teşekkürler şimdiden

  • Gözün öne doğru itilmiş olmasının birçok nedeni var (bkz: göz büyümesi neden olur?). En sık neden graves hastalığı adı verilen tiroid rahatsızlığıdır. Dahiliye doktoru sizde bu hastalığın olup olmadığına bakmalı. Eğer varsa zaten hastalığa yönelik tedavi verilir. Eğer yoksa göz doktoruna tekrar başvurmalısınız. Neden dolayı gözünüzün öne doğru çıktığı araştırılmalıdır.

 • Merhaba benim kızımın gözünde arpacık vardı götürmediğim doktor kalmadı ilaçlar fayda etmedi sıcak pansumanı da pek fazla yapamadım kızım küçük olduğu için durmadı. Sonra bi doktora goturdum antibiyotik verdi iyi geldi şimdi tekrardan aynı yer kızarmış ne yapmam lazım?

 • Merhabalar gözümde bi şişlik var ve göz kapagim düşmüş durumda içinde ufak bir şişlik var fakat arpacik gordugum kadariyla kizarik ama benimki kizarikta degil sizce ne olabilir yardimci olurmusunuz ?

 • Merhabalar
  Sağ gözümde (gözümü sağa kaydırdığımda hafif sancı vardı alında gözüme yakın bir damara sanki iğne batırıp çekiliyormuşçasına) ama bugün akşam daha da şiddetlendi öyle ki gözüm kapalıyken bile ara sıra bir sancı geliyor ve göz şişti ve daha ileriye çıktı diğer gözüme bakarak ne yapmalıyım bilgilendirebilirmisiniz?

 • Bugün waffle yedim normalde yemem onu yedikten sonra yada önce tam farkında değildim ama gözüm azda olsa şişti ve ben endişeleniyorum ne yapmam gerek?

 • Merhaba
  Gece uzun süreli sağ tarafının üzerine yatınca gözüm içi kızarıyor kapakları şişiyor sanki göz nezlesi olmuşum gibi ayağa kalkınca yarım saate düzeliyor acaba neden doktora gitmem gerekiyor mu? Bi de uzanınca gözlerim bulanık görüyor kitap okuyamıyorum ve
  telefona bakamıyorum.

 • Bende de böbrek yetmezliği var üç defa ameliyat oldum inanın hiç bir doktor bu bilgileri bana vermedi allah razı olsun tüm hastalara şifa versin

Yorum Yap