Tedavi

Göz Kapağı Şişmesi Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

göz kapağı şişmesi

Göz Kapağı Şişmesi Nasıl Geçer?

Her belirtide olduğu gibi, göz kapağı şişliğinin tedavisi de nedenine yönelik yapılır. Öncelikle şişliğin neden oluştuğunu belirlemek gerekir. Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur isimli yazımızda göz kapağı şişliği nedenlerini örnek resimleriyle birlikte birlikte bulabilirsiniz.

Göz Kapağı Hijyeni

Google’da “göz kapağı şişmesi nasıl geçer” şeklinde arama yaparsanız, birçok tavsiye ile karşılaşacaksınız. Göz kapağına süt, yonca, metal kaşık, patates ve salatalık gibi maddelerin koyulması gerektiğini söyleyenleri göreceksiniz. Oysa göz kapağı hassas bir doku olup kolaylıkla enfeksiyon kapabilir.

Göz kapağının hijyenini bozacak ve tahriş edecek tüm önerilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kontakt lens kullananların bu konuda çok daha dikkatli olmaları gerekir. Yapılacak yanlış bir uygulama gözünüzün enfeksiyon kapmasına ve şişliğin ilerlemesine neden olabilir.

Sıcak Kompres

Göz kapağında şişlik olan çoğu kişi şunu merak eder. Sıcak kompres mi yoksa soğuk uygulama mı yapmalı? Bu sorunun cevabı şişliğin nedenine göre değişir.

Gözünüzde arpacık gibi bir göz kapağı şişliği varsa yapacağınız şey ilaç tedavisinin yanında günde ortalama 3-4 defa sıcak kompres uygulamaktır. Uygulayacağınız sıcak kompres göz kapağındaki arpacağın boşalmasına ve şişliğin giderilmesini yardımcı olur. Böyle durumlarda soğuk uygulama, salatalık, soğuk çay, patates gibi uygulamalar önerilmez.

Sıcak kompres için temiz bir havlu kullanmanız yeterlidir. Sıcak havluyu günde 3 defa göz kapağının üzerine 5-10 dk koyarak işlemi yapabilirsiniz.

Soğuk Uygulama

Soğuk uygulama, hemen her zaman ödemi azaltmak için yapılır. Soğuk, kan damarlarının büzüşmesini sağlayarak ödemi ve şişliği azaltır. Göz kapağındaki şişlik darbeye, travmaya veya alerjik bir duruma bağlıysa soğuk uygulama yapmanız önerilir. Özellikle darbe sonrası şişliklerin gerilemesine yardımcı olur.

Antibiyotikler

Göz kapağının enfeksiyonlarında (bakteriyel) ilk kullanılan ilaçlardır. Arpacık (hordeolum), göz kapağı iltihabı (blefarit) gibi durumlarda öncelikle antibiyotik merhemler kullanılır. En sık kullanılanlar fucidik asit, basitrasin, neomisin içeren ilaçlardır.

Konjonktivit (kırmızı göz) gibi göz içi enfeksiyonlarda ise öncelikle antibiyotik göz damlaları kullanılır.

Orbital selülit daha agresif ve ciddi bir durum olduğu için tedavide pomadlar etkisiz kalır. Bu durumda ağızdan veya damardan antibiyotik tedavisi gerekmektedir.

Alerji İlaçları

Alerji ilaçları (antihistaminikler) hem damla şeklinde hem de hap veya iğne şeklinde kullanılmaktadır. Özellikle alerjik göz kapağı şişliklerinde ilk tercih edilen ilaçlardır. Kaşıntı ve ödemi engelleyerek göz kapağı şişliğini azaltırlar.

Göz Makyajından Kaçının

göz makyajı

Göz kapağı şişliğinde tedavi tamamlayıncaya kadar göz makyajı yapmamanız önerilir. Göz makyajı, göz kapağındaki salgı kanallarının tıkanmasına neden olur ve şişlikleri arttırabilir. Ayrıca gözünüze sürekli dokunmaktan kaçının.

Diğer Tedaviler

Göz kapağı şişliği zona hastalığı nedeniyle geliştiyse, antiviral ilaçlar kullanılarak tedavi edilir.

Göz kapağında şişlik böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, karaciğer yetersizliği gibi hastalıklardan kaynaklanıyorsa, şişliğin giderilmesi için altta yatan hastalığın tedavi edilmesi gerekir.

Şalazyon göz kapağında ağrısız şişlik şeklinde kendini gösterir. Kendiliğinden düzelme olmazsa steroid iğneler, yine düzelmezse cerrahi olarak (ameliyat) çıkarılarak tedavi edilir. Şalazyonda sıcak kompres yapılması önerilmektedir.

Göz kapağı şişmesinin tedavisi nedenine göre değişir. Bu yüzden şikayetiniz için öncelikle bir göz doktoruna başvurmanız gerekir.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.