Göz Kapağı Şişmesi Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

göz kapağı şişmesi nasıl geçer, ne iyi gelir

Bu yazımızda göz kapağı şişmesi nasıl geçer, göz kapağı şişmesine ne iyi gelir sorularına yanıt vereceğiz. Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur  isimli yazımızda göz kapağı şişliği örneklerine ve nedenlerine resimleriyle birlikte bakmanızı öneririz.

Göz Kapağı Şişmesi Nasıl Geçer

Her belirtide olduğu gibi göz kapağı şişliği de nedenine yönelik tedavi edilir. Öncelikle şişliğin neden oluştuğunu belirlemek gerekmektedir. En sık göz kapağı şişliği yapan durumların tedavilerine birlikte bakalım.

Göz Kapağı Hijyeni

Google’da “göz kapağı şişmesi nasıl geçer” aramasını yaptığınızda birçok tavsiye ile karşılaşacaksınız. Bu tavsiyelerde göz kapağınıza süt, yonca, metal kaşık, patates, salatalık… gibi maddelerin koyulması önerilecektir. Oysa göz kapağı enfeksiyonlarında, gözün hijyenini sağlamak oldukça önemlidir. Göz kapağının hijyenini bozacak ve tahriş edecek tüm önerilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kontakt lens kullananların bu konuda daha özenli olmaları gerekmektedir.

Antibiyotikler

Göz kapağının bakteriyel enfeksiyonlarında ilk kullanılan ilaçlardır.  Arpacık(hordeolum), göz kapağı iltihabı(blefarit) gibi durumda öncelikle antibiyotik merhemler kullanılır. En sık kullanılanlar fucidik asit, basitrasin,neomisin içeren preperatlardır.

Konjonktivit(kırmızı göz) gibi göz içi enfeksiyonlara bağlı oluşan göz kapağı şişmesinde antibiyotik göz damlaları kullanılır.

Orbital selülit daha agresif ve ciddi bir durum olduğu için tedavide pomadlar etkisiz kalır. Bu durumda ağızdan ve damardan antibiyotik tedavisi gerekmektedir.

Alerji İlaçları

Alerji ilaçları(antihistaminikler) hem damla şeklinde(lokal) hem de hap veya iğne şeklinde(sistemik) kullanılmaktadır. Özellikle alerjik göz kapağı şişliklerinde ilk tercih edilen tedavilerdir. Hem kaşıntı hem de ödemi azaltarak göz kapağı şişliğini azaltırlar.

Göz Makyajından Kaçının

goz-makyaji

Göz kapağı şişliğinde tedavi tamamlayıncaya kadar göz makyajı yapmamanız önerilir. Göz makyajı, göz kapağındaki salgı kanallarının tıkanmasına neden olur ve şişlikleri arttırabilir.

Göz kapağı şişliklerinin tamamında gözünüze sürekli dokunmaktan kaçınınız.

Sıcak Kompres

Göz kapağında şişlik olan çoğu kişi şunu merak ediyor. Sıcak kompres mi yoksa soğuk uygulama mı yapılmalı? Bu sorunun cevabı göz kapağı şişmesi yapan duruma göre değişir.

Gözünüzde arpacık gibi bir göz kapağı şişliği varsa yapacağınız şey ilaç tedavisinin yanında günde ortalama 3-4 defa sıcak kompres uygulamaktır. Uygulayacağınız sıcak kompres göz kapağındaki arpacağın boşalmasını ve şişliğin giderilmesini sağlayacaktır. Böyle bir durumda soğuk uygulama ya da salatalık, soğuk çay, patates gibi uygulamalar önerilmez.

Sıcak kompres için temiz bir havlu kullanmanız yeterlidir. Sıcak havluyu günde 3 defa göz kapağının üzerine 5-10 dk koyarak işlemi yapabilirsiniz.

Soğuk Uygulama

Soğuk uygulama, hemen her zaman ödemi azaltmak amacıyla yapılmaktadır. Soğuk, kan damarlarının büzüşmesini sağlayarak ödemi ve şişliği azaltır. Göz kapağında şişlik, darbe ve travma kaynaklıysa veya alerjik bir duruma bağlı geliştiyse, soğuk uygulama şişliği gidermeye yardımcı olur.

Diğer Tedaviler

Göz kapağı şişliği zona sonucu geliştiyse tedavide antiviral ilaçlar kullanılmalıdır.

Göz kapağında şişlik böbrek yetmezliği,kalp yetmezliği, karaciğer yetersizliği gibi sistemik hastalıklardan kaynaklanıyorsa, şişliğin giderilmesi için altta yatan hastalığı tedavi edilmesi gerekmektedir.

Şalazyon göz kapağında ağrısız şişlik şeklinde kendini gösterir. Kendiliğinden düzelme olmazsa steroid iğneler ile veya cerrahi olarak çıkarılarak tedavi edilir. Şalazyonda sıcak kompres yapılması da önerilmektedir.

Göz kapağı şişmesinin tedavisi nedenine göre değişmektedir. Bu yüzden şikayetiniz için öncelikle bir göz doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Referanslar

www.eyehealthweb.com/swollen-eyelid/#

http://www.livestrong.com/article/22653-treat-swollen-eyelid/

Merck Manual s:710-711  

Yorum Yap