Göğüs Ağrısı Neden Olur?

göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı sık karşılaşılan ve dikkate alınması gereken bir belirtidir. Çoğu insan ağrının nedeni hakkında yeterince bilgi sahibi değildir. Genelikle kalp ağrısı olarak isimlendirilen bu durum kalp dışı birçok hastalığa bağlı da gelişebilir.

Yaşamı tehdit edebilecek bazı hastalıkların belirtisi olabilen göğüs ağrısı, mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Özellikle ani başlayan şiddetli göğüs ağrınız varsa, vakit kaybetmeden 112 Acil Sağlık Hizmetlerinden yardım alınız.

Göğüs ağrısı göğüste baskı, yanma, batışma, yırtılma ve sızlama gibi farklı şekillerde hissedilebilir. Göğüs ağrısının şekli , süresi, yayılımı ağrının kaynağı hakkında bilgi verir. Ağrı bazen nefes almakla batıcı, bıçak saplar tarzda olurken bazende ezici ve baskı tarzında hissedilir.

Kalp ve Damar Kaynaklı Göğüs Ağrısı

 Kalp krizi: Göğüs ağrısı dendiğinde ilk akla gelen ve en korkulan durum kalp krizidir. Kalp krizinde ani başlayan şiddetli göğüs ağrısı beklenir. Ağrı sol kola, çeneye ve sırta yayılan ezici, sıkıştırıcı veya yanıcı tarzda olur. Soğuk terleme, bulantı, baygınlık, çarpıntı eşlik edebilir. Kalp krizinde görülen göğüs ağrısı temel olarak bu şekilde tarif edilse de ağrının şekli ve yayılımı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Örneğin kimisinde sadece mide ağrısı, kol ağrısı yada böğür ağrısı ile kendini gösterir. Kalp krizi herkeste şiddetli ağrıya neden olmayabilir. Göğüs ağrısı özellikle şeker hastalarında daha hafif, sadece göğüste bir rahatsızlık şeklinde hissedilebilir yada hiç hissedilmeyebilir.

Kalp Damarlarında Daralma: Kalp damarlarında tam tıkanma olmadan belli seviyelerde daralma olursa eforla göğüste yanma, ağrı ve rahatsızlık hissi olur. Bu ağrı dinlenmekle geçer. Örneğin merdiven çıkarken göğüste ağrı olur ve dinlenmeyle geçer. Kalp damarındaki daralma ilerler ve tamamen tıkanıklık gelişirse, kişi kalp krizi geçirir. Eforla oluşan ve dinlenmekle gerileyen göğüs ağrıları kalp damar hastalıklarının habercisi olabilir.

Ana Damar Yırtılması: Aort diseksiyonu adı verilen bu durum en az kalp krizi kadar tehlikeli ve ölümcüldür. Kalpten çıkan ana damarın yırtılması sonucu genellikle oyucu, yırtılma tarzında çok şiddetli sırt veya göğüs ağrısı görülür. Acil ameliyat gerektiren bu durum genellikle tansiyon yüksekliği bulunanlarda gelişir.

Kalp Zarının İltihabı: Perikardit denilen bu durumda nefes alırken, yutkunurken veya sırtüstü yatarken şiddetlenen keskin bir göğüs ağrısı olur. Ağrı öne eğilmekle veya oturmakla hafifler.

Kalp Kası İltihabı: Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında gelişen göğüste ağrı, ateş, bitkinlik, nefes darlığı şikayetleri ile kendini gösterir. Miyokardit denilen bu durumda kandaki kalp belirteçleri yüksektir.

Kalp Kapak Hastalıkları: Aort kapağındaki darlıklarda eforla göğüs ağrısı görülebilir. Bu ağrı tıpkı kalp damar hastalıklarında olduğu gibi dinlenme ile geçer. Mitral kapak prolapsusu denilen diğer bir kapak hastalığından da eforla ilişkisi olmayan göğüs ağrıları olabilir. Bu ağrılar genellikle 15-20 dk kadar devam eder.

Akciğer Kaynaklı Göğüs Ağrısı

 Pnömotoraks: Akciğerin sönmesi anlamına gelir. Düşme, çarpma, vurma sonrası yani travmaya bağlı gelişebilir. Ayrıca büyüme çağındaki gençlerde ve uzun süre sigara içenlerde kendiliğinden gelişebilir. Ani gelişen saplayıcı göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile kendini gösterir. Kişiler bu ağrıyı “nefes almakla artan ve bıçak saplar tarzı göğüs ağrısı” şeklinde ifade ederler.

Pulmuner Emboli: Akciğer damarlarına pıhtı atması sonucu gelişen tabloya denir. Ani gelişen göğüs ağrısıyla birlikte nefes darlığı, çarpıntı, öksürükle kan gelmesi ve baygınlık gibi şikayetler görülebilir. Bazen ani ölümlere neden olabilir.

Pulmuner Hipertansiyon: Akciğer atardamarlarında yüksek tansiyon olmasına  denir. Bunun sonucunda kalbin kanı akciğerlere pompalamasını zorlaşır ve kalbin yükü artar.

Akciğer Kanserleri: Uzun süre sigara içen orta-ileri yaştaki kişilerde göğüs ağrısına neden olabilir. Özellikle kanserin çevre dokuya ve akciğer zarına yayılması ağrı yapabilir.

Zatürre: Zatürrede öksürük, ateş, balgam, halsizlik, iştahsızlık gibi şikayetlere bazen de göğüs ağrısı eşlik eder.

Sindirim Sistemi Kaynaklı Ağrı

 Reflü: Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşan bu durum, mideden göğüse yayılan yanma ve ağrı şeklinde ifade edilebilir. Öne eğilme ve sırtüstü yatma ile artan şikayetler mide koruyucu tedavi ile rahatlar.

Yemek Borusu Zedelenmeleri ve Yırtılmaları: Şiddetli kusma veya endoskopi gibi girişimsel işlemler sonrası gelişebilir. Ani ve şiddetli bir göğüs ağrısına neden olur. Ayrıca mide reflüsü sonucu yemek borusuna kaçan asit burada zamanla zedelenmeye ve ağrıya neden olur.

Yemek Borusu Hareket Bozuklukları: Zamanla meydana gelen bu durumlarda bazen yutma ile bazen de kendiliğinden gelişen göğüs ağrıları oluşur. Tipik olarak bu ağrılara yutma güçlüğü eşlik eder. Yemek borusundan kaynaklı göğüs ağrılar genel olarak yutma ile başlar.

Mide Ülseri: Bazı durumlarda mideden göğüs sağına yayılan ağrılara neden olabilir. Bu ağrı yemeklerle artabilir veya azalabilir.

Gaz Ağrıları: Mide veya barsaklarda biriken gaz, diyaframa baskı yaparak yukarı iter ve çeşitli göğüs ağrılarına neden olabilir. Geğirme ile bu baskı azalır ve kişi rahatlar. Kalp kaynaklı ağrılarda da geğirme olabileceği unutulmamalıdır.

Pankreas ve Safra Kesesi Kaynaklı Ağrılar: Pankreas iltihabında kuşak tarzı karın ağrısı beklense de bazen bu ağrı göğüse yansıyabilir. Ağrı çok şiddetli olduğu için kalp ağrısı ile karışabilir. Safra kesesi ve safra yolları kaynaklı ağrılar genellikle karın sağ üst bölgesine ve sırta doğru vurur. Ancak bazılarında bu ağrı göğüs sağ yanına ve nadir olarak da sol yanına doğru vurabilir.

Diğer Göğüs Ağrısı Nedenleri

Zona: Göğüste kuşak tarzı şiddetli ağrı yapar. Ağrı ile birlikte o bölgede içi sıvı dolu kabarcıklar(vezikül) görülür. Zonaya bağlı bu kabarcıklar ağrıdan çok daha sonra(yaklaşık 1 hafta) oluşur. Bundan dolayı ilk dönemler ağrının dışında belirti olmayabilir.

Travma Sonrası: Göğüse alınan darbeler sonrası kaburgada gelişebilen kırıklar, çatlaklar, zedelenmeler göğüs ağrısına neden olabilir. Travma sonrası sadece doku zedelenmesine bağlı bile şiddetli ağrı görülebilir. Darbe alınan yere dokununca ve hareket edince ağrı şiddetlenir.

Kas iskelet ağrıları: Bazı romatizmal durumlar veya göğüs kaslarının aşırı kullanımı sonrası göğüste ağrı görülebilir. Kaburga eklemlerindeki iltihabi durumlarda hareketle şiddetlenen göğüs ağrılarına sık rastlanır.

Omuz Kaynaklı Göğüs Ağrısı: Omuzun kendisinden kaynaklı ağrılar göğüse doğru yayılabilir. Bu ağrılar genellikle omuz ekleminin hareketi ile şiddetlenir.

Sinir Sıkışmaları: Boyun veya sırt omurlarındaki fıtıklar omuza, kola ve göğüse yansıyan ağrılara neden olabilirler. Bu ağrılar sol kola ve göğüse yansıdığı zaman kalp ağrıları ile karışabilir. Bu tip ağrılar genellikle uzun sürer ve ağrı kesiciler ile azalır.

Meme Dokusu Kaynaklı Ağrılar: Özellikle kadınlarda, meme dokusundaki iltihabi durumlar göğüs ağrısı şeklinde hissedilebilir. Genellikle dokunmakla şiddetlenen bu ağrılara meme ucu akıntısı da eşlik edebilir.

Mondor Hastalığı: Meme toplardamarının iltihabı ve buraya pıhtı oturması ile seyreden az görülen bir hastalıktır. Kadınlarda daha sık görülen bu hastalıkta oldukça şiddetli bir göğüs ağrısı görülür. Ağrı kolun yukarı kaldırılması ile artar.

Psikojenik Göğüs Ağrısı: Yapılan tüm tetkik ve muayenelerde ağrı nedeni bulunamaz. Bu kişilerde anksiyete, depresif bozukluk, panik atak veya histeri bulunabilir. Doktor doktor gezdikleri halde ağrıları açıklanamaz. Göğüs ağrısının psikojenik olduğunu söyleyebilmek için, diğer nedenlerin dışlaması gerekir.

20 Yorum

 • Hocam sağ göğüs kafesimde nefes alırken batma ve genel olarak sağa, sola gerilirken bir ağrı söz konusu bundan dolayı ağrı çekiyorum.Yaklaşık olarak 9 aydır bu durum için göğüs hastalıklarına dahil gittim. Akciğer grafisi ve kan testinde birşeye rastlanmadı, yalnız sağ gögüsteki ağrı esneme halinde beliriyor.

  • Böyle durumlara yorum yapmak zor. Göğüs ağrınız varsa önce kardiyoloji sonra göğüs hastalıkları tarafından değerlendirilmeniz gerekir. Bu bölümler tamamen normal derse ve ağrınızda sadece esneme ile oluyorsa fizik tedavi doktoruna başvurabilirsiniz.

 • Hocam göğsümün sol tarafından kalp atışın ara ara ağrılarım oluyor sol tarafa yatınca ağrımıyor dik ve düz oturunca ağrı yapıyor neden acaba teşekkürler.

 • Benim sol göğsümde karıncalanma ve yanma var. Sırt ve omuz ağrısı oluyor. Kardiyologa gittim ekg, kan testi yaptı. Kalpte bir sorun yok dedi. Reflü hastasıyım bu yüzden olabilir mi?

 • Merhabalar, benim sol göğsümde bir yanma ve sol kolda ağrı var doktora gittim ekg da bişey çıkmadı yorgunluk ve uyku var neden olabilir.

  • Yazımızda yer alan kalp dışı tüm nedenler olabilir. Kardiyoloji sadece kalp açısından değerlendirmiştir. Aile hekiminize başvurunuz. Muayene sonra sizi uygun bölüme yönlendirecektir.

 • Hocam sürekli göğüs ağrım var gitmediğim doktor kalmadı ama hepside psikolojik ve panik atak diyorlar. Ne yapmam gerekiyor allah aşkına aydınlatın beni.

  • Eğer tüm bölümler görüp birşey olmadığını söylüyor ve bunu psikolojik duruma bağlıyorsa, psikiyatri bölümüne başvurabilirsiniz. Bazen ağrıların altında gerçekten de birşey bulunamaz. Geçmiş olsun.

 • Ben hipertansiyon hastayım akciğer de de kan pıhtılaşması var ve kalbim delik 2 saattir sol göğsüm çok ağrıyor yarını bekleyip kardiyolojiyemi gideyim yoksa acilemi gideyim

 • Yaklaşık 1 senedir göğsümün ortası ağrıyor. Göğsümü öne doğru attığım zaman çıtlama oluyor biraz rahatlıyorum ama gün içerisinde 10- 15 kere oluyor ve sağa sola döndüğüm zaman göğsümden ses geliyor. Derin nefes alınca batıyor. Kardiyolojiye gittim göğüs filmi çektiler birşey yok fizik tedavi dediler. Fizik tedavilik bir durum olmadığını düşünüyorum ne yapmalıyım. Teşekkürler

 • Merhaba, Öncelikle sorumu yanıtlayacağınız için şimdiden teşekkür ederim. Akciğer tomografi sonucum şu şekilde : Mediastinal ana vasküler ile kalp büyüklüğü normaldir. mediastine de ve her iki hiler bölgede kitle yada lenfadonapati saptanmamıştır. trakea ve ana bronşlar normaldir. HER İKI AKCİĞER PARANKİMİNDE YAYGIN SİLİK SENTRİLOBULER NODÜLLER İZLENMİŞTİR (RESPİRATUAR BRONŞİOLİT ).  Plevral kalınlaşma ve efüzyon ızlenmemiştir. Çekim alananına giren batın kesitleri normaldir. Bu bt sonucu ne kadar tehlikelidir. 2. sorum Hareket sonucu göğsümde ağrı devam etmekte olup, özellikle yattığım zaman hareketle göğüs ve sırt ağrısı oluşmaktadır. . sorularıma vereceğiniz yanıt için teşekkürler

  • Küçük hava yollarında hasar ve iltihabi sürecin olduğunu gösterir. Genellikle virüslere, bakterilere, toksik gazlara bağlı gelişir. Kimisinde hafif kimisinde daha ağır seyreder.

 • İyi günler. İstirahat sırasında sol göğüs bölgemde uzun süren ve rahatsız edici tarzda ağrım var. Ne yapmalıyım?

 • Benim de sol gögsümde ve sol kolumda ağrı oluyor panik atak hastasıyım sıkıntılı olduğumda daha fazla belli oluyor kalp doktoruna gittim ekg vs bakıldı sorun yok dedi panik atandan mı sadece acaba? Teşekkürler

Yorum Yap