Belirtiler

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı sık karşılaşılan ve dikkate alınması gereken bir belirtidir. Çoğu insan ağrının nedeni hakkında yeterince bilgi sahibi değildir. Genelikle kalp ağrısı olarak isimlendirilen bu durum kalp dışı birçok hastalığa bağlı da gelişebilir.

Yaşamı tehdit edebilecek bazı hastalıkların belirtisi olabilen göğüs ağrısı, mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Özellikle ani başlayan şiddetli göğüs ağrınız varsa, vakit kaybetmeden 112 Acil Sağlık Hizmetlerinden yardım alınız.

Göğüs ağrısı göğüste baskı, yanma, batışma, yırtılma ve sızlama gibi farklı şekillerde hissedilebilir. Göğüs ağrısının şekli , süresi, yayılımı ağrının kaynağı hakkında bilgi verir. Ağrı bazen nefes almakla batıcı, bıçak saplar tarzda olurken bazende ezici ve baskı tarzında hissedilir.

Kalp ve Damar Kaynaklı Göğüs Ağrısı

 Kalp krizi: Göğüs ağrısı dendiğinde ilk akla gelen ve en korkulan durum kalp krizidir. Kalp krizinde ani başlayan şiddetli göğüs ağrısı beklenir. Ağrı sol kola, çeneye ve sırta yayılan ezici, sıkıştırıcı veya yanıcı tarzda olur. Soğuk terleme, bulantı, baygınlık, çarpıntı eşlik edebilir. Kalp krizinde görülen göğüs ağrısı temel olarak bu şekilde tarif edilse de ağrının şekli ve yayılımı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Örneğin kimisinde sadece mide ağrısı, kol ağrısı yada böğür ağrısı ile kendini gösterir. Kalp krizi herkeste şiddetli ağrıya neden olmayabilir. Göğüs ağrısı özellikle şeker hastalarında daha hafif, sadece göğüste bir rahatsızlık şeklinde hissedilebilir yada hiç hissedilmeyebilir.

Kalp Damarlarında Daralma: Kalp damarlarında tam tıkanma olmadan belli seviyelerde daralma olursa eforla göğüste yanma, ağrı ve rahatsızlık hissi olur. Bu ağrı dinlenmekle geçer. Örneğin merdiven çıkarken göğüste ağrı olur ve dinlenmeyle geçer. Kalp damarındaki daralma ilerler ve tamamen tıkanıklık gelişirse, kişi kalp krizi geçirir. Eforla oluşan ve dinlenmekle gerileyen göğüs ağrıları kalp damar hastalıklarının habercisi olabilir.

Ana Damar Yırtılması: Aort diseksiyonu adı verilen bu durum en az kalp krizi kadar tehlikeli ve ölümcüldür. Kalpten çıkan ana damarın yırtılması sonucu genellikle oyucu, yırtılma tarzında çok şiddetli sırt veya göğüs ağrısı görülür. Acil ameliyat gerektiren bu durum genellikle tansiyon yüksekliği bulunanlarda gelişir.

Kalp Zarının İltihabı: Perikardit denilen bu durumda nefes alırken, yutkunurken veya sırtüstü yatarken şiddetlenen keskin bir göğüs ağrısı olur. Ağrı öne eğilmekle veya oturmakla hafifler.

Kalp Kası İltihabı: Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında gelişen göğüste ağrı, ateş, bitkinlik, nefes darlığı şikayetleri ile kendini gösterir. Miyokardit denilen bu durumda kandaki kalp belirteçleri yüksektir.

Kalp Kapak Hastalıkları: Aort kapağındaki darlıklarda eforla göğüs ağrısı görülebilir. Bu ağrı tıpkı kalp damar hastalıklarında olduğu gibi dinlenme ile geçer. Mitral kapak prolapsusu denilen diğer bir kapak hastalığından da eforla ilişkisi olmayan göğüs ağrıları olabilir. Bu ağrılar genellikle 15-20 dk kadar devam eder.

Akciğer Kaynaklı Göğüs Ağrısı

 Pnömotoraks: Akciğerin sönmesi anlamına gelir. Düşme, çarpma, vurma sonrası yani travmaya bağlı gelişebilir. Ayrıca büyüme çağındaki gençlerde ve uzun süre sigara içenlerde kendiliğinden gelişebilir. Ani gelişen saplayıcı göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile kendini gösterir. Kişiler bu ağrıyı “nefes almakla artan ve bıçak saplar tarzı göğüs ağrısı” şeklinde ifade ederler.

Pulmuner Emboli: Akciğer damarlarına pıhtı atması sonucu gelişen tabloya denir. Ani gelişen göğüs ağrısıyla birlikte nefes darlığı, çarpıntı, öksürükle kan gelmesi ve baygınlık gibi şikayetler görülebilir. Bazen ani ölümlere neden olabilir.

Pulmuner Hipertansiyon: Akciğer atardamarlarında yüksek tansiyon olmasına  denir. Bunun sonucunda kalbin kanı akciğerlere pompalamasını zorlaşır ve kalbin yükü artar.

Akciğer Kanserleri: Uzun süre sigara içen orta-ileri yaştaki kişilerde göğüs ağrısına neden olabilir. Özellikle kanserin çevre dokuya ve akciğer zarına yayılması ağrı yapabilir.

Zatürre: Zatürrede öksürük, ateş, balgam, halsizlik, iştahsızlık gibi şikayetlere bazen de göğüs ağrısı eşlik eder.

Sindirim Sistemi Kaynaklı Ağrı

 Reflü: Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşan bu durum, mideden göğüse yayılan yanma ve ağrı şeklinde ifade edilebilir. Öne eğilme ve sırtüstü yatma ile artan şikayetler mide koruyucu tedavi ile rahatlar.

Yemek Borusu Zedelenmeleri ve Yırtılmaları: Şiddetli kusma veya endoskopi gibi girişimsel işlemler sonrası gelişebilir. Ani ve şiddetli bir göğüs ağrısına neden olur. Ayrıca mide reflüsü sonucu yemek borusuna kaçan asit burada zamanla zedelenmeye ve ağrıya neden olur.

Yemek Borusu Hareket Bozuklukları: Zamanla meydana gelen bu durumlarda bazen yutma ile bazen de kendiliğinden gelişen göğüs ağrıları oluşur. Tipik olarak bu ağrılara yutma güçlüğü eşlik eder. Yemek borusundan kaynaklı göğüs ağrılar genel olarak yutma ile başlar.

Mide Ülseri: Bazı durumlarda mideden göğüs sağına yayılan ağrılara neden olabilir. Bu ağrı yemeklerle artabilir veya azalabilir.

Gaz Ağrıları: Mide veya barsaklarda biriken gaz, diyaframa baskı yaparak yukarı iter ve çeşitli göğüs ağrılarına neden olabilir. Geğirme ile bu baskı azalır ve kişi rahatlar. Kalp kaynaklı ağrılarda da geğirme olabileceği unutulmamalıdır.

Pankreas ve Safra Kesesi Kaynaklı Ağrılar: Pankreas iltihabında kuşak tarzı karın ağrısı beklense de bazen bu ağrı göğüse yansıyabilir. Ağrı çok şiddetli olduğu için kalp ağrısı ile karışabilir. Safra kesesi ve safra yolları kaynaklı ağrılar genellikle karın sağ üst bölgesine ve sırta doğru vurur. Ancak bazılarında bu ağrı göğüs sağ yanına ve nadir olarak da sol yanına doğru vurabilir.

Diğer Göğüs Ağrısı Nedenleri

Zona: Göğüste kuşak tarzı şiddetli ağrı yapar. Ağrı ile birlikte o bölgede içi sıvı dolu kabarcıklar(vezikül) görülür. Zonaya bağlı bu kabarcıklar ağrıdan çok daha sonra(yaklaşık 1 hafta) oluşur. Bundan dolayı ilk dönemler ağrının dışında belirti olmayabilir.

Travma Sonrası: Göğüse alınan darbeler sonrası kaburgada gelişebilen kırıklar, çatlaklar, zedelenmeler göğüs ağrısına neden olabilir. Travma sonrası sadece doku zedelenmesine bağlı bile şiddetli ağrı görülebilir. Darbe alınan yere dokununca ve hareket edince ağrı şiddetlenir.

Kas iskelet ağrıları: Bazı romatizmal durumlar veya göğüs kaslarının aşırı kullanımı sonrası göğüste ağrı görülebilir. Kaburga eklemlerindeki iltihabi durumlarda hareketle şiddetlenen göğüs ağrılarına sık rastlanır.

Omuz Kaynaklı Göğüs Ağrısı: Omuzun kendisinden kaynaklı ağrılar göğüse doğru yayılabilir. Bu ağrılar genellikle omuz ekleminin hareketi ile şiddetlenir.

Sinir Sıkışmaları: Boyun veya sırt omurlarındaki fıtıklar omuza, kola ve göğüse yansıyan ağrılara neden olabilirler. Bu ağrılar sol kola ve göğüse yansıdığı zaman kalp ağrıları ile karışabilir. Bu tip ağrılar genellikle uzun sürer ve ağrı kesiciler ile azalır.

Meme Dokusu Kaynaklı Ağrılar: Özellikle kadınlarda, meme dokusundaki iltihabi durumlar göğüs ağrısı şeklinde hissedilebilir. Genellikle dokunmakla şiddetlenen bu ağrılara meme ucu akıntısı da eşlik edebilir.

Mondor Hastalığı: Meme toplardamarının iltihabı ve buraya pıhtı oturması ile seyreden az görülen bir hastalıktır. Kadınlarda daha sık görülen bu hastalıkta oldukça şiddetli bir göğüs ağrısı görülür. Ağrı kolun yukarı kaldırılması ile artar.

Psikojenik Göğüs Ağrısı: Yapılan tüm tetkik ve muayenelerde ağrı nedeni bulunamaz. Bu kişilerde anksiyete, depresif bozukluk, panik atak veya histeri bulunabilir. Doktor doktor gezdikleri halde ağrıları açıklanamaz. Göğüs ağrısının psikojenik olduğunu söyleyebilmek için, diğer nedenlerin dışlaması gerekir.

53 Yorum

 • 1 aydir sag gogsumde geceler siddetli agrilar olur. Doktura gittim hic bir seyin yok dedi ama hala devam ediyor nedeni neler olabilir.

 • 1 aydır sol göğsümde sırtımda sol kolunda agri var bazen nefes alamıyorum bu kaç sefer sanki kriz geçiriyor Muş gibi oldu geceleri uyuyamıyorum terliyorum kalp göğüs dahiliye doktorlarına gozuktum birşey yok dediler fizik tedavi doktoru kas gevşetici yazdı krem yazdı faydası olmadı hangi doktora gideyim ne yapayım bilemedim lütfen yardımcı olun

  • Bazen ağrının sebebini bulmak zor olabilir. Kardiyoloji normal olarak değerlendirdiyse fizik tedavi en doğru bölüm olur. Şikayetleriniz gerilemediyse doktorunuza tekrar başvurarak durumu bildirebilirsiniz. Ayrıca göğüs hastalıklarına da görünebilirsiniz.

 • Göğüs kafesimin birleştiği yerde ağrı var ve kulaklarıma başıma baskı veriyor bugün de orada bir kutleme oldu biraz belirli bir süre rahatlattı aynı zamanda tansiyonumu düşürüyor doktor kalp göğüs sırt ağrılarımı dinledi hepsi normal çıktı derin nefes aldığımda rahatliyorum sizce ne olabilir saygılarımla

 • Merhaba. 4 yıldır devam eden sol göğüs ağrım var kalbin sağ üst tarafında göğüs hastalıkları bölümüne ve kardiyoloji bölümüne 2 şer kez gittim kas ağrısı dendi. Askerde de aynı bölümlere gittim her türlü tetkik denendi ama bir sonuç çıkmadı. Bazen sol kola bazende boyna vuruyor İnce Bir sızı gibi başlayıp artıyor çoğu zaman hareket etmemi kısıtlıyor. Kalp olma ihtimalinden çok korkuyorum ne yapsam bilemedim anjiyo yapsam aynı işlemlermi yapılır. Siz ne dersiniz?
  Cevabınız için çok teşekkür ederim.

  • Birden çok kardiyolog değerlendirip kalpte birşey yok dediyse bizler fazlasını söyleyemeyiz. Anjio daha girişimsel ve günlük yaptırdığınız testlere göre daha zor bir işlemdir. Anjio için doktorların kalp damarlarında sorun olduğundan şüphelenmeleri gerekir. Göğüs ağrınızın tipi, şekli, EKG bulgunuz, efor testi sonucunuz, eko sonucunuz veya diğer tetik sonuçlarınız kalp damar hastalığını düşündürürse o zaman anjio yaparlar.

 • Merhabalar bir sağlık sorunum vardı benim. İki sene önce aniden ders çalışırken nefes darlığı oluştu ve göğsümde şiddetli bir ağrı,batma beraberinde geldi bu süreç sonrası ne zaman uzun bir şekilde pc yahut telefon başında dursam, otursam bu hastalığım hep baş göstermiştir gitmediğim hastane kalmadı bir sonuçta bulunamadı sonunda kendi araştırmalarım üzerine tekrar bir hastaneye gittim akciğerimde pıhtı olabileceğini söylediler ve doktor sağ olsun bu sefer kan sulandırıcı iğne verdi ve göğsümdeki ağrı geçti lakin nefes darlığım devam etmekte bu şekilde bu göğsümün olayından sonra bu sefer aynı şekil pc başında veya telefon başında durunca göbek deliğimin 5-7 parmak üstünde içinde bir baskı olmaya başladı (ağrı yok). Bu nefes darlığımın oturmamla ne alakası olduğunu bulamadık.Ne gibi bir yok izlemem gerek artık

  • Sizin gibi bilgisayar başında uzun süre duranlarda, uzun otobüs yolculuklarında hareketsizlikten kaynaklı bacak damarlarında kan göllenmesi olur. Bu da pıhtılaşma için risk demektir. Eğer bacak damarlarında pıhtı oluşursa oradan koparak akciğerlere geçer. Pıhtının büyüklüğüne göre farklı belirtilere neden olur. Ayrıntılı bilgi için akciğere pıhtı atması nedir? isimli yazımıza bakabilirsiniz. Midenizdeki baskı için muayene olmanız gerekir. Bizler teşhis konusunda birşey söyleyemeyiz. Geçmiş olsun.

 • Benim gögüs bölgemde 1 yılı aşkın dır. Ağrilar oluyor aniden ğögüsüm ortasinda bir anda kemiklerim kırılıyormus gibi ancak ben kardiyolajiye gittim. Ekg,efor,röntgen,kan verme gibi herseyi yapti üşütmeye dayali kas agrisi dedi ama yaz aylarinda bu sicakda bile oluyor. 2 kezde acile gittim efor haric beyin röntgeni dahi herseye bakti doktor oda ayni seyleri soyledi ama bir turlu gecmedi. Sizce artik ne yapmaliyim.

 • Merheba. Üç dört gündür su içerken sağ göpsüm ve civarında ağrı oluyor acı şeklinde. Öneriniz nedir teşekkür ederim.

 • Sol sağ göğsümden ine batmış gibi hisediyorum acile gittim kan testi ve akciğer filmi çektirdim çok şükür bişey çıkmadı ne yapmalıyım.

 • ben 67 yaşımda kalp, astım, tiroid ve konnektif doku enfeksiyonu hastasıyım. 2 adet stent var. Bir süredir tam göğsümün ortasnda kemikte çok canımı yakmayan bir ağrı var. Ancak nefes almakta özellikse sıcakta çok zorlanıyorum halsiz kalıyorum kan ve idrar tahlillerim temiz çıktı. idrarda çok az kan bulundu ama zararı yok dediler acilde oksijen aldım ve serum taktılar rahatladım ama sabah uyandım yine aynıyım. Daha önce aralıklarla zatürre, sıtma ve tüberküloz geçirmiştim. Bu rahatsızlığım hareket halinde ve konuşurken artıyor. Hastalık hastası ve panik biri olmadığımı söyler doktorlarım. Karar veremedim aslında randevu alamadım göğüs mü kalp mi? teşekkür ederim

 • Benim göğüs ağrım tam orta iki göğüs kafesi rahatsızlık uzanır ken rahat uyku yatakta Sağol sola dönmelerde zorlanma yapıyor aynı anda tam izaha belimde de ağrı yapıyor fakat yataktan çıktıktan sonra biraz geldikten sonra rahatlıyor hepsi bir yalan oluyor.

 • Benim 5 yaşındaki kardeşim ben yatarken göğsümde zipladi dayandım oyun maksadına oynadık biraz şiddetli ayaklarıyla zipladi sonrasında ağrı oldu göğsümde çökme falan olabilir mi kemiklerde falan yamulma çocuk en fazla 20 kilodur ama zipladi sonuçta ..

 • Merhaba, benim 1 haftadır göğsüm ağrıyor sol omzunda dahil. Bazen sağ göğsüme doğru yayılıyor hareket ettikçe artıyor. Dün gece acile gittim ekg çektiler bişey Yok deyip gönderdiler. Aylar önce de aynı sıkıntılarım mevcuttu. Ciğer filminde de biley çıkmadı. Kalp rahatsızlıkları için sadece ekg ve doktor muayenesi yeterli mi? Ağrı kesici alacak kadar rahatsız ediyor yaşam kalitemi düşürüyor

  • Muayene bulgularınız nedeniyle kalp hastalıklarından uzaklaşmış olabilirler. Acil servisler acil durumları yakalamak için tetkik yaparlar (örn: kalp krizi) ancak bu herşeyin normal olduğu anlamanı gelmez. Bundan dolayı ayrıntılı değerlendirme için kardiyolojiye başvurmanız gerekir.

 • Babam kalp krizi geçirdi 8 ay önce farkına varmamıs herhangi bir doktora gitmedi ama birkaç ay sonra sağ göğsünde sırtında ve kolunda uyuşmalar ve sıkışmalar oldu doktora gittik damar tıkanıklığı olduğu söylendi ve stend takıldı kalp arkasında da bi tıkanıklık olduğu söylendı ve birkaç ay sonraya gün verdiler babam hastahane yi hiç sevmiyor ve hiç gitmiyor zorluyoruz ama kabul etmiyor stend takılalı 7 ay gibi bi süre oldu şimdide hem sağ hem sol göğsünde ağrı var eğilip kalktıkca agrıdıgı ve sıkıştığını söylüyor bu nedendir ve ne yapmamız gerekiyor babam hasta haneye gitmeyi hiçbir şekilde kabul etmiyor

  • Babanızı kardiyolojiye götürmeniz gerekir. Yani ikna etmeniz şart. Kalp krizi geçirmiş olması, stent takılmış olması bu konularda daha dikkatli olmayı gerektirir. Doktorunuzun dışında yapılacak yorumlar sizleri yanıltabilir.

 • Kolay gelsin. Bundan bir hafta önce migdemde agri ve sizlama vardı sadece bir gece bulantı problemi çektim. Suanda ise kalp ve sol göğüs kafesi içinde agri hissediyorum özellikle sabah kalktığımda. Dahiliye veya kardiyoloji ye mi başvurmak gerekir. 1.5 sene önce karaciğer yaglanmasi vardı bende. Şimdiden teşekkürler.

  • Yeni başlayan göğüs ağrısı için öncelikle acil servise başvurmalısınız. Gerek görüldüğünde sizleri kardiyoloji veya göğüs hastalıkları gibi bölümlere yönlendirirler. Dahiliye göğüs ağrısına öncelikli olarak bakmaz.

 • Göğsümün ortalarında, ellerimi birbirine doğru ittiğimde, sırt üstü yatarken kalktığımda, secde ettiğinde ağrı oluyor. Sebebi ne olabilir ve önce hangi doktora gitmeliyim.

  • Hareketle olan ağrılar genellikle kas, eklem kaynaklıdır. Romatizmal durumlar, darbeye bağlı kırıklar, çatlaklar, zedelenmeler veya akciğer kaynaklı bazı hastalıklar buna neden olabilir. Ancak bu ağrı bazen daha ciddi durumlardan da kaynaklanabilir. Yani doktorun değerlendirmesi ve muayene etmesi şart. Göğüs hastalıklarına başvurabilirsiniz. Gerekli görülürse sizleri farklı bölümlere yönlendirirler.

 • merhabalar,
  benim üç dört aydır göğsüm ağrıyor. İlk önce göğsüm ağrıyordu daha sonra sol kolum uyuşuyordu ve karıncalanıyordu. Kardiyoloji doktoruna gittim birsey yok dedi. Hala ağrım devam ediyor. Ev de temizlik yaparken eğilip kalkarken kendimi yorarken göğsümün ortası bıçak saplanır gibi acıyor daha sonra nefes almakda zorlanıyorum dışarı çıktığımda biraz rahatlıyorum. Hangi bölüme gitmem gerekiyor.

 • Benim de sol gögsümde ve sol kolumda ağrı oluyor panik atak hastasıyım sıkıntılı olduğumda daha fazla belli oluyor kalp doktoruna gittim ekg vs bakıldı sorun yok dedi panik atandan mı sadece acaba? Teşekkürler

 • İyi günler. İstirahat sırasında sol göğüs bölgemde uzun süren ve rahatsız edici tarzda ağrım var. Ne yapmalıyım?

 • Merhaba, Öncelikle sorumu yanıtlayacağınız için şimdiden teşekkür ederim. Akciğer tomografi sonucum şu şekilde : Mediastinal ana vasküler ile kalp büyüklüğü normaldir. mediastine de ve her iki hiler bölgede kitle yada lenfadonapati saptanmamıştır. trakea ve ana bronşlar normaldir. HER İKI AKCİĞER PARANKİMİNDE YAYGIN SİLİK SENTRİLOBULER NODÜLLER İZLENMİŞTİR (RESPİRATUAR BRONŞİOLİT ).  Plevral kalınlaşma ve efüzyon ızlenmemiştir. Çekim alananına giren batın kesitleri normaldir. Bu bt sonucu ne kadar tehlikelidir. 2. sorum Hareket sonucu göğsümde ağrı devam etmekte olup, özellikle yattığım zaman hareketle göğüs ve sırt ağrısı oluşmaktadır. . sorularıma vereceğiniz yanıt için teşekkürler

  • Küçük hava yollarında hasar ve iltihabi sürecin olduğunu gösterir. Genellikle virüslere, bakterilere, toksik gazlara bağlı gelişir. Kimisinde hafif kimisinde daha ağır seyreder.

 • Yaklaşık 1 senedir göğsümün ortası ağrıyor. Göğsümü öne doğru attığım zaman çıtlama oluyor biraz rahatlıyorum ama gün içerisinde 10- 15 kere oluyor ve sağa sola döndüğüm zaman göğsümden ses geliyor. Derin nefes alınca batıyor. Kardiyolojiye gittim göğüs filmi çektiler birşey yok fizik tedavi dediler. Fizik tedavilik bir durum olmadığını düşünüyorum ne yapmalıyım. Teşekkürler

 • Ben hipertansiyon hastayım akciğer de de kan pıhtılaşması var ve kalbim delik 2 saattir sol göğsüm çok ağrıyor yarını bekleyip kardiyolojiyemi gideyim yoksa acilemi gideyim

 • Hocam sürekli göğüs ağrım var gitmediğim doktor kalmadı ama hepside psikolojik ve panik atak diyorlar. Ne yapmam gerekiyor allah aşkına aydınlatın beni.

  • Eğer tüm bölümler görüp birşey olmadığını söylüyor ve bunu psikolojik duruma bağlıyorsa, psikiyatri bölümüne başvurabilirsiniz. Bazen ağrıların altında gerçekten de birşey bulunamaz. Geçmiş olsun.

 • Merhabalar, benim sol göğsümde bir yanma ve sol kolda ağrı var doktora gittim ekg da bişey çıkmadı yorgunluk ve uyku var neden olabilir.

  • Yazımızda yer alan kalp dışı tüm nedenler olabilir. Kardiyoloji sadece kalp açısından değerlendirmiştir. Aile hekiminize başvurunuz. Muayene sonra sizi uygun bölüme yönlendirecektir.

 • Benim sol göğsümde karıncalanma ve yanma var. Sırt ve omuz ağrısı oluyor. Kardiyologa gittim ekg, kan testi yaptı. Kalpte bir sorun yok dedi. Reflü hastasıyım bu yüzden olabilir mi?

 • Hocam göğsümün sol tarafından kalp atışın ara ara ağrılarım oluyor sol tarafa yatınca ağrımıyor dik ve düz oturunca ağrı yapıyor neden acaba teşekkürler.

 • Hocam sağ göğüs kafesimde nefes alırken batma ve genel olarak sağa, sola gerilirken bir ağrı söz konusu bundan dolayı ağrı çekiyorum.Yaklaşık olarak 9 aydır bu durum için göğüs hastalıklarına dahil gittim. Akciğer grafisi ve kan testinde birşeye rastlanmadı, yalnız sağ gögüsteki ağrı esneme halinde beliriyor.

  • Böyle durumlara yorum yapmak zor. Göğüs ağrınız varsa önce kardiyoloji sonra göğüs hastalıkları tarafından değerlendirilmeniz gerekir. Bu bölümler tamamen normal derse ve ağrınızda sadece esneme ile oluyorsa fizik tedavi doktoruna başvurabilirsiniz.

Yorum Yap

error: Kopyalamak yasak! İçeriği çalan hırsızlara karşı ufak bir önlem. Anlayışınız için teşekkürler.