Nedir

Bebeklerde Fototerapinin Yan Etkileri Nelerdir?

fototerapi yan etkileri, fototerapi komplikasyonları

Fototerapi bebeklerde sarılık tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. İndirekt bilirubini suda çözünebilir formlara dönüştürerek vücuttan doğrudan atılmasını sağlar. Fototerapi yan etkileri olan ancak oldukça faydalı bir tedavi yöntemidir. Fototerapi hakkında daha ayrıntılı bilgi için Fototerapide Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? isimli yazımıza bakabilirsiniz.

[ads1]

Sarılıkta fototerapinin kullanımı ile sarılığa bağlı gelişen yan etkilerde azalma gözlemlenmiştir. Kan değişimi gibi daha zor olan tedavi yöntemlerine ihtiyaç azalmıştır. Fototerapi oldukça önemli bir tedavi yöntemi olsa da istenmeyen bazı yan etkileri de görülebilir. Fototerapide oluşan yan etkilerin bir kısmı tedbirlerle önlenebilir.

Fototerapi yan etkileri

Bebeklerde en sık karşılaşılan  fototerapi yan etkileri şunlardır:

  • Retinal dejenerasyon: Fototerapide ışığın göze gelmesi sonucu oluşan bir yan etkidir. Günümüzdeki tüm bebeklerin gözleri fototerapi esnasında kapatılmakta ve bu yan etki önlenmektedir .
  • Sıvı kaybı: Fototerapide hissedilmeyen sıvı kayıpları artar ve dehidratasyon gelişebilir. Fototerapi yan etkileri arasında sık görülen bir durumdur.Önlemek için bebeğin aldığı,çıkardığını takip etmek ve aldığı sıvıyı arttırmak gerekmektedir.
  • İshal: Bebeklerde yeşil ve sulu dışkılama olabilir. Bağırsaklardan atılan yüksek miktardaki bilirubinin buna neden olmaktadır.
  • Deri değişiklikleri görülebilir. Genellikle geçici deri döküntüleri şeklinde görülür.
  • Bronz bebek sendromu: Sarılık için fototerapi alan bebeğin cildi, idrarı ve kanı grimsi kahverengi bir renk alır. Tehlikeli bir durum olmamakla birlikte fototerapinin kesilmesi ile düzelir.
  • Kan değerlerinde düşme: Kanda trombosit düşüklüğü görülebilir. Bunu nedeni trombositlerin yıkımındaki artıştır.
  • Fototerapi yan etkileri arasında hipokalsemi de yer almaktadır. Kalsiyumun kanda düşmesi anlamına gelen bu durumun sebebi ışın verildikten sonra melatonin salgısının azalmasıdır. Azalan melatonin kalsiyumun kemiğe geçmesine dolayısıyla kandaki kalsiyumun düşmesine neden olur.
  • PDA(Patent Duktus Arteriozus); anne karnında bebeğin dolaşımının bir parçası olan duktus arteriozusun doğum sonrası kapanmaması anlamına gelir. Fototerapide PDA riski artmaktadır.c
  • Bebeğin vücut sıcaklığında artış veya düşme olabilir. Fototerapide daha çok hipertermiye yani ateşe rastlanır.

Yan etkiler bebeğin hayatını tehtid edecek veya kronik hastalık yaratacak düzeyde olmasa bile dikkatli olmak gerekir.

Referanslar

http://emedicine.medscape.com/article/974786-treatment

The Merck Manuel Hasta Belirtileri Baskı:2014 Sayfa:351

Pediatri 1.cilt(Prof.Dr Olcay Neyzi,Prof. Dr Türkan(Yüksel) Ertuğrul), s:414

[ads3]

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.