Fototerapi Yan Etkileri Nelerdir? Bebeklerde Fototerapi Komplikasyonları?

fototerapi yan etkileri, fototerapi komplikasyonları

Fototerapi yan etkileri nelerdir? Bebeklerde fototerapinin komplikasyonları nelerdir? sorularına cevap vereceğiz.

Fototerapi bebeklerde sarılık tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. İndirekt bilirubini suda çözünebilir formlara dönüştürerek vücuttan doğrudan atılmasını sağlar. Daha ayrıntılı bilgi için Fototerapi Nedir? Fototerapide Dikkat Edilmesi Gerekenler? isimli yazımıza bakmanızı öneririz.

Sarılıkta fototerapinin kullanımı ile sarılığa bağlı gelişen yan etkilerde azalma gözlemlenmiştir. Kan değişimi gibi daha girişimsel tedavi yöntemlerine ihtiyaç azalmıştır. Fototerapi oldukça önemli bir tedavi yöntemi olsa da istenmeyen bazı yan etkileri de olabilir.

Fototerapide oluşan yan etkilerin bir kısmı tedbirlerle önlenebilmektedir.

Fototerapi yan etkileri

Bebeklerde en sık karşılaşılan  fototerapi yan etkileri şunlardır.

  • Retinal dejenerasyon; fototerapide ışığın göze gelmesi sonucu oluşan bir yan etkidir. Günümüzdeki tüm bebeklerin gözleri fototerapi esnasında kapatılmakta ve bu yan etki önlenmektedir .
  • Sıvı kaybı; fototerapide hissedilmeyen sıvı kayıpları artar ve dehidratasyon gelişebilir. Fototerapi yan etkileri arasında sık görülen bir durumdur.Önlemek için bebeğin aldığı,çıkardığını takip etmek ve aldığı sıvıyı arttırmak gerekmektedir.
  • İshal; bebeklerde yeşil ve sulu dışkılama olabilmektedir. Bağırsaklardan atılan yüksek miktardaki bilirubinin buna neden olduğu söylenmektedir.
  • Deri değişiklikleri görülebilir. Genellikle geçici deri döküntüleri şeklinde görülür.
  • Bronz bebek sendromu; sarılık için fototerapi alan bebeğin cildi, idrarı ve kanı grimsi kahverengi bir renk alır. Tehlikeli bir durum olmamakla birlikte fototerapinin kesilmesi ile düzelir.
  • Kan değerlerinde düşme; kanda trombosit düşüklüğü görülebilir. Bunu nedeni trombositlerin yıkımındaki artıştır.
  • Fototerapi yan etkileri arasında hipokalsemi de yer almaktadır. Kalsiyumun kanda düşmesi anlamına gelen bu durumun sebebi ışın verildikten sonra melatonin salgısının azalmasıdır. Azalan melatonin kalsiyumun kemiğe geçmesine dolayısıyla kandaki kalsiyumun düşmesine neden olur.
  • PDA(Patent Duktus Arteriozus); anne karnında bebeğin dolaşımının bir parçası olan duktus arteriozusun doğum sonrası kapanmaması anlamına gelir. Fototerapide PDA riski artmaktadır.
  • Bebeğin vücut sıcaklığında artış veya düşme olabilir. Fototerapide daha çok hipertermiye yani ateşe rastlanır.

Yan etkiler bebeğin hayatını tehtid edecek veya kronik hastalık yaratacak düzeyde olmasa bile dikkatli olmak gerekir.

Referanslar

http://emedicine.medscape.com/article/974786-treatment

The Merck Manuel Hasta Belirtileri Baskı:2014 Sayfa:351

Pediatri 1.cilt(Prof.Dr Olcay Neyzi,Prof. Dr Türkan(Yüksel) Ertuğrul), s:414

Yorum Yap