Popüler Sağlık

Espressonun Sağlığa 5 Faydası

Espressonun faydaları

Espresso, İtalyanlara özgü, iyice kavrulmuş kahve türünün adıdır. Herkesin damak tadı farklıdır. Kimisi Türk kahvesinden, kimisi latteden, kimisi nescafeden, kimisi de cappucinodan hoşlanabilir. Kahve, aslında başlı başına bir keyiftir ve kahve yapmak da bir maharettir.

[ads1]

Kahvenin faydaları ile ilgili daha önce yapılmış pek çok araştırma var. Aynı şekilde kahvenin yararlarının anlatıldığı birçok makaleye rastlamışsınızdır. Ama espressonun faydaları ile ilgili yazılmış bir makaleye rastlamak pek mümkün değil. En azından bu konuda yazılmış Türkçe bir makale sanırım yok. Bu makale, bu konuda yazılmış ilk Türkçe makale olabilir.

Espressonun Yararları

1-) Espresso Kahve Hafızayı Güçlendiriyor

California Üniversitesi, nöro-bilim dalından Dr. Michael Yassa’nın yaptığı araştırma, günde iki fincan espresso içmenin, hafızada konsolidasyon sürecini geliştirdiği ve uzun belleği güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle Dr. Yassa, günde iki fincan espresso içilmesini önermektedir.

2-) Dikkati Arttırıyor

Espresso, içerdiği kafein sayesinde, yorgunluk belirtilerini azaltmakta, zihni uyanık tutmakta ve dikkati arttırmakta oldukça etkilidir. Beyinde, nöro-kimyasal bir etkileşime neden olan espresso, beynin dikkatle ilgili bölgelerinde, dopamin konsantrasyonunu arttırmaktadır. Fakat, aşırı derecede kafein tüketiminin, aksi bir etkide bulunacağı, konsantrasyonun azalmasına ve gerginliğe neden olabileceği unutulmamalıdır.

3-) Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Espresso, düşük kalorili bir kahve türüdür ve spor yaparken performansı arttırmaya yardımcı olur. Bu sayede de, kilo vermeyi kolaylaştırır. ABD’de yayımlanan Medicine and Science in Sports Dergisi’ndeki bir araştırma sonucuna göre kafein, spor sırasında %5 daha az yorulmayı sağlıyor. Ayrıca kafein, kas ağrılarını da azaltmakta etkili.

4-) İnme Riskini Azaltıyor

İsveçli araştırmacı Susanna Larson tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde bir fincan espresso içmek, felç ve inme riskini azaltıyor. Susanna Larson, espresso kahvenin antioksidan özelliklerinin, böyle bir etkisinin bulunduğunu söylüyor.

10 yıl süren bir başka araştırma, günde 1-2 büyük boy fincan kahve içenlerde, inme riskinin %25 azaldığı sonucunu ortaya koyuyor.

5-) Diyabet Riskini Düşürüyor

Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yürütülen bir çalışmada, araştırmacılar yüksek kahve tüketimi ile tip 2 diyabet riskinin bağlantısını araştırıyor. 4 yıl süren araştırma sonucunda, hem kadınlarda, hem de erkeklerde, günde bir fincandan fazla kahve içmenin, tip 2 diyabete yakalanma riskini %11 azalttığı görülüyor.

Görüldüğü gibi espressonun faydaları, aşırıya kaçmamak şartıyla içilmesi için yeterince önemli. Damak tadınıza göre, espresso yerine başka kahve türlerini de tercih edebilirsiniz. Fakat espressonun, en düşük kalori oranına sahip kahve türlerinden biri olduğu dikkate alınmalıdır.

Yeşil Çay İçmek İçin 8 Neden

[ads3]

Yazar Hakkında

Yasemin Arıbaş

Yasemin Arıbaş

Haydarpaşa Bülent Akarcalı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 2014 mezunu. Marmara Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Teknikerliği bölümünü bitirdi. Özel bir hastanede meslek hayatına devam ediyor.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.