Beslenme

Elma Sirkesinin 6 Muhteşem Faydası

elma sirkesinin faydaları

Kilo problemleriniz varsa ve sık sık hastalanıyorsanız elma sirkesi kullanmayı deneyebilirsiniz. Günümüzde, yoğun yaşam ve çalışma şartları, sağlıksız beslenme alışkanlıkları sebebi ile insanların sık sık rahatsızlandığı bilinen bir gerçektir. Elma sirkesinin faydaları nelermiş, hep birlikte bakalım;

Elma Sirkesinin Faydaları

Günde 20-30 ml elma sirkesi tüketerek (salata içinde olabilir), yaşam enerjinizi koruyabilir, hastalıklardan korunabilirsiniz.

1-) Elma Sirkesi Kalp Sağlığını Korur

Tüm dünyada en büyük ölüm nedenlerinden biri kalp hastalıklarıdır. İnme, kalp krizi, koroner arter gibi hastalıklardan her gün binlerce insan hayatını kaybediyor. Elma sirkesi kalp sağlığına iyi gelir. Kalp hastalıkları riskini azaltan elma sirkesi, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

2-) Elma Sirkesi Kanserle Savaşır

Yapılan pek çok araştırma elma sirkesinin anti-kanser özelliklere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Elma sirkesi, lösemi ve kanser hücrelerinin büyümesini engellediği gibi, tümör oluşumu riskini de azaltır. Polifenoller açısından çok zengin olan elma sirkesi aynı zamanda, serbest radikallerle savaşarak DNA’yı korur.

3-) Kan Şekeri Seviyesini Dengeler

Bilim adamlarının 1988 yılında yaptığı bir araştırmada, 50 gram şeker tüketen insanlara ardından 60 ml elma sirkesi içirilmiştir. Sonuç olarak kandaki insülin seviyesinin %20 azaldığı tespit edilmiştir. Elma sirkesi, şeker hastalığı ve obeziteye karşı etkilidir. Normal bir insanın günde 30 ml elma sirkesi tüketmesi durumunda, kanındaki insülin seviyesi %20 civarında düşecek ve kan şekeri dengelenecektir.

4-) Elma Sirkesi Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Elma sirkesi, yağ yakımını hızlandıran organik asitler ve enzimler içermektedir. İştah kesici bir etkiye de sahip olan elma sirkesi, yapılan bir araştırmaya göre, günlük düzenli olarak tüketilmesi halinde trigliserid (kandaki yağ asitleri) seviyesini aşağıya çekerek, bel ve karın bölgelerindeki yağlanma oranını azaltmaktadır. Elma sirkesinin faydaları arasında, kilo vermeyi kolaylaştıran diğer bir faktör metabolizmayı hızlandırmasıdır.

5-) Sindirimi Kolaylaştırır

Amino asitler, enzimler ve iyi bakteriler açısından zengin olan elma sirkesi, şişkinlik, bağırsak spazmları, kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemlerine karşı etkilidir. Elma sirkesi, gıda alerjisi olanlar için çok yararlıdır.

6-) Kötü Bakterileri Yok Eder

Elma sirkesi, bağırsak spazmlarına neden olan kötü bakterileri yok eder. Ülser gibi mide rahatsızlıklarına neden olan kötü bakterilerle savaşır ve midede oluşan yaraların tedavi edilmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalar elma sirkesinin, antimikrobiyal etkileri olduğunu ortaya koymaktadır.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.