Popüler Sağlık

Depresyona Karşı Etkili 6 Doğal Tedavi Yolu

depresyonu önlemek

Depresyon, tıpkı soğuk algınlığı gibi yayılmaya ve artık iyiden iyiye sıradan bir hastalık haline dönüşmeye başladı. Dünya Sağlık Örgütü, yaşayan her 4 insandan birinin herhangi bir ruhsal hastalık yaşadığını, bu ruh hastalıkları içinde de, en yaygın olanının depresyon olduğunu açıkladı. Dünyada, depresyona maruz kalan halihazırdaki insan sayısı ise 350 milyon.

[ads1]

Depresyonun Belirtileri

Uyku bozuklukları, intihar eğilimi, umutsuzluk, yorgunluk, fiziksel ağrılar, yeme bozuklukları, depresyonun belirtileri arasındadır.

Hastalıkların tedavisi için, öncelikle teşhisinin konulması gerekmektedir. Tedaviyle birlikte, hastalığa neden olan faktörlerin de tespit edilip ortadan kaldırılması büyük bir önem arz etmektedir. Aksi taktirde hastalık kendini tekrarlayacaktır.  Depresyonun bu kadar yaygın bir hale gelmesinde, bu hastalığa neden olan faktörlerin tam olarak ortadan kaldırılamamış olması ya da, mücadele yöntemlerinin bilinmemesi büyük rol oynamaktadır.

Depresyondaki bir insan, aklınıza dahi getiremeyeceğiniz saçma, küçük ve basit bir nedenden dolayı mutsuzluk duygusuna kapılır. Ona gönderdiğiniz bir e-postada, kullanmadığınız bir virgüle takılıp, bunu şahsileştirerek mutsuz olabilirler. Bu sadece küçük bir örnek. Bunu çoğaltmak elbette mümkün.

Depresyonun Doğal Yollarla Tedavisi

Depresyon sadece, ilaçla tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Doğal yaşam alışkanlıkları ile depresyonun önüne geçmek ve tedavi etmek mümkün. İşte bunun yolları;

1-) Egzersiz Yapmak

Düzenli olarak yapılan hafif egzersiz ve sporlar, duygusal sağlığı destekler. Fiziksel aktivite sırasında salgılanan endorfin hormonu, ruh düzeyini ve moral seviyesini arttırmaya yardımcı olur. Sık sık depresyon rahatsızlığına yakalanıyor ve stres yaşıyorsanız egzersiz size bire bir gelebilir.

2-) Stres Yönetimini Öğrenin

Kontrol edilemeyen ve gün geçtikçe artan stres, nihayetinde depresyona neden olabilir. Stresle başa çıkma yollarını öğrenerek, depresyonun önüne geçilebilir. Egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, düzenli uyku alışkanlıkları geliştirmek, sizi hem stresten, hem de depresyondan koruyacaktır.

[ads2]

3-) Sağlıklı Bir Diyet

Depresyona giren pek çok kişi, aşırı veya az yemekten kaynaklanan kilo sorunları yaşamaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları ile depresyonu önlemek mümkün.

4-) Doğal Besin Takviyeleri

Sağlıklı balık yağı takviyeleri, özellikle de omega-3, sinir sisteminin dengelenmesine yardımcı olur. Sarı kantaron yağı, serotonin hormonu seviyesini arttırır. Serotonin, mutluluk hormonu olarak bilinen bir hormondur ve birçok antidepresan ilacın içeriğinde bulunur. Muz, kivi, kavun, erik, ananas gibi meyveler, tahıllar, süt ürünleri ve bakliyatlar serotonin seviyesini yükselten diğer besinlerdir. Bu besinlerden bol bol tüketerek depresyona yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

5-) Sosyal Faaliyetlere Zaman Ayırmak

Yalnızlık, depresyona neden olan faktörlerden biridir. Mümkün olduğunca yalnız kalmaktan sakının ve sosyal faaliyetlere zaman ayırın.

6-) Sağlıklı Uyku

Günde 7-8 saat gece uykusu, depresyonun önüne geçebileceği gibi, sağlıklı bir yaşam için de çok büyük bir öneme sahiptir. Uykunun, sinir sistemi sağlığı için hayati bir fonksiyonu vardır. Sağlıklı uyku alışkanlıkları kazanarak, depresyon riskinin önüne geçebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

[ads3]

Yazar Hakkında

Yasemin Arıbaş

Yasemin Arıbaş

Haydarpaşa Bülent Akarcalı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 2014 mezunu. Marmara Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Teknikerliği bölümünü bitirdi. Özel bir hastanede meslek hayatına devam ediyor.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.