Tahliller

Boğaz Kültürü Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

boğaz kültürü
Kadir Demir

Boğaz kültürü, boğaz enfeksiyonlarda beta mikrobunu tespit etmek amacıyla yapılan bir testtir. Özellikle faranjiti olan kişilerde, enfeksiyona neden olan mikroorganizmanın belirlenmesi amacıyla yapılır.

Faranjitin en sık nedeni virüslerdir. Bakteriler arasında ise en sık neden beta mikrobu olarak bilinen A Grubu Beta Hemolitik Streptokoklardır (S.Pyogenes). Boğaz kültürü, beta mikrobunun neden olduğu boğaz enfeksiyonlarını göstermede kullanılan en önemli testlerdendir.

Boğaz Kültürü Neden Gereklidir?

Virüs kaynaklı boğaz enfeksiyonları ile beta mikrobu kaynaklı enfeksiyonların tedavileri farklıdır. Ayrıca beta mikrobunun neden olduğu boğaz enfeksiyonlarından sonra kalp romatizması (ARA) ve böbrek hastalığı (APSGN) gelişme riski vardır. Sonuç olarak bu ayrımı yapmak hem tedavinin etkinliğini arttırır hem de gereksiz ilaç kullanımını engeller.

  • Virüs kaynaklı boğaz enfeksiyonlarında veya faranjitte şikayetlere yönelik rahatlatıcı tedaviler verilir. Antibiyotik kullanmanın faydası olmaz.
  • Beta mikrobu kaynaklı boğaz enfeksiyonlarında veya faranjitte ise antibiyotik tedavisi gerekir.

Görüldüğü üzere nedene göre tedavi değişmektedir. Bu da boğaz kültürünün önemini arttırmaktadır.

Boğaz Kültürü Nasıl Yapılır?

Kişinin boğazından bir sürüntü örneği alınır. Alınan sürüntüdeki mikroorganizmalar uygun ortamda çoğaltılarak tespit edilmeye çalışılır. Boğazdan sürüntü örneği kısaca şu şekilde alınır:

  • Kişinin ağzını açması istenir.
  • Bir ucu pamuklu bir çubuk (eküvyon çubuğu) kişinin boğazının belli bölgelerine sürülür ve bu şekilde sürüntü örneği alınır. Bu işlem sırasında gerekirse dil basacağı kullanılır.

Yazının başında bahsettiğimiz üzere faranjitin en sık nedeni virüslerdir. Virüs kaynaklı faranjitin özel bir tedavisi yoktur. Oysa bakteri (beta mikrobu) kaynaklı faranjitlerde antibiyotik temel tedavidir. Kişinin şikayetleri, muayene bulguları, tetkikler ve bazı pratik testler bu ayrımı yapmakta yardımcı olabilir. Ancak bu ayrımı yapmada kullanılan en güvenilir test boğaz kültürüdür.

Bazı belirtiler beta mikrobunu daha çok düşündürürken bazıları ise virüsleri akla getirir.

Beta mikrobu (AGBHS) düşündüren belirtiler:

  • 38.3 °C üstünde ateş olması
  • Boyun ön yüzündeki lenf bezlerinde şişlik ve ağrı olması
  • Öksürük olmaması
  • Burun akıntısı, hapşırık gibi virüs enfeksiyonlarını düşündüren bulguların eşlik etmemesi
  • Doktor muayene bulguları; eksüda.

Bu belirtilerin tamamının olması beta mikrobunu düşündürür ancak kesin teşhis koydurmaz. Kesin teşhis için boğaz kültürü ve moleküler testler kullanılabilir.

Hem virüs hem de bakteri (beta mikrobu) kaynaklı boğaz enfeksiyonlarında boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü görülebilir.

Referanslar

Yazar Hakkında

Kadir Demir

Kadir Demir

İstanbul Üniversitesi 2006 mezunu. 2006-2012 yılları arasında Pendik Devlet Hastanesi laboratuvarında, 2012-2017 yılları arasında Dr Lütfi Kırdar Kartal Eğitim Araştırma Hastanesinde mikrobiyoloji laboratuvarında görev yaptı. Şu an özel bir hastaneden meslek hayatında devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.