Tedavi

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer, Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir?

boğaz ağrısı

Boğaz ağrısı, soğuk mevsimlerde sık karşılaşılan bir şikayettir. Bazen hafif seyretse de bazen yemeden içmeden kesecek kadar şiddetli olabilir. Kimisinde o kadar ciddi olur ki kişi konuşmakta güçlük çeker.

Boğaz ağrısının en sık nedeni boğazdaki enfeksiyonlar yani iltihaplardır. Bu iltihaplar bazen bademcikleri bazen yutağı(faranjit) bazen de her ikisini birlikte (tonsilofaranjit) etkiler. Boğaz ağrısına en sık ateş, yutma güçlüğü, burun akıntısı, kulak ağrısı, iştahsızlık, bulantı, ses kısıklığı ve yaygın vücut ağrısı eşlik eder.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

Boğaz ağrısını yaşayan çoğu kişi hemen antibiyotik kullanmak ister. Oysa boğaz ağrısının %60-70’i virüs kaynaklı enfeksiyonlardır.  Yani antibiyotik tedavisinden etkilenmezler.

Antibiyotikler bakterilere etkili ilaçlardır. Virüslerin neden olduğu boğaz enfeksiyonlarında antibiyotik kullanmanızın yararı olmayacağı gibi gereksiz ilaç kullanmanıza neden olacaktır.

Yani antibiyotik kullananların yarısından fazlası gereksiz ilaç kullanmış oluyor. Gereksiz antibiyotik kullanımı hem sağlık sorunlarına hem de ilaca direnç gelişmesine neden olabilir.

Boğaz ağrısının sebebinin bakteri mi virüs mü olduğunu nasıl anlarım? 

Bu konuda doktorunuzun yapacağı muayene önemlidir. Bazı belirtiler bakterileri düşündürürken bazıları virüsleri düşündürür. Bu belirtilerden, boğaz ağrısı neden olur isimli yazımızda bahsetmiştik. Bu belirtiler yol gösterici olsa da bazen yanıltıcı olabilir. Bundan dolayı bakteri virüs ayrımını yapmak ve hangi bakterinin boğaz ağrısına neden olduğunu anlamak için yapılabilecek en güvenilir yöntem boğaz kültürüdür. Tekrarlayan veya tedaviye yanıt vermeyen boğaz ağrınız varsa mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna görünmelisiniz.

Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Antibiyotikler

Boğaz ağrısına neden olan etkenler daha çok virüsler olsa da, bakteri kaynaklı bir boğaz enfeksiyonunda antibiyotikler mutlaka kullanılır. Bu ayrımı yapabilecek tek kişi doktorunuzdur.

Ağrı Kesici ve Ateş Düşürücüler

Hem virüs hem de bakteriyel enfeksiyonlarda boğaz ağrısı şiddetli olabilmektedir. Ateş her iki durumda da görülebildiği gibi erişkinde rahatsız edici bir durumdur. Çocuklarda ise yüksek ateş hem rahatsız edici hem de istenmeyen etkilere neden olabilir(havale gibi). Bundan dolayı ağrı kesici ve ateş düşürücüler doktorunuzun önerisi ile kullanılabilir.

Gargara

Boğaz ağrısında kullanılan boğaz sipreyleri ve gargaralar boğazınızı ağrınızı hafifletebilir. Özellikle klorheksidin glukonat içeren gargaralar(bu içeriğe sahip birçok gargara markası bulunmakta) bakteri ve bazı virüslere karşı etkilidir.

Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir?

Ilık İçecekler Tüketin

Boğaz ağrısı sıvı alımını kısıtlarken, eşlik eden ateş sıvı kaybını arttırır. Bundan dolayı yeterli sıvı almak oldukça önemlidir. Boğaz ağrısı olanlar genellikle çok sıcak içecekler içse de bu boğazdaki şişliği ve ödemi arttırabilir. Bu da şikayetleri kötüleştirebilir. Bundan dolayı ılık içecekler içmeniz ve yeterince sıvı almanız sizi daha rahat tutacaktır. Aldığınız sıvıların yüksek kafein içermemesine dikkat ediniz.

Tahriş Edici Maddelerden Uzak Durun

Özellikle sigara dumanı gibi tahriş edici maddeler hem var olan ağrınızı arttıracak hem de iyileşme sürecini uzatacaktır.

Dengeli Beslenin

Virüs kaynaklı boğaz ağrısı nasıl geçer sorusunu soranlara verilecek cevaplardan biri de dengeli beslenme ve yeterli vitamin almak olacaktır. Virüsler için ilaç kullanılmadığı için yapabileceğiniz şey savunma sisteminizi güçlü tutmaktır. Bunun için dengeli beslenmek oldukça önemlidir.

  • Sıcak soslardan ve biber tozunu tüketmekten kaçının. Bunun yerine nane ve kekik kullanın.
  • Sert yiyeceklerden ve boğazınızı tahriş edecek asitli içeceklerden uzak durun.

Hem Kendinizi Hem de Boğazınızı Dinlendirin

Dinlenme iyileşme sürecinde önemli bir faktör. Ayrıca boğaz ağrınız esnasında yüksek sesle konuşmak, bağırmak şikayetlerinizi kötüleştireceği için sesinizi de dinlendirmeyi ihmal etmeyiniz.

Pastiller yeterliliği ispatlanmış olmasa da hafif ağrılarda boğazınızı rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Bitkisel Tedavi Seçenekleri

Bitkisel Tedaviler bazen kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebileceği için denemeden önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bakteri kaynaklı boğaz ağrılarında alternatif tedavi yöntemlerini yetersiz kalacağını unutmayınız. Boğaz ağrısına hangi bitkisel tedaviler iyi gelir?

Meyan Kökü

Çok uzun zamanlar boğaz ağrısı için kullanılmış meyan kökü boğaz ağrınıza iyi gelebilir. Meyan kökönden yapılan gargaraların boğazı rahatlattığı söylenmekte.

Kaygan Karaağaç

Boğaz ağrısının tedavisinde kullanılan geleneksel yöntemlerden birisi de kaygan karaağaçtır. Su ile karıştırılıp içilmesi önerilen bu bitkinin mukus tabakası oluşturarak boğazı rahatlattığı söylenmekte.

Bal

Boğaz ağrısını rahatlatmak ve öksürük için kullanılan bal, bir fincan ılık çay ile karıştırılarak alınabilir. Şeker hastalığınız yoksa deneyebileceğiniz bir geleneksel yöntem.

Hatmi Kökü

Hatmi kökü de kaygan karaağaç gibi mukus tabakası oluşturur. Hatmi kökünü çay şeklinde demleyerek günde 3 defa tüketmeniz boğazınıza iyi gelebilir.

Boğaz Ağrısı Nasıl Önlenir?

Sık sık boğaz ağrısı çekiyorsanız bu önerileri dikkate alınız.

Ellerinizi Yıkayın ve Yaşam Alanınızı Sık Sık Havalandırın

Boğaz ağrısına neden olan virüsler damlacık yolu ile bulaşır. Özellikle öksürük, hapşırık ile havaya karışan virüslerin bizde hastalık yapmaması için yaşam alanını yeterince havalandırmanız gerekir. Aslında biz mikrobu soğuktan değil başkalarından kaparız. Soğuk ise bu süreci hızlandırır(virüslerin bir kısmı soğukta daha hızlı çoğalır).

Özellikle toplu ulaşım araçları ve kalabalı mekanda başkalarından bulaşan virüsler elimiz aracılığı ile bizlere bulaşabilir. Bundan dolayı düzenli el yıkama alışkanlığı edinmemiz gerekmektedir.

Bu iki önlem hem kendimizin hem de ailemizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

  • Herkesin temas ettiği televizyon kumandası, cep telefonu gibi aletleri düzenli olarak temizleyin.
  • Evde hasta biri varsa yada hasta olan sizseniz bulaş olmaması için çatal, kaşık ve bardaklarınızı paylaşmayınız.
  • Öksürük ve hapşırık sonrası ellerinizi yıkayınız.
  • Hasta olduğunuz süreçte başkalarına daha az dokunun.

Virüs kaynaklı boğaz ağrılarında genellikle özel bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Enfeksiyon 1-2 hafta içinde iyileşecektir.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.