Tedavi

Böbrek Taşı Nasıl Düşer? Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

böbrek taşı

Böbrek taşı nasıl düşer, böbrek taşına ne iyi gelir ve taş düşürenler nasıl beslenmeli sorularını yanıtlayacağız. Böbrek taşı düşürmek oldukça sancılı bir süreçtir. Bundan dolayı bu süreyi mümkün olduğunca kısaltmak gerekir. Böbrekte bulunan ve kanala düşmeyen taşlar genelde ağrı yapmazlar. Taşlar kanala düştüklerinde ise şiddetli ağrıya neden olurlar. Kimisinde birkaç dakika süren bu ağrı kimisinde günlerce devam eder.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer

Taşın düşerken ne kadar sancı yapacağı veya ne kadar uzun süreceği hem kişinin hem de taşın yapısına göre değişir. Ağrının şiddeti, taşın büyüklüğü ile doğrudan orantılı değildir. Taşların büyük çoğunluğu girişimsel işlemlere gerek duymadan düşürülür.

Ağrı Kesici Tedavi

Böbrek taşı düşürme esnasında ortaya çıkan ağrı, çoğu insan tarafından yaşadıklarının en şiddetlisi olarak nitelendirilir. Bundan dolayı ilk yapılması gereken ağrı kesiciler ile ağrıyı azaltmak olacaktır. Böbrek taşı düşürenlerin çoğu, ağrı dolayısı ile acil servise başvurmak zorunda kalırlar. Bu ağrılar bazen klasik ağrı kesiciler (NSAİİ) ile geçmez ve narkotik tipi ağrı kesicilere ihtiyaç duyar.

Ağrı kesici ilaçlar dışında doktorunuz tarafından böbrek kanalındaki kas spazmını çözecek alfa bloker (tamsulosin) ilaçlar yazılabilir. Bu da hem ağrıyı azaltırken hem de taş düşürmeye yardımcı olur.

Bol Sıvı Alın

Böbrek taşı nasıl düşer sorusuna çoğu insanın vereceği ilk yanıttır. Böbrek taşı düşürmek için yapılabilecek en basit şey bolca su içmektir. Bol su içmek yeni taş oluşumunu da engellemektedir. Peki böbrek taşı düşürmek için ne kadar su içmeliyiz?

Günde 2-3 litre su içmeniz önerilmektedir.  Kişinin alacağı su miktarı terleme miktarına, yaşadığı bölgenin sıcaklığına ve diğer sıvı kaybettiren etmenlere göre değişebilir. Bundan dolayı daha belirleyici olan, günde 1,5-2 litre idrar çıkaracak kadar sıvı almanız olacaktır. İdrar çıkışı çok düşük seviyelerde kalıyorsa ya yeterince sıvı almıyor ya da aldığınız sıvıyı başka yollarla kaybediyorsunuzdur(örn: terleme).

Termofor (Sıcak su torbası)

Sıcak su torbasını ağrının olduğu bölgeye koymak, böbrek taşı düşürmek için iyi bir yöntemdir. Ağrıyı kontrol altına almada ve böbrek kanalındaki spazmı gidermede size fayda sağlar. Termofor (sıcak su torbası) koymadan önce mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız.

Eğer ağrı böbrek taşı değil de farklı iltihabi bir duruma (apandisit gibi) bağlıysa, sıcak kompres tehlikeli olabilir ve kesinlikle yapılmamalıdır.

Hareketli Olun

Hem taşı düşürme hem de yeni taş oluşumunu engelleme amacınız varsa hareketli olmalısınız. Eğer hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, taş düşürmeniz daha zor olacağı gibi böbrek taşlarının tekrarlama olasılığı artacaktır.

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir

Böbrek taşı düşürenlerin, 5 yıl içinde tekrar taş düşürme olasılığı %50‘dir. Yani böbrek taşı düşüren her iki kişiden biri 5 yıl içinde tekrar taş düşürüyor. Peki bu olasılığı en aza indirmek için neler yapmalıyız, neler yemeliyiz ve nelere dikkat etmeliyiz?

Tuz Tüketimini Azaltın

Yüksek sodyum seviyeleri idrardaki kalsiyumu arttırırken sitratı da azaltır. Bu mekanizmalar taş oluşumu için elverişli bir ortam oluşturur. Sitrat idrarda taş oluşumunu engelleyen bir maddedir. İdrarda azalan sitrat taş oluşumunu kolaylaştırır. Yüksek sodyum içeren hazır gıdalar ve fastfood yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Taş ağrısı çekip tekrar böbrek taşı düşürmek istemeyen herkes tuz kısıtlamasına gitmelidir.

Limonata İçin

limonata

Limon suyu veya limonatanın taş oluşumunu engellediği ispatlanmıştır. İdrardaki sitrat miktarını arttıran limonata, kalsiyumun kristalleşip taşa dönüşmesini engeller. İçerisindeki şeker miktarına dikkat edilerek düzenli tüketilen yarım bardak limonata, yeni taş oluşumunu önlemede yardımcı olacaktır.

Kalsiyum Düşman Değil

Geçmiş senelerde kalsiyum taşı düşürenlerde kalsiyum kısıtlaması yapılırken, son yıllarda bunun doğru olmadığı hatta kalsiyum kısıtlamasının taş oluşumunu arttırdığı ortaya çıkmıştır. Kalsiyum kısıtlamasına gidilirse, bağırsaklarda emilen ve idrarda atılan oksalat miktarı artacaktır. Bunun sonucunda yeni taş oluşumunu kolaylaşır.

Çok nadir durumlar hariç kalsiyum kısıtlaması önerilmez. Kalsiyum kısıtlamasının yerine tuz kısıtlamasına gitmek idrardaki kalsiyum miktarını düşürecektir. Doktorunuz aksini söylemediği sürece, süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum içeren besinleri tüketmenizde herhangi bir kısıtlama yoktur. Kalsiyum kemik ve diş sağlığı için olduka önemlidir.

Böbrek Taşı Düşürenler Nasıl Beslenmeli

Beslenme, böbrek taşı oluşumuna etki eden birçok faktörden birisidir. Vücudumuzun ürettiği temelde 5 çeşit böbrek taşı vardır. Ayrıntı için Böbrek Taşı Neden Olur isimli yazımıza bakmanızı öneririz. Kalsiyum oksalat taşı düşürenler oksalat içeren besinlerin tüketimini azaltmalılar.

Oksalat içeren besinler: 

  • Pancar kökü
  • Kuşkonmaz
  • Çikolata
  • Maydanoz
  • Ravent
  • Çilek
  • Pırasa
  • Kereviz
  • Kaju, fıstık, badem
  • Soya ürünleri

Özellikle oksalat içeren böbrek taşları düşürenler bu besinleri daha az tüketmelidir.

Ürik asit taşı düşürenler diyetlerindeki kırmızı et, kümes hayvanları ve balık eti miktarlarını azaltmalılar. Hayvansal proteinleri fazla tüketenlerde idrardaki sitrat miktarı azalırken kalsiyum ve ürik asit miktarları artmaktadır. Bu faktörlerin tamamı, böbrek taşı oluşumuna neden olur. Ürik asit yüksekliği olanlarda, doktor tarafından yazılacak allopurinol isimli ilaç ürik asit seviyelerini düşürerek taş oluşma riskini azaltır.

Böbrek taşı düşürenlerin çoğu, yeterli sıvı ve diyet ile bu durumun tekrarlamasını engelleyebilirler. Taş düşürme şüpheniz varsa lütfen öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.