Böbrek Taşı Nasıl Düşer? Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

böbrek taşı nasıl düşer

Böbrek taşı nasıl düşer, böbrek taşına ne iyi gelir ve böbrek taşı düşürenler nasıl beslenmeli sorularını yanıtlayacağız. Böbrek taşı düşürme, oldukça sancılı bir süreç olduğu için bu süreyi kısaltabilmek oldukça önemlidir. Böbrekte bulunan ve kanala düşmeyen taşlar genelde ağrı yapmazlar. Kanala düşen böbrek taşları ise genellikle şiddetli ağrıya neden olurlar. Kimisinde birkaç dakika süren bu ağrılı durum kimisinde ise günler sürebilmektedir. Böbrek taşı nasıl düşürülür birlikte bakalım.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer

Böbrek taşını düşürmek, kişinin anatomik yapısı, düşen taşın yapısı ve büyüklüğü gibi birçok etmenden etkilenir. Ağrının şiddeti, taşın büyüklüğü ile doğrudan orantılı değildir. Taşların büyük çoğunluğu girişimsel işlemlere gerek duymadan düşürülür. Böbrek taşını daha kolay düşürmek ve yeni taş oluşumunu engellemek için yapmamız gerekenler nelerdir?

Ağrı Kesici Tedavi

Böbrek taşı düşürme esnasında ortaya çıkan ağrı, çoğu insan tarafından yaşadıklarının en şiddetlisi olarak nitelendirilir. Bundan dolayı ilk yapılması gereken ağrı kesiciler ile ağrıyı azaltmak yada ortadan kaldırmak olacaktır. Böbrek taşı düşürenlerin çoğu, ağrı dolayısı ile acil servise başvurmak zorunda kalırlar. Bu ağrılar bazen klasik ağrı kesiciler(NSAİİ) ile geçmez ve narkotik tipi ağrı kesicilere ihtiyaç duyar.

Ağrı kesici ilaçlar dışında doktorunuz tarafından böbrek kanalındaki kas spazmını çözecek alfa bloker(tamsulosin) ilaçlar yazılabilir. Bu da hem ağrıyı azaltırken hem de taş düşürmeye yardımcı olur.

Bol Sıvı Alın

Yoldan geçen birisini çevirip böbrek taşı nasıl düşer diye sorarsanız, vereceği cevap bol su iç olacaktır. Böbrek taşı düşürmek için en doğal yöntem bol su içmektir. Yeterli su alımı, böbrek taşı düşürmeye yardımcı olduğu gibi yeni taş oluşumunu da engellemektedir. Peki böbrek taşı düşürmek için ne kadar su içmeliyiz?

Günde 2-3 litre su içmeniz önerilmektedir.  Kişinin alacağı su miktarı terleme miktarına, yaşadığı bölgenin sıcaklığına ve diğer sıvı kaybettiren etmenlere göre değişebilmektedir. Bundan dolayı daha belirleyici olan, günde 1,5-2 litre idrar çıkaracak kadar sıvı almanız olacaktır. İdrar çıkışı çok düşük seviyelerde kalıyorsa ya yeterince sıvı almıyor ya da aldığınız sıvıyı başka yollarla kaybediyorsunuzdur(örn: terleme).

Termofor

Sıcak su torbasını ağrının olduğu bölgeye koymak, böbrek taşı düşürmek için iyi bir yardımcı yöntemdir. Ağrıyı kontrol altına almada ve böbrek kanalındaki spazmı gidermede size fayda sağlayacaktır. Termofor(sıcak su torbası) koymadan önce mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız.

Eğer ağrınız böbrek taşı değil de farklı iltihabi bir duruma(apandisit gibi) bağlı geliştiyse, sıcak kompres yapmak ağrınızı arttıracağı gibi oldukça tehlikelidir ve kesinlikle yapılmamalıdır.

Hareketli Olun

Hem böbrek taşı düşürme hem de yeni taş oluşumunu engelleme amacınız varsa hareketli olmalısınız. Eğer hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, taş düşürmeniz daha zor olacağı gibi böbrek taşlarının tekrarlama olasılığı artacaktır.

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir

Böbrek taşı düşürenlerin, 5 yıl içinde tekrar böbrek taşı düşürme olasılığınız %50’dir. Yani böbrek taşı düşüren her iki kişiden biri 5 yıl içinde tekrar taş düşürüyor. Peki bu olasılığı en aza indirmek için neler yapmalıyız, neler yemeliyiz ve nelere dikkat etmeliyiz?

Tuz Tüketimini Azaltın

Yüksek sodyum seviyeleri idrardaki kalsiyumu arttırırken sitratı da azaltır. Bu mekanizmalar taş oluşumu için elverişli bir ortam oluşturur. Sitrat idrarda taş oluşumunu engelleyen bir maddedir ve idrarda azalması taş oluşumunu kolaylaştırır. Yüksek sodyum içeren hazır gıdalar,fastfood yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Taş ağrısı çekip tekrar böbrek taşı düşürmek istemeyen herkes tuz kısıtlamasına gitmelidir.

Limonata İçin

limonata

Limon suyu veya limonatanın taş oluşumunu engellediği ispatlanmıştır. İdrardaki sitrat miktarını arttıran limonata, kalsiyumun kristalleşip taşa dönüşmesini engeller. İçerisindeki şeker miktarına dikkat edilerek düzenli tüketilen yarım bardak limonata, yeni taş oluşumunu önlemede yardımcı olacaktır.

Kalsiyum Düşman Değil

Geçmiş senelerde kalsiyum taşı düşürenlerde kalsiyum kısıtlaması yapılırken, son yıllarda bunun doğru olmadığı hatta kalsiyum kısıtlamasının taş oluşumunu arttırdığı ortaya çıktı. Eğer kalsiyum kısıtlamasına gidilirse, bağırsaklarda emilen ve idrarda atılan oksalat miktarı artacaktır. Bunun sonucunda yeni taş oluşumunu kolaylaşır. Çok nadir durumlar hariç kalsiyum kısıtlaması önerilmez. Kalsiyum kısıtlamasının yerine tuz kısıtlamasına gitmek idrardaki kalsiyum miktarını düşürecektir. Doktorunuz aksini söylemediği sürece, süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum içeren besinleri tüketmenizde herhangi bir kısıtlama yoktur. Kalsiyum kemik ve diş sağlığı olmak üzere oldukça önemli bir elementtir.

Böbrek Taşı Düşürenler Nasıl Beslenmeli

Beslenme, böbrek taşı oluşumuna etki eden birçok faktörden birisidir. Vücudumuzun ürettiği temelde 5 çeşit böbrek taşı vardır.  Ayrıntı için Böbrek Taşı Neden Olur isimli yazımıza bakmanızı öneririz. Kalsiyum oksalat taşı düşürenler oksalat içeren besinlerin tüketimini azaltmalılar.

Oksalat içeren besinler: 

  • Pancar kökü
  • Kuşkonmaz
  • Çikolata
  • Maydanoz
  • Ravent
  • Çilek
  • Pırasa
  • Kereviz
  • Kaju, fıstık, badem
  • Soya ürünleri

Özellikle oksalat içeren böbrek taşı düşürenler, yukarıdaki yiyecekleri daha az tüketmeliler.

Ürik asit taşı düşürenler diyetlerindeki kırmızı et, kümes hayvanları ve balık eti miktarlarını azaltmalılar. Hayvansal proteinleri fazla tüketenlerde idrardaki sitrat miktarı azalırken kalsiyum ve ürik asit miktarları artmaktadır. Bu faktörlerin tamamı, böbrek taşı oluşumuna neden olur. Ürik asit yüksekliği olanlarda, doktor tarafından yazılacak allopurinol isimli ilaç, ürik asit seviyelerini düşürerek taş oluşma riskini azaltır.

Böbrek taşı düşürenlerin çoğu, yeterli sıvı ve diyet ile bu durumun tekrarlamasını engelleyebilirler.

Böbrek taşı düşürme şüpheniz varsa lütfen öncelikle doktorunuza başvurunuz.

Referanslar

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-stones/basics/treatment/con-20024829

http://www.nhs.uk/Conditions/Kidney-stones/Pages/Treatment.aspx

http://www.encyclopedia.com/medicine/diseases-and-conditions/pathology/kidney-stones

http://www.nhs.uk/Conditions/Kidney-stones/Pages/Prevention.aspx

Lange Güncel Tıbbi Tanı ve Tedavi Rehberi 2016 s:939-943

http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=60948&page=4

Yorum Yap