Bebeklerde Sarılık Belirtileri Nelerdir?

bebeklerde sarılık belirtileri

Bebeklerde sarılık belirtileri nelerdir sorusunu yanıtlayacağız.

İndirekt bilirubinin kanda yükselmesi sonrası yenidoğanların çoğunda sarılık görülür. Bu sarılık her zaman tehlikeli olmayıp genellikle kabul edilebilir sınırlarda kalır ve altında patolojik bir neden bulunmaz. Bu duruma fizyolojik sarılık denir ve bebeklerde genellikle ciltte sararma dışında bulgu vermez. Eğer bir bebekte sarılık ile birlikte hastalık belirtileri varsa bu patolojik sarılık kabul edilir ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Yenidoğan sarılık belirtileri genellikle inderekt bilirubinin beyni etkilemesi sonucu ortaya çıkar. İndirekt bilirubin yağda çözünebilir bir madde olduğundan beyin dokusuna geçebilir ve belli seviyelerin üzerinde toksik etki yapar.

Bebeklerde sarılık belirtileri;

  • Göz akının sararması; bebeklerde ilk sarılık bulgularındandır. Bilirubin değeri 2-3 mg/dl seviyesine çıkınca gözlerde sarılık kendini gösterir. Hem patolojik hem de fizyolojik sarılıkta görülebilir.
  • Derinin sararması;  derinin tonuna göre değişse de genellikle bilirubinin 4-5 mg/dl seviyesine çıkması ile yüzde sarılık görülmeye başlar. Bilirubin değeri arttıkça sarılık da yüzden gövdeye oradan da ayaklara doğru ilerler. Fizyolojik ve patolojik sarılıkta görülebilir. Özellikle bebeğin karnına kadar yada ayaklarına kadar uzanan sarılığı varsa mutlaka bir doktora başvurunuz.

Yenidoğanda patolojik sarılık belirtileri

Patolojik sarılık belirtileri, her zaman tedavi gerektiren ve mutlaka doktor tarafından değerlendirilmesi gereken bulgulardır.

  • Bebeğin emmesinde zayıflama; birçok hastalığın belirtisi olabilen bu durumun sarılıktan kaynaklanabileceği akıllardan çıkarılmamalı. Özellikle yenidoğan döneminde bebeğiniz emmiyor ya da emmesinde zayıflama geliştiyse sarılık olabileceği unutulmamalıdır.
  • Uyandırmada zorluk çekme; tıpta laterji denilen bu durum da bilirubin yüksekliğinin bir sonucu olabilir.
  • Bebekte genel bir güçsüzlük durumu, kollarında bacaklarında zayıflık
  • Ateş; çoğu enfektif hastalıkta görülen bu durum yüksek bilirubin seviyesi nedeniyle de gelişebilmektedir.
  • Bebeğin tiz sesle ağlaması
  • Bebeğin hasta görünmesi; bebeğin hasta görünmesi yüksek bilirubin değerinden kaynaklı olabilir. Ayrıca sağlıklı bebeklere zarar vermeyen bilirubin değerleri hasta bebeklere zarar verebilir. Bu nedenle hasta bebeklerde bilirubin değerlerini daha düşük seviyelerde tutmak gerekmektedir.
  • Koyu idrar rengi; bu bulgu genellikle karaciğer ve safra yollarını tutan hastalıklarda görünür. Normalde yenidoğanın idrarı berrak olmalıdır.
  • Soluk veya renksiz kaka; safra yolları tıkanıklığına bağlı gelişen sarılığın bulgusudur.

Bebeklerde sarılık belirtileri, tüm anne babalar tarafından bilinmesi gereken bir konudur.

Referanslar

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infant-jaundice/basics/symptoms/con-20019637

http://www.nhs.uk/Conditions/Jaundice-newborn/Pages/Symptoms.aspx

http://www.healthline.com/health/newborn-jaundice

http://www.medicalnewstoday.com/articles/165358.php

Yorum Yap