Belirtiler

Bebeklerde Sarılık Belirtileri Nelerdir?

bebeklerde sarılık belirtileri

İndirekt bilirubinin kanda yükselmesi sonrası yenidoğanların çoğunda sarılık görülür. Bu sarılık her zaman tehlikeli olmayıp genellikle kabul edilebilir sınırlarda kalır ve altında bir hastalık bulunmaz. Bu duruma fizyolojik sarılık denir ve bebeklerde genellikle sararma dışında bulgu vermez. Bebeklerde sarılık belirtileri her zaman kolayca fark edilmeyebilir.

Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Yenidoğan sarılık belirtileri genellikle inderekt bilirubinin beyni etkilemesi sonucu ortaya çıkar. İndirekt bilirubin yağda çözünebilir bir madde olduğundan beyin dokusuna geçebilir ve belli seviyelerin üzerinde zarar verir.

Bebeklerde sarılık belirtileri;

  • Göz akının sararması: Bebeklerdeki sarlığın genellikle ilk bulgularındandır. Bilirubin değeri 2-3 mg/dl seviyesine çıkınca gözler sararmaya başlar. Hem patolojik hem de fizyolojik sarılıkta görülebilir.
  • Derinin sararması:Derinin tonuna göre değişen bu durum genellikle bilirubinin 4-5 mg/dl seviyesine çıkması ile yüzde görülmeye başlar. Bilirubin değeri arttıkça sarılık da yüzden gövdeye oradan da ayaklara doğru ilerler. Fizyolojik ve patolojik sarılıkta görülebilir. Özellikle bebeğin karnına kadar yada ayaklarına kadar uzanan sarılığı varsa mutlaka bir doktora başvurunuz.

Yenidoğanda patolojik sarılık belirtileri

Patolojik sarılık belirtileri, her zaman tedavi gerektiren ve mutlaka doktor tarafından değerlendirilmesi gereken bulgulardır.

  • Bebeğin emmesinde zayıflama: Birçok hastalığın belirtisi olabilen bu durumun sarılıktan da kaynaklanabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır. Özellikle yenidoğan döneminde bebeğiniz emmiyor ya da emmesinde zayıflama geliştiyse sarılık olabileceği unutulmamalıdır.
  • Uyandırmada zorluk çekme: Laterji denilen bu durum bilirubin yüksekliğinin bir sonucu olabilir.
  • Bebekte genel bir güçsüzlük durumu, kollarında bacaklarında zayıflık
  • Ateş: Çoğu enfektif hastalıkta görülen bu durum yüksek bilirubin seviyesi nedeniyle de gelişebilir.
  • Bebeğin tiz sesle ağlaması
  • Bebeğin hasta görünmesi: Bebeğin hasta görünmesi yüksek bilirubin değerinden kaynaklı olabilir. Ayrıca sağlıklı bebeklere zarar vermeyen bilirubin seviyeleri hasta bebeklere zarar verebilir. Bu nedenle hasta bebeklerin bilirubin seviyelerini daha düşük seviyelerde tutmak gerekmektedir.
  • Koyu idrar rengi: Bu bulgu genellikle karaciğer ve safra yollarını tutan hastalıklarda görünür. Normalde yenidoğanın idrarı berrak olmalıdır.
  • Soluk veya renksiz kaka: Safra yolları tıkanıklığına bağlı gelişen bir bulgudur.

Bebeklerde sarılık belirtileri, tüm anne babalar tarafından bilinmelidir.

Yazar Hakkında

Dr Hüseyin Arslan

Dr Hüseyin Arslan

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2014 yılında fakülteyi bitirdikten sonra 3 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Şu an Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi'nde aile hekimliği asistanı olarak çalışmaktadır.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.