Fototerapi Sınırı Nedir? Yenidoğan Bebeklerde Fototerapi Çizelgesi

bebeklerde fototerapi sınırı,

Bebeklerde fototerapi sınırı(bilirubin düzeyi) nedir? sorusunu yanıtlayacağız. Ayrıca yenidoğan bebeklerde fototerapi çizelgesi hakkında bilgi vereceğiz.

Miadında doğmuş sağlıklı yenidoğan bebeklerin %60’ında, erken doğan bebeklerin ise %80’inde sarılık görülür. Sarılık kanda bilirubin seviyelerinin yükselmesi sonucu oluşur ve yüksek bilirubin bebeğe zarar verir. Bilirubin değerini belli seviyelerde tutmak veya düşürmek için fototerapi ilk seçenektir. Bebeklerde fototerapi sınırı,  fototerapiye başlanması gereken bilirubin değerini ifade eder.

Fototerapi Sınırı

Bebeklerde fototerapiye ne zaman başlanmalı? Bu sorunun cevabı bizlere fototerapi sınırını veriyor.

Yenidoğan bebeklerde fototerapi sınırı bebeğin miadında doğup doğmadığına, kilosuna ve hasta olup olmamasına göre değişmektedir.

Miadında Doğan Bebeklerde Fototerapi Sınırı

Miadında doğan bebeklerde fototerapi sınırı ,bebeğin doğum yaşına(saat) göre belirlenir. Burada bebeğin sağlıklı veya hasta olmasına göre de fototerapinin sınırı değişmektedir. Hasta yenidoğanlarda fototerapiye daha düşük bilirubin seviyelerinde başlanmaktadır.

Miadında ve normal ağırlıkta(≥2500gr) doğan bebeklerde fototerapi sınırı;

25-48 saatlik sağlıklı bebeklerde fototerapi sınırı; bilirubin değeri ≥12 mg/dl ise fototerapi düşünülür, ≥15 mg/dl seviyesinde fototerapi şart yani endikasyonu var.

49-72 saatlik bebeklerde sağlıklı fototerapi sınırı; bilirubin değeri ≥15 mg/dl ise fototerapi düşünülür, ≥18 mg/dl seviyesinde endikasyon vardır.

≥72 saatlik sağlıklı bebeklerde fototerapi sınırı; bilirubin ≥18 ise fototerapi düşünülür, ≥20 ise fototerapiye başlama endikasyonu var.

Hasta bebeklerde bilirubin değeri ≥13 mg/dl olursa fototerapi başlanmalıdır.

Düşük Doğum Ağırlıklı Bebeklerde Fototerapi Sınırı

Miadında doğduğu halde doğum ağırlığı <2500 gr olan bebeklerde fototerapi sınırı bebek ağrılığı düştükçe düşmektedir. Düşük doğum ağırlıklı bebekler sarılıktan yani yüksek bilirubinden daha çok etkilendikleri için fototerapiye daha düşük bilirubin değerlerinde başlanır.

Miadında doğan düşük doğum ağırlıklı bebeklerde fototerapi sınırı*
Doğum AğırlığıFototerapi başlanacak bilirubin değeri
>250012-15 mg/dl
1500 – 250010-15 mg/dl
1000 – 15007 – 10 mg/dl
500 – 10005 – 7 mg/dl

Tabloda düşük doğum ağırlıklı bebeklerde fototerapi sınırları verilmiştir.

Erken Doğan Bebeklerde(preterm) fototerapi sınırı

Erken doğan bebeklerde fototerapi sınırı yani fototerapiye başlanacak bilirubin değeri bebeğin gebelik haftası ile doğru orantılıdır. Yani doğum haftası ne kadar düşükse fototerapi tedavisine de daha düşük değerlerde başlanır.

Düşük Doğum Ağırlıklı Bebeklerde Fototerapi Sınırı**
Gestasyonel Yaş(Bebeğin Doğduğu Gebelik Haftası)Fototerapi Başlanacak Bilirubin Değeri (mg/dl)
<28 Hafta5-6
28-29 Hafta6-8
30-31 Hafta8-10
32-33 Hafta10-12
34 Hafta12-14

 

Tabloda erken doğan bebeklerde fototerapiye başlama sınırı verilmiştir.

Fototerapi çizelgesi

Bebeklerde fototerapi çizelgesi, bebeklerin bilirubin seviyelerine göre risk sınıflandırması yapılmıştır.

fototerapi-cizelgesi

Fototerapi çizelgesi; 38 haftayı doldurmuş sağlıklı bebekler düşük riskli, 35-37 haftalık sağlıklı bebekler veya 38 haftayı doldurmu+risk fatörleri bulunan bebekler orta riskli, 35-37 haftalık+risk faktörleri bulunan bebekler yüksek riskli olarak gösterilmekte.

Şekildeki fototerapi çizelgesi bebeklerde fototerapi sınırını göstermektedir. Düşük,orta ve yüksek riskli bebeklerin yaşına ve bilirubin değerine göre fototerapiye ne zaman başlanacağı belirlenir.  Fototerapiye (isteğe bağlı olarak) çizelgesindeki sınırın 2-3 mg/dl altında başlanabilmektedir.

Fototerapi Yan Etkileri Nelerdir?

Referanslar

*http://www.unboundmedicine.com/harrietlane/view/Harriet_Lane_Handbook/309944/all/TABLE_18_8:_GUIDELINES_FOR_USE_OF_PHOTOTHERAPY_IN_PRETERM_INFANTS_%3C1_WEEK_OF_AGE

**http://www.nature.com/jp/journal/v32/n9/fig_tab/jp201271t1.html#figure-title

http://www.aafp.org/afp/2002/0215/p599.html

Pediyatri 1.cilt Prof Dr Olcay Neyzi, Prof Dr Türkan Ertuğrul, 4. Baskı Sayfa 481-484

Yorum Yap